Sobota, 11 lipca 2020 r.   Imieniny: Olgi, Kaliny, Benedykta
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 30

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>

Praca Lubin

Wiadomości z Lubina
Trzy osoby napadły bezdomnego zabierając mu jego odzież dokumenty i pamiątki. Trzy osoby napadły bez...
Do 12 lat więzienia grozi trzem osobom, które w nocy napadły na śpiącego przy przystanku bezdomnego mężczyznę. Agresorzy najpierw ... »OFERTY PRACY  W POWIATOWYM URZĘDZIE PRACY  W LUBINIE OFERTY PRACY W POWIAT...
FLORYSTA-SPRZEDAWCA- 1 wolne miejsce, ½ etatu, wymagane doświadczenie w pracy w kwiaciarni, zdolności manualne, mile widziane osoby po kur... »W tym roku informacja o stanie konta – tylko w sieci. W tym roku informacja ...
Co roku ZUS wysyłał do Dolnoślązaków ponad 1,5 mln listów zawierających informacje o stanie ich konta emerytalnego. W tym roku z po... »KGHM w Lubuskiem otworzył nowoczesne Centrum Analityki KGHM w Lubuskiem otwor...
Gromadzenie danych, ich przetwarzanie oraz badania nad analizą i rozwojem procesów przemysłowych – to zadanie KGHM Centrum Analityki... »

» archiwum wiadomości

Magazyn elubin.plpolec prawnika.pl

silesianseo.pllTwoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale
Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...26.09.1945 Zaczęła funkcjonować szkoła podstawowa przy ul. Odrodzenia 32, nauczanie prowadziły trzy nauczycielki. Czynna była również parafia rzymskokatolicka.

Pogoda
YoWindow.com
Wybrane wiadomości
Wiadomości z Lubina i okolic

Młodzi ludzie w Polsce są coraz bardziej zadłużeni – dlaczego?
Data dodania: 15 listopada 2019 — Kategoria: Wiadomości

Młodzi ludzie w Polsce są coraz bardziej zadłużeni – dlaczego?

Zaległości w spłatach zadłużeń wśród młodych Polaków (czyli grupy wiekowej 18-24) przekroczyły już 1 miliard złotych. Ta liczba imponuje jeszcze bardziej, kiedy przypomnimy sobie, że trzy lata temu była o połowę niższa. Skąd wśród młodych ludzi tak duże problemy ze spłacaniem swoich zobowiązań? Na co najchętniej wydają oni pieniądze?

Jak bardzo młodzi ludzie są zadłużeni?

Ponad 1 miliard złotych to olbrzymia kwota, którą podzielić można na dwie części: zaległości kredytowe i pozakredytowe. Pierwsze z nich wśród młodych ludzi wynoszą 535 milionów złotych, a drugie – 526 milionów.

Średnie zadłużenie osoby młodej w Polsce dobiło już do liczby 7,1 tysiąca złotych. Trzeba jednak wskazać, że to tylko liczba średnia – w praktyce są osoby, które mają zadłużenia niewielkie, na poziomie kilkuset złotych, jak i giganci, którzy w tak młodym wieku toną już w niewyobrażalnych długach.

Przykładem może być chociażby 23 letni mężczyzna z województwa lubelskiego, którzy zadłużony jest już na kwotę 3 425 712 złotych. Tak, naprawdę – niemal 3,5 miliona. Zdecydowana większość Polaków nie zarobi łącznie takiej sumy nawet po kilkudziesięciu latach pracy, a ten młody człowiek jest obciążony takim długiem już w wieku 23 lat.

Dlaczego ludzie młodzi tak chętnie się zadłużają?

Trzeba podkreślić, że tak naprawdę w Polsce obecnie poważnie zadłużona jest niemal każda grupa wiekowa. Zarówno osoby w wieku średnim, jak i seniorzy – nie tylko ludzie młodzi.

Nie da się jednak nie zauważyć tempa, z jakim wysokość zadłużenia wzrasta właśnie wśród młodych Polaków. Nie da się wskazać jednoznacznej przyczyny takiego stanu rzeczy, ale jest co najmniej kilka głównych powodów.

Przede wszystkim młodzi ludzie mają spore potrzeby finansowe. Często nie mieszkają już z rodzicami i muszą utrzymywać się samodzielnie, a koszty życia w Polsce bywają wysokie, zwłaszcza w odniesieniu do pensji.

