Poniedzialek, 06 luty 2023 r.   Imieniny: Bohdana, Doroty, Pawła
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 40

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Wiadomości z Lubina
Bezpłatne szkolenia dla otwierających firmy: 9 i 15 lutego 2023 Bezpłatne szkolenia dl...
Zapraszamy na bezpłatne szkolenia poświęcone obowiązkom przedsiębiorcy wobec ZUS. Szkolenia odbędą się zarówno stacjonarne jak i online ... »O mało nie straciła życia, przebiegając przez przejazd kolejowy O mało nie straciła ży...
Policjanci ukarali wysokim mandatem dwie osoby, które przebiegały przez przejazd kolejowy, mimo że zapory były opuszczone. Na oczach funkc... »Państwowa Straż Pożarna w Lubinie otrzyma sztandar Państwowa Straż Pożarn...
Powstał Społeczny Komitet Fundacji Sztandaru, który podjął już pierwsze działania zmierzające do zakupu sztandaru dla Komendy Powiatowej P... »Oferty pracy – Rekrutacja – KGHM Oferty pracy – R...
KGHM zaprasza do współpracy wszystkich, którzy stawiają sobie odważne i ambitne cele – są gotowi na realizację codziennych wy... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...09.1999 Zakończono I etap remontu Szkoły Podstawowej nr 1 oraz przekazano ją do użytkowania

Magazyn elubin.pl

iParts.pl - części samochodowe

Tanie części zamienne w Ucandopolec prawnika.pl

silesianseo.pll


Wiadomosci z Lubina i okolic
MIK. Gitariada lubińska – wycieczka archeologiczna (5)
Data dodania: 26 sierpnia 2020 — Kategoria: Wiadomości

MIK. Gitariada lubińska – wycieczka archeologiczna (5)

Miejski Impresariat Kultury (1999-2002). Od dnia 10.10.1996 r. w Lubinie rozpoczęła funkcjonowanie, nowa instytucja kultury pn. Miejski Impresariat Kultury, powołana do życia uchwałą Rady Miejskiej w Lubinie z dnia 28 grudnia 1995 r. Pierwotnie z siedzibą przy ul. Księcia Ludwika I nr 3. Bezpośredni nadzór nad instytucją sprawował Zarząd Miasta.

***

Specyfika Miejskiego Impresariatu Kultury

Zasoby jakimi dysponował MIK, to circa 200 tys zł rocznej dotacji budżetowej, kilka osób zatrudnionych, siedziba w postaci pomieszczeń biurowych oraz scena z zadaszeniem. (Zakup sceny nota bene spowodował powstanie zadłużenia, z którym instytucja uporała się dopiero pod koniec 2002 roku.)

Podstawowym celem statutowym MIK-u było pozyskanie i przygotowanie mieszkańców Lubina (szczególnie młodzieży) do aktywnego uczestnictwa w kulturze oraz współtworzenie jej wartości. W praktyce MIK zajmował się przede wszystkim organizowaniem dla mieszkańców Lubina koncertów z prawdziwymi gwiazdami rozrywki, przy okazji promując lokalne zjawiska kulturalne. Organizował również plenerowe imprezy kulturalno-sportowo-rekreacyjne. Wszystko pod szyldem: ”O Lubinie kulturalnym musi być głośno”.

Jako główny inicjator i organizator wszelkich ww. przedsięwzięć MIK planował, określał, ustalał i oceniał lokalizację imprezy pod kątem jej charakteru oraz wszelką niezbędną infrastrukturę, uzyskiwał niezbędne pozwolenia, nawiązywał współpracę ze wszystkimi niezbędnymi służbami w celu właściwego zabezpieczenia imprez, organizował catering, dobierał, sprowadzał i kontraktował występy artystyczne itd.

MIK organizował również imprezy dedykowane i zlecane przez Zarząd Miasta, tj. Imprezy masowe (Dni Lubina, Festyn Majowy, Sylwester), plenerowe festyny rekreacyjne, imprezy rocznicowe, okolicznościowe, sportowe, kościelne itp.
Ważną sferą działalności MIK-u było pozyskiwanie i realizowanie zleceń na wynajem sceny i zadaszenia. Współpracując z wieloma instytucjami kultury i organizacjami artystycznymi MIK odpłatnie wynajmował ww. sprzęt na imprezy zlecone organizowane w Lubinie oraz wielu miastach i miejscowościach RP.

