Poniedzialek, 16 września 2019 r.   Imieniny: Edyty, Kornela, Kamili
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 56

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>
Wiadomości z Lubina
Kanonada w Lubinie. Zagłębie wysoko pokonuje Wisłę Płock Kanonada w Lubinie. Za...
Nienajlepsza atmosfera wewnątrz klubu nie przeszkodziła Miedziowym w odniesieniu najwyższego zwycięstwa od ponad czterech lat. Czy spotkanie ... »Seniorzy na Winobraniu Seniorzy na Winobraniu...
Dzięki wsparciu samorządu grupa 55 seniorów z terenu Gminy Lubin więzła udział w Winobraniu w Zielonej Górze. Uczestnicy wycieczki ... »Dotychczasowy prezes Zagłębia Lubin S.A. odwołany ze stanowiska Dotychczasowy prezes Z...
Zarząd KGHM Polska Miedź SA informuje, że dotychczasowy prezes Zagłębia Lubin S.A. zakończył pracę w klubie - podaje KGHM w komunikacie. W sobot... » "MIEDZIOWI" ROZBILI WI...
W meczu 8. kolejki PKO Ekstraklasy podopieczni Pawła Karmelity pokonali Wisłę Płock 5:0. Bramki dla "Miedziowych" zdobyli Sasa Zivec, Alan Czerwi... »

» archiwum wiadomości

Magazyn elubin.pl

silesianseo.pll
Magazyn elubin.pl
Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale
Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...21.01.1968 Powstanie Aeroklubu Zagłębia Miedziowego

Pogoda
YoWindow.com
Wybrane wiadomości
Wiadomości z Lubina i okolic

Ratownicy z KGHM
Data dodania: 21 sierpnia 2019 — Kategoria: Wiadomości

Ratownicy z KGHM

W związku z licznymi pytaniami o ratowników z KGHM, którzy wspierają uwięzionych grotołazów w Jaskini Wielkiej Śnieżnej i dysponują systemem do burzenia monolitycznych ścian przekazujemy garść informacji o JRGH.

Jednostka Ratownictwa Górniczo-Hutniczego działa w KGHM od 1997 roku i odpowiada za bezpieczeństwo osób pracujących w KGHM Polska Miedź S.A. Nad zdrowiem i życiem tysięcy górników zatrudnionych w KGHM czuwa prawie setka ratowników z JRGH oraz ponad 400 ratowników z zakładów górniczych.

W skład Jednostki wchodzą trzy wydziały: Straż Pożarna z siedzibą przy Hucie Miedzi Głogów wyspecjalizowana w ratownictwie pożarowym i chemicznym, Straż Pożarna z siedzibą przy szybach ZG Lubin działająca w zakresie ratownictwa pożarowego i technicznego, a także Górnicze Pogotowie Ratownicze w Sobinie.

Znaczenie Oddziału

Cel jednostki to niesienie niezbędnej pomocy wszystkim pozostałym Oddziałom KGHM. Dotyczy to reagowania w sytuacjach kryzysowych w kopalniach, a także likwidacji skutków pożarów, tąpań i zawałów, wdarcia się wody, czy awarii energomechanicznych, technicznych, chemicznych i ekologicznych. By realizacja tych celów była możliwa, Jednostka dysponuje najwyższej klasy sprzętem. W skład wyposażenia ratowników wchodzą m.in. sprzęt łącznościowy, hydrauliczny, gaśniczy, poduszki pneumatyczne, sprzęt do bezdetonacyjnego rozsadzania skał, czy kamery termowizyjne.

Sam sprzęt nie miałby jednak znaczenia bez profesjonalnego przeszkolenia, ważną częścią działalności Jednostki są treningi przygotowujące ratowników do właściwych akcji. Mowa tu zarówno o ćwiczeniach zawałowych i pożarowych, podczas których ratownicy poprzez symulację prawdopodobnych wariantów akcji i ich różnych elementów wypracowują określone schematy zachowań. Szkolenia odbywają się m.in. w pomieszczeniach imitujących wyrobiska kopalni, tak by jak najdokładniej odtworzyć ekstremalnie trudne warunki, w jakich odbywa się realna akcja. W tym samym celu ratownicy odbywają ćwiczenia w komorach cieplnych, w których temperatura sięga 48 stopni Celsjusza, a wilgotność 65 proc.

Ratownicy pracujący w JRGH muszą być odpowiednio przygotowani pod kątem wydolnościowym i mentalnym, by sprostać czekającym na nich zadaniom, realizowanym często w skrajnie trudnych warunkach w kopalni i pod presją czasu. Dlatego kandydaci do pracy w Oddziale przechodzą szczegółową selekcję, zarówno pod względem fizycznym jak i psychologicznym. Do pracy w charakterze ratownika górniczego zgłasza się rocznie około trzystu chętnych. Testy przechodzi co dziesiąty. Każdy kandydat na ratownika musi mieć minimum dwuletni staż pracy pod ziemią.

O klasie i profesjonalizmie Jednostki świadczą między innymi wyniki uzyskiwane przez ratowników na Międzynarodowych Zawodach Ratowniczych. Reprezentacja KGHM pierwszy raz wzięła w nich udział w 1999 roku w USA, gdy zajęła 5 miejsce. Rok później nasza drużyna zdobyła mistrzostwo świata, w 2002 roku wicemistrzostwo, zaś w 2004 roku w Głogowie ponownie sięgnęła po tytuł mistrzowski, zwyciężając we wszystkich konkurencjach.

www.kghm.com

Słowa kluczowe: lubin
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,19977.html
Ten artykuł był czytany 122 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.


Copyright © 2006-2019 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.028 sek.Lubin 1.0