Wtorek, 19 marca 2024 r.   Imieniny: Józefa, Bogdana, Laili
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 33

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Fotowoltaika Lubin

Wiadomości z Lubina
Pierwsi motocykliści rozpoczęli już sezon – uważajmy na drogach! Pierwsi motocykliści r...
Wiosenna aura sprawiła, że na drogach widać coraz więcej motocyklistów. Warto pamiętać dla własnego bezpieczeństwa, że zanim wyjedzie się ... »Chirurgia laparoskopowa w weterynarii - UPWr pionierem Chirurgia laparoskopow...
Studenci Wydziału Medycyny Weterynaryjnej UPWr mają do dyspozycji aparaturę, dzięki której mogą uczyć się chirurgii laparoskopowej - stoso... »Rozpoczęły się nasadzenia lasów w Hucie Miedzi Głogów Rozpoczęły się nasadze...
140 tys. sadzonek drzew i krzewów leśnych – Huta Miedzi Głogów po raz kolejny rozpoczęła nasadzenia lasów na swoich te... »POLICJANCI PRZESTRZEGAJĄ SENIORÓW PRZED OSZUSTAMI. POLICJANCI PRZESTRZEGA...
Oszuści wymyślają wciąż to nowe metody, by się wzbogacić. Niestety często tak się dzieje kosztem niewinnych, starszych osób. Nie bądźmy ob... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...pod Lubinem znajdują się najbogatsze złoża rudy miedzi w Europie?

Magazyn elubin.pl



Tanie części zamienne w Ucando



polec prawnika.pl

silesianseo.pll






Wiadomosci z Lubina i okolic
Pracownicy KGHM - Ludzie z pasją. Dziś pan Zdzisław Bortnik i jego historia perfekcji
Data dodania: 29 maja 2020 — Kategoria: Wiadomości

Pracownicy KGHM - Ludzie z pasją. Dziś pan Zdzisław Bortnik i jego historia perfekcji

Wracamy do serii: pracownicy KGHM ludzie z pasją. Dziś pan Zdzisław Bortnik i jego historia perfekcji.

Zdzisław Bortnik – specjalista od automatyki, od 43 lat w Hucie Miedzi "Cedynia" w Orsku. Kierownik Wydziału Miedzi Beztlenowej. Od 1977 roku obserwuje, jak Oddział i jego pracownicy wprowadzają nowe technologie i adaptują się do dynamicznych zmian w hucie.

Priorytet, jaki wszystkim przyświeca? Najwyższa jakość!

- Od początku byliśmy bardzo nowoczesną walcownią – mówi Zdzisław Bortnik.

– Bazowaliśmy na technologiach firm z Niemiec, Szwecji i Stanów Zjednoczonych, a sam proces CONTIROD oparty jest na belgijskiej licencji, i to fachowcy z tamtych krajów, mimo żelaznej kurtyny, nadzorowali montaż i uruchomienie poszczególnych węzłów instalacji. To były światowe standardy i tak pozostało do dziś. My – z czego jestem dumny – dodawaliśmy do instalacji w HM Cedynia swój wkład. Śledząc na bieżąco rozwój technologiczny w branży zyskiwaliśmy fascynujące obszary wiedzy o naszym produkcie i wdrażaliśmy nowe rozwiązania.

Jak komputery pomogły w dojściu do perfekcji 

Dla Bortnika priorytetem zawsze była troska o jakość walcówki. W przeszłości kontrola produkcji wymagała drobiazgowej i długotrwałej analizy przeprowadzanej manualnie poprzez sprawdzanie wszelkich parametrów oraz żmudne obliczenia.

Często wiązało się to z koniecznością zatrzymania produkcji do czasu znalezienia przyczyn obniżenia jakości i zdiagnozowania, w którym momencie ciągu wystąpił problem.

– Na przykład kiedy walcówka stawała się zbyt szorstka lub się zrywała, linia produkcyjna była zatrzymywana – opowiada Bortnik. – Zespół naszych ekspertów praktycznie prowadził śledztwo, żeby dociec przyczyn. Wszystko zmieniło się w latach 90. Komputery przyniosły możliwości szybkiego zdobycia danych i przeprowadzania ich analizy w zupełnie nowy sposób. Nasz dział kontroli jakości oraz nadzór technologii wraz z naukowcami Politechniki Wrocławskiej, wdrożyli automatyczną kontrolę wszystkich parametrów linii produkcyjnej. To była rewolucja. System umożliwił bardzo wczesną sygnalizację wszelkich zmian w jakości miedzianej walcówki.

Klient nasz pan

– W 1995 roku zaczęliśmy używać programu Ekspert Jakości i od razu poczuliśmy się jak w domu – wspomina Bortnik.

– Mieliśmy cały proces pod kontrolą. Równocześnie pojawiły się nowe wyzwania. Odbiorcy zaczęli stawiać jeszcze wyższe wymagania dotyczące właściwości walcówki. Krążki walcówki miały mieć końcówki dłuższe lub krótsze, inni zwracali uwagę na zawartość tlenu, a jeszcze inni – producenci kabli – chcieli mieć powierzchnię bez tzw. wtrąceń ferromagnetycznych o niskiej warstwie tlenków na jej powierzchni. Potrafiliśmy i wciąż umiemy dopasować się do wymagań każdego klienta – zaznacza Bortnik.

Od 2009 roku w Orsku pojawił się granulat o średnicy 8 mm, z czasem asortyment poszerzono też o granulat 12,7-milimetrowy. Zamówienia rosły tak szybko, że rok temu, 4 maja 2019, otwarto halę do produkcji granulatu.

– Zaczynaliśmy od niespełna 200 ton granulatu, dziś wytwarzamy aż 2 tys. ton w skali roku - mówi Bortnik. - Do jego produkcji wykorzystujemy walcówkę z dwóch procesów: 8-milimetrową walcówkę z linii CONTIROD oraz druty w dwóch przekrojach z procesu UPCAST. Robimy to praktycznie bez odpadów, bez zanieczyszczeń - podkreśla Bortnik.

****
Zdzisław Bortnik jest absolwentem Politechniki Wrocławskiej oraz podyplomowych studiów na AGH i Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Od Prezydenta RP trzymał Złoty Krzyż Zasługi i Złoty Medal za Długoletnią Służbę.

źródło: KGHM to my

Slowa kluczowe: lubin
Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,21019.html
Ten artykul byl czytany 278 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2024 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.008 sek.Lubin 1.0