Środa, 03 czerwca 2020 r.   Imieniny: Klotyldy, Leszka, Tamary
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 24

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>
Wypadanie włosów – przyczyny powodujące ten popularny problem mogą Cię zaskoczyć. Za głównych sprawców nadmiernego wypadania włosów uważa się stres, anemię czy złą dietę, jednak badania wykazały, że jest to także częsta przypadłość osób, u których wykryto zaburzenia hormonalne.

Wiadomości z Lubina
Od 1 czerwca więcej osób może podróżować autobusami Od 1 czerwca więcej os...
W najnowszym rozporządzeniu, które wprowadziło tzw. IV etap „odmrażania” gospodarki i życia społecznego, rząd poluzował limity... »Repertuar kina Repertuar kina "Muza" ...
6.06 Sobota 15:00, 17:00 > SONIC. Szybki jak błyskawica > USA / sk 15:15, 17:15 > Naprzód > USA / ds 19:15 > Dżentelmeni... »Zakup maseczek pod lupą prokuratury Zakup maseczek pod lup...
Nie tylko 120 tys. masek nabytych przez Ministerstwo Zdrowia od instruktora narciarskiego stało się przedmiotem zainteresowania prokuratury. Wars... »Poszukiwany zatrzymany przez policjantów Poszukiwany zatrzymany...
Lubińscy policjanci zatrzymali do kontroli drogowej 27-letniego mężczyznę, który kierował samochodem osobowym marki Audi. Mężczyzn... »

» archiwum wiadomości

Magazyn elubin.plpolec prawnika.pl

silesianseo.pllTwoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale
Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...18.10.2001r. Podpisano umowę partnerską z miastem Charleroi z Belgii

Pogoda
YoWindow.com
Wybrane wiadomości
Wiadomości z Lubina i okolic

OC na 30 dni — kto i kiedy może je kupić?
Data dodania: 29 sierpnia 2019 — Kategoria: Wiadomości

OC na 30 dni — kto i kiedy może je kupić?

Krótkoterminowe OC zapewnia kierowcom dokładnie taką samą ochronę jak tradycyjna polisa zawarta na 12 miesięcy. OC na 30 dni można kupić jednak wyłącznie w określonych prawem okolicznościach. Kto i kiedy może po nie sięgnąć?

Krótkoterminowe OC to polisa odpowiedzialności cywilnej, zawarta na okres krótszy niż 12 miesięcy, jednak nie krótszy niż 30 dni. Jej zakres jest identyczny z zakresem tradycyjnego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, wykupionego na rok. OC krótkoterminowe chroni więc portfele kierowców przed finansowymi skutkami spowodowanych przez nich zdarzeń drogowych.

OC krótkoterminowe — nie dla wszystkich - uważaj! 

Krótkoterminowe OC możesz wykupić jedynie w konkretnych okolicznościach. Definiuje je Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Po OC krótkoterminowe możesz sięgnąć, jeśli:

 • sprowadziłeś zza granicy auto bez ważnej polisy OC,
 • zarejestrowałeś auto czasowo (na okres 30 dni),
 • użytkujesz pojazd wolnobieżny,
 • użytkujesz pojazd historyczny,
 • jesteś osobą pośredniczącą w kupnie i sprzedaży aut, np. właścicielem komisu.

OC krótkoterminowe dla aut sprowadzonych zza granicy

Sprowadziłeś auto zza granicy? Nie zarejestrowałeś go w Polsce i nie objąłeś tradycyjną ochroną OC? Twoim obowiązkiem jest wykupienie ubezpieczenia na 30 dni.

OC krótkoterminowe możesz zawrzeć:

 • jeśli zbywca wyrejestrował pojazd za granicą (w takim przypadku konieczne jest posiadanie tymczasowych tablic wywozowych);
 • zbywca nie wyrejestrował auta za granicą, jednak pojazd nie ma ważnego OC ani Zielonej Karty.

OC krótkoterminowe dla pojazdów zarejestrowanych czasowo

Możesz zarejestrować pojazd na 30 dni, jeśli:

 • nie będziesz go użytkował w Polsce i już niebawem wywieziesz go za granicę,
 • nie masz tradycyjnego OC, a musisz dojechać autem na badanie techniczne lub do warsztatu,
 • chcesz pokonać znaczną odległość na terenie Polski, np. z Katowic do Gdańska.

W przypadku czasowej rejestracji zawieranie umowy na okres 12 miesięcy nie miałoby większego sensu. W takich okolicznościach niezbędne jest więc wykupienie OC na 30 dni.

OC dla pojazdów wolnobieżnych i historycznych

Zgodnie z zapisami Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych minimalny okres trwania umowy OC dla pojazdów wolnobieżnych wynosi 3 miesiące. Ochrona dla aut zabytkowych powinna być aktywna tylko w okresie użytkowania.

OC komisowe

OC komisowe mogą wykupić osoby pośredniczące w sprzedaży i kupnie aut, np. właściciele komisów. Takie ubezpieczenie zapewnia ochronę pojazdom pozostawionym w komisach na czas poszukiwania nowego właściciela.

Gdzie kupić krótkoterminowe OC?

Krótkoterminowe OC oferują nieliczne towarzystwa ubezpieczeniowe. Obecnie są to: PZU i Link4.

Ile kosztuje OC na 30 dni?

OC na 30 dni nie jest drogie. Jak podaje Link4, koszt 30-dniowej polisy wynosi:

 • 75 zł dla samochodów osobowych,
 • 100 zł dla samochodów dostawczych.

