Piątek, 21 luty 2020 r.   Imieniny: Eleonory, Kiejstuta, Fortunata
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 21

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Wiadomości z Lubina
Władze Lubina wspólnie z PKS zamierzają odzyskać 22 mln zł Władze Lubina wspólnie...
w Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu zapadł prawomocny wyrok w sprawie zwrotu ponad 2 mln złotych z budżetu Urzędu Marszałkowski... »Ferie zimowe dobiegają końca – pamiętajmy o bezpieczeństwie na drodze. Ferie zimowe dobiegają...
Jeszcze przez kilka dni dzieci i młodzież mogą się cieszyć wolnym czasem w trakcie ferii zimowych w naszym województwie. Policjanc... »Oferty pracy PUP Lubin Oferty pracy PUP Lubin...
Przedstawiamy najnowsze oferty pracy dostępne w Powiatowym Urzędzie Pracy w Lubinie. Szczegółowe informacje i dane kontaktowe do pracodawc... »Z piosenką przez Europę Z piosenką przez Europ...
Drodzy miłośnicy pieśni i tańca! Zapraszamy serdecznie na koncert muzyczny pt. „Z piosenką przez Europę”, w piątek 28 lutego do świet... »

» archiwum wiadomości

Magazyn elubin.pl

Gabinet Psychologiczny

polec prawnika.pl

silesianseo.pllTwoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale
Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...w Lubinie funkcjonuje lotnisko z Portem Lotniczym Lubin, z którego dzięki odprawie celnej są możliwe odloty do sąsiednich krajów?

Pogoda
YoWindow.com
Wybrane wiadomości
Wiadomości z Lubina i okolic

Jak to z rzeźbą LGOM-a było. Czy powinna wrócić do Lubina?
Data dodania: 17 stycznia 2020 — Kategoria: Wiadomości

Jak to z rzeźbą LGOM-a było. Czy powinna wrócić do Lubina?

Od lat mieszkańcy Lubina zadają sobie pytanie co jest symbolem miasta Lubina i czy Lubin w ogóle taki symbol posiada? Kiedyś posiadał. Była to rzeźba artysty Zbigniewa Frączkiewicza i stworzona przez niego rzeźba LGOM-a, która była nierozerwalnie związana z Lubinem. Poczytajmy...

"W 1974 roku, zaproszono mnie do wzięcia udziału w Plenerze rzeźbiarskim w Hajnówce http://www.wiescipodlaskie.eu/… Byłem w tym czasie Plastykiem Powiatowym w Lubinie i wielkim fascynatem miasta, regionu z jego dynamicznie rozwijającym się przemysłem miedziowym. Idea mojej rzeźby, mającej narodzić się w Hajnówce wiązała się z LGOM-em.

Z surowego pnia dębowego (z Puszczy Białowieskiej) wyrastała surowa żeliwna forma torsu z ręką (druga była jeszcze z drewna) dalej przekształcał się ów człowiek – mocarz z miedzianą głową z wypolerowaną lśniącą czaszką . Stopniowanie i materiałów i faktur rzeźbiarskich mówiło o rodzeniu się potężnego tworu Jakim był LGOM.

Pień z Hajnówki dotarł do Fabryki w Chocianowie, gdzie w jednej z hal, z gliny lepiłem kształty kolejnych części składowych rzeźby. Dalej powstały formy gipsowe tych elementów, które odlano z żeliwa w FUM-ie i z miedzi (głowę ) w Hucie w Legnicy.

Gotową rzeźbę przewiozłem i usytuowałem na tyłach Domu Kultury w Lubinie gdzie mieszkałem w M3 i byłem Powiatowym Plastykiem.

Kolejne miejsca ekspozycji to wrocławskie Muzeum Architektury (z okazji wystawy zbiorowej artystów dolnośląskich) i plac Kościuszki przy którym w lokalu BWA miałem wystawę indywidualną swoich prac.(1975)

Z Wrocławia rzeźbę przewiozłem do Bunkra Sztuki w Krakowie gdzie odbywała się wielka wystawa „ Rzeźba Roku Polski Płd.” LGOM uzyskał Grand Prix tej wystawy i tytuł „Rzeźby Roku 75 Polski Południowej".

Utytułowany LGOM wrócił do Lubina , tym razem na miejsce w rynku a ówczesne Władze postanowiły zakupić rzeźbę.

Trwał tak LGOM przez trudny czas końca epoki Gierka, przez czas narodzin Solidarności. Był świadkiem euforii roku 80, ale i mroku stanu wojennego, walk mieszkańców Lubina z milicją, słyszał strzały...jak jego autor, wspólnie byliśmy świadkami i uczestnikami dramatu lubińskiego w 82 roku.

Symbol Ludzi Miedzi dotrwał do Nowych Czasów. Nie konserwowaną rzeźbę nadgryzł ząb czasu i około roku 91, gdy pracowałem nad projektami Pomnika Ofiar Lubina 82' powiadomiono mnie, że LGOM został zdewastowany przez kiboli wracających z meczu...

Z ówczesnym Prezydentem Lubina ustaliliśmy, że części rzeźby zostaną przewiezione do kamieniołomu w Michałowicach k/Szklarskiej Poręby gdzie rodził się pomnik OFIAR LUBINA 82' , tam zostanie przeprowadzona renowacja z wymianą zniszczonych czasem części drewnianych na granitowe. Gdy granitowa dolna część była niemal gotowa... skradziono z terenu kamieniołomu miedzianą głowę rzeźby. Policja umorzyła szybko śledztwo...

Odsłonięto w 92 roku Pomnik Ofiar w Lubinie... LGOM zdekompletowany nie miał szans na powrót na swoje historyczne miejsce.

Nagle, po długich miesiącach podczas pracy, stróż kamieniołomu usłyszał dziwne dźwięki piłowania metalu w krzakach... wypłoszył uciekającego i znalazł nadpiłowaną miedzianą głowę LGOMA !

Zaproponowałem urzędującemu Prezydentowi Lubina powrót rzeźby do miasta , z którym jest mocno związana , za cenę kosztów wykonania granitowej części dolnej. Prezydent Miasta Miedzi uznał tę cenę za zbyt wysoką i pozostawił LGOMA...

Rzeźba prezentowana była w Jeleniej Górze, wiele lat stała na głównej ulicy Szklarskiej Poręby przed moją GALERIĄ F, w końcu ustawiłem ją obok Kamiennego Kręgu gdzie mogą ją podziwiać odwiedzający miejscowość pod Szrenicą , wraz z Żelaznymi Ludźmi, Traktorzystą i wieloma innymi moimi rzeźbami, które zna Europa i Polska.

W Lubinie pojawia się wiele rzeźb, jednak żadna z nich nie jest tak związana z tym miastem jak LGOM …"

Szklarska Poręba 14.01. 2020 Zbigniew Frączkiewicz

foto: Raczkowiak 1976

Słowa kluczowe: lubin
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,20548.html
Ten artykuł był czytany 165 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.


Copyright © 2006-2020 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.028 sek.Lubin 1.0