Piątek, 23 sierpnia 2019 r.   Imieniny: Apolinarego, Filipa, Róży
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 67

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>
Wiadomości z Lubina
IPLA - codzienna porcja doskonałej rozrywki IPLA - codzienna porcj...
Współczesna telewizja często nie spełnia już naszych oczekiwań. Żyjemy w ciągłym biegu i chcemy otrzymywać takie treści jakich akurat sz... »Nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli już oficjalnie Nowe stawki wynagrodze...
Od 2782 do 3817 zł będzie wynosić od września minimalne wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli. Rozporządzenie płacowe ukazało się w Dzienniku Usta... »Zajęcia gitarowe w MDK - zapisy Zajęcia gitarowe w MDK...
Z dniem 2 września 2019 r. Młodzieżowy Dom Kultury w Lubinie rozpoczyna zapisy na stałe zajęcia w ramach koła gitarowego. Oferta zajęć adresowan... »25- latek odpowie za uprawę marihuany 25- latek odpowie za u...
Funkcjonariusze Rewiru Dzielnicowych Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Lubinie w wyniku dobrego rozpoznania rejonu służbowe... »

» archiwum wiadomości

Magazyn elubin.pl

silesianseo.pll
Magazyn elubin.pl
Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale
Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...1957 Pierwszy odwiert dotarł do złoża miedzi

Pogoda
YoWindow.com
Wybrane wiadomości
Wiadomości z Lubina i okolic

Święto Wojska Polskiego
Data dodania: 15 sierpnia 2019 — Kategoria: Wiadomości

Święto Wojska Polskiego

Święto Wojska Polskiego – święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzone 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Wprowadzone ustawą Sejmu z 30 lipca 1992 r., obowiązującą od 13 sierpnia 1992. Z jego okazji w Polsce odbywają się różnorakie uroczystości.

Święto Wojska Polskiego zostało ustanowione w 1923 roku celem upamiętnienia Bitwy Warszawskiej. Bitwa Warszawska została stoczona w dniach 13-25 sierpnia 1920 r. i była decydującym starciem podczas wojny polsko-bolszewickiej. „Cud nad Wisłą" został uznany za osiemnastą najważniejszą bitwę w historii świata. Zdecydował o utrzymaniu niepodległości przez Polskę i powstrzymał sowiecką inwazję. 15 sierpnia rozpoczęło się forsowanie Wieprza pod Kockiem - kontrofensywa, która doprowadziła do rozbicia frontu wojska rosyjskiego.

Na dzień 15 sierpnia wyznaczono Święto Wojska Polskiego, obchodzone jeszcze po II wojnie światowej. Potem zmieniono termin na 14 października, związany z bitwą pod Lenino. W latach 1990-1992 żołnierze świętowali 3 maja, w rocznicę uchwalenia konstytucji. Od 1992 r. Święto Wojska Polskiego jest znów obchodzone 15 sierpnia.

Obchody Święta Wojska Polskiego są bardzo uroczyste. Rokrocznie 15 sierpnia w kościołach polowych w naszym kraju odbywają się specjalne Msze Święte w intencji poległych. Z kolei przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie odprawiana jest honorowa zmiana warty, w której biorą udział najwyższe władze państwowe.

15 sierpnia 2019 roku defilada wojskowa w ramach obchodów Święta Wojska Polskiego zostanie zorganizowana w Katowicach. Związane jest to z połączeniem obchodów 100. rocznicy wybuchu Powstań Śląskich.

15 sierpnia wypada także święto kościelne, tj. Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, inaczej Matki Boskiej Zielnej. Jest to dzień ustawowo wolny od pracy. Oznacza to, że tego dnia zamknięte będą supermarkety, większość sklepów, punkty handlowo-usługowe, urzędy itd.

Święto Wniebowzięcia wiąże się z dogmatem kościelnym, zgodnie z którym Maryja została wzięta do nieba z ciałem i duszą. Z ziołami wiąże się pewna średniowieczna legenda. Mówi ona, że gdy apostołowie przyszli zobaczyć grób Maryi, wewnątrz nie zastali ciała, a kwitnące kwiaty i zioła, które pięknie pachniały. To święto o wielowiekowej tradycji jest przede wszystkim podziękowaniem za tegoroczne plony.

Słowa kluczowe: lubin
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,19957.html
Ten artykuł był czytany 163 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.


Copyright © 2006-2019 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.027 sek.Lubin 1.0