Wtorek, 23 kwietnia 2024 r.   Imieniny: Jerzego, Wojciecha, Adalberta
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 43

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Fotowoltaika Lubin

Wiadomości z Lubina
Ponad 330 porcji narkotyków trzymał w sejfie i słoiku Ponad 330 porcji narko...
Lubińscy operacyjni zatrzymali 32-latka, który w swoim domu miał ponad 330 porcji narkotyków. Mężczyzna ukrywał w sejfie marihuanę ... »Repertuar Kina Muza w Lubinie (26.04.2024 – 02.05.2024) Repertuar Kina Muza w ...
26.04 – 2.05.2024   26.04 Piątek 15:00, 16:00 > Kicia Kocia w przedszkolu – premiera > Pol / ds 16:30, 18:30 > M&o... »Więcej cudzoziemców w statystykach ZUS Więcej cudzoziemców w ...
Liczba cudzoziemców ubezpieczonych w ZUS pod koniec marca przekroczyła 1,138 mln osób. To więcej o 10,7 tys. niż w grudniu 2023. To... »KAS zatrzymała podejrzanych o oszustwa podatkowe KAS zatrzymała podejrz...
Dolnośląska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) rozbiła zorganizowaną grupę przestępczą, która dopuszczała się oszustw podatkowych oraz... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...Poseł z Lubina uczestniczył w rozmowach z delegacją z Szanghaju, która odwiedziła nasz kraj, czy poseł zna chiński?

Magazyn elubin.pl



Tanie części zamienne w Ucando



polec prawnika.pl

silesianseo.pll






Wiadomosci z Lubina i okolic
Odsetki ustawowe za opóźnienie w spłacie - ile wynoszą i jak je obliczyć?
Data dodania: 19 czerwca 2019 — Kategoria: Wiadomości

Odsetki ustawowe za opóźnienie w spłacie - ile wynoszą i jak je obliczyć?

Odsetki ustawowe za opóźnienie to opłata, która zostanie doliczona do naszego zobowiązania w momencie, gdy nie uregulujemy płatności na czas. Stawka odsetek za opóźnienie w spłacie wynosi 7,5 proc. Maksymalna ich wartość w stosunku rocznym wynosi 14 proc. Jak napisać podanie o umorzenie odsetek?

Czym są odsetki ustawowe za opóźnienie?

Odsetki ustawowe za opóźnienie to opłata, która może zostać na nas nałożona np. wtedy, gdy nie spłacimy na czas pożyczki lub kredytu. Warto pamiętać o odsetkach szczególnie przy chwilówkach, które udzielane są na krótki czas. Jeśli przeoczymy termin regulacji płatności i nie złożymy np. wniosku o rozłożenie długu na raty, zostaniemy obarczeni dodatkową opłatą.

O wysokości dodatkowych opłat związanych z pożyczką powinniśmy zostać poinformowani w momencie zawierania umowy pożyczki. Dzięki temu spłata chwilówek będzie łatwiejsza, ponieważ będziemy wiedzieli, za co tak naprawdę płacimy. Całkowity koszt zobowiązania określa wskaźnik RRSO. Jest on wyrażony w procentach. Im jest mniejszy, tym mniej będzie nas kosztowała pożyczka.

Opóźnienie płatności - kiedy wierzyciel naliczy opłatę?

Odsetki ustawowe to dodatkowa opłata, która jest naliczana w momencie braku płatności za kredyt czy pożyczkę. Co istotne, zgodnie z art. 481 par. 1 kodeksu cywilnego, wierzyciel może żądać odsetek za czas opóźnienia nawet, jeśli nie poniósł żadnej szkody, a opóźnienie było wynikiem okoliczności, za które dłużnik nie odpowiada. Oznacza to, że nawet jeśli dług nie powstał z naszej winy, będziemy musieli ponieść jego konsekwencje.

Kiedy wierzyciel może domagać się odsetek za zwłokę? W momencie, gdy klient nie wywiązuje się z obowiązku terminowej spłaty świadczenia, którego warunki zostały ustalone w podpisanej wcześniej umowie. Obowiązek zapłaty za usługę wynika z mocy prawa. Odsetki za opóźnienie w spłacie naliczane są od pierwszego dnia upływu terminu płatności.