W 1999 r., po zmianie władzy samorządowej, w MIK nastąpiła zmiana dyrektora oraz przeniesienie siedziby na ul. Odrodzenia 20.

***

W latach 1999-2002 gitariada lubińska funkcjonowała przede wszystkim dzięki aktywnej działalności – wcześniej zadłużonego i wówczas już niechcianego przez Zarząd Miasta dziecka - Miejskiego Impresariatu Kultury oraz jego dobrej współpracy z Młodzieżowym Domem Kultury i lokalnymi stowarzyszeniami kultury (STOK, SKAN). W ramach gitariady MIK inicjował, organizował, koordynował i finansował ze środków własnych (i dotacji budżetowych) samodzielne projekty edukacyjno-kulturalne takie, jak: Lubińskie Prezentacje Muzyczne; Koncerty na Bis i inne okolicznościowe prezentacje zespołów rockowych; I, II i III Mistrzowskie Warsztaty Gitarowe; spotkania muzyczne Simple Duo & Friends. Podobnie w ramach imprez zlecanych lub dedykowanych przez Zarząd Miasta lub przez siebie inicjowanych i organizowanych (Dni Lubina, Festyn Majowy, Niedziela w Parku, Lubińska Wiosna, imprezy i koncerty okolicznościowe), MIK zdecydowanie eksponował i promował lokalnych twórców kultury, zespoły młodzieżowe oraz ciekawe indywidualności lubińskiej sceny muzycznej.

W 1999 MIK zaprosił Orkiestrę Rivendell na występ w ramach Dni Lubina - co było wtedy przejawem pewnej odwagi... Równocześnie w tymże 1999 r., wspierając działania promocyjne lubińskich grup muzycznych na arenie ogólnopolskiej, spowodował m.in., że zespoły Rivendell i Percival Schuttenbach rewelacyjnie reprezentowały nasze miasto na I Ogólnopolskich Targach Impresaryjnych w Łodzi (mimo odmowy ze strony Zarządu Miasta sfinansowania kosztów kilkakrotnych podróży do Łodzi członków zespołów oraz transportu ich sprzętu i instrumentów muzycznych). *Nieco później podobnego wsparcia miasta nie udało się Rivendellowi uzyskać w przygotowaniach do występu grupy zakwalifikowanej do koncertu debiutów Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu – najważniejszej imprezy muzycznej w Polsce.

Od 1999 r. przy dyr. MIK funkcjonowało również statutowe ciało doradcze o nazwie Rada Muzyczna, skład której stanowili liderzy różnych mikrośrodowisk muzycznych Lubina. Do jej kompetencji należało m.in. inicjowanie i wspomaganie szerokiej działalności muzycznej. Rada w tymże roku m.in.:

-czynnie uczestniczyła w opracowaniu programu muzycznego festynów letnich pn. „Niedziela w Parku”,

-typowała zespoły muzyczne do koncertu pn. „Lubińska Scena Muzyczna”, który odbył się w ramach „Dni Lubina”,

-opiniowała skład osobowy jury Przeglądu Zespołów Młodzieżowych o Puchar Prezydenta,

-zorganizowała „Koncert na Kółkach” (występ zespołu Rivendell na platformie samochodowej poruszającej się po ulicach Lubina. Koncert ten był żywą, oryginalną reklamą i zapowiedzią „Dni Lubina`99”),

-współorganizowała imprezę plenerową w Parku Wrocławskim pn. „Pożegnanie lata”, w ramach której prezentowały się grupy dziecięce działające w MDK (teatrzyk „Urwisy”, zespół taneczno-wokalny „Słoneczka”), zespół Simple Duo i goście (Mariusz „Suchy” Bodnar, Rafał „Belushi” Ratajczak, Mirosław Suliga „Seweryn”, bracia Rogińscy, Robert „Robi” Nosal, Zdzisław Podhorodecki i in.,

-wspierała organizacyjnie kolejne edycje imprezy „Lubińskie Prezentacje Muzyczne” w oparciu o współpracę Miejskiego Impresariatu Kultury z Młodzieżowym Domem Kultury.

