Czwartek, 22 sierpnia 2019 r.   Imieniny: Cezarego, Zygfryda, Marii
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 59

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>
Wiadomości z Lubina
KGHM: solidne wzrosty pomimo niesprzyjających warunków makroekonomicznych KGHM: solidne wzrosty ...
Kolejne rekordy w produkcji miedzi i wynikach finansowych odnotowała Grupa Kapitałowa KGHM Polska Miedź SA. W pierwszym półroczu tego roku... »Maraton wakacyjnych strachów w kinach Helios! Maraton wakacyjnych st...
Już w najbliższy piątek w kinach sieci Helios odbędzie się MARATON WAKACYJNYCH STRACHÓW z czterema, zupełnie różnymi, obliczami hor... »Ratownicy z KGHM Ratownicy z KGHM
W związku z licznymi pytaniami o ratowników z KGHM, którzy wspierają uwięzionych grotołazów w Jaskini Wielkiej Śnieżnej i dy... »Dolny Śląsk zagłębiem Ukraińców Dolny Śląsk zagłębiem ...
W 2018 roku w województwie dolnośląskim pracowało 48 006 obcokrajowców, dzisiaj ubezpieczonych w ZUS jest już 60 624 cudzoziem... »

» archiwum wiadomości

Magazyn elubin.pl

silesianseo.pll
Magazyn elubin.pl
Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale
Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...1974 Powstają przedsiębiorstwa ELPO (obecnie "LUBINEX") i PGO

Pogoda
YoWindow.com
Wybrane wiadomości
Wiadomości z Lubina i okolic

Na kłopoty w biznesie układ z ZUS
Data dodania: 04 kwietnia 2019 — Kategoria: Wiadomości

Na kłopoty w biznesie układ z ZUS

Dolnośląscy przedsiębiorcy, którzy mają długi w ZUS tylko w minionym roku podpisali układy ratalne na ponad 250 mln zł. 90 proc. kwot rozłożonych na raty jest spłacanych przez małe, jednoosobowe firmy, które mają problem z płaceniem składek. Każdy właściciel firmy, którego firma przechodzi trudności finansowe, który ma nieprzewidziane kłopoty z powodu np. braku zleceń – może starać się o odroczenie płatności lub ulgę w spłacie należności z tytułu składek.

 

W każdym przypadku pojawienia się ryzyka niewypłacalności przedsiębiorca może liczyć na ZUS, który pomoże pokonać kryzys. Prawo przewiduje kilka wyjść z takiej „podbramkowej sytuacji" są to np. raty i odroczenie terminu płatności czyli formy wsparcia, na które Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych pozwala Ustawa o Systemie Ubezpieczeń Społecznych.

- Tylko w ubiegłym roku w naszym regionie ponad 4 tys. dłużników zaczęło spłacać zaległe składki na raty. To świadczy o tym, że nam nie zależy na tym, żeby przedsiębiorcy założyć pętlę finansową na szyję tylko żeby mu pomóc stanąć na nogi tak żeby mógł po chwilowej zapaści powoli zacząć regulować swoje należności – mówi Iwona Kowalska-Matis Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – W każdej naszej placówce jest doradca do spraw ulg i umorzeń, który pomoże przedsiębiorcy w przebrnięciu przez skomplikowane procedury związane z uzyskaniem ulgi – dodaje rzeczniczka.

W 2018 roku w Oddziałach ZUS na Dolnym Śląsku podpisanych zostało 4144 układów ratalnych na kwotę 250 101 156,15 zł. Wśród nich największą grupę (około 90 proc.) stanowią osoby fizyczne prowadzące małe i średnie przedsiębiorstwa. W ubiegłym roku w Legnicy zostało podpisanych 708 układów na kwotę 38 552 516,59 zł., W Wałbrzychu 1 062 na kwotę 58 546 478,36 zł i we Wrocławiu 2 374 umów na kwotę 153 002 161,20 zł.

Jakie formy pomocy oferuje przedsiębiorcom ZUS?