Kto zapłaci odsetki ustawowe?

Odsetki za opóźnienie to nie jedyna opłata, której może żądać od nas usługodawca za wykonanie świadczenia. Istnieją również odsetki ustawowe czy odsetki za opóźnienie w transakcjach handlowych. Warto mieć pojęcie, ile dana opłata wynosi. Odsetki za opóźnienie w transakcjach handlowych wynoszą 9,5 proc. w stosunku rocznym. Odsetki ustawowe wynoszą 5 proc. w skali roku, natomiast maksymalna ich wysokość może sięgać 10 proc. na rok. Stawka odsetek za opóźnienie w spłacie wynosi 7,5 proc. Maksymalna ich wartość w stosunku rocznym wynosi 14 proc.

Przepisy dotyczące ustalania stawek odsetek zapisane są w Ustawie z dnia 9 października 2015 roku o zmianie ustawy w terminach zapłaty w transakcjach handlowych, a także ustawy – Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw, która weszła w życie 1 stycznia 2016 roku.

Jak działa kalkulator odsetek maksymalnych?

Korzystając z ofert rynku finansowego możemy liczyć na pomoc przy doborze wysokości pożyczki, a także czasu jej spłaty. Dzięki kalkulatorowi zdolności kredytowej nie musimy zastanawiać się czy dostaniemy kredyt. Sami możemy ocenić nasze możliwości. Równie pomocny może okazać się kalkulator odsetek maksymalnych. Dostępny jest on online. Dzięki niemu bardzo szybko wyliczymy, jak wysoka jest dodatkowa opłata, którą musimy uiścić w wyniku naszego zaniedbania czy innych okoliczności.

Obliczenia na kalkulatorze odsetek maksymalnych wykonamy w kilka minut. Informacje, które musimy podać to przede wszystkim:

  • wysokość kwoty, którą według umowy powinniśmy zwrócić;
  • termin zapłaty zobowiązania;
  • dzień rzeczywistej spłaty zadłużenia.

Na podstawie tych informacji wyliczana jest wysokość odsetek ustawowych za opóźnienie w spłacie. Obliczeń możemy dokonać kilkakrotnie i całkowicie za darmo. Musimy pamiętać, że otrzymany wynik może być niemiarodajny. Wszystko zależy od prawdziwości podanych przez nas danych, a także ogólnej sytuacji finansowej. Istnieje szansa, że prócz odsetek pożyczkodawca naliczy nam dodatkowe opłaty związane z niewywiązaniem się z innych warunków transakcji.

Prośba o umorzenie długu - jak ją napisać i do kogo skierować?

Naliczenie odsetek powoduje, że na naszym koncie powstaje zadłużenie. Choć osoby z długami również mogą liczyć na pożyczkę, nie warto zaniżać swojej zdolności kredytowej brakiem spłaty. Jeśli wierzyciel naliczył już opłatę dodatkową, możemy napisać prośbę o umorzenie odsetek. Do kogo ją skierować? Pismo o umorzenie odsetek powinno zostać zaadresowane do naszego usługodawcy, u którego zalegamy z płatnościami. W dokumencie tym powinny się znaleźć takie informacje jak:

  • dane dłużnika;
  • dane wierzyciela;
  • określenia stosunku prawnego, z którego wynika dług i jego odsetki;
  • wysokość długu oraz wynikające z niego odsetki karne;
  • uzasadnienie wniosku;
  • zapewnienia o terminowej spłacie pozostałych rat;
  • załączniki (wszystkie dokumenty, które potwierdzą umotywowanie wniosku).

W podaniu o umorzenie odsetek warto zawrzeć autentyczny powód nieterminowej spłaty. Pożyczkodawca przychylniej patrzy na osoby szczere, które nie zatajają najważniejszych informacji. Warto również podanie napisać odręcznie. Będziemy wtedy w oczach pożyczkodawcy bardziej wiarygodni.

 

Slowa kluczowe: lubin
Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,19730.html
Ten artykul byl czytany 1037 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2024 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.011 sek.Lubin 1.0