Takie ceny dotyczą aut z kierownicą po lewej stronie. W celu wyliczenia składki OC dla auta z kierownicą z prawej strony niezbędny jest kontakt z ubezpieczycielem.

Jeśli chcesz kupić OC krótkoterminowe w PZU, zrobisz to tylko za pośrednictwem agenta. Stawka zależy od rodzaju polisy (OC komisowe, OC graniczne), parametrów pojazdu i danych kierowcy.

OC na 30 dni — bez automatycznego przedłużenia

Jeśli kupiłeś OC krótkoterminowe, pamiętaj, że po zakończeniu umowy polisa nie przedłuży się automatycznie. Po tym terminie ochrona przestanie obowiązywać.

12 miesięcznych umów zamiast jednej na rok?

Kalkulując cenę krótkoterminowego OC, ubezpieczyciele stosują zazwyczaj uproszczone metody oceny ryzyka. Często nie biorą pod uwagę historii szkodowości, która istotnie wpływa na stawkę tradycyjnego 12-miesięcznego ubezpieczenia. Taka procedura otwiera więc furtkę do oszustw i nadużyć. Dlaczego? Jeśli kierowca z kiepską historią szkodowości zamiast jednej 12-miesięcznej umowy zawrze 12 miesięcznych, zaoszczędzi. Niestety, niezgodnie z prawem. OC krótkoterminowe można wykupić jedynie w konkretnych, wskazanych wyżej okolicznościach.

Nie ryzykuj! 

Zastąpienie tradycyjnej umowy kilkunastoma 30-dniowymi jest więc absolutnie niedopuszczalne i grozi konsekwencjami ze strony ubezpieczyciela i UFG. 

Jeśli nieuczciwa praktyka wyjdzie na jaw, towarzystwo ubezpieczeniowe będzie miało prawo windykować całoroczną składkę, a UFG może naliczyć karę za brak OC. Jej maksymalna wysokość dla właścicieli samochodów osobowych wynosi w tym roku 4500 zł. Właściciele pojazdów ciężarowych zapłacą jeszcze więcej - nawet 6750 zł!

Tanie OC dzięki porównywarce 

Zdecydowanie lepszym (i w pełni legalnym) sposobem na znalezienie taniego OC jest porównywarka OC AC Mubi.pl. Po wypełnieniu krótkiego formularza, który zawiera pytania o dane kierowcy i parametry auta Mubi przedstawi Ci kilkanaście zróżnicowanych cenowo propozycji różnych towarzystw. Każda z nich oprócz ceny zawiera informacje o dodatkowych świadczeniach (np. pakiecie assistance czy Zielonej Karcie). Jeśli któraś z ofert spełni Twoje oczekiwania, będziesz mógł od razu zawrzeć umowę i opłacić składkę. W 100% online, bez wychodzenia z domu i żmudnych rozmów z agentem. Mubi podpowie Ci również, gdzie kupić OC na raty (więcej informacji w tym artykule: https://mubi.pl/poradniki/gdzie-kupic-oc-na-raty/). Rozkładając stawkę na 2, 4 a nawet 12 rat odczuwalnie odciążysz domowy budżet.

Kary za brak OC

Muszę przejechać tylko kilkaset kilometrów, na pewno nic się nie stanie. Nie mam czasu kupować OC na 30 dni — konsekwencje lekkomyślnego podejścia do obowiązkowej ochrony mogą być naprawdę nieprzyjemne.

Jeśli nie będziesz objęty ochroną OC, a w tym czasie spowodujesz kolizję, wypadek czy stłuczkę, poszkodowani dostaną świadczenie z UFG. Niestety, wszystkimi kosztami instytucja obciąży Twój portfel. Naliczy również karę za brak ważnego ubezpieczenia. Jej wysokość zależy od rodzaju pojazdu i okresu bez ochrony.

Brak OC do 3 dni:

 • dla samochodów osobowych —900 zł,
 • dla samochodów ciężarowych, autobusów i ciągników — 1350 zł,
 • dla innych pojazdów — 150 zł.

Brak OC od 4 do 14 dni:

 • dla samochodów osobowych - 2250 zł,
 • dla samochodów ciężarowych, autobusów i ciągników - 3380 zł,
 • dla innych pojazdów - 380 zł.

 

Brak OC powyżej 14 dni:

 • dla samochodów osobowych — 4500 zł,
 • dla samochodów ciężarowych, autobusów i ciągników — 6750 zł,
 • dla innych pojazdów — 750 zł.

Słowa kluczowe: lubin
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,20013.html
Ten artykuł był czytany 680 razy.


2 komentarze

Napisz komentarz!

~Michał

Gość serwisu
#43964 | 30.08.19 09:16:01Zgłoś naruszenie netykiety/regulaminu.

Teraz znajdziesz tanie ubezpieczenie w telefonie to proste i szybkie w aplikacji Kupdirect z Google Play skanujesz tylko kod z dowodu rejestracyjnego, bez wpisywania danych i w 5 sek masz porównanie składek a w 40 sek polisę na mailu.<br /> https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.kupdirect.app
~Paweł

Gość serwisu
#43965 | 09.09.19 13:32:11Zgłoś naruszenie netykiety/regulaminu.

Ostatnio natknąlem się na porównywarkę OC Ubezpieczamy Auto, całkiem przyjemna strona, porównałem ceny dla swojego BMW no i okazało się że różnica między najtańszym a najdroższym OC to 700 zł, no i co warto chyba porównywać?
Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.


Copyright © 2006-2020 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.089 sek.Lubin 1.0