Niedziela, 12 lipca 2020 r.   Imieniny: Jana, Pameli, Weroniki
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 24

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>

Praca Lubin

Wiadomości z Lubina
Dróżnik przejazdowy - charakterystyka zawodu Dróżnik przejazdowy - ...
Będąc dróżnikiem przejazdowym należy wykonywać wiele monotonnych czynności związanych z obsługą danego przejazdu kolejowego. Jednak jes... »Trzy osoby napadły bezdomnego zabierając mu jego odzież dokumenty i pamiątki. Trzy osoby napadły bez...
Do 12 lat więzienia grozi trzem osobom, które w nocy napadły na śpiącego przy przystanku bezdomnego mężczyznę. Agresorzy najpierw ... »OFERTY PRACY  W POWIATOWYM URZĘDZIE PRACY  W LUBINIE OFERTY PRACY W POWIAT...
FLORYSTA-SPRZEDAWCA- 1 wolne miejsce, ½ etatu, wymagane doświadczenie w pracy w kwiaciarni, zdolności manualne, mile widziane osoby po kur... »W tym roku informacja o stanie konta – tylko w sieci. W tym roku informacja ...
Co roku ZUS wysyłał do Dolnoślązaków ponad 1,5 mln listów zawierających informacje o stanie ich konta emerytalnego. W tym roku z po... »

» archiwum wiadomości

Magazyn elubin.plpolec prawnika.pl

silesianseo.pllTwoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale
Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...5.09.2002r. Odbyło się Międzynarodowe Polsko – Niemieckie Sympozjum „Lubin dawniej i dziś – wspólne dziedzictwo kulturowe”

Pogoda
YoWindow.com
Wybrane wiadomości
Wiadomości z Lubina i okolic

Mieszanki traw dla rolnictwa – lepsza alternatywa dla nawożenia gleby?
Data dodania: 19 listopada 2019 — Kategoria: Wiadomości

Mieszanki traw dla rolnictwa – lepsza alternatywa dla nawożenia gleby?

Coraz więcej rolników decyduje się na zakup mieszanek traw zamiast regularnego nawożenia gleby trawiastej. Dlaczego warto zdecydować się na mieszankę nasion traw na pastwisko lub na użytek kośny?

Wysoki plon o bardzo dobrej jakości, który jest zdrowy dla bydła i dodatkowo przystępny cenowo – dzisiaj nowoczesne mieszanki nasion traw to sprawdzony wybór dla wielu gospodarstw. Nadal jednak część rolników preferuje nawożenie posiadanych terenów, aby w ten sposób uzyskać tanią paszę dla zwierząt.

Na co warto się zdecydować? Czy lepiej nadal nawozić posiadane grunty? A może zdecydować się na zakup dopasowanej mieszanki traw?

Zalety i wady mieszanek nasion traw

Wśród rolników zdanie na temat gotowych mieszanek traw są dość zróżnicowane. Niektórzy z nich wskazują, że nie potrzebują zakupu tego rodzaju mieszanek, ponieważ posiadane przez nich gleby tego nie wymagają i wystarcza wtedy tylko ich regularne nawożenie, by wspierać wzrost traw i innych roślin.

Rzeczywiście, odpowiednio nawożone gleby rodzące różne gatunki traw pozwalają na uzyskanie taniej paszy dla bydła. Z drugiej jednak strony coraz więcej rolników wskazuje, że lepsze efekty uzyskuje przez zastosowanie specjalnych mieszanek traw.

Przede wszystkim, nie każdy teren jest na tyle bogaty w zróżnicowane trawy oraz inne rośliny ważne dla bydła, aby dać wysokie plony o odpowiedniej kaloryczności i wartościach odżywczych.

Chociaż gotowe mieszanki traw nie są tanie i wysiew trzeba regularnie powtarzać, to jednak może być to także opłacalne rozwiązanie dla gospodarstwa. Mieszanki zawierają starannie skomponowane składy nasion, które pozwalają na uzyskanie plonów o wyższej zawartości wartościowych komponentów dla bydła, na przykład dużej ilości białka.

 

W rezultacie lepszej jakości pasze z mieszanek traw wspierają zdrowie stada – notuje się wtedy mniej poważnych schorzeń, w tym między innymi chorób metabolicznych, problemów z rozrodem czy też z racicami.

Warto przy tym zaznaczyć, że zastosowanie traw nasion o wysokiej zawartości białka pozwala także na zmniejszenie kosztów w związku z rosnącymi cenami komponentów białkowych, w tym śruty sojowej oraz rzepakowej.

Szeroka gama nasion traw – co wybrać?

Mieszankę nasion traw powinniśmy dobierać w zależności od warunków glebowych panujących na danym terenie, a także od indywidualnych potrzeb. Trawa może być wykorzystana do bezpośredniego spasania bydła, ale również do przygotowywania siana oraz sianokiszonek.

Bogaty asortyment nasion posiada Centrala Nasienna Pietrzak: www.cnpietrzak.pl/nasiona,2,pl.html. W jej ofercie dostępne są specjalne mieszanki nasion dla rolnictwa, w tym między innymi:

  • mieszanki nasion traw kośnych
  • mieszanki nasion traw pastwiskowych
  • mieszanki nasion traw kośno-pastwiskowych
  • mieszanki nasion traw łąkowych

W ofercie firmy dostępne są również mieszanki premium, na przykład cechujące się wyższym potencjałem białkowym, mieszanki szybkorosnące, a także przeznaczone na wymagające grunty, w tym na grunty suche oraz wilgotne.

Poszczególne mieszanki traw różnią się pomiędzy sobą przede wszystkim pod względem gatunków zastosowanych traw, a także ich proporcji. Wybrane z nich posiadają również dodatek nasion roślin motylkowych drobnonasiennych jak koniczyna, lucerna, które wyróżniają się dużą zawartością zbilansowanego białka.

 

Podsumowując, dobór odpowiedniej mieszanki nasion traw dla rolnictwa pozwala na uzyskanie optymalnych rezultatów w porównaniu z nawożeniem gleby. Starannie skomponowane mieszanki przygotowywane według wymogów Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa to przyszłościowy wybór – gwarancja dużych plonów o wysokiej jakości, a także zdrowia stada.

Słowa kluczowe: lubin
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,20320.html
Ten artykuł był czytany 319 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.


Copyright © 2006-2020 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.040 sek.Lubin 1.0