Piątek, 23 sierpnia 2019 r.   Imieniny: Apolinarego, Filipa, Róży
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 63

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>
Wiadomości z Lubina
Bank czy listonosz? Co wybierają seniorzy. Bank czy listonosz? Co...
Każdego miesiąca ZUS na Dolnym Śląsku wypłaca 697 106 emerytur i rent. Większość emerytów i rencistów woli dostawać świadczenia z Z... »IPLA - codzienna porcja doskonałej rozrywki IPLA - codzienna porcj...
Współczesna telewizja często nie spełnia już naszych oczekiwań. Żyjemy w ciągłym biegu i chcemy otrzymywać takie treści jakich akurat sz... »Nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli już oficjalnie Nowe stawki wynagrodze...
Od 2782 do 3817 zł będzie wynosić od września minimalne wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli. Rozporządzenie płacowe ukazało się w Dzienniku Usta... »Zajęcia gitarowe w MDK - zapisy Zajęcia gitarowe w MDK...
Z dniem 2 września 2019 r. Młodzieżowy Dom Kultury w Lubinie rozpoczyna zapisy na stałe zajęcia w ramach koła gitarowego. Oferta zajęć adresowan... »

» archiwum wiadomości

Magazyn elubin.pl

silesianseo.pll
Magazyn elubin.pl
Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale
Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...w Lubinie funkcjonuje lotnisko z Portem Lotniczym Lubin, z którego dzięki odprawie celnej są możliwe odloty do sąsiednich krajów?

Pogoda
YoWindow.com
Wybrane wiadomości
Wiadomości z Lubina i okolic

Rozliczenie PIT 2019 w przypadku rodziców – co warto mieć na uwadze rozliczając PIT online?
Data dodania: 24 kwietnia 2019 — Kategoria: Wiadomości

Rozliczenie PIT 2019 w przypadku rodziców – co warto mieć na uwadze rozliczając PIT online?

Posiadanie dziecka ma istotne znaczenie w przypadku rozliczeń podatkowych. Każdy podatnik, który jest jednocześnie rodzicem powinien wiedzieć, czy przysługuje mu ulga prorodzinna i czy jest ona automatycznie uwzględniania w usłudze Twój e-PIT. To zresztą nie wszystko. Jeśli masz dziecko powinieneś też pamiętać o kwestii opodatkowania m.in. wtedy, kiedy przekazujesz mu darowiznę i gdy osiąga ono swoje własne przychody.

 

Czy możesz korzystać z ulgi na dziecko, gdy składasz Twój e-PIT online?

Chociaż to jedna z chętniej stosowanych ulg, nie każdy kto ma dziecko może korzystać z ulgi prorodzinnej. Do tego będziesz uprawniony tylko jeśli spełniasz poniższe warunki, czyli:

  • sprawowałeś władzę rodzicielską nad dzieckiem,
  • byłeś opiekunem prawnym dziecka, które mieszkało razem z Tobą,
  • opiekowałeś się dzieckiem, wykonując funkcje rodziny zastępczej i było to uwarunkowane orzeczeniem sądowym bądź umową podpisaną ze starostą.

Wszystkie wymienione wyżej warunki dotyczą sytuacji, kiedy dziecko jest niepełnoletnie. Nie oznacza to jednak, że tylko rodzice dzieci do 18 roku życia mogą korzystać z ulgi prorodzinnej. Prawo przewiduje taką możliwość również wtedy, gdy:

  • dziecko jest pełnoletnie i otrzymywało zasiłek pielęgnacyjny bądź też rentę socjalną, a podatnik sprawował nad nim władzę rodzicielską,
  • dziecko ma nie więcej niż 25 lat i do tego kształci się w placówkach określonych w przepisach o szkolnictwie wyższym i systemie oświaty, a podatnik łożył na jego utrzymanie, ponadto pod uwagę brane też są przepisy regulujące system szkolnictwa wyższego i oświaty za granicą; ulga przysługuje jedynie wtedy, gdy dziecko nie osiągało żadnych opodatkowanych zysków ze zbycia papierów wartościowych lub dochodów, których suma przewyższa kwotę 3089 zł.

Nawet jeśli spełniasz powyższe wymagania, nadal możesz nie być uprawniony do tego, by uwzględniać ulgę na dziecko, gdy składasz Twój e-PIT online Programem PIT Pro 2018/2019 lub w formie papierowej. Kolejny warunek, który trzeba spełnić dotyczy sposobu rozliczania. Podatnik musi rozliczać się według skali podatkowej, czyli z zastosowaniem stawki 18% i 32%.

