Wtorek, 19 marca 2024 r.   Imieniny: Józefa, Bogdana, Laili
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 56

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Fotowoltaika Lubin

Wiadomości z Lubina
5 kg srebra od KGHM - wspieramy uczestników Legnickiego Festiwalu SREBRO 5 kg srebra od KGHM - ...
Rekordową liczbę ponad 500 prac autorstwa 289 artystów z 45 krajów wpłynęło na Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej o... »Pierwsi motocykliści rozpoczęli już sezon – uważajmy na drogach! Pierwsi motocykliści r...
Wiosenna aura sprawiła, że na drogach widać coraz więcej motocyklistów. Warto pamiętać dla własnego bezpieczeństwa, że zanim wyjedzie się ... »Chirurgia laparoskopowa w weterynarii - UPWr pionierem Chirurgia laparoskopow...
Studenci Wydziału Medycyny Weterynaryjnej UPWr mają do dyspozycji aparaturę, dzięki której mogą uczyć się chirurgii laparoskopowej - stoso... »Rozpoczęły się nasadzenia lasów w Hucie Miedzi Głogów Rozpoczęły się nasadze...
140 tys. sadzonek drzew i krzewów leśnych – Huta Miedzi Głogów po raz kolejny rozpoczęła nasadzenia lasów na swoich te... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...VII 1949 Powstanie parafii prawosławnej

Magazyn elubin.pl



Tanie części zamienne w Ucando



polec prawnika.pl

silesianseo.pll






Wiadomosci z Lubina i okolic
Praca w KGHM? W zasięgu Ameryka Południowa
Data dodania: 10 lipca 2019 — Kategoria: Wiadomości

Praca w KGHM? W zasięgu Ameryka Południowa

KGHM to największy pracodawca na Dolnym Śląsku i jedna z firm w Polsce, w której nie można narzekać na brak możliwości rozwoju zawodowego. Szanse na etat w miedziowym koncernie mają zarówno absolwenci szkół średnich, jak i uczelni, które na co dzień współpracują z KGHM.

Sztygar zmianowy mechaniczny, operator SMG, elektromonter, ślusarz, referent ds. księgowości, kontroler jakości… – na stronie rekrutacyjnej KGHM lista ogłoszeń o wolnych miejscach pracy jest długa. I to mimo że spółka raczej nie zwiększa zatrudnienia. Liczba pracowników grupy kapitałowej KGHM utrzymuje się obecnie na poziomie około 34 tysięcy osób. Zazwyczaj są to więc stanowiska, które zwalnia ktoś inny – choćby odchodząc na emeryturę.

– Najczęściej szukamy elektryków, elektromonterów, automatyków, mechatroników. Dzisiaj rynek pracy jest tak bardzo chłonny i rozwój regionu tak silny, że to raczej praca szuka człowieka – mówi Arleta Chorąży, dyrektor Departamentu Efektywności Zawodowej Pracowników KGHM. –Bardzo się cieszę, że fachowcy są znowu w cenie. Pracownicy po szkołach technicznych są naprawdę poszukiwani i bardzo mocno cenieni – dodaje.

Od przedszkolaka do górnika

Do tego, żeby być górnikiem na dole czy specjalistą w biurze, konieczne jest dobre przygotowanie oraz świadomość tego, jak trudna może być to praca. Dlatego firma, która jest traktowana na Dolnym Śląsku jak dobro rodowe, dając zatrudnienie nieraz całym rodzinom – opowiada o sobie już przedszkolakom. Prowadzi zajęcia dla dzieci, w których wyjaśnia, na czym polega praca pod ziemią, ale też w biurze.

Pierwsze decyzje, by starać się w przyszłości o pracę w KGHM wielu uczniów z regionu podejmuje już na etapie wyboru szkoły ponadpodstawowej.

Często wybierana jest szkoła w Zespole Szkół Miedziowego Centrum Kształcenia Kadr w Lubinie. Dziewięćdziesiąt procent absolwentów klas górniczych tej placówki trafia do kopalń KGHM.

Wyzwaniem zarówno dla szkoły, jak i KGHM było to, że nauka musiała być prowadzona w oparciu o podstawę programową koncentrującą się na górnictwie węglowym. Dopiero w lutym br. na liście zawodów Ministerstwa Edukacji Narodowej pojawiły się wreszcie "górnik podziemnej eksploatacji kopalin innych niż węgiel kamienny" oraz "technik podziemnej eksploatacji kopalin innych niż węgiel kamienny". Dzięki temu program nauczania jest w pełni dostosowany do potrzeb największego pracodawcy w regionie.

To oczywiście nie jedyne miejsce, w którym kształci się kadry dla spółki. KGHM od lat współpracuje z placówkami dydaktycznymi z Zagłębia Miedziowego, organizując między innymi zajęcia dla uczniów. Uczestniczy w nich rocznie ponad 300 osób. Z praktyk zawodowych korzysta natomiast kolejne 400 uczniów szkół średnich.

– Współpraca ze szkołą nie oznacza, że obejmujemy patronatem wszystkie klasy, tylko klasy o wybranych profilach. To są te specjalności, w których będziemy musieli kształcić ekspertów w związku ze zmianą pokoleniową albo zwiększonym zapotrzebowaniem na określone zawody – tłumaczy Arleta Chorąży.

