Niedziela, 18 sierpnia 2019 r.   Imieniny: Heleny, Bronisława, Ilony
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 71

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>
Wiadomości z Lubina
„Na bank się uda” - komedia kryminalna w kinach Helios! „Na bank się uda...
Maciej Stuhr jako prokurator oraz Marian Dziędziel, Adam Ferency i Lech Dyblik jako trzej starsi panowie napadający na bank to gwiazdy nowej, prz... »Wehikuł czasu w Osieku Wehikuł czasu w Osieku...
To fantastyczna propozycja dla młodzieży oraz dzieci w wieku od 12 lat. Ośrodek Kultury Gminy Lubin zaprasza w dniach 19 – 23 sierpnia 2019... »Czterech kierowców w jeden dzień straciło prawo jazdy. Zostali zatrzymani przez policjantów z grupy „Speed” Czterech kierowców w j...
Policjanci wydziału ruchu drogowego lubińskiej komendy, zatrzymali uprawnienia do kierowania pojazdami czterem mężczyznom, którzy ... »Pracowałeś lub pracujesz w Niemczech lub Czechach? Dowiedz się, co ci przysługuje Pracowałeś lub pracuje...
Pracowałeś u naszych sąsiadów i zbliżasz się do wieku emerytalnego? Byłeś oddelegowany z Polski do pracy za granicą? A może sam prowadzisz... »

» archiwum wiadomości

Magazyn elubin.pl

silesianseo.pll
Magazyn elubin.pl
Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale
Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...02.06.2000 Prezydentem Miasta Lubina zostaje Roman Sadowski a wiceprezydentami: Zofia Heksel, Daniel Cyganowski i Wojciech Trzeciak.

Pogoda
YoWindow.com
Wybrane wiadomości
Wiadomości z Lubina i okolic

GIS ostrzega przed toksycznym kubkiem. „Nie używać do spożywania napojów”
Data dodania: 08 czerwca 2019 — Kategoria: Wiadomości

GIS ostrzega przed toksycznym kubkiem. „Nie używać do spożywania napojów”

Kubek z pokrywką BAMBOO, dystrybuowany przez firmę Mondex, może zawierać niebezpieczne dla zdrowia substancje. Główny Inspektorat Sanitarny nakazał wycofać produkt ze sklepów.

Materiał, z którego wykonano kubek, zawiera formaldehyd. Ta substancja jest często używana w przemyśle spożywczym. Gdy jej stężenie jest zbyt duże, a substancja dostanie się do żywności, produkt może być groźny dla zdrowia.

GIS poinformował w komunikacie, że w próbkach produktu badanego przez Państwową Inspekcję Sanitarną stwierdzono migrację formaldehydu, czyli przenikanie cząsteczek tego związku do żywności na poziomie, który może stanowić zagrożenie dla zdrowia.

Państwowa Inspekcja Sanitarna przestrzega klientów przed spożywaniem żywności, w tym napojów, z kubka. Dodatkowo firma Mondex, która jest dystrybutorem naczynia, zapowiedziała wycofanie go ze sklepów.

Formaldehyd bardzo łatwo wchłania się do organizmu przez układ oddechowy. Związek ten również dobrze rozpuszcza się w wodzie, dlatego też prawie całkowicie wchłania się poprzez drzewo oskrzelowe. Jest także obecny w zawieszonym pyle, będącym częstym zanieczyszczeniem powietrza wewnętrznego.

Formaldehyd został sklasyfikowany wg CLP jak poniżej.

  • (ok. 15 g/ml) - kaszel, ból głowy, uczucie duszności, kołatanie serca. Może spowodować skurcz oskrzeli
  • W dużych stężeniach, przekraczających 60 mg/ml, może nastąpić skurcz głośni, obrzęk krtani lub obrzęk płuc. Następstwem może być zapalenie płuc.
  • Skażenie skóry roztworem wodnym (formaliny) wywołuje ból, zaczerwienienie i oparzenie chemiczne.
  • Skażenie oczu powoduje ostry stan zapalny spojówek z ryzykiem uszkodzenia rogówki.
  • Drogą pokarmową, w postaci formaliny, wywołuje oparzenie błony śluzowej jamy ustnej i dalszych części przewodu pokarmowego, bóle brzucha z ryzykiem krwawień i perforacji.
  • Dawka śmiertelna formaldehydu wynosi 30 - 60 ml.
  • Objawy zatrucia przewlekłego: może powodować zapalenie oskrzeli  (u osób nadwrażliwych - astmę oskrzelową), świąd skóry i jej podrażnienie oraz wyprysk alergiczny.

Klienci, którzy kupili trefny sprzęt mogą go zwrócić przez stronę internetową www.mondex.pl/wycofanie.

Słowa kluczowe: lubin
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,19673.html
Ten artykuł był czytany 198 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.


Copyright © 2006-2019 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.027 sek.Lubin 1.0