Niedziela, 15 grudnia 2019 r.   Imieniny: Niny, Celiny, Krystiany
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 22

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Wiadomości z Lubina
28.Finał WOŚP w sztabie Nr 517 - koncert 28.Finał WOŚP w sztabi...
Można wystąpić na scenie Galerii Cuprum Arena w Lubinie i przy okazji pomóc, włączając się w 28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomo... »Zagęszczanie włosów - sposoby na bujną czuprynę Zagęszczanie włosów - ...
Zagęszczanie włosów pozwala cieszyć się bujną fryzurą, nawet jeśli natura poskąpiła nam pięknych i gęstych pukli. Metod polepszenia kondyc... »Uwaga na telefonicznych oszustów polujących na twoje oszczędności! Uwaga na telefonicznyc...
Policjanci Komendy Powiatowej Policji w Polkowicach odnotowali kolejne telefoniczne oszustwo w wyniku, którego pokrzywdzona został... »#KGHM. Działania stabilizujące w związku z dopływem wody w ZG Polkowice-Sieroszowice #KGHM. Działania stabi...
KGHM Polska Miedź S.A. kontynuuje działania stabilizujące dopływ wody w Kopalni Polkowice-Sieroszowice. Przypomnijmy, że od 4 listopada 2019 roku... »

» archiwum wiadomości

Magazyn elubin.pl

Gabinet Psychologicznypolec prawnika.pl

silesianseo.pllTwoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale
Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...1980 W kaplicy zamkowej powstaje "Galeria Zamkowa"

Pogoda
YoWindow.com
Wybrane wiadomości
Wiadomości z Lubina i okolic

KGHM wspiera Dymarki Kaczawskie
Data dodania: 19 lipca 2019 — Kategoria: Wiadomości

KGHM wspiera Dymarki Kaczawskie

KGHM od lat kultywuje tradycję i historię polskiego hutnictwa. Spółka jest jednym ze sponsorów XX jubileuszowych Dymarek Kaczawskich – wyjątkowego wydarzenia przywołującego dawnego ducha regionu.

Jubileuszowa dwudziesta edycja Dymarek Kaczawskich odbędzie się 20 lipca w Skansenie Górniczo-Hutniczym w Leszczynie. Skansen to od lat miejsce, w którym prezentowana jest historia dolnośląskiej miedzi i życia dawnych górników. Architektura skansenu skoncentrowana jest na możliwie jak najwierniejszym odwzorowaniu warunków, w jakich żyli i pracowali ludzie w średniowieczu.

Dymarki Kaczawskie to doroczna impreza, której celem jest celebrowanie tradycji dolnośląskiego hutnictwa. W tegorocznym programie wydarzenia znajdą się między innymi pokazowe wytopy z tyglowego pieca, inscenizacja ceremonii pasowania na Gwarka, czy spust miedzi z pieca dymarkowego. Oprócz tego na uczestników czeka biesiada folklorystyczna, którą poprowadzą Zespół Ludowy „Złota Leszczyna”, a także Orkiestra Zakładów Górniczych Lena oraz Rudna. W trakcie Dymarek odbędzie się także koncert na trzydziestolecie zespołu Golden Life. Nie zabraknie także atrakcji dla najmłodszych, wśród których znajdą się choćby warsztaty rękodzielnicze.

KGHM Polska Miedź S.A. jest jednym ze sponsorów dwudziestej edycji wydarzenia w leszczyńskim skansenie. Dzięki Dymarkom Kaczawskim, jak i całej działalności skansenu od wielu lat zachowywana jest pamięć o tradycji polskiego hutnictwa. Ta wartość jest ważna dla KGHM, który od zawsze poprzez różne organizowane akcje i wydarzenia dba o utrwalanie pamięci o hutnictwie i historii tej profesji w naszym kraju.

Najważniejszym wydarzeniem organizowanym rokrocznie przez KGHM jest Dzień Hutnika. Przypada tradycyjnie w maju w dzień św. Floriana – patrona hutników. Jest to szczególne święto dla wszystkich hutniczych zakładów KGHM w tym dla hut miedzi w Głogowie, Legnicy i Cedyni oraz strażaków Jednostki Ratownictwa Górniczo – Hutniczego . Zwyczajowo obchody rozpoczyna orkiestra hutnicza podczas tradycyjnej porannej pobudki. W trakcie późniejszej uroczystej akademii odbywającej się nierzadko z udziałem ważnych zaproszonych gości (parlamentarzystów, samorządowców i innych urzędników państwowych) pracownicy hut KGHM otrzymują odznaczenia za swoją pracę. Po części oficjalnej tradycyjnie odbywają się biesiadne – karczmy hutnicze dla panów, a także combry babskie dla pań.

Hutnictwo to ważne ogniwo w ciągu technologicznym KGHM. W tym roku uruchomiono Wydział Granulatu Miedzi w Hucie Miedzi Cedynia oraz piec wychylono – topielno – rafinacyjny w Hucie Miedzi Legnica, które uroczystego otwarcia dokonał Premier Mateusz Morawiecki.

 

KGHM Polska Miedź S.A.

Słowa kluczowe: lubin
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,19850.html
Ten artykuł był czytany 250 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.


Copyright © 2006-2019 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.032 sek.Lubin 1.0