Poniedzialek, 01 czerwca 2020 r.   Imieniny: Jakuba, Hortensji, Gracjany
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 23

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>
Wypadanie włosów – przyczyny powodujące ten popularny problem mogą Cię zaskoczyć. Za głównych sprawców nadmiernego wypadania włosów uważa się stres, anemię czy złą dietę, jednak badania wykazały, że jest to także częsta przypadłość osób, u których wykryto zaburzenia hormonalne.

Wiadomości z Lubina
Mało brakowało, a 84–latka straciłaby swoje oszczędności Mało brakowało, a 84&#...
84 – letnia mieszkanka Lubina po telefonie od „fałszywego policjanta”, zgodnie z zaleceniami oszusta, udała się do swoj... »Dwóch kierujących „z zakazem” zatrzymali policjanci Dwóch kierujących R...
Policjanci z lubińskiej komendy zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy kierowali swoimi samochodami, pomimo tego, ze posiadali s... »Przyznano nagrody i wyróżnienia sportowe za 2019 rok Przyznano nagrody i wy...
Za szczególne osiągnięcia w ubiegłym roku nagrodzono 20 osób. Trzynaście z nich otrzymało nagrody pieniężne, siedem osób wyr... »Sześć zatrzymanych praw jazdy, za przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym Sześć zatrzymanych pra...
Funkcjonariusze ruchu drogowego, w tym należący do grupy SPEED, tylko w ciągu kilku godzin zatrzymali prawa jazdy 6 osobom, za przekrocze... »

» archiwum wiadomości

Magazyn elubin.plpolec prawnika.pl

silesianseo.pllTwoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale
Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...02-08.09.1999 Podpisanie z miastami Böblingen, Hof, powiatem Rhain-Lahn listów intencyjnych dotyczących przyszłego partnerstwa

Pogoda
YoWindow.com
Wybrane wiadomości
Wiadomości z Lubina i okolic

KGHM. Rekordowa kwartalna produkcja miedzi i najwyższa EBiTDA
Data dodania: 16 maja 2019 — Kategoria: Wiadomości

KGHM. Rekordowa kwartalna produkcja miedzi i najwyższa EBiTDA

142 tys. ton wyniosła w pierwszym kwartale 2019 roku produkcja miedzi płatnej KGHM Polska Miedź SA. To najlepszy kwartalny wynik w ostatnich 3 latach, produkcja wzrosła o 28 proc. w stosunku do 1 kwartału ubiegłego roku. Z kolei 1 454 mln zł to najwyższa EBiTDA Grupy w ujęciu kwartalnym od początku 2018 roku. Grupa przekroczyła plany produkcyjne dla najważniejszych surowców.

W pierwszym kwartale 2019 produkcja miedzi płatnej w całej Grupie KGHM wzrosła o 21 proc. do poziomu 173 tys. ton. Grupa utrzymała również bardzo dobre wyniki produkcji srebra metalicznego i innych metali szlachetnych. Zanotowała także istotny wzrost przychodów. Zwiększenie przychodów o 1,2 mld zł we wszystkich segmentach Grupy to przede wszystkim skutek wyższego wolumenu sprzedaży miedzi i srebra oraz korzystniejszego kursu walutowego.

Na zwiększenie wyniku netto Grupy Kapitałowej o 113 mln zł wpłynęły przede wszystkim poprawa wyniku operacyjnego oraz różnice kursowe.

- Najlepsza EBITDA Grupy od roku, najlepsze wyniki produkcyjne KGHM Polska Miedź SA od 3 lat, wreszcie wzrost wyniku netto to rezultat konsekwentnej realizacji Strategii KGHM przyjętej w końcu ubiegłego roku. Mamy za sobą kolejny kwartał z pozytywnymi efektami stabilizacji produkcji i poprawy rentowności.– powiedział Marcin Chludziński, Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź SA. – Cieszy nas spadek kosztu C1. Nowe projekty, w tym prowadzenie polityki zakupowej, pozwolą nam na stabilizację naszych kosztów.

Wyższa produkcja miedzi elektrolitycznej w KGHM Polska Miedź S.A. to wynik wyższej dyspozycyjności ciągów technologicznych. W roku ubiegłym Spółka przygotowywała się do postoju remontowego HM Głogów II i tworzyła zapasy anod miedzianych produkowanych jako zabezpieczenie produkcji miedzi elektrolitycznej na okres planowanej przerwy.

Produkcja miedzi i srebra metalicznego jest wyższa od zanotowanej w analogicznym okresie roku ubiegłego, dzięki uruchomieniu instalacji do prażenia koncentratu miedzi oraz przerobowi koncentratów własnych z zapasu. Nowa inwestycja zwiększyła dyspozycyjność instalacji hutniczych. Mniejsze wydobycie urobku jest skutkiem wstrząsu, który nastąpił 29 stycznia w Zakładach Górniczych Rudna. Produkcja miedzi w koncentracie jest nieznacznie niższa niż w pierwszych 3 miesiącach 2018 roku.

