Niedziela, 08 grudnia 2019 r.   Imieniny: Marii, Wirginii, Zenona
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 59

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Wiadomości z Lubina
Lubin. Pożar mieszkania na Zalesiu Lubin. Pożar mieszkani...
W nocy doszło do pożaru mieszkania na lubińskim osiedlu Zalesie przy ul. Kresowej.   Pożar mieszkania na lubińskim osiedlu Zalesie przy ul... »Charytatywny spot mikołajkowy LOW SILESIA Lubin Charytatywny spot miko...
Ekipa ludzi pozytywnie nakręconych na modyfikowanie aut w gatunku Stance zaprasza wszystkich fanów motoryzacji i nie tylko na mikołajkowy ... »Odznaczenia państwowe dla pracowników KGHM Polska Miedź S.A. Odznaczenia państwowe ...
W Auli Forum w Polkowicach z okazji Święta Barbórki odbyła się uroczysta akademia, podczas której zostały wręczone odznaczenia pańs... »Mikołaj, elfy, śnieżynka i renifery w Klubie Dziecięcym Mikołaj, elfy, śnieżyn...
Maluchy z Klubu Dziecięcego w Krzeczynie Wielkim odwiedził dziś Św. Mikołaj, któremu towarzyszyły elfy, renifery i Śnieżynka. Było wiele r... »

» archiwum wiadomości

Magazyn elubin.pl

Gabinet Psychologicznypolec prawnika.pl

silesianseo.pllTwoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale
Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...18.10.2001r. Podpisano umowę partnerską z miastem Charleroi z Belgii

Pogoda
YoWindow.com
Wybrane wiadomości
Wiadomości z Lubina i okolic

Mieszanki traw dla rolnictwa – lepsza alternatywa dla nawożenia gleby?
Data dodania: 19 listopada 2019 — Kategoria: Wiadomości

Mieszanki traw dla rolnictwa – lepsza alternatywa dla nawożenia gleby?

Coraz więcej rolników decyduje się na zakup mieszanek traw zamiast regularnego nawożenia gleby trawiastej. Dlaczego warto zdecydować się na mieszankę nasion traw na pastwisko lub na użytek kośny?

Wysoki plon o bardzo dobrej jakości, który jest zdrowy dla bydła i dodatkowo przystępny cenowo – dzisiaj nowoczesne mieszanki nasion traw to sprawdzony wybór dla wielu gospodarstw. Nadal jednak część rolników preferuje nawożenie posiadanych terenów, aby w ten sposób uzyskać tanią paszę dla zwierząt.

Na co warto się zdecydować? Czy lepiej nadal nawozić posiadane grunty? A może zdecydować się na zakup dopasowanej mieszanki traw?

Zalety i wady mieszanek nasion traw

Wśród rolników zdanie na temat gotowych mieszanek traw są dość zróżnicowane. Niektórzy z nich wskazują, że nie potrzebują zakupu tego rodzaju mieszanek, ponieważ posiadane przez nich gleby tego nie wymagają i wystarcza wtedy tylko ich regularne nawożenie, by wspierać wzrost traw i innych roślin.

Rzeczywiście, odpowiednio nawożone gleby rodzące różne gatunki traw pozwalają na uzyskanie taniej paszy dla bydła. Z drugiej jednak strony coraz więcej rolników wskazuje, że lepsze efekty uzyskuje przez zastosowanie specjalnych mieszanek traw.

Przede wszystkim, nie każdy teren jest na tyle bogaty w zróżnicowane trawy oraz inne rośliny ważne dla bydła, aby dać wysokie plony o odpowiedniej kaloryczności i wartościach odżywczych.

Chociaż gotowe mieszanki traw nie są tanie i wysiew trzeba regularnie powtarzać, to jednak może być to także opłacalne rozwiązanie dla gospodarstwa. Mieszanki zawierają starannie skomponowane składy nasion, które pozwalają na uzyskanie plonów o wyższej zawartości wartościowych komponentów dla bydła, na przykład dużej ilości białka.

 

W rezultacie lepszej jakości pasze z mieszanek traw wspierają zdrowie stada – notuje się wtedy mniej poważnych schorzeń, w tym między innymi chorób metabolicznych, problemów z rozrodem czy też z racicami.

Warto przy tym zaznaczyć, że zastosowanie traw nasion o wysokiej zawartości białka pozwala także na zmniejszenie kosztów w związku z rosnącymi cenami komponentów białkowych, w tym śruty sojowej oraz rzepakowej.

Szeroka gama nasion traw – co wybrać?

Mieszankę nasion traw powinniśmy dobierać w zależności od warunków glebowych panujących na danym terenie, a także od indywidualnych potrzeb. Trawa może być wykorzystana do bezpośredniego spasania bydła, ale również do przygotowywania siana oraz sianokiszonek.

Bogaty asortyment nasion posiada Centrala Nasienna Pietrzak: www.cnpietrzak.pl/nasiona,2,pl.html. W jej ofercie dostępne są specjalne mieszanki nasion dla rolnictwa, w tym między innymi:

  • mieszanki nasion traw kośnych
  • mieszanki nasion traw pastwiskowych
  • mieszanki nasion traw kośno-pastwiskowych
  • mieszanki nasion traw łąkowych

W ofercie firmy dostępne są również mieszanki premium, na przykład cechujące się wyższym potencjałem białkowym, mieszanki szybkorosnące, a także przeznaczone na wymagające grunty, w tym na grunty suche oraz wilgotne.

Poszczególne mieszanki traw różnią się pomiędzy sobą przede wszystkim pod względem gatunków zastosowanych traw, a także ich proporcji. Wybrane z nich posiadają również dodatek nasion roślin motylkowych drobnonasiennych jak koniczyna, lucerna, które wyróżniają się dużą zawartością zbilansowanego białka.

 

Podsumowując, dobór odpowiedniej mieszanki nasion traw dla rolnictwa pozwala na uzyskanie optymalnych rezultatów w porównaniu z nawożeniem gleby. Starannie skomponowane mieszanki przygotowywane według wymogów Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa to przyszłościowy wybór – gwarancja dużych plonów o wysokiej jakości, a także zdrowia stada.

Słowa kluczowe: lubin
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,20324.html
Ten artykuł był czytany 212 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.


Copyright © 2006-2019 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.032 sek.Lubin 1.0