Poniedzialek, 24 czerwca 2019 r.   Imieniny: Jana, Danuty, Janiny
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 76

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>
Wiadomości z Lubina
Oferty pracy KGHM Oferty pracy KGHM
KGHM ZANAM S.A.Magazynier - praca w Legnicy KGHM Polska Miedź S.A. O/Huta Miedzi CedyniaMagazynier PeBeKa S.A.Inżynier budowy w specjalności el... »Weekend Gier Podwórkowych w ZOO Lubin Weekend Gier Podwórkow...
ZOO Lubin – Centrum Edukacji Przyrodniczej zaprasza serdecznie wszystkie dzieci i te młodsze i te starsze na weekend gier podwórkowy... »Premiery pełne emocji w Kinie Helios Premiery pełne emocji ...
W tym tygodniu na ekranach kin Helios królować będą w szczególności premierowe propozycje dla fanów mocnych filmowych wrażeń... »Projekt „Rowerowa gmina Lubin” zwycięzcą konkursu „WzMOCnij swoje otoczenie” w gminie Lubin! Projekt „Rowerow...
Zakończyła się pierwsza edycja konkursu dobrosąsiedzkiego „WzMOCnij swoje otoczenie” organizowanego przez Polskie Sieci Elektroenerge... »

» archiwum wiadomości

Magazyn elubin.plsilesianseo.pll
Magazyn elubin.pl
Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale
Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...29.10.1998 Na stanowisko Przewodniczącego Rady Miejskiej wybrano Romana Jasińskiego

Pogoda
YoWindow.com
Wybrane wiadomości
Wiadomości z Lubina i okolic

Samorządy „zarabiają” na strajku nauczycieli. Lubin za tydzień strajku „zaoszczędził” 1,5 mln zł
Data dodania: 13 kwietnia 2019 — Kategoria: Wiadomości

Samorządy „zarabiają” na strajku nauczycieli. Lubin za tydzień strajku „zaoszczędził” 1,5 mln zł

Niektórzy twierdzą, że strajk nauczycieli kosztuje polską gospodarkę, ale są też jego beneficjenci. To budżety jednostek samorządu terytorialnego. Subwencja oświatowa z budżetu centralnego w 2019 r., jaką otrzymują samorządy na realizację zadań oświatowych, wynieść ma prawie 46 mld zł. Oznacza to około 126 mln zł w przeliczeniu na każdy dzień w roku. Każdy, czyli także ten, w którym odbywa się strajk, a szkoły nie pracują i nauczycielom nie wypłaca się wynagrodzenia.

Część oświatowa subwencji ogólnej stanowi najistotniejsze źródło finansowania wydatków publicznych na oświatę i wychowanie w Polsce. Praktycznie, co roku ponosi się na ten cel z budżetu państwa wyższe nakłady niż w latach poprzednich. Większe środki na subwencję oświatową wiążą się z uwzględnianiem w jej kalkulacji wzrostu wynagrodzeń nauczycieli oraz uzyskiwaniem przez nauczycieli kolejnych stopni awansu zawodowego, a także skutków nowych zadań.

Tymczasem jak poinformowało ministerstwo finansów i regionalne izby obrachunkowe, samorządy nie mają podstaw prawnych by wypłacać nauczycielom pensje za czas strajku. Samorządy zresztą tego nie robią.

Ile zaoszczędzi Lubin?

Według informacji z grudnia 2018 miasto Lubin otrzyma 75,543,182,00 zł subwencji oświatowej. W 2019 r. jest 251 dni roboczych. Łatwo policzyć, że za jeden dzień strajku w budżecie Lubina pozostanie 301 tys. zł za jeden dzień strajku. Przeliczając: Strajk trwa już 5 dni, to w kasie miasta pozostało 1,5 mln zł. zakładając, że strajk potrwa do matur, czyli do 23 maja 2019r. to w kasie miasta pozostanie 10,5 mln zł

Fiskus ostrzega samorządy przed płaceniem nauczycielom za okres strajku

"Jeżeli jakiś samorząd chce rekompensować wstecznie wynagrodzenie potrącone za okres strajku, to jest to niezgodne z obowiązującymi przepisami" - ostrzega Marian Banaś, wiceminister finansów i szef Krajowej Administracji Skarbowej.

Według szefa KAS refundację wynagrodzeń za okres strajku wyklucza zapis ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych mówiący o tym, że "w okresie strajku zorganizowanego zgodnie z przepisami ustawy pracownik zachowuje prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia".

"Jeżeli jakiś samorząd chce rekompensować wstecznie wynagrodzenie potrącone za okres strajku, to jest to niezgodne z obowiązującymi przepisami" - ostrzegł Banaś. Dodał, ze "nie ma możliwości ani wstecznie, ani następczo zapłacić za czas strajku".

Słowa kluczowe: lubin
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,19431.html
Ten artykuł był czytany 217 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.


Copyright © 2006-2019 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.026 sek.Lubin 1.0