Piątek, 19 kwietnia 2024 r.   Imieniny: Adolfa, Tymona, Pafnucego
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 70

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Fotowoltaika Lubin

Wiadomości z Lubina
KGHM liderem wśród światowych producentów srebra KGHM liderem wśród świ...
Górniczy gigant z Zagłębia Miedziowego utrzymał pierwszą lokatę w zestawieniu „największych kopalń srebra na świecie” w rankin... »Oferty pracy PUP Lubin Oferty pracy PUP Lubin...
Przedstawiamy najnowsze oferty pracy dostępne w Powiatowym Urzędzie Pracy w Lubinie. Szczegółowe informacje i dane kontaktowe do pracodawc... »„Back to Black. Historia Amy Winehouse” – biografia ikony muzyki w kinach Helios „Back to Black. ...
Sieć kin Helios zaprasza na film przybliżający losy jednej z największych gwiazd muzyki XXI wieku – Amy Winehouse. Jej głos, twó... »Dzień Strażaka – spotkajmy się 4 maja w Zimnej Wodzie! Dzień Strażaka –...
W imieniu wójta gminy Lubin zapraszamy  na Gminne Obchody Dnia Strażaka do Zimnej Wody. Dla naszych druhów będzie to okazja do... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...29.08.2000 Sekretarzem Miasta zostaje Pani Jadwiga Ignatowska-Zając.

Magazyn elubin.pl



Tanie części zamienne w Ucando



polec prawnika.pl

silesianseo.pll






Wiadomosci z Lubina i okolic
Bez skrupułów i wyobraźni. Coraz więcej kierowców „na podwójnym gazie”.
Data dodania: 29 stycznia 2020 — Kategoria: Wiadomości

Bez skrupułów i wyobraźni. Coraz więcej kierowców „na podwójnym gazie”.

To prawdziwa plaga polskich dróg. Pijanych kierowców jest coraz więcej. W 2019 roku, po raz pierwszy od dekady, zanotowano znaczny wzrost liczby zatrzymanych osób kierujących pod wpływem alkoholu. Było ich niemal 111 tys. To o 6 tys. więcej niż w 2018 roku. U więcej niż połowy zatrzymanych stwierdzono powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi, co bezwzględnie kwalifikowane jest już jako przestępstwo.

Przez kilka ostatnich lat liczba jeżdżących pod wpływem alkoholu co prawda malała, jednak najnowsze, alarmujące statystyki policji wskazują, że problem powrócił. I to ze zdwojoną siłą.
 

W samym styczniu br. (dane z 27 stycznia 2020 r.) ujęliśmy aż 5734 kierowców jadących pod wpływem alkoholu. To aż o 19,2 proc. więcej niż w tym samym okresie w 2019 roku.

podinsp. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji

Zdaniem Policji wzrost liczby zatrzymanych kierowców pod wpływem alkoholu może być związany z większą jego sprzedażą:
 

Z medialnych doniesień wynika, że w 2019 roku znacznie wzrosła podaż alkoholu, co mogło przełożyć się na większe prawdopodobieństwo zatrzymania nietrzeźwego kierowcy. Swoistą rolę mogą tu odgrywać niechlubne „małpki”, których dzienna sprzedaż wynosi ok. 3 mln, z czego 1/3 przed południem. Powodem rosnącej liczby kierowców „na podwójnym gazie” jest także ogólne przyzwolenie społeczne. Kierowca jest przeświadczony o tym, że nie zostanie zatrzymany do kontroli, a tym bardziej nie zakłada, że będzie uczestniczył w wypadku drogowym.

podinsp. Radosław Kobryś, Biuro Ruchu Drogowego KGP

 „Po kieliszku” za kierownicą

Należy pamiętać o tym, że nietrzeźwi kierowcy stwarzają realne zagrożenie nie tylko dla siebie, ale także dla innych użytkowników dróg. A konsekwencje takich decyzji bywają często tragiczne w skutkach. Co ważne, każda nietrzeźwość – zarówno ta kierowcy samochodu, roweru, innego pojazdu czy pieszego – niesie za sobą realne ryzyko wypadku, którego następstwem może być kalectwo lub śmierć jednego z uczestników.
 

Nie pomagają apele ani tragedie, o których się mówi w mediach. Osobom, które decydują się na jazdę pod wpływem alkoholu, zupełnie brak wyobraźni. Zapominają o tym, że kierujący pod wpływem alkoholu stwarza realne zagrożenie dla życia i zdrowia wszystkich uczestników ruchu. Alkohol zmniejsza szybkość reakcji, ogranicza pole widzenia, powoduje błędną ocenę odległości i szybkości, a także ocenę własnych umiejętności i możliwości. W znacznym stopniu obniża samokontrolę i koncentrację. Naprawdę niewiele trzeba, aby – nawet świetny kierowca, z wieloletnim doświadczeniem – doprowadził do tragedii. Dlatego tak ważne jest, by o tym przypominać: jazda pod wpływem alkoholu niesie za sobą nie tylko konsekwencje prawne, ale przede wszystkim ryzyko spowodowania wypadku, którego skutki są często nieodwracalne