Gdy w firmie pojawią się trudności w bieżącym opłacaniu składek pomocne może być odroczenie terminu płatności składek, czyli mówiąc prościej - możliwość zapłacenia ich później. Z wnioskiem o odroczenie terminu płatności składek przedsiębiorca musi wystąpić najpóźniej przed upływem ostatniego dnia terminu płatności danej składki. Jednak, – co istotne – odroczenie może dotyczyć więcej niż jednej składki. Po złożeniu wniosku w tej sprawie ZUS nie nalicza firmie odsetek i cierpliwie czeka, aż ta „stanie na nogi". Pobierana jest tylko opłata prolongacyjna naliczana do nowego terminu płatności odroczonej składki.

Gdy dług już urósł wtedy warto wystąpić o układ ratalny.  Po jego podpisaniu ZUS zamraża naliczone już odsetki i nie powiększa już ich kwoty. O ulgę w spłacie mogą ubiegać się obecni i byli płatnicy składek, a także osoby, na które ZUS przeniósł odpowiedzialność za cudze zobowiązania, np. spadkobiercy. Warunki spłaty określane są w umowie i uzależnione od środków, jakie zobowiązany może przeznaczyć na spłatę długu. Układ ratalny pozwala przedsiębiorcom na uporządkowanie jego sytuacji. Jeżeli raty są płacone terminowo i w ustalonej wysokości oraz reguluje się bieżące składki, przedsiębiorca ma możliwość uzyskania zaświadczenia o niezaleganiu o opłacaniu składek, które jest potrzebne m.in. w postępowaniu przetargowym. Gdy umowa jest realizowana ZUS nie podejmuje też działań zmierzających do wyegzekwowania należności, a dotychczas prowadzone postępowanie egzekucyjne zawiesza. Do składek objętych ulgą nie nalicza się odsetek, w ich miejsce pobiera się natomiast opłatę prolongacyjną. Wnioski o rozłożenie zadłużenia na raty można składać elektronicznie przez profil PUE, pisemnie, bądź ustnie - do protokołu. Zakres dokumentów, jakie należy dołączyć do wniosku zawsze ustalany jest indywidualnie i zależy od rodzaju prowadzonej działalności oraz formy opodatkowania.

Doradca w każdym ZUS doradzi i pomoże przedsiębiorcy w skompletowaniu dokumentów. 

Gdy w firmie pojawiają się kłopoty z płatnościami składek na ubezpieczenia społeczne nie warto czekać z ich rozwiązaniem. Każde odkładanie sprawy na później powoduje, że z miesiąca na miesiąc coraz trudniej podnieść się spod ciężaru odsetek. A wystarczy tylko złożyć wniosek, by licznik z odsetkami zatrzymał się w miejscu. Klienci, którzy mają problemy z terminowym opłacaniem składek mogą liczyć na wsparcie naszych doradców do spraw ulg i umorzeń dostępnych w ZUS. Na podstawie informacji przedstawionych przez klienta, doradca przedstawi najdogodniejsze formy uregulowania zobowiązań dostosowane do jego indywidualnej sytuacji oraz możliwości finansowych. Zadaniem doradców jest również pomoc klientom w zgromadzeniu, przygotowaniu i wypełnieniu dokumentów niezbędnych do rozpatrzenia wniosku.  ZUS-em można i należy rozmawiać. Pracownicy ZUS mają świadomość, że w firmach zdarzają się różne sytuacje i kłopoty - czasem chwilowe, czasem trwające dłużej. Dlatego wspólnie z klientem starają się znaleźć sposób, jak w granicach prawa sobie z nimi poradzić. Więcej informacji na temat ulg i umorzeń można uzyskać u doradcy ds. ulg i umorzeń w każdej jednostce ZUS oraz na stronie www.zus.pl.

Zestawienie numerów telefonów do doradców ds. ulg i umorzeń w ZUS na Dolnym Śląsku:

  1. Siedziba Oddziału w Legnicy; 76 876 43 91
  2. Siedziba Oddziału w Wałbrzychu; 74 649 73 31
  3. Inspektorat w Kamiennej Górze; 75 646 86 55
  4. Siedziba Oddziału we Wrocławiu; 71 360 61 61
  5. I Inspektorat we Wrocławiu ul. Reymonta 4/6; 71 360 68 98
  6. II Inspektorat we Wrocławiu ul. Litomska 36; 71 360 66 31
Słowa kluczowe: lubin
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,19390.html
Ten artykuł był czytany 210 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.


Copyright © 2006-2019 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.029 sek.Lubin 1.0