Niedziela, 22 września 2019 r.   Imieniny: Maurycego, Tomasza, Joachima
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 53

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Wiadomości z Lubina
„Zwykły – Niezwykły” Przejazd rowerowy przez miasto! „Zwykły – ...
Regionalne Centrum Sportowe zaprasza w niedzielę 22 września do Rynku w Lubinie, gdzie odbędzie się "Zwykły - Niezwykły" Przejazd rowerowy&n... »KGHM. Zginął ratując polskiego żołnierza. Rodzice sierżanta Ollisa odebrali nagrodę „Honorowy Ambasador Polski” KGHM. Zginął ratując p...
Linda i Robert Ollis, których syn sierżant Michael Ollis zginął w 2013 r. ratując polskiego oficera Karola Cierpicę podczas wojny w Afgani... »Lubin. Wstrząs w rejonie Lubina Lubin. Wstrząs w rejon...
Dzisiaj o godz. 07.34 w rejonie Lubina doszło do wstrząsu górotworu. Sejsmografy zarejestrowały wstrząs o sile 3.0 stopnia w skali Richter... »Lubinianki nie dały się oszukać. Lubinianki nie dały si...
-Wczoraj do 3 mieszkanek Lubina dzwonili oszuści, którzy podając się za funkcjonariusza policji wypytywali o konto w banku jednej ... »

» archiwum wiadomości

Magazyn elubin.pl

silesianseo.pll
Magazyn elubin.pl
Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale
Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...Lubin Górniczy (ruch pociągów pasażerskich do 31 VIII 2010 i zawieszenie z powodu źle utrzymanej przez PKP infrastruktury kolejowej, wprowadzenie zastępczej komunikacji autobusowej do 11 XII 2010. Planowana budowa węzła przesiadkowego – połączenie komunikacji autobusowej PKS z komunikacją kolejową PKP i KD do 2012 r.)

Pogoda
YoWindow.com
Wybrane wiadomości
Wiadomości z Lubina i okolic

Miedzi i srebra starczy na 50-60 lat
Data dodania: 21 maja 2019 — Kategoria: Wiadomości

Miedzi i srebra starczy na 50-60 lat

Transformacja energetyczna światowej gospodarki oraz popularyzacja odnawialnych źródeł energii doprowadzi do zwiększenia popytu na miedź i do wzrostu ceny tego surowca. Dlatego Polska musi rozstrzygnąć, czy wprowadzać posiadane zasoby na rynek teraz, czy jednak odkładać je na lepsze czasy – powiedział Radosław Żydok, dyrektor departamentu analiz regulacyjnych KGHM Polska Miedź S.A.

Według niego, popularyzacja OZE oznaczać będzie rozbudowę sieci energetycznej, pojawiać się będą kolejne farmy wiatrowe, trwają prace nad magazynowaniem energii, a kolejnym trendem jest rozwój elektromobilności. „Te branże potrzebują miedzi, metali szlachetnych i nieżelaznych. Zakładamy, że w dłuższej perspektywie będzie rósł więc popyt na miedź, będą rosły ceny, jak również nasze zyski” – powiedział Radosław Żydok.

Podkreślił, że w projekcie polityki surowcowej państwa miedź i srebro określone zostały jako surowce kluczowe. „Polska ma zasoby miedzi i srebra na 50-60 lat. Dałoby się miedzi więcej eksploatować, ale w przyszłości będzie droższa. Musimy więc decydować, co jest ważniejsze: krótkoterminowy zysk czy zabezpieczenie długoterminowych dostaw surowca” – powiedział szef departamentu analiz regulacyjnych KGHM.

„Dziś mamy problem, że miedź jest kluczowym surowcem, a jednocześnie mamy złoża z rentownością na granicy zera” – mówił Radosław Żydok podczas debaty o polityce surowcowej, podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach (13-15 maja 2019 r.).

„Warto myśleć o takim dostosowaniu podatków czy opłat wydobywczych pobieranych, aby maksymalizować zysk państwa i prowadzić jednocześnie gospodarkę racjonalną” – powiedział.

Uczestniczący w debacie były minister gospodarki Janusz Steinhoff podkreślał w tym kontekście, że – wskutek decyzji jeszcze poprzedniego rządu – podwyższono opodatkowanie wydobycia miedzi i srebra, wskutek czego obciążono jeden podmiot kwotą ponad 1 mld złotych rocznie. „Ta decyzja osłabiła wiarygodność naszego państwa. W efekcie wielu inwestorów w przemyśle wydobywczym zadaje sobie pytanie, czy w kraju o niestabilnym prawie podatkowym i niestabilnych warunkach prowadzenia biznesu warto inwestować” – powiedział Janusz Steinhoff.

„Kiedy ceny miedzi spadają poniżej 5 tys. USD wydobycie staje się nierentowne, tak jak to było w latach 2015-2016” – mówił Radosław Żydok, podkreślając, że mimo tego spółka każdego roku przeznacza 2 mln zł na inwestycje i utrzymuje wysoki poziom wydobycia.

Podkreślił, że KGHM pełni służebną rolę dla państwa, nie działa tylko dla zysku. „To praca dla tysięcy ludzi i ważny surowiec dla gospodarki. To skomplikowane równanie, które musi rozwiązać ustawodawca” – dodał Radosław Żydok. Wspomniał również o zgłaszanej przez biznes potrzebie zmian prawnych, aby opłacalne stało się odzyskiwanie odpadów. Jak powiedział, „dotychczasowe nowelizacje obciążają przemysł, który i tak stosuje wysokie standardy regulowane przez Unię Europejską”.

ŹRÓDŁO
Słowa kluczowe: lubin
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,19602.html
Ten artykuł był czytany 227 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.


Copyright © 2006-2019 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.027 sek.Lubin 1.0