podinsp. Radosław Kobryś, Biuro Ruchu Drogowego KGP

Coraz surowsze kary za jazdę po pijanemu

W myśl przepisów polskie prawo wyróżnia dwa stany związane ze spożytym alkoholem – stan po użyciu oraz stan nietrzeźwości. Jazda w stanie po użyciu alkoholu traktowana jest jako wykroczenie, natomiast kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości kwalifikowane jest jako przestępstwo.
Stan po użyciu alkoholu zachodzi wówczas, gdy zawartość alkoholu we krwi kierowcy wynosi od 0,2 do 0,5 promila albo w 1 dm3 wydychanego powietrza wynosi od 0,1 mg do 0,25 mg. Stan po użyciu alkoholu traktowany jest jako wykroczenie i grozi za nie kara aresztu (od 5 do 30 dni) oraz kara grzywny (do 5 tys. zł), a także zakaz prowadzenia pojazdów, który nakłada się na okres od 6 miesięcy do nawet 3 lat.
Ze stanem nietrzeźwości mamy do czynienia wówczas, gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila alkoholu, bądź też zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg. W myśl przepisów polskiego prawa jazda w stanie nietrzeźwości kwalifikowana jest jako przestępstwo z art. 178a§1  Kodeksu karnego (k.k.). Za jazdę po pijanemu grozi grzywna, ograniczenie wolności (np. przymusowe prace społeczne) lub pozbawienie wolności do 2 lat. Dodatkowo sąd musi orzec zakaz prowadzenia pojazdów od 3 do 15 lat. Dodatkowo sąd nakłada na sprawcę karę pieniężną od 5 tys. zł do 60 tys. zł.

„Bezpieczne ferie 2020”

Eliminacja zagrożeń, jakie niesie za sobą jazda pod wpływem alkoholu, jest jednym z priorytetów policji. W związku z feriami zimowymi po raz kolejny uruchomiono działania „Bezpieczne ferie 2020”, w ramach których zwiększono liczbę kontroli na drogach.  
 

Mamy zdecydowanie więcej patroli policji wyposażonych w odpowiedni sprzęt kontrolujący stan trzeźwości kierowców wybierających się na zimowy wypoczynek. Zawsze możemy poprosić funkcjonariuszy o skontrolowanie trzeźwości kierowcy, który będzie przewoził nas lub nasze dzieci na zimowiska. Jeśli sami nie jesteśmy pewni swojej trzeźwości, możemy skorzystać z bezpłatnego badania alkomatem w najbliższej komendzie Policji. Pamiętajmy także, że nawet, jeśli urządzenie pomiarowe wskazuje, że możemy prowadzić pojazd, jednak my sami, po spożytym dzień wcześniej alkoholu, nie czujemy się na siłach, by kierować, powinniśmy bezwzględnie zrezygnować z wsiadania za kierownicę.  

podinsp. Radosław Kobryś, Biuro Ruchu Drogowego KGP

Miej kontrolę

Wiele przypadków zatrzymania nietrzeźwego kierowcy wynika z tzw. syndromu dnia następnego. We krwi lub w wydychanym powietrzu u osoby, która dzień wcześniej spożywała alkohol, może nadal występować wysokie jego stężenie. Jeśli takie epizody zdarzają się często, warto zasięgnąć pomocy specjalisty i sprawdzić, czy znajdujemy się w grupie objętej ryzykiem uzależnienia. Należy bowiem pamiętać o tym, że granica między piciem „rozrywkowym” a uzależnieniem, jest niezwykle cienka.
 

Jeśli zaobserwujemy u siebie lub bliskich nam osób symptomy świadczące o niekontrolowanym piciu, np.: spożywanie alkoholu coraz częściej i w coraz większych ilościach, wyszukiwanie pretekstów do picia czy trudność w odstawieniu trunków na dłuższy czas, należy niezwłocznie zasięgnąć porady eksperta, który udzieli fachowej pomocy. Na stronie internetowej warszawskiej kampanii #MAMKONTROLĘ, w zakładce „gdzie szukać pomocy”, zebraliśmy listę punktów konsultacyjnych – placówek i poradni leczenia uzależnienia i współuzależnienia od alkoholu. Na stronie dostępny jest także krótki test online, który pomaga wstępnie ocenić, czy sięgamy po alkohol bezpiecznie, czy też nasze picie kwalifikuje się już jako szkodliwe i ryzykowne. Ponadto w każdej chwili, za pośrednictwem chatu online, można skorzystać z porady eksperta, który odpowiada na nurtujące pytania dotyczące picia alkoholu.

Krystyna Radkowska, Prezeska Fundacji Zwalcz Nudę – organizatorka finansowanej ze środków m.st. Warszawa kampanii #MAMKONTROLĘ

Pamiętajmy, że o bezpieczeństwie na drogach decyduje odpowiedzialność i przestrzeganie zasad ruchu drogowego, ale przede wszystkim – bezwzględna trzeźwość każdego kierującego pojazdem. Nawracający problem nietrzeźwych kierowców na drogach dowodzi, jak ważna i potrzebna jest stała edukacja w zakresie szkodliwości nadmiernego spożywania alkoholu i związanych z nim zagrożeń. Nie podejmuj ryzykownych zachowań. Potrzebujesz wsparcia? Wejdź na www.mamkontrole.waw.pl i dowiedz się, w jaki sposób przeciwdziałać szkodliwemu piciu alkoholu.

#MAMKONTROLĘ to warszawska kampania społeczno-edukacyjna mająca na celu przeciwdziałanie alkoholizmowi na terenie m.st. Warszawy. Jej celem jest zwiększenie wiedzy i świadomości społecznej wśród mieszkańców Warszawy na temat skutków nadużywania alkoholu oraz dostarczenie informacji o sposobach pomocy osobom zagrożonym lub dotkniętym problemem uzależnienia od alkoholu. Ideą kampanii jest przełamanie społecznego tabu oraz przeciwdziałanie nadmiernej i ryzykownej konsumpcji, która może dotyczyć większej liczby osób, niż to się pozornie wydaje. Więcej informacji o kampanii na stronie www.mamkontrole.waw.pl.

 
Slowa kluczowe: lubin
Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,20595.html
Ten artykul byl czytany 275 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2024 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.009 sek.Lubin 1.0