Piątek, 19 kwietnia 2024 r.   Imieniny: Adolfa, Tymona, Pafnucego
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 73

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Fotowoltaika Lubin

Wiadomości z Lubina
„Back to Black. Historia Amy Winehouse” – biografia ikony muzyki w kinach Helios „Back to Black. ...
Sieć kin Helios zaprasza na film przybliżający losy jednej z największych gwiazd muzyki XXI wieku – Amy Winehouse. Jej głos, twó... »Dzień Strażaka – spotkajmy się 4 maja w Zimnej Wodzie! Dzień Strażaka –...
W imieniu wójta gminy Lubin zapraszamy  na Gminne Obchody Dnia Strażaka do Zimnej Wody. Dla naszych druhów będzie to okazja do... »Kwietniowe Kino Kobiet z przedpremierą: „Latanie dla początkujących” Kwietniowe Kino Kobiet...
Uwielbiany cykl ponownie znajdzie się w repertuarze kin Helios – mowa o Kinie Kobiet, czyli filmowych spotkaniach, którym towarzyszą... »KAS przejęła nielegalne płyny do e-papierosów KAS przejęła nielegaln...
Funkcjonariusze dolnośląskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) przejęli 4 tys. płynów służących do napełniania e-papierosó... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...18.06.2002r. Nagrodę Miasta Lubina otrzymała Barbara Danek (opiekunka dziecięcego zespołu „GWARKOWIE”) - czek na kwotę 12 000 zł

Magazyn elubin.pl



Tanie części zamienne w Ucando



polec prawnika.pl

silesianseo.pll






Wiadomosci z Lubina i okolic
Wielkanoc – początek nowego cyklu życia
Data dodania: 21 kwietnia 2019 — Kategoria: Wiadomości

Wielkanoc – początek nowego cyklu życia

Wielkanoc to dla chrześcijan święto najważniejsze – celebrowanie zwycięstwa nad śmiercią i radość z obietnicy życia wiecznego.

 
To także czas świętowania początku nowego cyklu życia, kiedy przyroda budzi się z zimowego snu, a dzień zaczyna być dłuższy od nocy. Życie zwycięża śmierć, stare umiera, by narodziło się nowe.
 
Tajemnica Wielkanocy nierozerwalnie związana jest z tajemnicą Wielkiego Piątku. Tego dnia rozpoczyna się Misterium Męki i złożenia Jezusa w grobie.
 
W Wielką Sobotę następuje zstąpienie Syna Bożego w mrok otchłani, w której przebywają sprawiedliwi oczekujący zbawienia. Tego dnia wierni wędrują do kościołów z koszyczkami, w których obok jajka, szynki, chleba, soli oraz ciasta znajdują się figurki kurczaczków, baranków, a często także zajęcy lub królików. Baranek to oczywiście symbol Zmartwychwstania, zając to zwiastun wiosny , kurczaczek symbolizuje witalność wykluwającego się nowego życia.
 
Po Wielkiej Sobocie następuje Wielka Niedziela – dzień Zmartwychwstania, radości i wesela. Rozpoczyna ją uroczysta msza, po której należy zasiąść do wielkanocnego śniadania, które rozpoczyna się składaniem życzeń i dzieleniem się święconką z koszyczka.
 
Wielki Poniedziałek ma inny charakter –tego dnia organizuje się festyny, zaś młodzi ludzie z radością polewają wodą każdego, kto im się nawinie pod rękę. Dawniej smagano się także wierzbowymi witkami, co miało zapewnić zdrowie i dostatek. Jeszcze w XIX wieku istniał obyczaj taczania wielkanocnych jaj po ziemi oraz organizowania igrzysk, w trakcie których zmagający się ze sobą młodzieńcy mogli popisać się odwagą i jurnością. Niezwykle widowiskową formę tej zabawy przyjęła krakowska Rękawka – wiosenny odpust odbywający się co roku pod kopcem Krakusa trzeciego dnia świąt Wielkiej Nocy.

Ze świętami wielkanocnymi związane są także inne zwyczaje (część z nich wywodzi się ze starosłowiańskiego święta Jarego), takie jak: dziady śmigustne, Emaus, walatka, z kurkiem po śmigusie, Siuda Baba, wieszanie Judasza, pogrzeb żuru i śledzia, pucheroki, palma wielkanocna i Jezusek Palmowy. No cóż, stare wierzenia, symbole i obyczaje tracą na swoim znaczeniu i nikt już prawie o nich nie pamięta, jednakże one to właśnie nadają naszym świętom magicznego zabarwienia.

Inne kraje mają także swoje tradycje wielkanocne. Oryginalnym szwedzkim zwyczajem wielkanocnym są wizyty dzieci przebranych za czarownice. Maluchy, odziane w chustki i długie suknie, z pomalowanym buziami życzą wszystkim Wesołej Wielkanocy i zostają obdarowane smakołykami lub drobnymi pieniędzmi. W Niemczech w Wielką Sobotę święci się ogień, który jest później rozdawany wiernym. W Hiszpanii Święta mają charakter teatralny, wręcz widowiskowy, odbywają się liczne przedstawienia Drogi Krzyżowej oraz procesje i widowiska. Grecy są w większości wyznania prawosławnego, dlatego Wielkanoc zaczynają celebrować już w tzw. Sobotę Łazarza, czyli sobotę przypadającą tuż przed Niedzielą Palmową. Wtedy to domy odwiedzają dzieci, które śpiewają hymn „Łazarz”, za co otrzymują drobne pieniądze i upominki. W Czechach tylko jeden dzień w tygodniu wielkanocnym określany jest jako Wielki – to Wielki Piątek. Pozostałe dni określane są kolorami: Czarna Środa, Zielony Czwartek, Biała Sobota. Na Słowacji Wielkanoc rozpoczyna się w czwartek. Od 10 rano przestają bić dzwony; aż do Białej Soboty słychać jedynie kołatki.

Świętujmy zatem! Bez względu na to, czy czas ten ma dla nas wymiar religijny czy nie. Święta bowiem stają się łącznikiem między tym co teraz, a tym co dawniej. Przez pamięć o naszych przodkach świętujmy i podtrzymujmy tradycję.
usc.pl
Slowa kluczowe: lubin
Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,19465.html
Ten artykul byl czytany 454 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2024 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.016 sek.Lubin 1.0