Niedziela, 15 grudnia 2019 r.   Imieniny: Niny, Celiny, Krystiany
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 69

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Wiadomości z Lubina
28.Finał WOŚP w sztabie Nr 517 - koncert 28.Finał WOŚP w sztabi...
Można wystąpić na scenie Galerii Cuprum Arena w Lubinie i przy okazji pomóc, włączając się w 28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomo... »Zagęszczanie włosów - sposoby na bujną czuprynę Zagęszczanie włosów - ...
Zagęszczanie włosów pozwala cieszyć się bujną fryzurą, nawet jeśli natura poskąpiła nam pięknych i gęstych pukli. Metod polepszenia kondyc... »Uwaga na telefonicznych oszustów polujących na twoje oszczędności! Uwaga na telefonicznyc...
Policjanci Komendy Powiatowej Policji w Polkowicach odnotowali kolejne telefoniczne oszustwo w wyniku, którego pokrzywdzona został... »#KGHM. Działania stabilizujące w związku z dopływem wody w ZG Polkowice-Sieroszowice #KGHM. Działania stabi...
KGHM Polska Miedź S.A. kontynuuje działania stabilizujące dopływ wody w Kopalni Polkowice-Sieroszowice. Przypomnijmy, że od 4 listopada 2019 roku... »

» archiwum wiadomości

Magazyn elubin.pl

Gabinet Psychologicznypolec prawnika.pl

silesianseo.pllTwoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale
Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...29.02.2000 Oficjalne otwarcie Centrum Informacji Europejskiej przy Szkole Podstawowej nr 1 w Lubinie. Otwarcia dokonali: Prezydent Miasta Lubina Dariusz Milka oraz Wicewojewoda Dolnośląski Andrzej Tatuśko.

Pogoda
YoWindow.com
Wybrane wiadomości
Wiadomości z Lubina i okolic

Urlop macierzyński
Data dodania: 22 lipca 2019 — Kategoria: Wiadomości

Urlop macierzyński

Kariera trwa w najlepsze, wszystko idzie zgodnie z planem, sukces zawodowy to nasze drugie imię. Ale niektórym to nie wystarcza i postanawiają założyć rodzinę. W końcu się udaje i na świat przychodzi pociecha. Ale co z pracą? Pojawia się wiele pytań np. o urlop macierzyński. Zanim coś postanowimy, warto wiedzieć wszystko na jego temat. Najważniejsze jest to, że matka nie może zrezygnować z takiej formy wolnego i przy okazji jest chroniona przed zwolnieniem.

Ile może trwać urlop macierzyński

Pracownica, która została mamą, ma prawo do wolnego, które przeznaczy na opiekę nad dzieckiem .To, ile może potrwać taki urlop, zależy od liczby dzieci urodzonych w trakcie jednego porodu. Na jedno przypada 20 tygodni, 31 na dwójkę, 33 na trójkę, 35 na czwórkę, 37 na pięcioro i więcej. O skróceniu decyduje śmierć dziecka.

Dokumenty

Formalności też trzeba odpowiednio dopełnić i przygotować wymagane dokumenty. Jeśli chcemy mieć już wolne przed porodem, potrzebne jest zaświadczenie lekarskie z datą rozwiązania i skierowane do ZUS-u. Jeśli będziemy pobierać świadczenia już po porodzie, to wymagany jest skrócony akt urodzenia dziecka lub kopia oraz wniosek o wypłatę zasiłku za dany okres, jak potwierdza pracuj.pl.

Ile pieniędzy można dostać?

Przez ten cały czas matka podlega ubezpieczeniu chorobowemu, a także ma prawo postarać się o zasiłek macierzyński. Wysokość świadczenia w pierwszych 20 tygodniach to 100% całej podstawy naszej pensji w pracy, którą otrzymywałyśmy rok przed narodzinami syna czy córki. Z kolei podczas urlopu rodzicielskiego będziemy pobierać 60%. Jeśli pracownica w ciągu 21 tygodni po porodzie złoży podanie o urlop rodzicielski, zaraz po macierzyńskim będzie otrzymywać 80%.

Kalkulator

Aby nasza wiedza była duża i poparta twardymi faktami oraz danymi – można skorzystać z kalkulatora urlopu rodzicielskiego. Wymiar takiego „wypoczynku” jest zależny od liczby dzieci, które przyszły na świat w ramach jednego porodu. Oboje rodzice mają prawo do 32 wolnych tygodni, gdy urodzi się jedna pociecha i 34 w przypadku dwójki lub większej liczby. Przez cały ten czas przysługuje nam zasiłek, ale jego wysokość zależy od tego, kiedy zdecydowaliśmy się na urlop rodzicielski. Rodzice mogą jednocześnie korzystać z takiej formy wolnego, ale każdemu przysługuje po 16-17 tygodni. Najważniejsze, aby jego łączna długość nie przekroczyła 32-34 tygodni. Można go rozdzielać lub od razu wykorzystać w całości. Jednak trzeba pamiętać, żeby zakończyć urlop przed szóstymi urodzinami dziecka.

Słowa kluczowe: lubin
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,19859.html
Ten artykuł był czytany 250 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.


Copyright © 2006-2019 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.029 sek.Lubin 1.0