Skoro już mowa o wynagrodzeniach, osoby młode, a więc jeszcze bez doświadczenia czy specjalistycznego wykształcenia, rzadko kiedy mogą liczyć na zarabianie dużych sum.

Nie da się też ukryć, że z reguły młodzi ludzie nie są znani z podejmowania przemyślanych i ostrożnych decyzji. W tym wieku (chociaż oczywiście nie w każdym przypadku) króluje jeszcze spontaniczność, podejmowanie decyzji bez wcześniejszego ich rozważenia i generalna niefrasobliwość. Nie tylko w kwestiach finansowych, ale zasadniczo wszystkich.

Brak środków, duże wydatki, podejmowanie spontanicznych decyzji – to wszystko stanowi już swego rodzaju koktajl wybuchowy, a co, jeśli dodamy do tego jeszcze brak odpowiedniej edukacji finansowej? Nikt w końcu nie rodzi się finansowym guru, który wie, jak oszczędzać i jak zarządzać odpowiedzialnie swoimi finansami.

Jak już wspomniano, osoby w średnim wieku też poszczycić się mogą niemałym zadłużeniem. Nie dziwi więc, że w wielu przypadkach nie były w stanie zaszczepić w swoich dzieciach oszczędności, odpowiedzialności i sprawności finansowej.

Na co młodzi ludzie najchętniej wydają pieniądze?

Na pewne rzeczy wydać pieniądze trzeba. Chociażby jedzenie, opłaty za prąd, czynsz. Już same takie niezbędne wydatki potrafią niemal całkowicie wyczerpać budżet, a co, jeśli do tego kupujemy zbyt wiele drogich rzeczy, które niekoniecznie są nam konieczne do życia?

Sprzęt RTV i AGD oraz elektronika to jest to, co młodzi ludzie w Polsce lubią najbardziej. Z jednej strony ciężko się im dziwić, ale z drugiej – bez takich zakupów można przeżyć, a łatwo mogą one wpędzić w zadłużenie. Jedna rata, dwie, trzy – w końcu w domowym budżecie świecić będzie pustką już w dniu wypłaty.

Całkiem spora ilość młodych ludzi przyznaje się także do życia ponad stan. Jest to normalny instynkt – widzimy, że wysokiej jakości produkty i przedmioty są w zasięgu naszej ręki, więc próbujemy je uzyskać. Nie myślimy o tym, że za jakiś czas boleśnie odczujemy konsekwencje takiego zachowania.

Ostatecznie dojść może do sytuacji, w której już w młodym wieku mamy na karku nie jedno, a kilka różnych zobowiązań jednocześnie. Jeśli zaczynamy mieć problemy z ich terminową spłatą, warto pomyśleć o chociażby konsolidacji zadłużeń. W ten sposób uchronimy się przed nagromadzeniem negatywnych wpisów w naszej historii kredytowej, które mogłyby nam w przyszłości poważnie zaszkodzić. Na przykład podczas wnioskowania o kredyt hipoteczny.

Jedyny problem z kredytem konsolidacyjnym jest taki, że wcale nie jest łatwo go dostać. Zwłaszcza, jeśli nie mamy wysokich dochodów, a do tego możemy pochwalić się nikłą wiedzą z zakresu finansów. W takiej sytuacji warto zgłosić się do dobrych pośredników kredytowych, takich jak Habza Finanse. Nawet w ciężkiej sytuacji będą oni w stanie pozyskać dla nas korzystny kredyt, który być może uratuje nam skórę.

Zadłużenie młodych Polaków – podsumowanie

To, jak szybko i dynamicznie rośnie zadłużenie młodych Polaków może bez wątpienia niepokoić. Jest ku temu wiele przyczyn i nie za wszystkie z nich można bezpośrednio samych dłużników winić.

Można tylko mieć nadzieję, że w przyszłości sytuacja zmieni się na lepsze. Prognozy jednak nie nastrajają pozytywnie. Jest duża szansa, że zadłużenie będzie dalej tylko rosło i rosło.

Słowa kluczowe: lubin
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,20309.html
Ten artykuł był czytany 343 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.


Copyright © 2006-2020 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.051 sek.Lubin 1.0