Wtorek, 07 kwietnia 2020 r.   Imieniny: Hermana, Rufina, Donata
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 27

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>
Wiadomości z Lubina
ZUS wypłaca pierwsze postojowe ZUS wypłaca pierwsze p...
Zakład Ubezpieczeń Społecznych pozytywnie rozpatrzył pierwsze wnioski w ramach tzw. tarczy antykryzysowej o świadczenie postojowe dla os&oac... »Kolejne izolatoria w województwie dolnośląskim Kolejne izolatoria w w...
W województwie dolnośląskim powstają izolatoria dla osób zakażonych koronawirusem, których stan zdrowia nie wymaga hospitali... »Kończy się termin wypłacania renty? Nie musisz iść do ZUS Kończy się termin wypł...
Orzeczenia lekarskie w czasie epidemii zachowują ważność to oznacza, że orzeczenie wydane przez lekarza orzecznika albo komisję lekarską o niezdo... »Wojska Obrony Terytorialnej włączyły się w pomoc dla zwierząt – pomóż i TY! Wojska Obrony Terytori...
Największy w Europie azyl dla koni może zniknąć z mapy starego kontynentu! 500 koni i setki innych zwierząt potrzebują natychmiastowej pomocy! Zw... »

» archiwum wiadomości

Magazyn elubin.plpolec prawnika.pl

silesianseo.pllTwoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale
Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...29.08.2000 Sekretarzem Miasta zostaje Pani Jadwiga Ignatowska-Zając.

Pogoda
YoWindow.com
Wybrane wiadomości
Wiadomości z Lubina i okolic

Postanowienia noworoczne …czyli o stawianiu sobie celów
Data dodania: 30 grudnia 2019 — Kategoria: Wiadomości

Postanowienia noworoczne …czyli o stawianiu sobie celów

Kiedy zbliża się koniec roku, z nadzieją myślimy o tym nadchodzącym. Niekiedy z ekscytacją przewidujemy, jak zmieni się nasze życie albo zastanawiamy się czy uda nam się rozwiązać bieżące problemy. Czas ten sprzyja podsumowaniom, rozliczeniom i tworzeniu nowych celów - postanowień noworocznych.

Dopada nas myślenie magiczne - odcinamy to, co było i zaczynamy od nowa. Ale samo powiedzenie sobie, że „od teraz będzie inaczej”, to zdecydowanie za mało. Gdy podejmiemy decyzję o wprowadzeniu konkretnej zmiany, towarzyszą nam pozytywne emocje. Tymczasem, za deklaracją muszą stać działania, które nie zawsze będą przyjemne i łatwe. Dlatego postanowienia noworoczne tak trudno zrealizować.

Poniżej krótki poradnik, jak wyznaczać noworoczne cele, na bazie popularnej metody formułowania celów - SMART.

1. Cel powinien być Specyficzny, w więc konkretny, pozbawiony wieloznaczności. Ważne jest, aby określić: co chcemy osiągnąć i jak chcemy to osiągnąć! Cel: „Schudnę” jest mało konkretny, ale już cel opisany poniżej zdecydowanie taki jest:

„Schudnę 10 kg jedząc 5 małych posiłków dziennie, ćwicząc 3 razy w tygodniu (przez godzinę) na rowerze stacjonarnym”.
Tak określony cel będzie determinował nas do podejmowania działań, które zawarte są w celu i niezbędnych do jego zrealizowania.

2. Cel powinien być Mierzalny. Wracając do poprzedniego przykładu, cel: „Schudnę” jest też mało mierzalny. Z kolei, jeśli oszacujemy, że chcemy schudnąć ok. 1 kg na miesiąc, w każdej chwili będziemy mogli zbadać czy przybliżamy się do realizacji naszego celu, czy też się od niego oddalamy. Ustalamy sobie, że w określonych odstępach czasu będziemy stawać na wagę bądź mierzyć obwód brzucha.

