Niedziela, 08 grudnia 2019 r.   Imieniny: Marii, Wirginii, Zenona
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 77

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Wiadomości z Lubina
Lubin. Pożar mieszkania na Zalesiu Lubin. Pożar mieszkani...
W nocy doszło do pożaru mieszkania na lubińskim osiedlu Zalesie przy ul. Kresowej.   Pożar mieszkania na lubińskim osiedlu Zalesie przy ul... »Charytatywny spot mikołajkowy LOW SILESIA Lubin Charytatywny spot miko...
Ekipa ludzi pozytywnie nakręconych na modyfikowanie aut w gatunku Stance zaprasza wszystkich fanów motoryzacji i nie tylko na mikołajkowy ... »Odznaczenia państwowe dla pracowników KGHM Polska Miedź S.A. Odznaczenia państwowe ...
W Auli Forum w Polkowicach z okazji Święta Barbórki odbyła się uroczysta akademia, podczas której zostały wręczone odznaczenia pańs... »Mikołaj, elfy, śnieżynka i renifery w Klubie Dziecięcym Mikołaj, elfy, śnieżyn...
Maluchy z Klubu Dziecięcego w Krzeczynie Wielkim odwiedził dziś Św. Mikołaj, któremu towarzyszyły elfy, renifery i Śnieżynka. Było wiele r... »

» archiwum wiadomości

Magazyn elubin.pl

Gabinet Psychologicznypolec prawnika.pl

silesianseo.pllTwoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale
Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...IX 1946 Otwarcie szpitala powiatowego przy ul. 1 Maja. Tego samego roku otwarta została Miejska Biblioteka Publiczna

Pogoda
YoWindow.com
Wybrane wiadomości
Wiadomości z Lubina i okolic

Mamy kolejny pomnik przyrody
Data dodania: 15 listopada 2019 — Kategoria: Wiadomości

Mamy kolejny pomnik przyrody

Ma obwód 430 cm i wysokość 26 m. Jej korona jest wyjątkowa – w fachowym nazewnictwie wieloprzewodnikowa.  Sosna z okolic Bolanowa dołączyła do ponad trzydziestu pomników przyrody w Gminie Lubin. Stało się to na wniosek i z inicjatywy mieszkańców.  Jednocześnie okazało się, że nasza sosna jest jedną z dziesięciu najokazalszych sosen zwyczajnych w Polsce.  

To, że sosna dołączyła do grona pomników przyrody w Gminie Lubin w praktyce oznacza, że będzie chroniona i zachowywana w dobrej kondycji zdrowotnej, jako drzewo o nieprzeciętnym rozmiarze, wieku i pokroju, z uwagi na szczególną wartość przyrodniczą.  Obszar ochronny drzewa to promień 15 metrów. Sosna będzie teraz monitorowana, oznakowana i poddawana zabiegam pielęgnacyjnym i ochronnym.

– Są rzeczy, których nie da się przeliczyć na pieniądze. Paryż ma Wieżę Eiffla  a Bolanów ma swoją sosnę. Kiedy ją pierwszy raz zobaczyłam byłam zdumiona i zachwycona jej kształtem  – mówiła na sesji Monika Erkens mieszkanka Bolanowa. – Musimy dbać o starodrzew, warto szukać takich okazów i nadawać im ochronę prawną. Lasy Państwowe to przedsiębiorstwo drzewne, które zarabia na produkcji drewna, są jednak rzeczy których nie da się przeliczyć na pieniądze.

Jednogłośną decyzją radnych sosna dołączyła do ponad 30-stu pomników przyrody w Gminie Lubin. Sosna rośnie w bardzo dobrych warunkach siedliskowych, właściwych dla tego gatunku, na skraju zadrzewienia przy niewielkiej polanie, co sprzyja jej żywotności. Z uwagi na okazałe rozmiary drzewo to mieści się w grupie 10 najokazalszych sosen zwyczajnych w Polsce.

(SR) Gmina Lubin

Słowa kluczowe: lubin
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,20305.html
Ten artykuł był czytany 210 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.


Copyright © 2006-2019 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.045 sek.Lubin 1.0