Środa, 16 pazdziernika 2019 r.   Imieniny: Gawła, Florentyny, Grzegorza
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 85

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Wiadomości z Lubina
Miedziowi wygrywają z Legią Miedziowi wygrywają z ...
W V kolejce 1 Polskiej Ligi Rugby, Miedziowi pokonali na wyjeździe Legię Warszawa 52-12. Cenne zwycięstwo umocniło drużynę na czwartym miejscu w ... » "Pieszy kontra pojazd"...
Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Lubinie prowadzą dzisiaj działania pn. „Pieszy kontra pojazd&rdquo... »Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej dla rolników Premie na rozpoczęcie ...
Do 29 października br. rolnicy, którzy chcą założyć biznes na wsi, mogą ubiegać się w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o ... »Lubin. Gaja od Górników i Przyjaciele Lubin. Gaja od Górnikó...
17 października, o 15.00 lokalna społeczność, w tym m.in. górnicy włączają się do akcji promującej zbiórkę na rzecz 8- letniej Gai,... »

» archiwum wiadomości

Magazyn elubin.pl

polec prawnika.pl


silesianseo.pll

Magazyn elubin.pl
Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale
Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...W lubińskich kopalniach należących do KGHM Polska Miedź SA wydobywa się w sporych ilościach srebro?

Pogoda
YoWindow.com
Wybrane wiadomości
Wiadomości z Lubina i okolic

Sąsiedzi Polskiej Miedzi dla Amelki. KGHM zaprasza do charytatywnego biegu po Koronie Żelaznego Mostu
Data dodania: 02 października 2019 — Kategoria: Wiadomości

Sąsiedzi Polskiej Miedzi dla Amelki. KGHM zaprasza do charytatywnego biegu po Koronie Żelaznego Mostu

W sobotę, 5 października, Obiekt Unieszkodliwiania Odpadów Wydobywczych Żelazny Most posłuży jako trasa biegu charytatywnego. Biegacze będą rywalizować na dystansie 5 oraz 10 km, dla zawodników nordic walking przygotowano pięciokilometrową trasę.

Dochód z opłat startowych zostanie przeznaczony na leczenie Amelki Antczak, córki pracownika Zakładu Hydrotechnicznego KGHM.

Dziewczynka urodziła się w 2010 roku jako zdrowe dziecko. Rosła i rozwijała się normalnie. Pierwsze symptomy choroby pojawy się gdy miała 6 lat. Amelka zaczęła cierpieć na silne bóle głowy. W roku 2018 trafiła do szpitala klinicznego we Wrocławiu, gdzie zdiagnozowano u niej jaskrę. Przeszła pięć operacji ratujących wzrok. Rok później trafiła do szpitala klinicznego w Poznaniu, gdzie lekarze wykryli u niej autoimmunologiczne zapalenie mózgu, potem postępującą postać stwardnienia rozsianego PPMS. Następnie pojawił się u niej niedosłuch ucha prawego w 50%, niedowład kończyn dolnych, zaburzenia czucia, pęcherz neurogenny, napady miokloniczne (przyjmuje leki przeciwpadaczkowe). W grudniu 2018 roku zdiagnozowano u Amelki rzadką chorobę Degosa (grudkowatość złośliwa zanikowa), układową zapalną chorobę naczyń o złośliwym przebiegu. Na całym świecie opisano 200 takich przypadków i to głównie wśród osób dorosłych, w Polsce Amelka jest pierwszą osobą zmagającą się z tą straszną chorobą. W lipcu bieżącego roku straciła wzrok w prawym oku.

Środki potrzebne na leczenie i codzienną rehabilitację dziewczynki będą zbierane podczas sobotniego wydarzenia, zlokalizowanego w wyjątkowym miejscu. Zawodnicy pobiegną po Koronie Żelaznego Mostu, zbiornika odpadów produkcyjnych, jednego z największych tego typu obiektów na świecie. Gromadzi on odpady flotacyjne, wodę i zmieloną skałę. Na powierzchni blisko 1,6 tysiąca hektarów zdeponowanych jest 630 mln m3 odpadów flotacyjnych.

Zbiornik zlokalizowany jest na Dolnym Śląsku, na wschód od Polkowic przy miejscowości Rudna. Obecnie trwa jego rozbudowa o tzw. Kwaterę Południową, która ma zwiększyć pojemność zbiornika z 780 do 950 mln m3 odpadów. Obiekt jest nieodzownym elementem ciągu produkcyjnego w KGHM. Zbiornik otoczony jest ze wszystkich stron zaporami ziemnymi o łącznej długości przekraczającej 14 km i maksymalnej wysokości przekraczającej 70 m.

Biegi i marsz nordic walking to nie jedyne atrakcje przewidziane przez organizatorów. Wydarzenie jest skierowane do całych rodzin, mieszkańców gmin Rudna, Grębocice i Polkowice, na terenie których jest zlokalizowany zbiornik. Na uczestników, także tych najmłodszych będą czekać m.in. eurojumper, trampoliny, zjeżdżalnie, gry i zabawy sportowe z nagrodami. Odbędą się mecze piłkarskie pomiędzy trzema gminami i Oddziałem Zakład Hydrotechniczny oraz mecz VIP-ów, w którym udział wezmą m.in. samorządowcy. Wolontariusze z Jednostki Ratownictwa Górniczo-Hutniczego zapewnią wyjątkowe przeżycia umożliwiając wjazd na 34 metrowy podnośnik koszowy.

Biuro zawodów oraz główne atrakcje odbędą się na Stadionie „Sparta Rudna” w Rudnej. Początek imprezy o godz. 10.00. Chętni, mogą się jeszcze zapisać na bieg: https://online.datasport.pl/zapisy/portal/zawody.php?zawody=5185

Słowa kluczowe: lubin
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,20139.html
Ten artykuł był czytany 181 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.


Copyright © 2006-2019 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.033 sek.Lubin 1.0