Czwartek, 02 lipca 2020 r.   Imieniny: Jagody, Urbana, Martyniana
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 18

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>

Praca Lubin

Wiadomości z Lubina
Potrzebujesz porady prawnika? Skorzystaj z bezpłatnej pomocy prawnej Potrzebujesz porady pr...
Osoby w trudnej sytuacji mogą znaleźć nieodpłatną, profesjonalną pomoc w jednym z 1500 punktów w całej Polsce.   Kto... »Informacja GOPS w sprawie 500+ Informacja GOPS w spra...
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Lubinie przypomina rodzicom i opiekunom dzieci obecnie pobierającym świadczenie 500+, iż zgodnie z informacją ... »Nordic Walking Instruktażowo – KGHM z nowym projektem dla mieszkańców Nordic Walking Instruk...
Propozycje tras w Głogowie, Legnicy i Lubinie oraz wskazówki jak prawidłowo poprowadzić trening czekają na wszystkich zainteresowanych zdr... »Areszt dla mężczyzny który znęcał się nad członkami rodziny Areszt dla mężczyzny k...
Sąd Rejonowy w Lubinie na wniosek lubińskiej Komendy Policji i Prokuratury Rejonowej w Lubinie zastosował środek zapobiegawczy w postaci ... »

» archiwum wiadomości

Magazyn elubin.plpolec prawnika.pl

silesianseo.pllTwoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale
Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...15.09.1999 VII edycja Miejskiego Konkursu Plastycznego pn. "Logo na wesoło dla miasta Lubina"

Pogoda
YoWindow.com
Wybrane wiadomości
Wiadomości z Lubina i okolic

Pracownicy KGHM - Ludzie z pasją. Dziś pan Zdzisław Bortnik i jego historia perfekcji
Data dodania: 29 maja 2020 — Kategoria: Wiadomości

Pracownicy KGHM - Ludzie z pasją. Dziś pan Zdzisław Bortnik i jego historia perfekcji

Wracamy do serii: pracownicy KGHM ludzie z pasją. Dziś pan Zdzisław Bortnik i jego historia perfekcji.

Zdzisław Bortnik – specjalista od automatyki, od 43 lat w Hucie Miedzi "Cedynia" w Orsku. Kierownik Wydziału Miedzi Beztlenowej. Od 1977 roku obserwuje, jak Oddział i jego pracownicy wprowadzają nowe technologie i adaptują się do dynamicznych zmian w hucie.

Priorytet, jaki wszystkim przyświeca? Najwyższa jakość!

- Od początku byliśmy bardzo nowoczesną walcownią – mówi Zdzisław Bortnik.

– Bazowaliśmy na technologiach firm z Niemiec, Szwecji i Stanów Zjednoczonych, a sam proces CONTIROD oparty jest na belgijskiej licencji, i to fachowcy z tamtych krajów, mimo żelaznej kurtyny, nadzorowali montaż i uruchomienie poszczególnych węzłów instalacji. To były światowe standardy i tak pozostało do dziś. My – z czego jestem dumny – dodawaliśmy do instalacji w HM Cedynia swój wkład. Śledząc na bieżąco rozwój technologiczny w branży zyskiwaliśmy fascynujące obszary wiedzy o naszym produkcie i wdrażaliśmy nowe rozwiązania.

Jak komputery pomogły w dojściu do perfekcji 

Dla Bortnika priorytetem zawsze była troska o jakość walcówki. W przeszłości kontrola produkcji wymagała drobiazgowej i długotrwałej analizy przeprowadzanej manualnie poprzez sprawdzanie wszelkich parametrów oraz żmudne obliczenia.

Często wiązało się to z koniecznością zatrzymania produkcji do czasu znalezienia przyczyn obniżenia jakości i zdiagnozowania, w którym momencie ciągu wystąpił problem.

– Na przykład kiedy walcówka stawała się zbyt szorstka lub się zrywała, linia produkcyjna była zatrzymywana – opowiada Bortnik. – Zespół naszych ekspertów praktycznie prowadził śledztwo, żeby dociec przyczyn. Wszystko zmieniło się w latach 90. Komputery przyniosły możliwości szybkiego zdobycia danych i przeprowadzania ich analizy w zupełnie nowy sposób. Nasz dział kontroli jakości oraz nadzór technologii wraz z naukowcami Politechniki Wrocławskiej, wdrożyli automatyczną kontrolę wszystkich parametrów linii produkcyjnej. To była rewolucja. System umożliwił bardzo wczesną sygnalizację wszelkich zmian w jakości miedzianej walcówki.

Klient nasz pan

– W 1995 roku zaczęliśmy używać programu Ekspert Jakości i od razu poczuliśmy się jak w domu – wspomina Bortnik.

– Mieliśmy cały proces pod kontrolą. Równocześnie pojawiły się nowe wyzwania. Odbiorcy zaczęli stawiać jeszcze wyższe wymagania dotyczące właściwości walcówki. Krążki walcówki miały mieć końcówki dłuższe lub krótsze, inni zwracali uwagę na zawartość tlenu, a jeszcze inni – producenci kabli – chcieli mieć powierzchnię bez tzw. wtrąceń ferromagnetycznych o niskiej warstwie tlenków na jej powierzchni. Potrafiliśmy i wciąż umiemy dopasować się do wymagań każdego klienta – zaznacza Bortnik.

Od 2009 roku w Orsku pojawił się granulat o średnicy 8 mm, z czasem asortyment poszerzono też o granulat 12,7-milimetrowy. Zamówienia rosły tak szybko, że rok temu, 4 maja 2019, otwarto halę do produkcji granulatu.

– Zaczynaliśmy od niespełna 200 ton granulatu, dziś wytwarzamy aż 2 tys. ton w skali roku - mówi Bortnik. - Do jego produkcji wykorzystujemy walcówkę z dwóch procesów: 8-milimetrową walcówkę z linii CONTIROD oraz druty w dwóch przekrojach z procesu UPCAST. Robimy to praktycznie bez odpadów, bez zanieczyszczeń - podkreśla Bortnik.

****
Zdzisław Bortnik jest absolwentem Politechniki Wrocławskiej oraz podyplomowych studiów na AGH i Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Od Prezydenta RP trzymał Złoty Krzyż Zasługi i Złoty Medal za Długoletnią Służbę.

źródło: KGHM to my

Słowa kluczowe: lubin
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,21019.html
Ten artykuł był czytany 117 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.


Copyright © 2006-2020 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.102 sek.Lubin 1.0