Czwartek, 06 sierpnia 2020 r.   Imieniny: Jakuba, Sławy, Sykstusa
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 29

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>

Praca Lubin

Wiadomości z Lubina
MIESZKANIEC LUBINA ZATRZYMANY ZA FAŁSZYWY ALARM BOMBOWY MIESZKANIEC LUBINA ZAT...
Lubińscy policjanci zatrzymali młodego mężczyznę podejrzanego o wywołanie fałszywego alarmu bombowego. Sprawca był przekonany, że nie zostawił ... »Policja uderzyła w złodziei samochodów. Współpraca z Niemcami dała efekty Policja uderzyła w zło...
Na terenie powiatu lubińskiego doszło do skoordynowanej akcji polskich i niemieckich policjantów. Funkcjonariusze wzięli na celownik złodz... »Malowane farbą i sercem Malowane farbą i serce...
W Pieszkowie zorganizowano wernisaż prac powstałych podczas warsztatów malarstwa prowadzonych przez Ośrodek Kultury Gminy Lubin. Mamy w gm... »Pełen emocji rodzinny sierpień w kinach Helios! Pełen emocji rodzinny ...
Helios zaprasza wszystkich fanów dobrej zabawy na wakacyjne seanse w kinach w całej Polsce. Najbliższe weekendy będą obfitować w animacje,... »

» archiwum wiadomości

Magazyn elubin.plpolec prawnika.pl

silesianseo.pllTwoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale
Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...Trzech gen. Maczków w Lubinie?

Pogoda
YoWindow.com
Wybrane wiadomości
Wiadomości z Lubina i okolic

Kolejni ochotnicy już na poligonie w Żaganiu
Data dodania: 10 lipca 2020 — Kategoria: Wiadomości

Kolejni ochotnicy już na poligonie w Żaganiu

W piątek, 3 lipca br., w struktury 16 Dolnośląskiej Brygady OT wstąpili kolejni ochotnicy, którzy do tej pory nie mieli styczności z wojskiem.

Dla 115 ochotników z Dolnego Śląska miniony piątek był wyjątkowy, tego dnia przekraczając bramę jednostki wojskowej przy ul. Hallera we Wrocławiu, spełnili swoje marzenia o założeniu munduru żołnierza Wojska Polskiego.

Wraz ze zmianą modelu kontroli epidemii, żołnierze 16 Dolnośląskiej Brygady  Obrony Terytorialnej przywrócili szkolenia, które są  realizowane równolegle z działaniami przeciwkryzysowymi.

Powołanie ochotników jak i ich obecne szkolenie jest kontynuacją planu rozwoju formacji.

Nowo powołani żołnierze od 3 lipca br.  rozpoczęli 16- dniowe szkolenie podstawowe na poligonie w Żaganiu. Jest to drugie  szkolenie podstawowe w historii dolnośląskiej brygady. Tzw. „szesnastka”, bo tak potocznie nazywane jest to szkolenie odbywa się na obiektach żagańskiego poligonu.

Pierwszego dnia ochotnicy zostali umundurowani i wyekwipowani oraz wpisani do wojskowej ewidencji. Następnie przeszli tzw. „test wejściowy” sprawności fizycznej.

-Priorytetem „szesnastki” jest szkolenie ogniowe, w tym nauka bezpiecznego i efektywnego posługiwania się bronią – najnowocześniejszą polską konstrukcją – karabinkiem MSBS Grot. powiedział dowódca dolnośląskiej brygady płk Artur Barański.

Ponadto  podczas 16 dni szkolenia nacisk położony jest również  na nabywanie praktycznych umiejętności, zasad zachowania na polu walki oraz przetrwania, jaki i udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej czy też topografii.

16 dni to podstawa, na  której rozwijana jest  wiedza wojskowa.  Cały cykl szkolenia żołnierza WOT trwa trzy lata.

11 lipca do szkolących dołączą rezerwiści. Ich szkolenie jest o 8 dni krótsze i głównie ma na celu wyrównanie różnic w wyszkoleniu wojskowym. Szkolenie podstawowe zakończy się  18 lipca  przysięgą wojskową na poligonie w Żaganiu.

Dolnośląscy ”terytorialsi” rozpoczną tym samym trzyletni cykl szkoleń rotacyjnych, prowadzonych w systemie weekendowym, mającym na celu pełne wyszkolenie i nabycie zdolności do prowadzenia działań zgodnie z ustawowym przeznaczeniem- informuje ppłk. Marek Czachor Dowódca 161. batalionu lekkiej piechoty.

Wśród tych, którzy dołączyli do dolnośląskich terytorialsów są m.in. geolodzy, pielęgniarki, informatycy, programiści komputerowi, mechanicy samochodowi, lekarze, główne księgowe, prawnicy - cały przekrój społeczeństwa

Ponadto dołączyli do nas rodzice ze swoimi pełnoletnimi dziećmi oraz małżeństwa, które  chcą wspólnie służyć Ojczyźnie oraz dzielić pasje i zainteresowania -  informuje kpt. Renata Mycio Oficer Prasowy Dolnośląskich Terytorialsów.

Formowanie 16 Dolnośląskiej Brygady OT rozpoczęło się we wrześniu ubiegłego roku. Obecnie kompletowane jest dowództwo i sztab Brygady oraz 161 wrocławski batalion lekkiej piechoty. Ochotnicy, którzy przejdą szkolenie, wejdą w skład tego właśnie batalionu, który będzie stacjonował we Wrocławiu. Docelowo Brygada w swojej strukturze będzie posiadała trzy bataliony, a liczba żołnierzy przekroczy 2000.

Misją 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej jest obrona i wspieranie społeczności województwa dolnośląskiego. W czasie pokoju zadaniem formacji jest m.in. przeciwdziałanie i zwalczanie skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenie działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych.

Wojska Obrony Terytorialnej funkcjonują jako odrębny rodzaj sił zbrojnych od początku 2017 roku.  Dziś w WOT pełni służbę ponad 24 tysięcy żołnierzy, struktury formacji są rozwinięte  lub rozwijane już we wszystkich województwach, wkrótce pierwsi żołnierze OT osiągną status gotowych do walki.

kpt. Renata MYCIO

 

Słowa kluczowe: lubin
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,21176.html
Ten artykuł był czytany 96 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.


Copyright © 2006-2020 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.038 sek.Lubin 1.0