Niedziela, 08 grudnia 2019 r.   Imieniny: Marii, Wirginii, Zenona
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 53

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Wiadomości z Lubina
Lubin. Pożar mieszkania na Zalesiu Lubin. Pożar mieszkani...
W nocy doszło do pożaru mieszkania na lubińskim osiedlu Zalesie przy ul. Kresowej.   Pożar mieszkania na lubińskim osiedlu Zalesie przy ul... »Charytatywny spot mikołajkowy LOW SILESIA Lubin Charytatywny spot miko...
Ekipa ludzi pozytywnie nakręconych na modyfikowanie aut w gatunku Stance zaprasza wszystkich fanów motoryzacji i nie tylko na mikołajkowy ... »Odznaczenia państwowe dla pracowników KGHM Polska Miedź S.A. Odznaczenia państwowe ...
W Auli Forum w Polkowicach z okazji Święta Barbórki odbyła się uroczysta akademia, podczas której zostały wręczone odznaczenia pańs... »Mikołaj, elfy, śnieżynka i renifery w Klubie Dziecięcym Mikołaj, elfy, śnieżyn...
Maluchy z Klubu Dziecięcego w Krzeczynie Wielkim odwiedził dziś Św. Mikołaj, któremu towarzyszyły elfy, renifery i Śnieżynka. Było wiele r... »

» archiwum wiadomości

Magazyn elubin.pl

Gabinet Psychologicznypolec prawnika.pl

silesianseo.pllTwoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale
Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...Według danych statystycznych GUS w roku 2013 w Lubinie na 1000 mieszkańców pracuje 297..........

Pogoda
YoWindow.com
Wybrane wiadomości
Wiadomości z Lubina i okolic

Urlop okolicznościowy – kiedy można go otrzymać?
Data dodania: 22 listopada 2019 — Kategoria: Wiadomości

Urlop okolicznościowy – kiedy można go otrzymać?

Każda osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę oprócz przysługujących wolnych dni związanych z urlopem wypoczynkowym, ma również do dyspozycji urlop okolicznościowy. Sprawdźmy, kiedy można go otrzymać?

Urlop okolicznościowy - czym jest?

Urlop okolicznościowy to szczególny rodzaj urlopu, z którego można skorzystać w wyjątkowych sytuacjach. Przykładowo może to być dzień ślubu albo pogrzeb bliskiego członka rodziny. W życiu zdarzają się sytuacje, które trudno przewidzieć i w takim przypadku mamy prawo skorzystać z dnia wolnego od pracy. Niezbędne jest zwrócenie się do pracodawcy z wnioskiem o udzielenie dodatkowego, płatnego dnia wolnego i przedstawienie odpowiednich dokumentów. Komu i na jakich zasadach przysługuje urlop okolicznościowy?

Regulacje prawne - urlop okolicznościowy

Prawo do urlopu okolicznościowego przysługuje na podstawie Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15.05.1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy.

W art. 15 w/w Rozporządzenia zostało określone ile dni przysługuje pracownikowi w razie konkretnych wydarzeń. Dwa dni udziela się z okazji ślubu pracownika, urodzenia się jego dziecka, a także w przypadku zgonu i pogrzebu małżonka pracownika, jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy. Jeden dzień urlopu przysługuje pracownikowi jeżeli jego dziecko bierze ślub, albo w przypadku zgonu i pogrzebu jego siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także osoby pozostającej na bezpośrednim utrzymaniu i pod opieką pracownika. W artykule "Urlop okolicznościowy - kiedy przysługuje?" wyjaśniono także inne inne rodzaje urlopów przysługujących pracownikowi.

Wniosek o urlop okolicznościowy

Najczęściej pracownik dowiaduje się o konieczności skorzystania z dodatkowego dnia wolnego w ostatniej chwili, najpóźniej należy zgłosić fakt nieobecności w drugim dni absencji. Jeśli natomiast pracownik już wcześniej wie o okolicznościach, które wpłyną na jego nieobecność, należy z wyprzedzeniem poinformować o tym przełożonego. Pracodawca nie może odmówić udzielenia urlopu okolicznościowego, ponieważ dokument który przedstawi pracownik, np. akt zgonu albo akt ślubu, są wystarczającym dokumentem uzasadniającym daną okoliczność. Dodatkowo wniosek o urlop okolicznościowy na inewi.pl w szczegółowy sposób przedstawia informacje dotyczące wykorzystania urlopu okolicznościowego.

Prawo do wynagrodzenia za dzień urlopu 

Za dzień związany ze szczególnymi okolicznościami rodzinnymi pracownikowi przysługuje prawo do wynagrodzenia. Kwota ta jest obliczana na podstawie przeciętnej wartości poszczególnych zmiennych składników wynagrodzenia. Jest wtedy brany pod uwagę miesiąc, w którym przypadło zwolnienie pracownika od pracy.

Termin wykorzystania urlopu okolicznościowego

Jeżeli pracownik będący na urlopie dowie się o pogrzebie bliskiej osoby albo akurat w tym czasie urodzi mu się dziecko, nie ma prawa do skorzystania z dodatkowego wynagrodzenia albo wydłużenia trwającego urlopu wypoczynkowego. Istotne jest także, że niewykorzystany urlop okolicznościowy nie ma prawa zostać wykorzystany w kolejnym roku. Warto podkreślić, że nie zostało określone, kiedy dokładnie trzeba wykorzystać dzień urlopu okolicznościowego. Mamy tu niejako dowolność, jednak musi być ten dzień bezpośrednio związany z danym wydarzeniem. Pracownik biorący ślub może wziąć urlop kilka dni wcześniej - np. na załatwienie formalności i spraw organizacyjnych.

 

Słowa kluczowe: lubin
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,20336.html
Ten artykuł był czytany 254 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.


Copyright © 2006-2019 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.027 sek.Lubin 1.0