Sobota, 17 sierpnia 2019 r.   Imieniny: Jacka, Anity, Mirona
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 79

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>
Wiadomości z Lubina
Wehikuł czasu w Osieku Wehikuł czasu w Osieku...
To fantastyczna propozycja dla młodzieży oraz dzieci w wieku od 12 lat. Ośrodek Kultury Gminy Lubin zaprasza w dniach 19 – 23 sierpnia 2019... »Czterech kierowców w jeden dzień straciło prawo jazdy. Zostali zatrzymani przez policjantów z grupy „Speed” Czterech kierowców w j...
Policjanci wydziału ruchu drogowego lubińskiej komendy, zatrzymali uprawnienia do kierowania pojazdami czterem mężczyznom, którzy ... »Pracowałeś lub pracujesz w Niemczech lub Czechach? Dowiedz się, co ci przysługuje Pracowałeś lub pracuje...
Pracowałeś u naszych sąsiadów i zbliżasz się do wieku emerytalnego? Byłeś oddelegowany z Polski do pracy za granicą? A może sam prowadzisz... »Poszukiwany europejskim nakazem aresztowania zatrzymany Poszukiwany europejski...
Policjanci wydziału ruchu drogowego lubińskiej komendy zatrzymali do kontroli drogowej 30 – letniego mieszkańca powiatu lubińskiego... »

» archiwum wiadomości

Magazyn elubin.pl

silesianseo.pll
Magazyn elubin.pl
Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale
Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...11.07.1994 Prezydentem Miasta Lubina zostaje Tadeusz Maćkała a wiceprezydentami Dariusz Milka i Mirosław Gojdź

Pogoda
YoWindow.com
Wybrane wiadomości
Wiadomości z Lubina i okolic

Urlop macierzyński
Data dodania: 22 lipca 2019 — Kategoria: Wiadomości

Urlop macierzyński

Kariera trwa w najlepsze, wszystko idzie zgodnie z planem, sukces zawodowy to nasze drugie imię. Ale niektórym to nie wystarcza i postanawiają założyć rodzinę. W końcu się udaje i na świat przychodzi pociecha. Ale co z pracą? Pojawia się wiele pytań np. o urlop macierzyński. Zanim coś postanowimy, warto wiedzieć wszystko na jego temat. Najważniejsze jest to, że matka nie może zrezygnować z takiej formy wolnego i przy okazji jest chroniona przed zwolnieniem.

Ile może trwać urlop macierzyński

Pracownica, która została mamą, ma prawo do wolnego, które przeznaczy na opiekę nad dzieckiem .To, ile może potrwać taki urlop, zależy od liczby dzieci urodzonych w trakcie jednego porodu. Na jedno przypada 20 tygodni, 31 na dwójkę, 33 na trójkę, 35 na czwórkę, 37 na pięcioro i więcej. O skróceniu decyduje śmierć dziecka.

Dokumenty

Formalności też trzeba odpowiednio dopełnić i przygotować wymagane dokumenty. Jeśli chcemy mieć już wolne przed porodem, potrzebne jest zaświadczenie lekarskie z datą rozwiązania i skierowane do ZUS-u. Jeśli będziemy pobierać świadczenia już po porodzie, to wymagany jest skrócony akt urodzenia dziecka lub kopia oraz wniosek o wypłatę zasiłku za dany okres, jak potwierdza pracuj.pl.

Ile pieniędzy można dostać?

Przez ten cały czas matka podlega ubezpieczeniu chorobowemu, a także ma prawo postarać się o zasiłek macierzyński. Wysokość świadczenia w pierwszych 20 tygodniach to 100% całej podstawy naszej pensji w pracy, którą otrzymywałyśmy rok przed narodzinami syna czy córki. Z kolei podczas urlopu rodzicielskiego będziemy pobierać 60%. Jeśli pracownica w ciągu 21 tygodni po porodzie złoży podanie o urlop rodzicielski, zaraz po macierzyńskim będzie otrzymywać 80%.

Kalkulator

Aby nasza wiedza była duża i poparta twardymi faktami oraz danymi – można skorzystać z kalkulatora urlopu rodzicielskiego. Wymiar takiego „wypoczynku” jest zależny od liczby dzieci, które przyszły na świat w ramach jednego porodu. Oboje rodzice mają prawo do 32 wolnych tygodni, gdy urodzi się jedna pociecha i 34 w przypadku dwójki lub większej liczby. Przez cały ten czas przysługuje nam zasiłek, ale jego wysokość zależy od tego, kiedy zdecydowaliśmy się na urlop rodzicielski. Rodzice mogą jednocześnie korzystać z takiej formy wolnego, ale każdemu przysługuje po 16-17 tygodni. Najważniejsze, aby jego łączna długość nie przekroczyła 32-34 tygodni. Można go rozdzielać lub od razu wykorzystać w całości. Jednak trzeba pamiętać, żeby zakończyć urlop przed szóstymi urodzinami dziecka.

Słowa kluczowe: lubin
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,19859.html
Ten artykuł był czytany 224 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.


Copyright © 2006-2019 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.027 sek.Lubin 1.0