Piątek, 18 pazdziernika 2019 r.   Imieniny: Juliana, Łukasza, Bratumiła
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 59

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>
Wiadomości z Lubina
Oferty pracy PUP Lubin Oferty pracy PUP Lubin...
Przedstawiamy najnowsze oferty pracy dostępne w Powiatowym Urzędzie Pracy w Lubinie. Szczegółowe informacje i dane kontaktowe do pracodawc... »Światowy Dzień Owoców i Warzyw! – świętuj codziennie Światowy Dzień Owoców ...
Warzywa i owoce, obok aktywności fizycznej, zajmują najważniejsze miejsce w Piramidzie Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej. Stanowiąc po... »Lubin. Potrącenie na przejściu dla pieszych Lubin. Potrącenie na p...
Wczoraj (16.10.2019), około godziny 15:15 na ul. Wyszyńskiego w Lubinie doszło do niebezpiecznego zdarzenia z udziałem osoby pieszej. Ze ... »KGHM. Raport roczny z nagrodą The Best Of The Best KGHM. Raport roczny z ...
KGHM po raz kolejny znalazł się w gronie spółek najlepiej raportujących swoje działania. Instytut Rachunkowości i Podatków ogłosił ... »

» archiwum wiadomości

Magazyn elubin.plpolec prawnika.pl


silesianseo.pll

Magazyn elubin.pl
Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale
Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...19.11.2002r. Prezydentem Miasta zostaje Robert Raczyński a Przewodniczącym Rady Miejskiej Paweł Niewodniczański

Pogoda
YoWindow.com
Wybrane wiadomości
Wiadomości z Lubina i okolic

#Lubin. Prezydent do sejmu a do miasta komisarz?
Data dodania: 29 lipca 2019 — Kategoria: Wiadomości

#Lubin. Prezydent do sejmu a do miasta komisarz?

Robert Raczyński, Wadim Tyszkiewicz, być może Jacek Karnowski, Tadeusz Ferenc czy Andrzej Dziuba. Im bliżej daty wyborów parlamentarnych, tym częściej będą wskazywani potencjalni samorządowcy, którzy mieliby spróbować swoich szans w wyścigu o senatorskie mandaty. Tyle że ewentualny sukces będzie miał swoją cenę – rządy komisarza i nowe wybory w gminie - informuje Portal Samorządowy.

Burmistrzowie i prezydenci miast zdają sobie sprawę, że zdobycie mandatu senatora automatycznie pozbawia ich funkcji w mieście, a zarazem otwiera drzwi dla rządowego komisarza.

Furtkę pozostawia sobie także Robert Raczyński, od roku 2002 nieprzerwanie sprawujący urząd prezydenta Lubina (wcześniej pełnił tę funkcję również w latach 1990-1994). Lider Bezpartyjnych Samorządowców mierzy wysoko. Liczy, że w jesiennych wyborach jego ugrupowanie (na razie nie wiadomo jeszcze, czy idąc pod własnym sztandarem, czy wystawiając wspólną listę z ruchem Pawła Kukiza) uzyska co najmniej 50 mandatów. Jeden z nich miałby rzecz jasna przypaść samemu Raczyńskiemu.

- Sytuacja, gdy nas będzie 15 w sejmie, zupełnie nas nie interesuje. Jeśli się okaże, że nasze regiony nie są zainteresowane takim dużym wysiłkiem, to zwiniemy swój sztandar – zastrzegał jednak w rozmowie z PortalSamorzadowy.pl prezydent Lubina.

- Senat dziś jest ważniejszy od sejmu – mówił w maju w rozmowie z PortalSamorzadowy.pl Wadim Tyszkiewicz, prezydent Nowej Soli, który otwarcie zapowiadał swój start do izby wyższej parlamentu. Jak tłumaczył, znaczenie senatu wynika z jego funkcji kontrolnych w stosunku do przygotowywanych przez sejm ustaw.

- Poza tym senat jest łatwiejszy do zdobycia przez opozycję, zwłaszcza jeżeli samorządowcy się zaangażują – tłumaczył Tyszkiewicz.

W mediach mowa jest o liście 30 nazwisk, której przygotowywanie koordynuje prezes Związku Miast Polskich Zygmunt Frankiewicz. Mieliby się na niej znajdować jednak raczej byli, a nie obecni samorządowcy. Jest w tym pewna logika. Obecnie piastujący funkcję samorządowcy po prostu ryzykują więcej. Po pierwsze w razie uzyskania mandatu w senacie automatycznie stracą mandat w samorządzie – po styczniowej nowelizacji przepisów nie będą mieli możliwości zastanowienia się jeszcze, którą funkcję sprawować. Po drugie zaś przechodząc z gabinetu burmistrza czy prezydenta miasta do ławy senatora mimowolnie oddają swoje miasto w ręce rządowego komisarza. Zgodnie bowiem z ustawą o samorządzie gminnym w razie wygaśnięcia mandatu wójta (burmistrza, prezydenta miasta) przed upływem kadencji jego funkcję, do czasu objęcia obowiązków przez nowo wybranego następcę (czyli przez 90 dni), pełni osoba wyznaczona przez premiera. Taka perspektywa może zniechęcać do stawiania w wyborcze szranki.

Więcej: https://www.portalsamorzadowy.pl/polityka-i-spoleczenstwo/radni-burmistrzowie-i-prezydenci-miasta-w-wyborach-do-sejmu-i-senatu,129555.html

Słowa kluczowe: lubin
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,19889.html
Ten artykuł był czytany 434 razy.


1 komentarz

Napisz komentarz!

~Gość

Gość serwisu
#43961 | 06.08.19 18:14:14Zgłoś naruszenie netykiety/regulaminu.

ot cwaniaczki!
Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.


Copyright © 2006-2019 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.055 sek.Lubin 1.0