Czwartek, 18 kwietnia 2024 r.   Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Gościsława
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 46

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Fotowoltaika Lubin

Wiadomości z Lubina
KAS przejęła nielegalne płyny do e-papierosów KAS przejęła nielegaln...
Funkcjonariusze dolnośląskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) przejęli 4 tys. płynów służących do napełniania e-papierosó... »Spektakl „Teatru ze Świetną Nazwą” z Krzeczyna Małego Spektakl „Teatru...
Dlaczego nie tolerujemy „obcych”, a inność traktujemy jak zagrożenie? To pytanie zadają aktorzy „Teatru ze Świetną Nazwą”... »Matczyna emerytura wyższa niż w ubiegłym roku Matczyna emerytura wyż...
Niecałe 60 tysięcy osób dostaje „matczyną emeryturę” z ZUS-u Maksymalna kwota comiesięcznych wypłat z ZUS - wynosi od marca te... »Filmowa wiosna w kinach Helios Filmowa wiosna w kinac...
Sieć kin Helios zaprasza kinomanów na najnowsze premiery i nie tylko! W nadchodzącym tygodniu na wielkie ekrany wchodzą między innymi dwie... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...5.09.2002r. Odbyło się Międzynarodowe Polsko – Niemieckie Sympozjum „Lubin dawniej i dziś – wspólne dziedzictwo kulturowe”

Magazyn elubin.pl



Tanie części zamienne w Ucando



polec prawnika.pl

silesianseo.pll






Wiadomosci z Lubina i okolic
Nauczcie nas życia!
Data dodania: 30 kwietnia 2019 — Kategoria: Wiadomości

Nauczcie nas życia!

Strajk nauczycieli został zawieszony, tym samym nadszedł czas na dyskusje i tworzenie wspólnych rozwiązań. W naszym mieście, jak w wielu innych w całej Polsce odbyła się narada o edukacji.

Podczas debaty pracowano w grupach. Każda z nich zajmowała się innymi kwestiami. Wśród poruszanych zagadnień znalazły się takie, jak: czego uczy szkoła, do czego przygotowuje, jak uczymy i wychowujemy, jak motywujemy do nauki, jakich doświadczeń dostarczamy, jaka jest rola szkoły w społeczności lokalnej, wreszcie jaki jest kształt wewnętrznych relacji w szkole pomiędzy nauczycielem, uczniem, a rodzicem?

Każda z grup pracująca nad danym zagadnieniem musiała przeanalizować obecny stan rzeczy, a następnie skupić się na tym co jest w nim dobre, a co należałoby poprawić, lub zupełnie zmienić.

- Na co dzień działam w systemie edukacji alternatywnej. Obserwując strajk nauczycieli zauważyłam, że coraz więcej osób skupia się na tym, że nie może mieć on podłoża tylko finansowego. Coraz głośniej mówi się o potrzebie zmiany całego systemu edukacyjnego. Stworzyliśmy ludziom z naszego regionu możliwość rozmowy na ten temat - tłumaczy Monika Erkens, organizatorka całego przedsięwzięcia. - Byliśmy chyba jedną z nielicznych debat, na której było tyle dzieci, ludzi biznesu, nauczycieli, przedstawicieli edukacji domowej, demokratycznej. Tylko wielobarwna paleta namaluje piękny obraz.

- Nasze wnioski są proste. Potrzebni są nauczyciele – liderzy, mentorzy, przewodnicy, którzy przede wszystkim pokażą młodym ludziom jak poruszać się w świecie. Nauczą ich życia. Przygotują ich do tego dorosłego życia. W tej chwili część nauczycieli to niestety przypadkowe osoby, które nie mając pomysłu na życie, zrobiły studia pedagogiczne. To nie ma nic wspólnego z pasją i zaangażowaniem - mówi Barbara Skórzewska, szefowa Stowarzyszenia Civis Europae, ale też wieloletnia nauczycielka języka francuskiego i była dyrektor szkoły - Należy zacząć od edukacji samych nauczycieli. Przyszły pedagog kończąc studia ma na swoim koncie 40 godzin praktyki. To niewiele. W wielu innych europejskich krajach praktyka to pełen rok studiów - dodaje Skórzewska.

- To był dla mnie niesamowicie wartościowy czas. Przekonałam się, że młodzież, z którą miałam okazje opracowywać zagadnienia doskonale wie, czego potrzebuje najlepiej. To jest piękne, jak oni dojrzale myślą o edukacji. Nic o nich, nic bez nich - mówi Agnieszka Kubica – Radek ze Stowarzyszenia Tak dla Lubina, jedna z koordynatorek tematycznej grupy.

- Główny wniosek powstał ten sam, pomimo, że każda grupa omawiała inny problem, okazało się, że wszytko to spina „elementarne prawo człowieka do edukacji, która przygotowuje do życia, prawo do bycia szczęśliwym, prawo do życia w godności”. - Jako radna powiatu popierałam nauczycieli podczas manifestacji pod halą RCS –u. Niestety niewielu z nich przyszło na debatę. Jestem tym stanem rzeczy rozczarowana. Rozumiem, że pieniądze są istotne, ale uważam, że należy podjąć rozmowę w temacie edukacji od zmian w samych systemie, a dopiero potem przejść do spraw finansowych – dodaje Barbara Skórzewska.

Wypracowane rozwiązanie zostaną dostarczone do głównego organizatora i upublicznione na portalu naradaobywatelska.pl

Slowa kluczowe: lubin
Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,19504.html
Ten artykul byl czytany 467 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2024 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.012 sek.Lubin 1.0