Sierra Gorda

W I kwartale 2019 r. Sierra Gorda S.C.M. wyprodukowała 26,8 tys. t miedzi i 5,5 mln funtów molibdenu, co w stosunku do analogicznego kwartału 2018 r., oznacza wzrost produkcji Cu o 23 proc. oraz spadek w Mo o 24 proc. Wyższa produkcja miedzi płatnej w Sierra Gorda to efekt większego wydobycia i przerobu rudy.

Sierra Gorda przekroczyła założenia planu produkcyjnego. Nasze działania optymalizacyjne, przede wszystkim zmiany w sposobie zarządzania, działają: zmniejszył się koszt produkcji C1, zwiększa się produkcja. Mamy bardzo dobre relacje z japońskimi wspólnikami oraz władzami w Chile. Wszystko to pozwala nam optymistyczniej spojrzeć na inwestycje w Sierra Gorda.- powiedział Paweł Gruza, Wiceprezes Zarządu KGHM ds. Aktywów Zagranicznych.

Spadek produkcji molibdenu  o 1,7 mln funtów wynika z charakterystyki złoża i planowanej sekwencji wydobycia. Ta zakłada wydobycie ze stref zawierających mniejszą ilość molibdenu w stosunku do rudy eksploatowanej w poprzednich latach. W związku z tym, pomimo wzrostu ilości przerobionej rudy oraz zwiększenia uzysku Mo, produkcja molibdenu płatnego była niższa. Spółka obniżyła także koszt jednostkowy produkcji miedzi (C1). Spadek C1 wystąpił pomimo ograniczeń w wydobyciu molibdenu, a tym samym niższych przychodów ze sprzedaży metali towarzyszących.

REALIZACJA PROJEKTÓW STRATEGICZNYCH

W I kwartale 2019 r. rozpoczęto wdrażanie Strategii KGHM Polska Miedź S.A. na lata 2019-2023. Spółka realizuje założone programy i projekty strategiczne w poszczególnych obszarach Strategii.

W ramach poprawy efektywności głównego ciągu technologicznego w zakładach w Polsce KGHM kontynuuje realizację projektów służących automatyzacji ciągów produkcyjnych Oddziałów Górniczych. Spółka realizuje zadania ograniczające zużycie energii, zgodnie z wdrożonym w Spółce Systemem Zarządzania Energią. Zakończono też realizację podstawowych zadań w ramach projektów związanych z dostosowaniem infrastruktury technicznej do zmiany technologii hutniczej w Hucie Miedzi Głogów I.

W Hucie Miedzi Legnica trwają końcowe prace związane z zabudową pieca WTR, maszyny odlewniczej oraz instalacji odpylającej. Realizowano testy funkcjonalne poszczególnych elementów ciągu technologicznego pieca WTR, których zakończenie planowane jest na maj 2019 r. a uruchomienie i rozruch technologiczny pieca WTR zaplanowano na II kwartał 2019 r. Ponadto w obu hutach realizowany jest program dostosowania instalacji technologicznych KGHM do wymogów konkluzji BAT dla przemysłu metali nieżelaznych wraz z ograniczeniem emisji arsenu (BATAs).

Kontynuowane są prace budowlane Kwatery Południowej w Zakładzie Hydrotechnicznym oraz przy budowie Szybu GG - 1. W ramach Programu Udostępnienia Złoża trwają prace przygotowawcze do budowy Szybu GG -2.

W Sierra Gorda kontynuowane są prace służące optymalizacji i zwiększeniu procesu przerobu rudy siarczkowej.

W obszarze finansów w pierwszym kwartale 2019 r. przeprowadzono szczegółowe analizy sytuacji krajowych spółek zależnych oraz analizę efektywności narzędzi trade finance. KGHM dąży do poprawy bieżącej płynności firmy oraz zabezpieczania ryzyka transakcyjnego. Przygotowano model określający wpływ faktoringu należności i faktoringu dłużnego na wskaźnik cyklu konwersji gotówki oraz wskaźniki zadłużenia. W Spółce rozwijany jest program faktoringowy po stronie należności oraz wdrażany faktoring dłużny. KGHM ogłosił zamiar emisji obligacji do 2 mld złotych w 2019 roku.

W mln zł I kwartał 2019 I kwartał 2018

Zmiana

w mln zł

Zmiana

w %

Przychody ze sprzedaży 5 488 4 266 +1 222 +29
Koszty podstawowej działalności operac. -4 441 -3 318 +1 123 +34
Skorygowana EBITDA* 1 454 1 174 +280 +24
Wynik netto ze sprzedaży 739 659 +80 +12
Wynik netto 552 439 +113 +26

* Skorygowany wskaźnik EBITDA uwzględniający 55% EBITDA Sierra Gorda, której wyniki są konsolidowane metodą praw własności.

Słowa kluczowe: lubin
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,19578.html
Ten artykuł był czytany 283 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.


Copyright © 2006-2020 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.031 sek.Lubin 1.0