Sobota, 30 maja 2020 r.   Imieniny: Feliksa, Ferdynanda, Zdzisława
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 17

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>
Wypadanie włosów – przyczyny powodujące ten popularny problem mogą Cię zaskoczyć. Za głównych sprawców nadmiernego wypadania włosów uważa się stres, anemię czy złą dietę, jednak badania wykazały, że jest to także częsta przypadłość osób, u których wykryto zaburzenia hormonalne.

Wiadomości z Lubina
Tydzień aktywności z RCS Tydzień aktywności z R...
Z dniem 1 czerwca ruszamy z siedmio-dniowym wyzwaniem uzbierania 10 000 godzin aktywności fizycznej przez lubinian i mieszkańców okol... »Z Dolnego Śląska na Górny Śląsk - KGHM Z Dolnego Śląska na Gó...
Ponad 6 tys. litrów płynu dezynfekującego Nitrosept trafi do 12 kopalń na Śląsku. KGHM Polska Miedź S.A. włącza się w pomoc górni... »Chcesz zostać dolnośląskim Terytorialsem  – złóż wniosek w WKU lub wyślij deklarację! Chcesz zostać dolnoślą...
16 Dolnośląska Brygada Obrony Terytorialnej odnotowuje w ostatnim czasie dużo większe zainteresowanie służbą w formacji, niż przed kryzysem. Nies... »Koronawirus w wielu krajach może posłużyć za pretekst do ograniczania praw i wolności obywatelskich. Koronawirus w wielu kr...
Na całym świecie rządy zdecydowały się na wykorzystanie technologii i innych środków nadzoru w walce z pandemią S... »

» archiwum wiadomości

Magazyn elubin.plpolec prawnika.pl

silesianseo.pllTwoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale
Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...Po przeprowadzonej w 2000 roku inwentaryzacji przyrodniczej na terenie Lubina stwierdzono występowanie 8 gatunków roślin, grzybów i porostów podlegających ochronie ścisłej, 8 gatunków roślin podlegających ochronie częsciowej oraz 26 gatunków roślin rzadkich, 8 gatunków chronionych i 17 gatunków rzadkich bezkręgowców, wśród ryb 1 gatunek chroniony i 1 rzadki, 5 gatunków chronionych płazów (wszystkie występujące w Polsce gatunki płazów znajdują się pod ochroną) 4 gatunki chronionych gadów (wszystkie występujące w Polsce gatunki gatunki gadów znajdują się pod ochroną_, 92 gatunki chronionych ptaków, 9 gatunków chronionych nietoperzy( wszystkie występujące w Polsce gatunki nietoperzy znajdują się pod ochroną) oraz 6 gatunków chronionych ssaków. Główne zasoby naturalne Lubina to: ruda miedzi, srebro, pokłady żwiru i piasku.

Pogoda
YoWindow.com
Wybrane wiadomości
Wiadomości z Lubina i okolic

ZOO Lubin – Co planuje w tym roku? – prace budowlane i remontowe + nowe rośliny
Data dodania: 18 kwietnia 2019 — Kategoria: Wiadomości

ZOO Lubin – Co planuje w tym roku? – prace budowlane i remontowe + nowe rośliny

W przyrodzie wiosna w pełni! W lubińskim zoo urodziły się już kozy karłowate (4 młode - 2 capki i 2 kozy) i kozy sandomierskie (po raz pierwszy w Lubinie; 3 młode kózki), czekamy na narodziny owiec olkuskich (w najbliższym czasie) i świń maskowych (czerwiec), a wiele ptaków zamieszkujących woliery siedzi już w gniazdach wysiadując jajka, na przykład bociany białe, łabędź niemy (na parkowym stawie) czy gęgawy.

 

Do wolier powróciły wszystkie ptaki, które spędzały zimę w budynku na zapleczu hodowlanym. Szczególnie zachęcamy do oglądania znajdującej się w lubińskim zoo największej pośród polskich ogrodów zoologicznych kolekcji bażantów, a wśród nich m.in. jedyna w kraju para bażantów miedzianych.

My tymczasem zajęliśmy się wiosennymi porządkami. Każdego dnia zmieniają się parkowe rabaty, na których kwitnie coraz więcej kolorowych kwiatów, uzupełniane są nasadzenia bylin.

