Czwartek, 06 sierpnia 2020 r.   Imieniny: Jakuba, Sławy, Sykstusa
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 18

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>

Praca Lubin

Wiadomości z Lubina
Ambasador Polski 2020 – rozpoczęła się druga edycja prestiżowego plebiscytu KGHM Ambasador Polski 2020 ...
Podbijają świat nauki, kultury i sportu. Rozsławiają Polskę swoimi talentem, wiedzą i sukcesami na skalę światową. Już po raz drugi KGHM Polska... »Helios zaprasza na seanse z cyklu Kultura Dostępna! Helios zaprasza na sea...
W najbliższych tygodniach na ekranach kin Helios w całej Polsce, w ramach projektu Kultura Dostępna, widzowie zobaczą aż cztery wyjątkowe filmy p... »MIESZKANIEC LUBINA ZATRZYMANY ZA FAŁSZYWY ALARM BOMBOWY MIESZKANIEC LUBINA ZAT...
Lubińscy policjanci zatrzymali młodego mężczyznę podejrzanego o wywołanie fałszywego alarmu bombowego. Sprawca był przekonany, że nie zostawił ... »Policja uderzyła w złodziei samochodów. Współpraca z Niemcami dała efekty Policja uderzyła w zło...
Na terenie powiatu lubińskiego doszło do skoordynowanej akcji polskich i niemieckich policjantów. Funkcjonariusze wzięli na celownik złodz... »

» archiwum wiadomości

Magazyn elubin.plpolec prawnika.pl

silesianseo.pllTwoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale
Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...7.06.1990 Po pierwszych wolnych wyborach do samorządu Lubina prezydentem miasta zostaje Robert Raczyński a przewodniczącym rady miejskiej Paweł Niewodniczański

Pogoda
YoWindow.com
Wybrane wiadomości
Wiadomości z Lubina i okolic

Ministerstwo edukacji: są pieniądze na podwyżki dla nauczycieli
Data dodania: 20 czerwca 2020 — Kategoria: Wiadomości

Ministerstwo edukacji: są pieniądze na podwyżki dla nauczycieli

Pieniądze na podwyżki dla nauczycieli są w subwencji oświatowej, tym bardziej że w systemie jest mniej nauczycieli niż zakładano – wyjaśnia Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Zgodnie z ustawą budżetową na rok 2020 część oświatowa subwencji ogólnej wynosi 49 mld 835 mln 775 tys. zł. To oznacza, że w stosunku do 2019 r. kwota subwencji jest wyższa o 2 mld 928 mln 281 tys. zł, tj. o 6,2 proc. Wzrost ten ma pozwolić na sfinansowanie skutków przechodzących podwyżki o 9,6 proc. wynagrodzeń nauczycieli od 1 września 2019 roku oraz nowej podwyżki 6 proc. zapowiedzianej od 1 września 2020 r.

Według Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej zaplanowana kwota subwencji oświatowej nie pozwoli jednak na pokrycie wzrostu wynagrodzeń nauczycieli o 6 proc. od 1 września 2020 roku. Przewodniczący ZGWRP, Krzysztof Iwaniuk, wystąpił w tej sprawie do Ministerstwa Edukacji Narodowej.

W odpowiedzi MEN zapewnia, że pieniądze na podwyżkę są w subwencji zapewnione. Jak wyjaśnia, w momencie planowania kwoty subwencji na rok 2020 uwzględniono w ramach prognozy w ujęciu średniorocznym ok. 530,3 tys. etatów nauczycieli zatrudnionych na podstawie Karty Nauczyciela. Tymczasem na podstawie bardziej aktualnych danych z systemu informacji oświatowej oszacowano, że średnioroczna liczba etatów nauczycieli w 2020 r. wyniesie 523,3 tys. etatów nauczycieli (z uwzględnieniem danych prognostycznych na rok szkolny 2020/2021).

„Kwota oszczędności wynikająca z różnicy między prognozowaną liczbą etatów a zaktualizowaną prognozą liczby etatów opartą na danych rzeczywistych nowego Systemu Informacji Oświatowej, powiększona o 100 mln zł, pozwoli na sfinansowanie wzrostu wynagrodzeń nauczycieli od 1 września 2020 roku o 6 proc.” – wskazuje MEN.

Resort podkreśla też, że kwota subwencji oświatowej naliczona w sumie dla wszystkich gmin wiejskich jest wyższa w stosunku do roku poprzedniego o ok.0,1 mld zł, tj. o 1 proc., tymczasem liczba uczniów spadła ok.6,4 proc.

MEN przypomina też, że od 2019 r. do mechanizmu podziału subwencji oświatowej między JST wprowadzono rozwiązanie uzależniające wysokość subwencji oświatowej od zamożności gminy i wielkości oddziału. Jak zaznacza ministerstwo, jest to rozwiązanie sprzyjające samorządom prowadzącym małe szkoły, a głównie są to gminy wiejskie.

„W roku 2020 samorządy otrzymają z powyższego tytułu dodatkową kwotę wynoszącą łącznie około 211 mln zł. Z czego 98,5 proc. (208 mln zł) trafi do gmin, w tym 68 proc. (143 mln zł) do gmin wiejskich” – wylicza resort edukacji.

Ministerstwo zwraca też uwagę na stan epidemii COVID-19. „Ministerstwo Edukacji Narodowej monitoruje i analizuje na bieżąco sytuację w oświacie, w tym poziom jej finansowania i reaguje w sytuacjach tego wymagających” – czytamy w piśmie. „Naliczona subwencja oświatowa na szkoły i placówki oświatowe w roku 2020 wypłacana jest niezależnie od sytuacji związanej z rozprzestrzenianiem się wirusa COVID-19. Subwencja oświatowa jest w tym trudnym okresie stanu epidemii stabilnym źródłem dochodów podtrzymującym płynność finansową samorządów” – podkreśla MEN.

Resort zapewnił, że rząd jest gotowy do rozmów nad zmianami w systemie oświaty w szerokim gronie interesariuszy „włączając jednostki samorządu terytorialnego, które są jego niezwykle istotnym elementem”.

aba/

źródło: kurier..pap

Słowa kluczowe: lubin
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,21102.html
Ten artykuł był czytany 101 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.


Copyright © 2006-2020 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.038 sek.Lubin 1.0