Wtorek, 07 kwietnia 2020 r.   Imieniny: Hermana, Rufina, Donata
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 63

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>
Wiadomości z Lubina
ZUS nie prowadzi egzekucji wobec osób zwolnionych ze składek ZUS nie prowadzi egzek...
Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie będzie wszczynał postępowań egzekucyjnych za marzec, kwiecień i maj wobec przedsiębiorców, którz... »Pięciu Dolnoślązaków wysłało do ZUS wniosek o wypłatę zasiłku z powodu odbywania kwarantanny Pięciu Dolnoślązaków w...
Do 7 kwietnia tylko pięciu Dolnoślązaków wysłało do ZUS wniosek o wypłatę zasiłku z powodu odbywania kwarantanny. O zasiłek opiekuńczy za ... »Wsparcie dla rolników wynikające z tarczy antykryzysowej Wsparcie dla rolników ...
Tarcza antykryzysowa zawiera szereg możliwości, z których mogą skorzystać rolnicy w czasie pandemii. Rząd opublikował kompleksowe inform... »Policjanci egzekwują przestrzeganie nowych zasad w związku z epidemią koronawirusa. Policjanci egzekwują p...
Lubińscy policjanci w obliczu wprowadzonych nowych obostrzeń intensyfikują działania na ulicach miast i miejscowości w naszym powiecie. L... »

» archiwum wiadomości

Magazyn elubin.plpolec prawnika.pl

silesianseo.pllTwoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale
Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...VII 1992 Ukazuje się pierwsze wydanie "Biuletynu Lubińskiego" , który 14.04.1993 staje się oficjalnym pismem Rady Miejskiej Lubina

Pogoda
YoWindow.com
Wybrane wiadomości
Wiadomości z Lubina i okolic

Jak to z rzeźbą LGOM-a było. Czy powinna wrócić do Lubina?
Data dodania: 17 stycznia 2020 — Kategoria: Wiadomości

Jak to z rzeźbą LGOM-a było. Czy powinna wrócić do Lubina?

Od lat mieszkańcy Lubina zadają sobie pytanie co jest symbolem miasta Lubina i czy Lubin w ogóle taki symbol posiada? Kiedyś posiadał. Była to rzeźba artysty Zbigniewa Frączkiewicza i stworzona przez niego rzeźba LGOM-a, która była nierozerwalnie związana z Lubinem. Poczytajmy...

"W 1974 roku, zaproszono mnie do wzięcia udziału w Plenerze rzeźbiarskim w Hajnówce http://www.wiescipodlaskie.eu/… Byłem w tym czasie Plastykiem Powiatowym w Lubinie i wielkim fascynatem miasta, regionu z jego dynamicznie rozwijającym się przemysłem miedziowym. Idea mojej rzeźby, mającej narodzić się w Hajnówce wiązała się z LGOM-em.

Z surowego pnia dębowego (z Puszczy Białowieskiej) wyrastała surowa żeliwna forma torsu z ręką (druga była jeszcze z drewna) dalej przekształcał się ów człowiek – mocarz z miedzianą głową z wypolerowaną lśniącą czaszką . Stopniowanie i materiałów i faktur rzeźbiarskich mówiło o rodzeniu się potężnego tworu Jakim był LGOM.

Pień z Hajnówki dotarł do Fabryki w Chocianowie, gdzie w jednej z hal, z gliny lepiłem kształty kolejnych części składowych rzeźby. Dalej powstały formy gipsowe tych elementów, które odlano z żeliwa w FUM-ie i z miedzi (głowę ) w Hucie w Legnicy.

Gotową rzeźbę przewiozłem i usytuowałem na tyłach Domu Kultury w Lubinie gdzie mieszkałem w M3 i byłem Powiatowym Plastykiem.

Kolejne miejsca ekspozycji to wrocławskie Muzeum Architektury (z okazji wystawy zbiorowej artystów dolnośląskich) i plac Kościuszki przy którym w lokalu BWA miałem wystawę indywidualną swoich prac.(1975)

Z Wrocławia rzeźbę przewiozłem do Bunkra Sztuki w Krakowie gdzie odbywała się wielka wystawa „ Rzeźba Roku Polski Płd.” LGOM uzyskał Grand Prix tej wystawy i tytuł „Rzeźby Roku 75 Polski Południowej".

Utytułowany LGOM wrócił do Lubina , tym razem na miejsce w rynku a ówczesne Władze postanowiły zakupić rzeźbę.

Trwał tak LGOM przez trudny czas końca epoki Gierka, przez czas narodzin Solidarności. Był świadkiem euforii roku 80, ale i mroku stanu wojennego, walk mieszkańców Lubina z milicją, słyszał strzały...jak jego autor, wspólnie byliśmy świadkami i uczestnikami dramatu lubińskiego w 82 roku.

Symbol Ludzi Miedzi dotrwał do Nowych Czasów. Nie konserwowaną rzeźbę nadgryzł ząb czasu i około roku 91, gdy pracowałem nad projektami Pomnika Ofiar Lubina 82' powiadomiono mnie, że LGOM został zdewastowany przez kiboli wracających z meczu...

Z ówczesnym Prezydentem Lubina ustaliliśmy, że części rzeźby zostaną przewiezione do kamieniołomu w Michałowicach k/Szklarskiej Poręby gdzie rodził się pomnik OFIAR LUBINA 82' , tam zostanie przeprowadzona renowacja z wymianą zniszczonych czasem części drewnianych na granitowe. Gdy granitowa dolna część była niemal gotowa... skradziono z terenu kamieniołomu miedzianą głowę rzeźby. Policja umorzyła szybko śledztwo...

Odsłonięto w 92 roku Pomnik Ofiar w Lubinie... LGOM zdekompletowany nie miał szans na powrót na swoje historyczne miejsce.

Nagle, po długich miesiącach podczas pracy, stróż kamieniołomu usłyszał dziwne dźwięki piłowania metalu w krzakach... wypłoszył uciekającego i znalazł nadpiłowaną miedzianą głowę LGOMA !

Zaproponowałem urzędującemu Prezydentowi Lubina powrót rzeźby do miasta , z którym jest mocno związana , za cenę kosztów wykonania granitowej części dolnej. Prezydent Miasta Miedzi uznał tę cenę za zbyt wysoką i pozostawił LGOMA...

Rzeźba prezentowana była w Jeleniej Górze, wiele lat stała na głównej ulicy Szklarskiej Poręby przed moją GALERIĄ F, w końcu ustawiłem ją obok Kamiennego Kręgu gdzie mogą ją podziwiać odwiedzający miejscowość pod Szrenicą , wraz z Żelaznymi Ludźmi, Traktorzystą i wieloma innymi moimi rzeźbami, które zna Europa i Polska.

W Lubinie pojawia się wiele rzeźb, jednak żadna z nich nie jest tak związana z tym miastem jak LGOM …"

Szklarska Poręba 14.01. 2020 Zbigniew Frączkiewicz

foto: Raczkowiak 1976

Słowa kluczowe: lubin
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,20548.html
Ten artykuł był czytany 181 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.


Copyright © 2006-2020 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.031 sek.Lubin 1.0