Piątek, 20 września 2019 r.   Imieniny: Eustachego, Filipiny, Faustyny
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 91

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>
Wiadomości z Lubina
Oferty pracy PUP Lubin Oferty pracy PUP Lubin...
Przedstawiamy najnowsze oferty pracy dostępne w Powiatowym Urzędzie Pracy w Lubinie. Szczegółowe informacje i dane kontaktowe do pracodawc... »Prowadził mercedesa mając zakaz, był pod wpływem narkotyków i posiadał je przy sobie. Prowadził mercedesa ma...
-Do 5 lat pozbawienia wolności grozi 26-latkowi z Lubina, który mimo orzeczonego wobec niego zakazu prowadzenia wszelkich pojazd&o... »Tydzień Przedsiębiorcy w ZUS Tydzień Przedsiębiorcy...
Tydzień Przedsiębiorcy to szansa, aby w jednym miejscu skorzystać z porad specjalistów, którzy odpowiedzą na wszystkie pytania zwią... »KGHM testuje drony KGHM testuje drony
Miedziowy gigant rozpoczął w jednej z kopalni próby wykorzystania drona zaprojektowanego do poruszania się pośród przeszkód.... »

» archiwum wiadomości

Magazyn elubin.pl

silesianseo.pll
Magazyn elubin.pl
Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale
Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...09.1999 Zorganizowano I Mistrzostwa Dolnego Śląska w Skatingu na terenie Ośrodka Sportu i rekreacji w Lubinie oraz turniej o Złotą Strzałę

Pogoda
YoWindow.com
Wybrane wiadomości
Wiadomości z Lubina i okolic

Dziś „Lato z radiem” na żywo z Krzeczyna Małego
Data dodania: 09 lipca 2019 — Kategoria: Wiadomości

Dziś „Lato z radiem” na żywo z Krzeczyna Małego

Dzisiaj (wtorek) o 9.15 słuchaj Programu 1 PR (audycja Lato z radiem), na żywo z Krzeczyna Małego. Redaktorzy PR będą goszczeni przez Charlesade Nicolay.

Hrabia Ghislain de Nicolay razem z byłymi pracownikami pegeeru od 20 lat remontuje poniemiecki pałac w Krzeczynie Małym.

Udało mu się w tym czasie przywrócić zabytkowe wnętrza do stanu z lat świetności tego miejsca i zagospodarować otoczenie. A co najważniejsze – wskrzesić arystokratycznego ducha, nieobecnego w Krzeczynie Małym od 1945 r., kiedy opuścił go ostatni niemiecki właściciel, hrabia Harrach. Rodzina de Nicolay ma swoje korzenie w średniowiecznej Francji. Przez wieki wyszli z niej królewscy kanclerze i książęta Kościoła.

To rojalistyczne przywiązanie do tradycji i obrządku rzymskokatolickiego doprowadziło kilka osób z ich rodziny na szafot rewolucji francuskiej. Pozostali, zmuszeni do emigracji, zamieszkali najpierw w Szwajcarii, a później w Belgii. Tam rodzina de Nicolay wybudowała dla siebie rodową rezydencję Loupoigne. Niedaleko niej jest uniwersytet katolicki, do którego w latach 80. ub. wieku przyjeżdżali często księża profesorowie z KUL-u. Kiedy belgijskiemu uniwersytetowi zabrakło dla nich miejsc noclegowych, poproszono hr. de Nicolay o pomoc. Tak zaczęła się przygoda de Nicolayów z Polską - wspomina Gość Legnicki.

Młody hrabia de Nicolay, Charles, mówi, że właściwie wychował się razem z tymi ludźmi. – Biegałem z nimi po wsi i łaziłem po drzewach. Razem chodziliśmy do szkoły w Lubinie i na zakupy – śmieje się hrabia Charles, który dzięki temu świetnie włada polskim. Oprócz życiowego doświadczenia młody hrabia ma też za sobą solidne wykształcenie na kilku europejskich uczelniach. Jednak teraz, na stałe, mieszka w pałacu w Krzeczynie Małym. Raz w miesiącu przyjeżdża na kilka dni ojciec. Pałac na nowo żyje, zamieniony z ruiny w prawdziwy, rodzinny dom.

Dziś o godzinie .9.15 hrabia Charlesade Nicolay będzie gościć na żywo słuchaczy audycji "Lato z radiem".

Trochę historii:

Miejscowość położona w odległości około 7 km na zachód od Lubina, przy drodze do Chocianowa. W okolicy wsi znajdują się trzy stanowiska archeologiczne, na których odnotowano szereg ciekawych znalezisk w postaci kamiennych narzędzi oraz pozostałości osady z okresu neolitu, a także cmentarzyska z epoki brązu związane z tzw. kulturą łużycką. Niewiele wiadomości dotyczących miejscowości z okresu średniowiecza zachowało się do naszych czasów. Na przestrzeni wieków miejscowość stanowiła własność wielu rodów: de Sar, von Schweinitz, von Nickisch-Rosenegk, von Harrach, von Ernst, von Manfred.
ZABYTKI
We wsi zachowało się kilka ciekawych obiektów wchodzących w skład zespołu pałacowo-parkowego wraz z zabudowaniami folwarcznymi (spichlerz, obora oraz gołębnik
z XIX w.).

PAŁAC

Barokowy pałac znajduję się na zachodnim krańcu wsi, przy drodze z Lubina do Chocianowa. Pierwsza wzmianka o istniejącym tu zamku lub dworze pochodzi z 1356 r. jednak nie jest znany jej kształt pierwotny. Obecna forma pałacu pochodzi z czasów jego gruntownej przebudowy przez rodzinę von Schweinitz w 1776 r. i kolejnych restauracji, które dokonywane były w latach 1885 i 1926. Fasada główna pałacu skierowana jest na wschód w stronę rozległego majdanu i budynków gospodarczych, z których wyróżnia się barokowy spichlerz z 1763 r. Sama kompozycja fasady pochodzi z czasów budowy pałacu w latach 1720 – 1724. Obecnie jest to budowla dwukondygnacyjna, wzniesiona na planie dwóch prostokątów ustawionych na jednej osi, o różnych szerokościach i długościach boków, co uwidaczniają uskoki od strony południowej i północnej.

Oś centralną fasady wyznacza piaskowcowy portal głównego wejścia i umieszczonym nad nim kartuszem herbowym oraz prowadzące doń kamienne schody. Obiekt przykryty jest czteropołaciowym, ceramicznym dachem mansardowym z lukarnami. Rozdzielone szerokimi pilastrami otwory okienne na piętrze pałacu ujęte są w kamienne obramienia zdobione motywami roślinnymi. Pomieszczenia pałacu położone są po obu stronach korytarza przebiegającego na osi wschód – zachód z obszerną klatką schodową w części środkowej. Zachowane dekoracje wnętrz pochodzą z okresu przebudowy w 1885 roku. Na uwagę zasługuje bogato dekorowany, XVIII-wieczny piec kaflowy znajdujący się we wschodniej części wspomnianego korytarza. Od kilku lat właścicielem pałacu jest belgijski hrabia, który bardzo dba o jego stan.

źródło: Henryk Rusewicz, legnica.gosc.pl

 

Słowa kluczowe: lubin
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,19803.html
Ten artykuł był czytany 200 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.


Copyright © 2006-2019 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.042 sek.Lubin 1.0