Poniedzialek, 01 czerwca 2020 r.   Imieniny: Jakuba, Hortensji, Gracjany
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 31

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>
Wypadanie włosów – przyczyny powodujące ten popularny problem mogą Cię zaskoczyć. Za głównych sprawców nadmiernego wypadania włosów uważa się stres, anemię czy złą dietę, jednak badania wykazały, że jest to także częsta przypadłość osób, u których wykryto zaburzenia hormonalne.

Wiadomości z Lubina
Mało brakowało, a 84–latka straciłaby swoje oszczędności Mało brakowało, a 84&#...
84 – letnia mieszkanka Lubina po telefonie od „fałszywego policjanta”, zgodnie z zaleceniami oszusta, udała się do swoj... »Dwóch kierujących „z zakazem” zatrzymali policjanci Dwóch kierujących R...
Policjanci z lubińskiej komendy zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy kierowali swoimi samochodami, pomimo tego, ze posiadali s... »Przyznano nagrody i wyróżnienia sportowe za 2019 rok Przyznano nagrody i wy...
Za szczególne osiągnięcia w ubiegłym roku nagrodzono 20 osób. Trzynaście z nich otrzymało nagrody pieniężne, siedem osób wyr... »Sześć zatrzymanych praw jazdy, za przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym Sześć zatrzymanych pra...
Funkcjonariusze ruchu drogowego, w tym należący do grupy SPEED, tylko w ciągu kilku godzin zatrzymali prawa jazdy 6 osobom, za przekrocze... »

» archiwum wiadomości

Magazyn elubin.plpolec prawnika.pl

silesianseo.pllTwoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale
Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...17-20.10.2002r. Odbył się XIX Ogólnopolski Festiwal Piosenki Francuskiej

Pogoda
YoWindow.com
Wybrane wiadomości
Wiadomości z Lubina i okolic

Sąsiedzi z gminy wiejskiej przemaszerowali przez Lubin
Data dodania: 18 marca 2019 — Kategoria: Wiadomości

Sąsiedzi z gminy wiejskiej przemaszerowali przez Lubin

Około 1,5 tys. osób – mieszkańców Gminy i Miasta przeszło ulicami Lubina w „Marszu Przyjaźni”, będącym wyrazem sprzeciwu wobec planów prezydenta Roberta Raczyńskiego, próbującego siłowo przyłączyć do Lubina siedem sołectw Gminy Lubin. Zespoły folklorystyczne, koła gospodyń wiejskich, kluby sportowe, sołtysi, strażacy, dzieci, rodzice i dziadkowie – z balonami, trąbkami, klaskaczami i kołatkami – dali wyraz swojej woli pozostania w granicach gminy - informuje portal gminny.

– Mieszkańcy ziem zachodnich, nasi rodzice i dziadkowie już raz doświadczyli skutków politycznej decyzji dotyczącej zmiany granic. Wiązało się to z traumatycznymi doświadczenia, ludzkimi tragediami i bólem, który towarzyszył naszej społeczności w latach powojennych. Wierzę, że teraz pokazując swoją solidarność w walce o zachowanie integralności Gminy Lubin, przekonamy decydentów, do tego by nie powtórzyli błędów przeszłości – mówiła Monika Erkens, mieszkanka Bolanowa, która wspólnie z Krzysztofem Kandudem, sołtysem Obory prowadziła „Marsz Przyjaźni”.

„Wybraliśmy wieś, domagamy się uszanowania naszej decyzji”, „Byliśmy, jesteśmy i będziemy dobrymi sąsiadami”, „Gmina GMINA SIĘ TRZYMA. Razem obronimy nasze granice!, „Współpraca tak, rozbiór nie”– to tylko niektóre hasła z transparentów niesionych przez mieszkańców Gminy Lubin.

Były również bardziej radykalne, odnoszące się finansowych skutków ewentualnej zmiany granic: „Stop, dyktaturze, precz z dyktatem”, „Po siódme nie kradnij”, czy „Nie ma takiego naiwnego, który chciałby spłacać długi Raczyńskiego!”, bo jak wiadomo wraz z siedmioma sołectwami miasto przejęłoby 2/3 budżetu Gminy Lubin.

Przeciwna dzieleniu Gminy Lubin i włączeniu do miasta siedmiu jej sołectw jest także  znaczna część mieszkańców miasta.

– To powinno zależeć od ludzi, jeżeli  większość sie zgodzi, to tak, a jak nie to trudno. Jeśli tak chcą, to przecież do wszystkiego nie można zmusić ludzi – mówili mieszkańcy Lubina w rozmowie z dziennikarzem TVP Wrocław.

W Marszu Przyjaźni wzięli udział wójt Gminy Lubin Tadeusz Kielan wraz zastępcą Bartoszem Chojnackim oraz Radni Gminy Lubin z przewodniczącym Norbertem Grabowskim na czele.

– Celem Marszu było przede wszystkim pokazanie, że miasto i okoliczne miejscowości są zintegrowane w wyjątkowy sposób. Dodatkowych bodźców – tym bardziej w postaci siłowych rozwiązań – absolutnie nie potrzebujemy. Myślę, że dziś daliśmy temu wyraz w tym bardzo pokojowym „Marszu Przyjaźni” – mówi Tadeusz Kielan, wójt Gminy Lubin.

Szef gminnego samorządu podziękował mieszkańcom za tak liczny dział w marszu.

– Przeszliśmy dziś ulicami Lubina, by pokazać swoją solidarność i podkreślić prawo do samostanowienia o tym, gdzie chcemy żyć i budować swoją tożsamość. Czy to się komuś podoba czy nie, miasto i gmina są zintegrowane Wierzymy, że obronimy integralność Gminy Lubin. Żadne polityczne decyzje tego nie zmienią. Choć marsz trwał zaledwie 60 minut pokazał tak wiele. Do tego pogoda – jakby zamówiona. Jeszcze raz dziękuję, choć nie wyraża to w pełni, tego co czuję – napisał na Facebooku Tadeusz Kielan.

W przeprowadzonych konsultacjach społecznych 98,23 proc. mieszkańców powiedziała „nie” zmianie granic. Mimo jednoznacznego stanowiska społeczności Gminy Lubin miejscy radni jeszcze w tym miesiącu mają zająć się prezydenckim wnioskiem dotyczącym przyłączenia do miasta: Chróstnika, Krzeczyna Wielki, Miroszowic, Obory, Osieka, Szklar Górnych i Kłopotowa. Ostateczną decyzję podejmie Rada Ministrów do 31 lipca 2019 r.

Gmina Lubin

Słowa kluczowe: lubin
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,19325.html
Ten artykuł był czytany 196 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.


Copyright © 2006-2020 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.029 sek.Lubin 1.0