Praca już po szkole

Program wsparcia uczniów szkół, które kształcą na kierunkach przydatnych dla KGHM, nosi nazwę "Kompetentni w branży" i został wprowadzony pod koniec 2018 roku. Koncern przygotowuje uczniów do uzyskania wybranych uprawnień zawodowych jeszcze przed ukończeniem szkoły, dzięki czemu są oni gotowi do pracy praktycznie zaraz po ostatnim dzwonku. Firma umożliwia też udział w dodatkowych szkoleniach nauczycielom, a w wielu sytuacjach zajęcia prowadzą sami pracownicy KGHM.

Korzyść jest obopólna – szkoły mają wsparcie w nauczaniu na wysokim poziomie, a KGHM zapewnia sobie wykształcone kadry na wiele lat naprzód.

W 2016 r. z grupy uczniów i studentów, którzy byli objęci różnego rodzaju programami KGHM i skończyli naukę, 123 osoby podjęły pracę w koncernie. W 2017 było to 147 osób, a w 2018 – 92.

Nagrody dla najlepszych po zakończeniu nauki

KGHM nagradza uczniów także na wcześniejszym etapie wyróżniając tych, którzy w minionym roku szkolnym osiągnęli najlepsze wyniki w przedmiotach zawodowych.

Stąd pod koniec czerwca najlepsi uczniowie otrzymali stypendium w wysokości 500 zł w semestrze, a najbardziej wyróżniające się osoby, m.in. laureaci olimpiad lub aktywni społecznicy mogli liczyć nawet na 1000 zł wsparcia.

Natomiast uczniowie, którzy wyróżnili się najwyższymi ocenami w przedmiotach zawodowych otrzymali pamiątkowe listy gratulacyjne oraz drony.

Pracownik 4.0

Zmiany w technologiach wydobywania i przetwórstwa miedzi oznaczają też zmiany profilu poszukiwanych pracowników. Dziś coraz więcej prac odbywa się nie na dole, a przynajmniej nie bezpośrednio przy ścianie na przodku.

W najcięższych pracach coraz częściej wykorzystywane są lub będą maszyny sterowane zdalnie. Operator, widząc obraz z kamery, ma pełną kontrolę nad tym, co się dzieje na dole.

By to było możliwe, KGHM konsekwentnie realizuje program KGHM 4.0, który przewiduje między innymi automatyzację najcięższych prac.

To wymaga zmian nie tylko w kształceniu przyszłych pracowników, ale też dostosowania do nowych warunków tych osób, które pracują w firmie od lat. Stąd KGHM musi szukać – i szuka – sposobów na poszerzanie umiejętności swojej kadry.

– Prowadzimy programy, które mają dać naszym pracownikom, nawet na tych podstawowych stanowiskach, możliwości rozwoju swoich kompetencji – mówi Chorąży. – Mamy bardzo szeroki program dokształcania, dofinansowujemy np. studia podyplomowe. Bardzo wielu naszych pracowników po technikach zaczynało od podstawowych stanowisk, a potem kontynuowało naukę na studiach w systemie zaocznym. Dzięki temu teraz osoby te pracują nie pod ziemią, ale jako specjaliści w naszpikowanych elektroniką control-roomach.

Szkoły wyższe w cenie

Specjalistycznie kształcenie nie kończy się na etapie wewnętrznym. KGHM ściśle współpracuje również z najlepszymi polskimi uczelniami.

- Organizujemy razem z AGH studia podyplomowe w zakresie przeróbki kopalin. Prowadzimy program doktoratów wdrożeniowych realizowany przez Pion Rozwoju KGHM, czyli wsparcie w tworzeniu prac doktorskich, których wyniki będziemy wdrażać w naszej organizacji. Z kolei na Politechnice Wrocławskiej organizowany jest program praktyk studenckich. Ale to oczywiście nie koniec, bo bardzo mocno przymierzamy się też do współpracy w ramach programu "Kompetentni w branży" z innymi wyższymi szkołami zawodowymi – dodaje Arleta Chorąży.

Jednym z ostatnich projektów jest "Klaster Edukacyjny Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej", który wspiera współpracę między biznesem a szkołami i ośrodkami badawczymi. KGHM w ramach Klastra będzie m.in. organizował wspólne programy edukacyjne dla szkół oraz prezentował możliwości pracy i rozwoju ich uczniom w ramach koncernu.

Dla KGHM można pracować także w Chile

KGHM to nie tylko Polska – firma posiada kopalnie i zakłady przetwórcze w wielu innych krajach, m.in. w Kanadzie czy w Chile. Chilijska Sierra Gorda to najbardziej znana zagraniczna inwestycja spółki. Ostatnio bije rekordy efektywności – jak podkreśla Arleta Chorąży, duży udział w tym mają polscy pracownicy, którzy wyjechali do pracy w tej kopalni.

– Nasze doświadczenia w Polsce związane z udoskonalaniem procesów technologicznych bardzo przydają się też w zagranicznych inwestycjach. I chociaż kopalnia w Chile jest kopalnią odkrywkową, więc tam proces wydobycia różni się od tego stosowanego u nas, niemniej jednak naszym transferem know-how jest obszar związany ze wzbogacaniem rud – wyjaśnia. – Mamy cały system związany z delegowaniem pracowników z Polski do Chile, aby realizować tam nasze projekty – dodaje.

Dla przyszłych pracowników, a obecnych uczniów szkół na Dolnym Śląsku, perspektywa pracy w Ameryce Południowej może być dodatkowym bodźcem do tego, by zdecydować się właśnie na karierę w miedziowym gigancie, który i bez tego jest bardzo cennym pracodawcą.

polskamiedz.wp.pl

Slowa kluczowe: lubin
Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,19809.html
Ten artykul byl czytany 680 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2024 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.012 sek.Lubin 1.0