Sobota, 24 sierpnia 2019 r.   Imieniny: Bartłomieja, Malwiny, Jerzego
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 73

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>
Wiadomości z Lubina
Bank czy listonosz? Co wybierają seniorzy. Bank czy listonosz? Co...
Każdego miesiąca ZUS na Dolnym Śląsku wypłaca 697 106 emerytur i rent. Większość emerytów i rencistów woli dostawać świadczenia z Z... »IPLA - codzienna porcja doskonałej rozrywki IPLA - codzienna porcj...
Współczesna telewizja często nie spełnia już naszych oczekiwań. Żyjemy w ciągłym biegu i chcemy otrzymywać takie treści jakich akurat sz... »Nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli już oficjalnie Nowe stawki wynagrodze...
Od 2782 do 3817 zł będzie wynosić od września minimalne wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli. Rozporządzenie płacowe ukazało się w Dzienniku Usta... »Zajęcia gitarowe w MDK - zapisy Zajęcia gitarowe w MDK...
Z dniem 2 września 2019 r. Młodzieżowy Dom Kultury w Lubinie rozpoczyna zapisy na stałe zajęcia w ramach koła gitarowego. Oferta zajęć adresowan... »

» archiwum wiadomości

Magazyn elubin.pl

silesianseo.pll
Magazyn elubin.pl
Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale
Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...w Lubinie funkcjonuje lotnisko z Portem Lotniczym Lubin, z którego dzięki odprawie celnej są możliwe odloty do sąsiednich krajów?

Pogoda
YoWindow.com
Wybrane wiadomości
Wiadomości z Lubina i okolic

Predyspozycje do pracy w opiece osób starszych – co trzeba umieć i jakie posiadać cechy
Data dodania: 18 lipca 2019 — Kategoria: Wiadomości

Predyspozycje do pracy w opiece osób starszych – co trzeba umieć i jakie posiadać cechy

Każdego roku tysiące Polek i Polaków wyjeżdża do Niemiec, a także innych krajów zachodnich w celach zarobkowych. Kuszące są dla nich wyższe zarobki oraz lepsze warunki pracy. Część emigrantów wyjeżdża do pracy sezonowej, inni osiadają za granicą na dłużej. Wśród zadań, do których Niemcy najczęściej poszukują Polaków, jest opieka osób starszych. Sprawowanie pieczy nad seniorem to zadanie niełatwe, jednak właściwe umiejętności oraz cechy charakteru pozwalają czerpać z tego zajęcia wiele satysfakcji.

Wymagania wobec opiekunów osób starszych

Od razu należy zaznaczyć, że nie zawsze oczekiwania wobec kompetencji i umiejętności opiekunów są identyczne. Wszystko zależy od wieku seniora czy zakresu obowiązków w każdym konkretnym przypadku. Nie ma jednak wątpliwości, że znajomość języka niemieckiego w stopniu co najmniej podstawowym to konieczność, aby móc poprawnie sprawować opiekę nad seniorem. Obecnie, wymaga się zwykle znajomości języka na poziomie podstawowym, który umożliwia kontakt z seniorem, jak i załatwianie w jego imieniu wszelkich spraw. Zaawansowane umiejętności językowe nie są wymagane, jednak z pewnością będą dodatkowym atutem podczas rekrutacji do pracy.

Agencje organizujące pracę w opiece osób starszych w Niemczech najchętniej rekrutują osoby z podstawową wiedzą medyczną. Duże grono kandydatów do wyjazdu stanowią pielęgniarki lub emerytowane pielęgniarki, które posiadają umiejętności opiekuńcze, jak i podstawową wiedzę medyczną. Doświadczenie w pracy z seniorami w Polsce - np. w domu spokojnej starości - również zwiększa szansę otrzymania zatrudnienia.

Opieka osób starszych to praca, która wymaga realizacji wielu różnorodnych zadań. Z jednej strony opiekun pomaga w codziennych czynnościach oraz wykonuje podstawowe prace porządkowe w mieszkaniu, z drugiej często wymaga się od niego robienia zakupów czy też załatwiania spraw urzędowych w imieniu seniora. Tym samym niezwykle przydatne, a często wręcz wymagane przez agencję pracy, jest posiadanie prawa jazdy.

Opieka osób starszych - charakter opiekuna

Kwestią kluczową, zdaniem wielu ważniejszą od praktycznych umiejętności, jest predyspozycja charakterologiczna kandydata do pracy w opiece osób starszych. Pożądane cechy, które najczęściej wymieniają doświadczeni rekruterzy z firm oferujących pracę dla opiekunów, to przede wszystkim:

  • cierpliwość
  • opiekuńczość
  • empatia

Utrata samodzielności, wynikająca głównie z coraz większych problemów zdrowotnych, często powoduje u seniorów frustrację. Zdarza się, że odmawiają pomocy opiekuna, a nawet prowokują awantury. Dlatego też opieka osób starszych wymaga od opiekuna empatii wobec seniora. Powinien on rozumieć źródła zachowania podopiecznego. Czasami jednak empatia nie wystarcza, jeżeli danemu człowiekowi brakuje cierpliwości. Jest to cecha, bez której nie sposób znieść opisanego powyżej zachowania podopiecznego, a także trudno wykonywać nieustannie te same czynności. Nie sposób również spodziewać się profesjonalnej opieki seniorów od osób pozbawionych cechy opiekuńczości i wewnętrznej potrzeby niesienia pomocy. Opieka osób starczych to często praca mozolna i monotonna, jednak niezwykle satysfakcjonująca dla każdego, kto czerpie radość z poprawy warunków życia osób potrzebujących, jakimi niewątpliwie są seniorzy.

Partnerem artykułu jest serwis Opiekunki24.pl – platforma z ogłoszeniami pracy dla opiekunek osób starszych.

Słowa kluczowe: lubin
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,19842.html
Ten artykuł był czytany 233 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.


Copyright © 2006-2019 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.027 sek.Lubin 1.0