Tylko osoba składająca takie deklaracje, jak PIT-37 lub też PIT-36 może zastosować ulgę prorodzinną.

 

Limit zarobków

Ponadto należy pamiętać, że choć rodziców, którzy mają więcej niż jedno dziecko nie obowiązuje limit zarobków uprawniający do korzystania z ulgi, pozostali muszą już zwracać na niego uwagę. Jeśli samotny rodzic ma jedno dziecko, roczny limit w jego przypadku wynosi 112 000 zł. Taka sama kwota dotyczy małżonków, którzy mają jedno dziecko, pod warunkiem, że przez cały rok byli oni w związku małżeńskim. Ich zarobki łącznie nie mogą przekroczyć wspomnianego limitu. Natomiast jeśli masz jedno dziecko, a jego rodzic nie jest Twoim małżonkiem – wypełniając Twój e-PIT za pomocą Programu PIT Pro 2018/2019 pamiętaj, że obowiązuje Cię roczny limit 56 000 zł.

Kiedy trzeba samodzielnie wpisać ulgę prorodzinną w usłudze „Twój e-PIT” online?

Podatnicy, którzy chcą skorzystać z ulgi na dziecko urodzone w poprzednim roku podatkowym, rozliczając się w usłudze Twój e-PIT online, będą musieli sami zadbać o to, by została ona uwzględniona. W praktyce oznacza to, że rodzic będzie musiał samodzielnie uzupełnić dane jej dotyczące. Nie będzie to jednak konieczne w przypadku podatników, którzy już w poprzednim roku korzystali z ulgi prorodzinnej, a dziecko nie ma jeszcze 18 lat.

 

Darowizna dla dziecka – kiedy trzeba od niej zapłacić podatek?

Na początek warto zaznaczyć, że rodzice zaliczają się do 0 grupy podatkowej, do której stosuje się kwotę wolną od podatku w wysokości 9637 zł. To oznacza, że prawo zwalnia z opodatkowania darowizny dla dzieci, które nie przekraczają tej kwoty. Warto wiedzieć, że podatku nie trzeba czasem płacić nawet przy większych darowiznach. Wtedy musisz jednak poinformować o takiej nadwyżce naczelnika urzędu skarbowego. Jak należy to zrobić? Wystarczy wypełnić druk SD-Z2 i złożyć go w ciągu 6 miesięcy od dnia, kiedy doszło do powstawania zobowiązania podatkowego.

 

Rozliczenie dochodów małoletniego dziecka

Kwestia opodatkowania w przypadku małoletnich dzieci zależy od tego, jakie jest źródło ich dochodu. Ogólna zasada głosi, że rodzice powinni doliczać dochody swoich własnych lub adoptowanych dzieci do własnych. Wtedy wypełniają oni załącznik PIT/M, który należy złożyć razem z deklaracją PIT-36.

Od tej reguły są jednak wyjątki. Jeśli dochody uzyskano z tytułu pracy, ze stypendiów albo z przedmiotów oddanych dziecku do swobodnego użytku, ono samo składa własną, osobną deklarację podatkową. Rodzice muszą ją tylko opatrzyć swoim podpisem.

Pamiętaj, że nie doliczysz dochodów dziecka do swoich również wtedy, gdy nie jesteś uprawniony do pobierania pożytków z jego przychodów.

 

Alimenty na dziecko a kwestia opodatkowania

Nie będziesz musiał wykazywać alimentów na dziecko uzupełniając PIT (online lub w formie papierowej) bez względu na ich wysokość, jeśli:

  • nie ukończyło ono jeszcze 25 roku życia,

 

  • pobiera ono zasiłek pielęgnacyjny bądź też rentę socjalną – wtedy wiek dziecka nie ma znaczenia.

Jako rodzic musisz pamiętać o wielu kwestiach, jeśli chcesz prawidłowo rozliczyć się z fiskusem. Najłatwiej zrobisz to jeśli wypełnisz Twój e-PIT online z pomocą programu, takiego jak PIT Pro 2018/2019. Dzięki temu nie będziesz musiał sam sprawdzać, jakie załączniki trzeba złożyć z Twoją deklaracją i na dodatek szybko uzupełnisz wszystkie formularze.

>>> Rozlicz Twój e-PIT 2019 już dziś! Pobierz Program PIT Pro / Wypełnij PIT Online / Rozlicz PIT prze telefon w 5 minut! <<<

 

Źródło: Portal podatkowy Podatnik.Info oferujący Darmowy Program PIT Pro 2018/2019

Słowa kluczowe: lubin
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,19475.html
Ten artykuł był czytany 190 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.


Copyright © 2006-2019 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.026 sek.Lubin 1.0