W 2000 roku podczas Dni Lubina Rivendell wystąpił już w roli gościa i gwiazdy „Przeglądu Młodzieżowych Zespołów Muzycznych o Puchar Prezydenta Miasta Lubina”. W tym samym roku MIK, aktywizując lokalne środowisko kulturalne, walnie przyczynił się do podpisania „Porozumienia o współpracy w zakresie organizowania i wspierania działań kulturotwórczych w Lubinie”. Porozumienie podpisali wówczas dyrektorzy Miejskiego Impresariatu Kultury i Młodzieżowego Domu Kultury oraz prezesi Stowarzyszenia Twórców i Organizatorów Kultury „STOK” i „Społem” PSS Lubin. Było to sformalizowanie i wzmocnienie istniejącej już współpracy pomiędzy tymi podmiotami. Dzięki Porozumieniu coraz większa liczba lokalnych twórców skupionych w stowarzyszeniach kultury (m.in. STOK i SKAN), zespołów i solistów o różnej stylistyce muzycznej było prezentowanych i promowanych w ramach coraz częściej organizowanych koncertach, okolicznych wystawach i różnych imprezach plenerowych.

MIK zabiegał kolejny raz o pozyskanie sali Klubu „Pod Muzami” i dzięki wsparciu Rady, która wystosowała specjalną petycję, dyrekcja CK Muza(p o raz drugi) udostępniła nieodpłatnie salę Klubu „Pod Muzami” w celu organizowania otwartych prób zespołu Simple Duo, które odbywały się pod nazwą Wieczory Autorskie Lubińskiego Środowiska Muzycznego „Simple Duo & Friends”.

W 2001 r. MIK kolejny raz przychylił się do inicjatywy liderów lokalnego środowiska i sfinansował projekt pn. „Lubin Górniczy Band”, który miał na celu przekrojowe przedstawienie dorobku lubińskich zespołów rockowych ostatnich dwóch dekad. Realizacja projektu nastąpiła w ramach Dni Lubina. W okazjonalnym koncercie wystąpiło kilkunastu muzyków, którzy wywodzili się z wielu kultowych, starszych i nowszych  lokalnych formacji (Artrosis, Aster, Bemben 456, Betonowy Kibel, Big Joy, Denethor, Esquier, Exit, Explosin Sound, J-23, Klinika Lalek, Liberum Veto, Liverpool, Mad Max, Mamplagrass, Mc Bemben 456, Mikrofony-Kaniony, Niebieskie Texasy, Nocne Boogie, Ptasiek, PGR, Rabarbar, Raff, Rivendell, Robi, Simple Duo, Sisiorsi, Świnka Halinka, TRH, You Opy – ktoś pamięta te zespoły?).

W 2002 r. dzięki inicjatywie MIK-u i Porozumienia na Rzecz Edukacji Muzycznej „Piano-Forte” przeprowadzona została akcja społeczna mająca na celu wysunięcie i wsparcie kandydatury Orkiestry Rivendell do Nagrody Miasta Lubina. W efekcie akcji m.in zebrano ok. 1000 podpisów poparcia dla tej kandydatury wśród mieszkańców miasta i okolic. Co ciekawe, podczas głosowania na sesji Rady Miejskiej, nikt (sic!) spośród ówczesnych radnych miejskich nie opowiedział się za tą kandydaturą !?…

W połowie tegoż roku Rada Muzyczna została poszerzona o liderów kolejnych mikrośrodowisk muzycznych Lubina (PSM I stopnia, Społecznego Ogniska Muzycznego) i przemianowana nastatutowo umocowany Młodzieżowy Impresariat Muzyczny. Dzięki temu MIK zdążył z wypracowanych przez siebie środków finansowych (przy niechętnej postawie Zarządu Miasta) wesprzeć kilka interesujących ówczesnych grup muzycznych takich, jak: Rivendell, Percival Schuttenbach, Świnka Halinka, Kundel Band, Pozytywna Grupa Reggae oraz wybitnych ówczesnych indywidualności muzycznych Lubina - Piotra Jasiurkowskiego i Bogumiłę Kwiatkowską.

W 2002 r. Miejski Impresariat Kultury kończy (wreszcie na małym plusie finansowym) ponad 3-letni okres aktywnej działalności, w ramach której m.in. kontynuował inicjatywy zapoczątkowane przez MDK, a także kreował nowe formy wspólnego działania podmiotów publicznych, prywatnych i obywatelskich. Pod koniec 2002 r., w wyniku wyborów samorządowych, nastąpiła zmiana władzy lokalnej, co skutkowało m.in. rychłą zmianą na stanowisku dyrektora MIK-u...

cdn.

Andrzej Ossowski

 

Slowa kluczowe: lubin
Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,21350.html
Ten artykul byl czytany 369 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2023 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.016 sek.Lubin 1.0