Niedziela, 20 września 2020 r.   Imieniny: Eustachego, Filipiny, Faustyny
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 28

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>

Praca Lubin

Wiadomości z Lubina
Szkoły na częściowej kwarantannie testują edukację hybrydową Szkoły na częściowej k...
Rodzice różnie reagują, nie rozumieją, że to nie dyrektor decyduje o przejściu na edukację hybrydową lub w pełni zdalną, tylko musi mieć z... »Zabezpiecz swoje mieszkanie i piwnicę. Uważaj na włamywacza!!!! Zabezpiecz swoje miesz...
Lubińscy policjanci przypominają o dokładnym zabezpieczaniu swoich mieszkań i piwnic. Wychodząc do pracy, wybierając się na dłuższy wyjaz... »Opowieści o ludziach: Dla sławy wszystko! Opowieści o ludziach: ...
Nie ogląda się na ludzi, nie słucha co mówią o niej. Wiadomo, w małych miasteczkach każdy kto się wybije ponad przeciętność jest podejrzan... »MDK Lubin - konkurs literacki MDK Lubin - konkurs li...
Młodzieżowy Dom Kultury w Lubinie zaprasza dzieci i młodzież do udziału w XIV DOLNOŚLĄSKIM PRZEGLĄDZIE TWÓRCZOŚCI LITERACKIEJ DZIECI I MŁO... »

» archiwum wiadomości

Magazyn elubin.plpolec prawnika.pl

silesianseo.pllTwoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale
Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...1967 Zamknięcie głównych prac górniczych w ZG Lubin przed pełną eksploatacją

Pogoda
YoWindow.com
Wybrane wiadomości
Wiadomości z Lubina i okolic

Porządkowali miejsc pamięci celem uczczenia 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego
Data dodania: 03 sierpnia 2020 — Kategoria: Wiadomości

Porządkowali miejsc pamięci celem uczczenia  76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

„Naród, który nie szanuje swojej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości.” Słowa Marszałka Józefa Piłsudskiego wypowiedziane tak dawno są aktualne i dziś.

 

Wojska Obrony Terytorialnej kontynuują misję i dziedzictwo Armii Krajowej. Te dwie formacje dzieli czas, ale łączy troska o dobro Ojczyzny. Dziedziczenie tradycji AK przez WOT wynika wprost z bliskości formy działania obydwu formacji, jak również potrzeby budowy tożsamości WOT na wartościach, z którymi mogą identyfikować się żołnierze.

Dlatego już od tygodnia Terytorialsi z 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej  aktywnie włączyli się w przygotowania do 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego porządkując groby i pomniki na wrocławskich cmentarzach. Ponadto Dowódca Brygady płk Artur Barański wraz z  żołnierzami porządkującymi mogiły spotkali się z  kpt. Stanisławem Wołczaskim,  żyjącym  powstańcem warszawskim, który ze wzruszeniem opowiadał o Powstaniu Warszawski.

Pan Stanisław był dzieckiem, które bardzo szybko musiało dorosnąć i spełnić się jako mężczyzna, walczył roznosząc prasę, tak jak dorośli mężczyźni jak  starsi koledzy.  Zostawiło to ślad w Jego  sercu. Tych wspomnień zostało mu wiele co dla nas żołnierzy  jest bardzo  ważne. Tego się nie zapomni, nie wymaże z pamięci. Przeciwnie, trzeba o tym pamiętać i mówić o tym młodemu pokoleniu. – mówi płk. Artur Barański Dowódca 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Żołnierze 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej  wzięli udział w ogólnopolskiej akcji społecznej sprzątania mogił Powstańców Warszawskich. Już od kilku lat akcja  jest organizowana przez Stowarzyszenie „Odra-Niemen”.

W akcję zaangażowali się również Dolnośląscy Terytorialsi. Żołnierze 16 DBOT przez kilka dni poprzedzających rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego  zajmowali się  uprzątnięciem  mogił na wrocławskich cmentarzach. Łącznie uporządkowano blisko 100 grobów Powstańców oraz ponad 100 grobów żołnierzy Armii Krajowej.

W porządkowaniu grobów i oddaniu hołdu zmarłym zaangażowani również byli członkowie Stowarzyszenia Odra - Niemen, IPN Oddział Wrocław oraz przedstawiciele z Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

 „Oddanie hołdu i opieka nad Powstańcami jest naszym obowiązkiem. Są oni świadkami jednego z najważniejszych wydarzeń w naszej historii. Swoim heroizmem udowodnili, że nie można tracić nadziei. Dzięki nim żyjemy w wolnej,  niepodległej Polsce”.

Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej dziedziczy tradycje Armii Krajowej i jej Komendy Głównej, jako siły reprezentującej walkę całego narodu o wolność i niepodległość naszej ojczystej ziemi od 8 maja 2017 r. Tego dnia Prezydium Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej jednogłośnie zaakceptowało wniosek o umieszczenie na tarczy Orła WOT, Znaku Polski Walczącej („Kotwicy”).

CHWAŁA BOHATEROM! CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!

Słowa kluczowe: lubin WOT
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,21265.html
Ten artykuł był czytany 90 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.


Copyright © 2006-2020 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.051 sek.Lubin 1.0