Wtorek, 19 marca 2024 r.   Imieniny: Józefa, Bogdana, Laili
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 39

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Fotowoltaika Lubin

Wiadomości z Lubina
5 kg srebra od KGHM - wspieramy uczestników Legnickiego Festiwalu SREBRO 5 kg srebra od KGHM - ...
Rekordową liczbę ponad 500 prac autorstwa 289 artystów z 45 krajów wpłynęło na Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej o... »Pierwsi motocykliści rozpoczęli już sezon – uważajmy na drogach! Pierwsi motocykliści r...
Wiosenna aura sprawiła, że na drogach widać coraz więcej motocyklistów. Warto pamiętać dla własnego bezpieczeństwa, że zanim wyjedzie się ... »Chirurgia laparoskopowa w weterynarii - UPWr pionierem Chirurgia laparoskopow...
Studenci Wydziału Medycyny Weterynaryjnej UPWr mają do dyspozycji aparaturę, dzięki której mogą uczyć się chirurgii laparoskopowej - stoso... »Rozpoczęły się nasadzenia lasów w Hucie Miedzi Głogów Rozpoczęły się nasadze...
140 tys. sadzonek drzew i krzewów leśnych – Huta Miedzi Głogów po raz kolejny rozpoczęła nasadzenia lasów na swoich te... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...1985 Przekazanie nowego stadionu piłkarskiego - GOS

Magazyn elubin.pl



Tanie części zamienne w Ucando



polec prawnika.pl

silesianseo.pll






Wiadomosci z Lubina i okolic
Dziś „Lato z radiem” na żywo z Krzeczyna Małego
Data dodania: 09 lipca 2019 — Kategoria: Wiadomości

Dziś „Lato z radiem” na żywo z Krzeczyna Małego

Dzisiaj (wtorek) o 9.15 słuchaj Programu 1 PR (audycja Lato z radiem), na żywo z Krzeczyna Małego. Redaktorzy PR będą goszczeni przez Charlesade Nicolay.

Hrabia Ghislain de Nicolay razem z byłymi pracownikami pegeeru od 20 lat remontuje poniemiecki pałac w Krzeczynie Małym.

Udało mu się w tym czasie przywrócić zabytkowe wnętrza do stanu z lat świetności tego miejsca i zagospodarować otoczenie. A co najważniejsze – wskrzesić arystokratycznego ducha, nieobecnego w Krzeczynie Małym od 1945 r., kiedy opuścił go ostatni niemiecki właściciel, hrabia Harrach. Rodzina de Nicolay ma swoje korzenie w średniowiecznej Francji. Przez wieki wyszli z niej królewscy kanclerze i książęta Kościoła.

To rojalistyczne przywiązanie do tradycji i obrządku rzymskokatolickiego doprowadziło kilka osób z ich rodziny na szafot rewolucji francuskiej. Pozostali, zmuszeni do emigracji, zamieszkali najpierw w Szwajcarii, a później w Belgii. Tam rodzina de Nicolay wybudowała dla siebie rodową rezydencję Loupoigne. Niedaleko niej jest uniwersytet katolicki, do którego w latach 80. ub. wieku przyjeżdżali często księża profesorowie z KUL-u. Kiedy belgijskiemu uniwersytetowi zabrakło dla nich miejsc noclegowych, poproszono hr. de Nicolay o pomoc. Tak zaczęła się przygoda de Nicolayów z Polską - wspomina Gość Legnicki.

Młody hrabia de Nicolay, Charles, mówi, że właściwie wychował się razem z tymi ludźmi. – Biegałem z nimi po wsi i łaziłem po drzewach. Razem chodziliśmy do szkoły w Lubinie i na zakupy – śmieje się hrabia Charles, który dzięki temu świetnie włada polskim. Oprócz życiowego doświadczenia młody hrabia ma też za sobą solidne wykształcenie na kilku europejskich uczelniach. Jednak teraz, na stałe, mieszka w pałacu w Krzeczynie Małym. Raz w miesiącu przyjeżdża na kilka dni ojciec. Pałac na nowo żyje, zamieniony z ruiny w prawdziwy, rodzinny dom.

Dziś o godzinie .9.15 hrabia Charlesade Nicolay będzie gościć na żywo słuchaczy audycji "Lato z radiem".

Trochę historii:

Miejscowość położona w odległości około 7 km na zachód od Lubina, przy drodze do Chocianowa. W okolicy wsi znajdują się trzy stanowiska archeologiczne, na których odnotowano szereg ciekawych znalezisk w postaci kamiennych narzędzi oraz pozostałości osady z okresu neolitu, a także cmentarzyska z epoki brązu związane z tzw. kulturą łużycką. Niewiele wiadomości dotyczących miejscowości z okresu średniowiecza zachowało się do naszych czasów. Na przestrzeni wieków miejscowość stanowiła własność wielu rodów: de Sar, von Schweinitz, von Nickisch-Rosenegk, von Harrach, von Ernst, von Manfred.
ZABYTKI
We wsi zachowało się kilka ciekawych obiektów wchodzących w skład zespołu pałacowo-parkowego wraz z zabudowaniami folwarcznymi (spichlerz, obora oraz gołębnik
z XIX w.).

PAŁAC

Barokowy pałac znajduję się na zachodnim krańcu wsi, przy drodze z Lubina do Chocianowa. Pierwsza wzmianka o istniejącym tu zamku lub dworze pochodzi z 1356 r. jednak nie jest znany jej kształt pierwotny. Obecna forma pałacu pochodzi z czasów jego gruntownej przebudowy przez rodzinę von Schweinitz w 1776 r. i kolejnych restauracji, które dokonywane były w latach 1885 i 1926. Fasada główna pałacu skierowana jest na wschód w stronę rozległego majdanu i budynków gospodarczych, z których wyróżnia się barokowy spichlerz z 1763 r. Sama kompozycja fasady pochodzi z czasów budowy pałacu w latach 1720 – 1724. Obecnie jest to budowla dwukondygnacyjna, wzniesiona na planie dwóch prostokątów ustawionych na jednej osi, o różnych szerokościach i długościach boków, co uwidaczniają uskoki od strony południowej i północnej.

Oś centralną fasady wyznacza piaskowcowy portal głównego wejścia i umieszczonym nad nim kartuszem herbowym oraz prowadzące doń kamienne schody. Obiekt przykryty jest czteropołaciowym, ceramicznym dachem mansardowym z lukarnami. Rozdzielone szerokimi pilastrami otwory okienne na piętrze pałacu ujęte są w kamienne obramienia zdobione motywami roślinnymi. Pomieszczenia pałacu położone są po obu stronach korytarza przebiegającego na osi wschód – zachód z obszerną klatką schodową w części środkowej. Zachowane dekoracje wnętrz pochodzą z okresu przebudowy w 1885 roku. Na uwagę zasługuje bogato dekorowany, XVIII-wieczny piec kaflowy znajdujący się we wschodniej części wspomnianego korytarza. Od kilku lat właścicielem pałacu jest belgijski hrabia, który bardzo dba o jego stan.

źródło: Henryk Rusewicz, legnica.gosc.pl

 

Slowa kluczowe: lubin
Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,19803.html
Ten artykul byl czytany 405 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2024 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.009 sek.Lubin 1.0