Wtorek, 24 listopada 2020 r.   Imieniny: Emmy, Flory, Jana
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 25

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>

Praca Lubin
Wiadomości z Lubina
BLISKO 5 KILOGRAMÓW NARKOTYKÓW PRZEJĘLI POLICJANCI Z LUBINA I CENTRALNEGO BIURA ŚLEDCZEGO! BLISKO 5 KILOGRAMÓW NA...
Policjanci z CBŚ i Wydziału Kryminalnego z Lubina skonfiskowali ponad 4,7 kilograma marihuany i zatrzymali na gorącym uczynku 34-latka, kt&oacu... »Dzień Pamięci Ofiar Wypadków w Pracy w KGHM Dzień Pamięci Ofiar Wy...
Dzień 29 listopada został ustanowiony Dniem Pamięci Ofiar Wypadków w Pracy w KGHM. W tym dniu przypada również IV rocznica tragiczn... »Praca w KGHM - oferty Praca w KGHM - oferty
KGHM zaprasza do współpracy wszystkich, którzy stawiają sobie odważne i ambitne cele – są gotowi na realizację codziennych wy... »Darmowe dostawy z McDonald’s ruszają w Lubinie Darmowe dostawy z McDo...
Od 23 listopada mieszkańcy Lubina mogą zamawiać do domu czy do pracy posiłki z McDonald’s. Przez pierwszy miesiąc każda dostawa jest darmow... »

» archiwum wiadomości

Magazyn elubin.pl

Magazyn elubin.pl

polec prawnika.pl

silesianseo.pllTwoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale
Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...1960 Początek drążenia szybu wschodniego L-3 metodą mrożeniową

Pogoda
YoWindow.com
Wybrane wiadomości
Wiadomości z Lubina i okolic

MDK. Betonowa instytucja pełna korytarzy?
Data dodania: 25 lipca 2020 — Kategoria: Wiadomości

MDK. Betonowa instytucja pełna korytarzy?

W swoich luźnych przemyśleniach o kulturze po lubińsku, zamieszczonych na portalu NaszLubin.pl w 2014 r., Ksenia Dowhań – Domańska, (ówczesna kandydatka na radną Rady Miejskiej w Lubinie) wypowiadała się również o MDK.

Nad dwiema tezami, które wtedy padły, trudno dziś przejść obojętnie. Pierwsza teza „MDK, co prawda oddarty ze swej duszy, bo z cudownego prawdziwego Domu dla utalentowanej młodzieży, przeobraził się w betonową instytucję pełną korytarzy – kolejną szkołę…

Reasumując - mamy instytucje oferujące kulturę.” Można się zgodzić, że MDK - gdy miał swoją siedzibę przy ul. Odrodzenia - posiadał też swą duszę. Ale tę duszę również szybko udało się odtworzyć w jej nowej siedzibie.

Dyrekcji i pracownikom placówki bardzo szybko udało się w nowym miejscu stworzyć podobny cudowny, prawdziwy Dom nie tylko dla młodzieży, ale przede wszystkimi dla dzieci. Bywalcy MDK nie twierdzą, że przeobraził się w betonową instytucję pełną korytarzy.

Zaświadczyć mogą chociażby przykładowe ich (dzieci, młodzieży, rodziców, opiekunów) wpisy pod petycją w obronie MDK, zamieszczoną aktualnie na stronie petycjeonline.pl. -„To miejsce z duszą, sama chodziłam tam na zajęcia”; „podpisuję petycje, ponieważ to miejsce jest dla mnie jak świątynia”; „Podpisuję, ponieważ to miejsce to mój drugi dom.”

Nawiasem mówiąc przeniesienie MDK z budynku przy ul. Odrodzenia na ul. KEN uważam za jedno z dwóch najistotniejszych wydarzeń dla realizacji idei edukacji kulturalnej dzieci, młodzieży i osób dorosłych w Lubinie na przestrzeni ostatnich 30 lat (drugim było powstanie i działalność Fabryki Kultury C`est le vie).

W dawnym budynku przy ul. Odrodzenia MDK powoli „dusił się”. Dla miasta wielkości Lubina okazywał się za mały i nie przystosowany do aktualnych potrzeb „zajęciowych”. Poza tym dla dalszego istnienia budynek wymagał kapitalnego remontu… Dzięki powiększeniu możliwości lokalowych „nowy” MDK m.in. w latach 2006-2010 stał się swoistym centrum muzycznym Lubina.

