Niedziela, 21 lipca 2019 r.   Imieniny: Daniela, Dalidy, Benedykta
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 79

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>
Wiadomości z Lubina
Lubińscy policjanci wyróżnieni podczas wojewódzkich obchodów Święta Policji Lubińscy policjanci wy...
Święto Policji, to data szczególna dla funkcjonariuszy. To czas awansów, nominacji, odznaczeń oraz podziękowań dla policjan... »„Król Lew” i konkurs z Disneyland® Paris w kinie Helios! „Król Lew”...
Historia Króla Lwa to jedna z najpiękniejszych opowieści w dziejach kina. 19 lipca, po 25 latach od premiery kultowej animacji, Jon Favrea... »Szukasz pracy – wyróżnij się z tłumu! Szukasz pracy – ...
Zdobycie nowej pracy nie musi być trudne. Rynek pracy daje dzisiaj ogromne możliwości zarówno osobom z doświadczeniem zawodowym, jak i... »KGHM wspiera Dymarki Kaczawskie KGHM wspiera Dymarki K...
KGHM od lat kultywuje tradycję i historię polskiego hutnictwa. Spółka jest jednym ze sponsorów XX jubileuszowych Dymarek Kaczawskic... »

» archiwum wiadomości

Magazyn elubin.plsilesianseo.pll
Magazyn elubin.pl
Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale
Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...z Lubinem związane są takie znane osoby jak m.in.: Andrzej Chyra, Renata Dancewicz, Edyta Olszówka czy Kasia Wilk?

Pogoda
YoWindow.com
Wybrane wiadomości
Wiadomości z Lubina i okolic

Sąsiedzi z gminy wiejskiej przemaszerowali przez Lubin
Data dodania: 18 marca 2019 — Kategoria: Wiadomości

Sąsiedzi z gminy wiejskiej przemaszerowali przez Lubin

Około 1,5 tys. osób – mieszkańców Gminy i Miasta przeszło ulicami Lubina w „Marszu Przyjaźni”, będącym wyrazem sprzeciwu wobec planów prezydenta Roberta Raczyńskiego, próbującego siłowo przyłączyć do Lubina siedem sołectw Gminy Lubin. Zespoły folklorystyczne, koła gospodyń wiejskich, kluby sportowe, sołtysi, strażacy, dzieci, rodzice i dziadkowie – z balonami, trąbkami, klaskaczami i kołatkami – dali wyraz swojej woli pozostania w granicach gminy - informuje portal gminny.

– Mieszkańcy ziem zachodnich, nasi rodzice i dziadkowie już raz doświadczyli skutków politycznej decyzji dotyczącej zmiany granic. Wiązało się to z traumatycznymi doświadczenia, ludzkimi tragediami i bólem, który towarzyszył naszej społeczności w latach powojennych. Wierzę, że teraz pokazując swoją solidarność w walce o zachowanie integralności Gminy Lubin, przekonamy decydentów, do tego by nie powtórzyli błędów przeszłości – mówiła Monika Erkens, mieszkanka Bolanowa, która wspólnie z Krzysztofem Kandudem, sołtysem Obory prowadziła „Marsz Przyjaźni”.

„Wybraliśmy wieś, domagamy się uszanowania naszej decyzji”, „Byliśmy, jesteśmy i będziemy dobrymi sąsiadami”, „Gmina GMINA SIĘ TRZYMA. Razem obronimy nasze granice!, „Współpraca tak, rozbiór nie”– to tylko niektóre hasła z transparentów niesionych przez mieszkańców Gminy Lubin.

Były również bardziej radykalne, odnoszące się finansowych skutków ewentualnej zmiany granic: „Stop, dyktaturze, precz z dyktatem”, „Po siódme nie kradnij”, czy „Nie ma takiego naiwnego, który chciałby spłacać długi Raczyńskiego!”, bo jak wiadomo wraz z siedmioma sołectwami miasto przejęłoby 2/3 budżetu Gminy Lubin.

Przeciwna dzieleniu Gminy Lubin i włączeniu do miasta siedmiu jej sołectw jest także  znaczna część mieszkańców miasta.

– To powinno zależeć od ludzi, jeżeli  większość sie zgodzi, to tak, a jak nie to trudno. Jeśli tak chcą, to przecież do wszystkiego nie można zmusić ludzi – mówili mieszkańcy Lubina w rozmowie z dziennikarzem TVP Wrocław.

W Marszu Przyjaźni wzięli udział wójt Gminy Lubin Tadeusz Kielan wraz zastępcą Bartoszem Chojnackim oraz Radni Gminy Lubin z przewodniczącym Norbertem Grabowskim na czele.

– Celem Marszu było przede wszystkim pokazanie, że miasto i okoliczne miejscowości są zintegrowane w wyjątkowy sposób. Dodatkowych bodźców – tym bardziej w postaci siłowych rozwiązań – absolutnie nie potrzebujemy. Myślę, że dziś daliśmy temu wyraz w tym bardzo pokojowym „Marszu Przyjaźni” – mówi Tadeusz Kielan, wójt Gminy Lubin.

Szef gminnego samorządu podziękował mieszkańcom za tak liczny dział w marszu.

– Przeszliśmy dziś ulicami Lubina, by pokazać swoją solidarność i podkreślić prawo do samostanowienia o tym, gdzie chcemy żyć i budować swoją tożsamość. Czy to się komuś podoba czy nie, miasto i gmina są zintegrowane Wierzymy, że obronimy integralność Gminy Lubin. Żadne polityczne decyzje tego nie zmienią. Choć marsz trwał zaledwie 60 minut pokazał tak wiele. Do tego pogoda – jakby zamówiona. Jeszcze raz dziękuję, choć nie wyraża to w pełni, tego co czuję – napisał na Facebooku Tadeusz Kielan.

W przeprowadzonych konsultacjach społecznych 98,23 proc. mieszkańców powiedziała „nie” zmianie granic. Mimo jednoznacznego stanowiska społeczności Gminy Lubin miejscy radni jeszcze w tym miesiącu mają zająć się prezydenckim wnioskiem dotyczącym przyłączenia do miasta: Chróstnika, Krzeczyna Wielki, Miroszowic, Obory, Osieka, Szklar Górnych i Kłopotowa. Ostateczną decyzję podejmie Rada Ministrów do 31 lipca 2019 r.

Gmina Lubin

Słowa kluczowe: lubin
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,19325.html
Ten artykuł był czytany 122 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.


Copyright © 2006-2019 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.026 sek.Lubin 1.0