 
W ostatnim czasie pojawiło się także kilka zupełnie nowych, ciekawych odmian drzew i krzewów.
Są nimi:

- irga rozesłana / Cotoneaster radicans ‘Eicholz',

- pigwowiec / Chaenomeles superba ‘Crimson and Gold’,

- lilak pospolity / Syringa vulgaris,

- laurowiśnia / Prunus laurocerasus ‘Etna’ / Prunus laurocerasus ‘Anbri’,

- tamaryszek / Tamarix tetrandra,

- ambrowiec balsamiczny / Liquidambar styraciflua,

- oczar / Hamamelis intermedia ‘Arnold Promise’,

- rokitnik zwyczajny / Hippophae rhamnoides,

- porzeczka krwista / Ribes sanguineum,

- pęcherznica / Physocarpus opulifolius ‘Luteus’,

- różanecznik / Rhododendron ‘Percy Wiseman’ / Rhododendron ‘Madame Masson’ / Rhododendron ‘Nova Zembla’,

- miłorząb dwuklapowy / Gingko biloba,

- złotokap zwyczajny / Laburnum anagyroides,

- pięciornik gęsi / Potentilla anserina,

- grab pospolity w odmianie kolumnowej.

Planujemy jeszcze posadzenie tulipanowca oraz grabu czerwonego. Wszystkim roślinom towarzyszyć będą etykiety gatunkowe, których montaż rozpoczęliśmy w Parku Wrocławskim już w ubiegłym roku. Kolejne rośliny, zarówno drzewa, jak i krzewy, byliny i rośliny cebulowe, posadzone zostaną jesienią. Nasadzenia mają na celu wzbogacenie szaty roślinnej parku, aby już w przyszłym roku utworzyć botaniczny szlak zwiedzania uzupełniony folderem - dla zainteresowanych roślinami.

Zakończyliśmy także zaplanowane na 2019 r. cięcia pielęgnacyjne drzew. Tym razem uporządkowane zostały drzewa znajdujące się wzdłuż szlaków pieszych (tu przypomnijmy, że cięcia sanitarne wykonane w latach ubiegłych dotyczyły drzew znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie wolier. Te prace uważamy za niezbędne dla bezpieczeństwa ludzi i zwierząt, dlatego będą realizowane w miarę potrzeb corocznie.

 

W parku trwają również prace remontowe i drobne prace budowlane. W tym roku wykonaliśmy już remont schodów w głównym ciągu pieszym parku (usytuowane na drodze pomiędzy bramą MPWiK a bramą Tesco), remont kilku zapadniętych wcześniej chodników czy placu przy fontannie, wzmocniona została podstawa wzniesienia (pozostałość tzw. "świątyni dumania") i zabezpieczona przed spływaniem na chodnik podczas ulewnych deszczy. Remonty pozostałych ścieżek wymagających poprawek odbędą się w dalszej części roku.

Przy otwartej w zeszłym roku strefie tematycznej "Epoka lodowcowa" powstały schody terenowe, które powinny uchronić pobliskie nasadzenia przed zadeptywaniem (w tym miejscu nasadzenia również zostaną uzupełnione). Aktualnie trwają prace przy budowie chodnika przy dużym wybiegu z górką dla zwierząt kopytnych, który ułatwi zwiedzającym bezpośredni dostęp do ogrodzenia wybiegu. Gdy ustabilizują się wyższe temperatury kontynuować będziemy prace przy czyszczeniu i impregnacji dachów budynków inwentarskich.

Po zakończeniu sezonu lęgowego ptaków wykonane zostanie mycie i impregnacja wszystkich drewnianych budynków zapleczowych przy wolierach, w niektórych zrealizujemy również niezbędne prace remontowe. W następnym etapie na wszystkich zamontowane zostaną rynny oraz wykonany niezbędny drenaż wolier.

 

 

Kolejnym ważnym zadaniem, jakie planujemy do realizacji po zakończeniu sezonu lęgowego jest remont wolier ptaków drapieżnych (bieliki, orły stepowe i sowy), obejmujący niezbędne wymiany elementów drewnianych oraz ich modernizacja obejmująca montaż częściowego zadaszenia oraz platform lęgowych.

 

W międzyczasie realizujemy oczywiście wszystkie naprawy bieżące i cykliczne konserwacje, więc zajęć nie brakuje. Działamy z wielkim zaangażowaniem, którego sporą część czerpiemy z obserwowania Państwa uśmiechów i zadowolenia widocznego podczas spacerów po lubińskim zoo. Dbajmy wspólnie o to zielone serce naszego miasta!
 
Zachęcamy także to korzystania z oferty edukacyjnej i rekreacyjnej. Najświeższe informacje o nadchodzących wydarzeniach znajdą Państwo na stronie: https://www.facebook.com/ParkLubin/
źródło: CEP
 
Słowa kluczowe: lubin
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,19453.html
Ten artykuł był czytany 326 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.


Copyright © 2006-2020 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.044 sek.Lubin 1.0