W szczytowym okresie dysponował 8 pomieszczeniami, w których nieodpłatnie ćwiczyło 18 zespołów muzycznych (ok. 80 osób). Organizował koncerty muzyczne, których współorganizatorami były same zespoły tam ćwiczące (specjalnie w tym celu zakupiono aparaturę nagłośnieniową oraz kilka profesjonalnych wzmacniaczy gitarowych, zatrudniono akustyka). Umożliwiał zespołom doskonalenie swoich umiejętności w ramach systematycznych warsztatów muzycznych prowadzonych przez doświadczonego instruktora i muzyka.

Przygotowywał muzycznie i organizował wspólne muzykowanie dla najzdolniejszych uczestników zajęć muzycznych w MDK (w projektach muzycznych typu Simple Duo & Friends, „Piano-Forte i Przyjaciele czy Gitarowy Rekord Lubina).

Druga teza „Uważam jednak, że domy kultury są za mało otwarte na oddolne inicjatywy społecznych animatorów, i indywidualnych twórców, i tych którzy działają wspólnie pod egidą lokalnego stowarzyszenia. A takich mamy w Lubinie wiele od fotograficznych do amatorów plastyków i muzyków i wielu innych.

Zdarza się, że są oni wręcz traktowani jak groźna konkurencja.” Mam akurat inne doświadczenia. Od kiedy pracuję w MDK nie spotkałem się jeszcze z taką sytuacją, żeby przyszedł ktoś z lokalnego środowiska muzycznego z jakąś oddolną inicjatywą… Było wręcz odwrotnie. Sam czasami zwracałem się do środowiska muzycznego z propozycjami działań w ramach projektów np. Simple Duo & Friends, Piano-Forte i Przyjaciele, Gitarowy Rekord Lubina itp. – bez większych efektów…

Pamiętam też sporo poważniejszych inicjatyw oddolnych, w których brałem udział, i które – prędzej czy później – upadały, m.in.: 1)próba w 1999 r. pozyskania opuszczonego budynku po „Konsumach” przy ul. Odrodzenia 34 (vis a vis starego budynku MDK) w celu rozszerzenia bazy lokalowej lubińskiej kultury;

2)zawiązanie w 2001 r. Lubińskiego Porozumienia na Rzecz Edukacji Muzycznej „Piano-Forte” – jednoczącego siły, środki i cele samotnie dotąd działających nauczycieli muzyki. Porozumienie powstało ponad podziałami jako inicjatywa oddolna lokalnego środowiska muzycznego i nie było koncesjonowane politycznie, ani dobudówką żadnej partii czy opcji politycznej;

3)powstanie w 2008 r. Fabryki Kultury C`est la vie, opracowanie w tym samym roku planu i gotowego projektu adaptacji lubińskiego dworca kolejowego dla potrzeb lokalnego środowiska twórców i organizatorów kultury, w tym siedziby sceny dramatycznej i lalkowej Teatru Świerszcz.

Można natomiast generalnie zgodzić się, że lubińskiej kulturze niezbędne jest wyjście w stronę myślenia o synergii międzysektorowej i współtworzeniu jej, w duchu pożytku publicznego, wspólnie przez podmioty publiczne, prywatne i obywatelskie.

Andrzej Ossowski

Słowa kluczowe: MDK Lubin
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,21214.html
Ten artykuł był czytany 212 razy.


3 komentarze

Napisz komentarz!

andros1953

Gość serwisu

Skąd: Lubin
Osiedle:
Komentarzy: 1
#44032 | 26.07.20 09:14:44Zgłoś naruszenie netykiety/regulaminu.

To zdjęcie młodych adeptów gitary zostało wykonane podczas prezentacji artystycznych, które odbywały się w sali MDK.
________________________
~Gość

Gość serwisu
#44034 | 28.07.20 11:11:00Zgłoś naruszenie netykiety/regulaminu.

zgadza się
~andros1953

Gość serwisu
#44035 | 28.07.20 13:22:29Zgłoś naruszenie netykiety/regulaminu.

Jedną z takich raczkujących prób wychodzenia w stronę myślenia o synergii międzysektorowej były działania podejmowane w ramach koła gitarowego MDK. W ich efekcie w przeszłości na kulturalnej mapie Lubina zaistniały takie imprezy i przedsięwzięcia edukacyjne, jak: Lubińskie Prezentacje Muzyczne, Wieczory Autorskie Lubińskiego Środowiska Muzycznego Simple Duo & Friends, Koncerty Piano-Forte i Przyjaciele, Gitarowy Rekord Lubina, Lubińskie Prezentacje Artystyczne LuPA, Warsztaty Gitarowe, Dolnośląski Desant Gitarowy, Lubińska Grupa Bębniarska czy Lubińskie Warsztaty Bębniarskie.
Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.


Copyright © 2006-2020 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.046 sek.Lubin 1.0