Sobota, 20 kwietnia 2024 r.   Imieniny: Agnieszki, Czesława, Amalii
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 50

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Fotowoltaika Lubin

Wiadomości z Lubina
Największy akademik UPWr otwarty po remoncie - europejski standard kwaterowanie studentów Największy akademik UP...
Po trwającym trzy lata kompleksowym remoncie, UPWr otwiera swój największy Dom Studencki „Arkę”. Na studentów czekają p... »KGHM liderem wśród światowych producentów srebra KGHM liderem wśród świ...
Górniczy gigant z Zagłębia Miedziowego utrzymał pierwszą lokatę w zestawieniu „największych kopalń srebra na świecie” w rankin... »Oferty pracy PUP Lubin Oferty pracy PUP Lubin...
Przedstawiamy najnowsze oferty pracy dostępne w Powiatowym Urzędzie Pracy w Lubinie. Szczegółowe informacje i dane kontaktowe do pracodawc... »„Back to Black. Historia Amy Winehouse” – biografia ikony muzyki w kinach Helios „Back to Black. ...
Sieć kin Helios zaprasza na film przybliżający losy jednej z największych gwiazd muzyki XXI wieku – Amy Winehouse. Jej głos, twó... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...17-20.10.2002r. Odbył się XIX Ogólnopolski Festiwal Piosenki Francuskiej

Magazyn elubin.pl



Tanie części zamienne w Ucando



polec prawnika.pl

silesianseo.pll






Wiadomosci z Lubina i okolic
MCZ w Lubinie bezpiecznym szpitalem przyszłości
Data dodania: 13 listopada 2019 — Kategoria: Wiadomości

MCZ w Lubinie bezpiecznym szpitalem przyszłości

Miedziowe Centrum Zdrowia w 2017 roku zajęło 8 miejsce w rankingu ogólnokrajowym oraz drugie miejsce w woj. dolnośląskim. Placówkę  doceniono  m.in. za wyposażenie w sprzęty z powierzchniami dotykowymi z miedzi Cu+. Według badań poziom infekcji u pacjentów przebywających w szpitalach wyposażonych w elementy z miedzi był o 58 proc. niższy niż u pozostałych

Już w styczniu 2017 roku uruchomiono w nim sale operacyjne wyposażone w sprzęt medyczny i przedmioty posiadające powierzchnie dotykowe z miedzi.

Miedź jest z natury przeciwdrobnoustrojowa, co oznacza, że zabija bakterie 24 godziny na dobę, także w okresach pomiędzy rutynowym czyszczeniem i dezynfekcją. Miedziane powierzchnie dotykowe eliminują mikroorganizmy takie jak gronkowiec złocisty (MRSA), pałeczki okrężnicy (Escherichia coli) czy norowirusy, które są częstą przyczyną infekcji. Tę zaletę posiadają również stopy miedzi, np. mosiądze i brązy, tworząc rodzinę materiałów nazywanych wspólnie „Miedzią Przeciwdrobnoustrojową” (oznaczone znakiem Cu+). W badaniach klinicznych na powierzchniach z miedzi przeciwdrobnoustrojowej stwierdzono o ponad 80% mniejsze stężenie drobnoustrojów niż na powierzchniach niemiedzianych.

Prof. Bill Keevil, którego prace odnośnie zastosowań powierzchni z miedzi w celu ograniczenia przetrwania bakterii stanowią znaczący wkład i podstawę do wprowadzenia nowych, skutecznych rozwiązań w szpitalnej higienie na całym świecie.

Zastosowanie powierzchni dotykowych i przedmiotów wykonanych z miedzi i jej stopów (oznaczonych wspólną nazwą „Miedź Przeciwdrobnoustrojowa” i symbolem Cu+) umożliwia znaczące obniżenie liczby bytujących na nich drobnoustrojów i zmniejsza ryzyko ponownego zasiedlenia. Udowodniły to liczne międzynarodowe badania kliniczne, w tym i te prowadzone przez prof. Keevila.

- Zastosowanie odpowiednich materiałów o udowodnionym działaniu przeciwdrobnoustrojowym może, co potwierdzają wyniki wieku badań naukowych, w sposób ciągły, nieprzerwany zapewnić ich dekontaminację, a dzięki temu zwiększyć bezpieczeństwo hospitalizowanych chorych. - mówi prof. dr hab. Małgorzata Bulanda, kierownik Katedry Mikrobiologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Refleksja jest jedna: warto wykorzystywać miedź Cu+ jako dostępny materiał ograniczający zakażenia w szpitalach, zwłaszcza że ze względu na złożony mechanizm oddziaływania miedzi na drobnoustroje są małe szanse, aby te się na nią uodporniły.

- Szpitale przerabiały już wszystko: od nanosrebra przez Corian po rozwiązania, które miały redukować liczbę drobnoustrojów, ale okazywały się mało skuteczne. Miedź wydaje się być dobrym uzupełnieniem standardowych procedur utrzymania higieny i aseptyczności środowiska szpitalnego – mówił prezes Fundacji Instytutu Profilaktyki Zakażeń.

Stosowanie powierzchni z miedzi Cu+ wspiera też placówki szpitalne podczas zabiegów o akredytację. Zgodnie z wydanym w październiku 2015 roku obwieszczeniem Ministra Zdrowia w sprawie aktualizacji standardów akredytacyjnych starające się o nią szpitale mogą dostać dodatkowo 3 lub 5 punktów za wykorzystanie materiałów o właściwościach przeciwdrobnoustrojowych (takich jak miedź i mosiądz).

- Warto więc sięgać po miedź jako środek wspierający walkę o zdrowie pacjentów i personelu medycznego – mówi prezes Europejskiego Instytutu Miedzi, jedynej organizacji w Polsce uprawnionej do przyznawania licencji Cu+.

Coraz częściej świadomi tego są dyrektorzy szpitali.

Slowa kluczowe: lubin
Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,20297.html
Ten artykul byl czytany 286 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2024 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.008 sek.Lubin 1.0