3. Cel powinien być Atrakcyjny, a więc dla nas ważny. Jeśli w chwilach słabości, chcemy sięgnąć po tort czekoladowy, to warto przypomnieć sobie, dlaczego się odchudzamy i wyobrazić sobie, gdy już wkładamy zbyt ciasne spodnie lub możemy podjąć pracę, która, ze względu na nadwagę nie była dla nas. Jeśli cel nie będzie wynikał z naszych wartości, nie będzie dla nas ważny, szybko też stracimy motywację do działania.

4. Cel powinien być Realistyczny do osiągnięcia. Jeśli już mamy postanowienie, zastanówmy się, na jakie przeszkody możemy natrafić. Skoro mamy zamiar jeść 5 posiłków dziennie, czy uda nam się znaleźć czas, aby je przygotowywać i zabierać do pracy? Czy uda nam się wygospodarować więcej przerw na posiłki? Nie myślmy, że jakoś to będzie. Nie będzie! Na samym początku wypiszmy wszystkie możliwe trudności i zastanówmy się jak je rozwiązać. Gdy nasza analiza wykaże, że nie zawsze będzie czas na przygotowanie posiłków, może zaprośmy do odchudzania przyjaciółkę czy męża i podzielmy się zadaniami.

5. Cel powinien być Terminowy. Wyznaczmy sobie datę zakończenia realizacji celu. A oto cel: „Schudnę” przeformułowany na „Schudnę w przeciągu najbliższego roku 10 kg, po ok. 1 kg na miesiąc, jedząc 5 małych posiłków dziennie, ćwicząc 3 razy w tygodniu (przez godzinę) na rowerze stacjonarnym. Pragnę schudnąć, gdyż to pozwoli mi poprawić wyniki badań lekarskich i podjąć wymarzoną pracę”.

Jeśli chcemy zrealizować postanowienie noworoczne, zrobienie tego typu analizy zdecydowanie zwiększy nasze szanse. Widzimy bowiem czego chcemy, jak mamy zamiar to osiągnąć, jak będziemy sprawdzać postępy i jak poradzić sobie z trudnościami, które wystąpią. Nie spieszmy się, zastanówmy się, czy na pewno tego pragniemy? czy kierujemy się własnymi wartościami, czy może presją społeczną?

Aby nie utracić motywacji do działania, podzielmy nasz duży cel na mini cele, a więc załóżmy że w ciągu najbliższego miesiąca chcemy schudnąć 1kg. Gdy to się uda, wyznaczmy sobie nowy cel. Chwalmy się za te drobne sukcesy i nagradzajmy. Chodzi o to, aby towarzyszyły nam pozytywne emocje.

Owocnych celów!

O autorce

Anna Stembalska, psycholog, psychoterapeuta poznawczo – behawioralny w trakcie certyfikacji. Ukończyła studia podyplomowe z zakresu diagnozy psychologicznej oraz Przygotowanie Pedagogiczne. Aktualnie przyjmuje pacjentów w prywatnej Poradni Psychologicznej. Zajmuje się diagnozą psychologiczną oraz terapią w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie. Od 2013r. związana z Domem Samotnych Matek z Dziećmi oraz placówką oświatową. Doświadczenie zawodowe zdobywała również w Warsztacie Terapii Zajęciowej oraz przedszkolnych oddziałach integracyjnych.

Słowa kluczowe: lubin
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,20485.html
Ten artykuł był czytany 489 razy.


1 komentarz

Napisz komentarz!

~Magda

Gość serwisu
#43994 | 03.01.20 10:34:31Zgłoś naruszenie netykiety/regulaminu.

Bardzo przydatne porady. Dodam jeszcze, że świetną pomocą w osiąganiu wymarzonej wagi może być catering dietetyczny. Nie musimy się martwić o przygotowanie posiłków, a zaoszczędzony czas możemy wykorzystać np na aktywność fizyczną. Ja polecam Rukolę https://rukolacatering.pl/ ale firm na rynku jest mnóstwo. Powodzenia!
Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.


Copyright © 2006-2020 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.029 sek.Lubin 1.0