Środa, 15 lipca 2020 r.   Imieniny: Włodzimierza, Henryka, Egona
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 22

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>

Praca Lubin

Wiadomości z Lubina
Bezglutenowy pudding na bazie napoju sojowego – przepis Bezglutenowy pudding n...
Przepis na bezglutenowy pudding na bazie roślinnego napoju sojowego, ryżu i… pietruszki. Słodki, kremowy i zaskakujący! Z dodatkiem owoc&o... »Fałszywi policjanci znów zaatakowali. Jedna z mieszkanek Lubina straciła 100 tysięcy Fałszywi policjanci zn...
Dwie kobiety z Lubina zostały oszukane przez człowieka podającego się za funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji. Jedna z nic... »Prawie 7 tys. wniosków o dodatek solidarnościowy na Dolnym Śląsku Prawie 7 tys. wniosków...
Zakład Ubezpieczeń Społecznych tylko w ostatnich trzech tygodniach wypłacił Dolnoślązaków dodatki solidarnościowe na kwotę 8 166 108.... »Pomoc nadeszła w ostatniej chwili… Pomoc nadeszła w ostat...
Dzięki szybkiej i zdecydowanej reakcji, policjanci uratowali 29-letniego mężczyznę, który próbował popełnić samobójs... »

» archiwum wiadomości

Magazyn elubin.plpolec prawnika.pl

silesianseo.pllTwoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale
Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...25.01.1999 Podpisano porozumienie o współpracy pomiędzy Urzędem Miejskim w Lubinie a KGHM "Polska Miedź" S.A. - PARTNERSTWO: LUBIN-POLSKA MIEDŻ

Pogoda
YoWindow.com
Wybrane wiadomości
Wiadomości z Lubina i okolic

Gmina Lubin wygrała batalie o siedem sołectw!
Data dodania: 30 lipca 2019 — Kategoria: Wiadomości

Gmina Lubin wygrała batalie o siedem sołectw!

Premier Mateusz Morawiecki podpisał Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast oraz nadania niektórym miejscowościom statusu miasta. Nie ma w nim mowy o powiększeniu miasta Lubina o siedem naszych sołectw! Nasza walka, dobra argumentacja i wyniki konsultacji społecznych, w których 98,23% głosujących powiedziało „NIE” planowanej przez prezydenta Lubina Roberta Raczyńskiego grabieży gminy,  przyniosły ZWYCIĘSTWO!

Walczyliśmy od grudnia 2018 roku. 18 grudnia radni miejscy chcieli przyjąć uchwałę w sprawie zagarnięcia naszych siedmiu sołectw. Mieszkańcy Gminy Lubin, którzy przyszli na sesję, tak skutecznie protestowali, że sesję przerwano. Bogusława Potocka przewodnicząca Rady Miejskiej  nazwała broniących granic bandą krzykaczy. Dzień później obrady wznowiono. Żeby mieć pewność co do wyniku głosowania ściągnięto  z urlopu radnego Tomasza Górzyńskiego i bez dyskusji, przy sprzeciwie mieszkańców, uruchomiono procedurę zmiany granic i przejęcia przez miasto Osieka, Szklar Górnych, Miroszowic, Obory, Kłopotowa, Krzeczyna Wielkiego i Chróstnika.

Dla Gminy Lubin ta grabież oznaczałaby początek jej likwidacji, bowiem doprowadziłaby do utraty 65% gminnego budżetu, połowy ludności i 33% terytorium.

– To sprawa, która od grudnia spędzała mi i wielu osobom sen z powiek.  Byli i tacy, którzy mówili, że nasza walka z góry jest skazana na niepowodzenie, bo zmiana granic była dogadana przy tworzeniu koalicji w województwie.  Radni miejscy nie słuchali naszych argumentów, tylko bezmyślnie przegłosowali to, co im prezydent Raczyński kazał – mówi Tadeusz Kielan wójt Gminy Lubin. – Pokazaliśmy jednak wszystkim, że nie ma społecznego przyzwolenia na rozbiór Gminy Lubin. Kosztowało nas to bardzo dużo wysiłku i zaangażowania, za które dziękuję  mieszkańcom i pracownikom Urzędu Gminy. Jesteście wielcy!

Podczas tej wielomiesięcznej batalii prezydent Robert Raczyński nie wziął udziału w  przeprowadzonych w gminie konsultacjach (było ich aż 31), tylko próbował jednostronnie narzucić wszystkim swoją wolę i przejąć siedem naszych sołectw, w które w ostatnich latach zainwestowano dziesiątki milionów złotych. Lubin od lat się wyludnia, bowiem mieszkańcy wybierają Gminę Lubin.

– Miasto ma gigantyczne zadłużenie na ponad 300 milionów złotych i prezydent chciał sobie naszymi dochodami podreperować budżet. To jednak krótkowzroczny pomysł na zarządzanie miastem. Można to zrobić przygotowując atrakcyjne tereny inwestycyjne, których w Lubinie nie brakuje i przyciągnąć tym inwestorów oraz nowych mieszkańców – mówi wójt Tadeusz Kielan. – Możemy pomóc swoją wiedzą i doświadczeniem w rozwiązywaniu miejskich problemów, jesteśmy przecież sąsiadami. Robert Raczyński nie ma jednak w zwyczaju rozmawiania z ludźmi i wypracowywania kompromisów, a teraz publicznie mówi, że w Polsce nie ma państwa, nic nie działa, nie ma służb i inspekcji. Nasze zwycięstwo pokazuje jednak, że i państwo i demokracja mają się dobrze.

Przypomnijmy, że w uzasadnieniu rozporządzenia MSWiA negatywnie rekomendowano zmianę granic Lubina i  napisano: „Z uwagi na brak obopólnej zgody pomiędzy jednostkami samorządu terytorialnego objętymi zmianami, obecnie rekomenduje się do negatywnego rozpatrzenia (…) wnioski” Uzasadnienie odwoływało się także do wyników przeprowadzonych konsultacji.

Minione pół roku, to były setki listów, apeli i spotkań wójta oraz urzędników i przekonywanie wszystkich, że taka siłowa próba zmiany granic to zaprzeczenie idei samorządności i demokracji. Między 21 stycznia a 8 marca w Gminie Lubin przeprowadzono konsultacje społeczne. Nasi mieszkańcy pokazali także, że chcą przyjaźni z miastem i w Dzień Kobiet zorganizowano w galerii występy naszych zespołów, pokaz rękodzieła, częstowano jabłkami i obdarowywano panie kwiatami. 17 marca ulicami miasta przeszedł Marsz Przyjaźni. Na portalach społecznościowych w walce o utrzymanie granic uaktywniło się wiele grup mieszkańców.

W ciągu tych ponad siedmiu miesięcy pokazaliśmy swoją wolę, siłę i determinację. I możemy być z siebie dumni!

xródło: Gmina Lubin(SR)

Rozporządzenie

Słowa kluczowe: lubin
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,19895.html
Ten artykuł był czytany 432 razy.


1 komentarz

Napisz komentarz!

~Gość

Gość serwisu
#43958 | 30.07.19 14:58:43Zgłoś naruszenie netykiety/regulaminu.

... i gitara...
Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.


Copyright © 2006-2020 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.131 sek.Lubin 1.0