Wtorek, 16 kwietnia 2024 r.   Imieniny: Bernadetty, Cecyliana, Kseni
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 37

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Fotowoltaika Lubin

Wiadomości z Lubina
Za nami II edycja Integracyjnej Olimpiady Sportowej zorganizowanej przez wolontariuszy KGHM Za nami II edycja Inte...
Wolontariusze KGHM z oddziału Zakłady Wzbogacania Rud wraz ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym w Lubinie zorganizowali II Integracyjną O... »Do podziału dla firm - 120 mln zł Do podziału dla firm -...
Zainteresowanie firm jest, co roku większe. Na tegoroczny konkurs wpłynęło od firm ponad 5 tys. wniosków na konkurs o dofinansowanie proje... »Repertuar Kina Muza w Lubinie (19.04.2024 – 25.04.2024) Repertuar Kina Muza w ...
19.04 Piątek 15:30 > Podróż do krainy jutra – premiera > Cze / ds 17:15 > Civil War > USA / ds 19:30 > Back to Bla... »Policjanci przestrzegają seniorów przed oszustami. Policjanci przestrzega...
Oszuści wymyślają wciąż to nowe metody, by się wzbogacić. Niestety często tak się dzieje kosztem niewinnych, starszych osób. Nie bądźmy ob... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...6.11.1999 Oddano do użytkowania nowowybudowaną część ulicy Niepodległości

Magazyn elubin.pl



Tanie części zamienne w Ucando



polec prawnika.pl

silesianseo.pll






Wiadomosci z Lubina i okolic
MIK. Gitariada lubińska – wycieczka archeologiczna (5)
Data dodania: 26 sierpnia 2020 — Kategoria: Wiadomości

MIK. Gitariada lubińska – wycieczka archeologiczna (5)

Miejski Impresariat Kultury (1999-2002). Od dnia 10.10.1996 r. w Lubinie rozpoczęła funkcjonowanie, nowa instytucja kultury pn. Miejski Impresariat Kultury, powołana do życia uchwałą Rady Miejskiej w Lubinie z dnia 28 grudnia 1995 r. Pierwotnie z siedzibą przy ul. Księcia Ludwika I nr 3. Bezpośredni nadzór nad instytucją sprawował Zarząd Miasta.

***

Specyfika Miejskiego Impresariatu Kultury

Zasoby jakimi dysponował MIK, to circa 200 tys zł rocznej dotacji budżetowej, kilka osób zatrudnionych, siedziba w postaci pomieszczeń biurowych oraz scena z zadaszeniem. (Zakup sceny nota bene spowodował powstanie zadłużenia, z którym instytucja uporała się dopiero pod koniec 2002 roku.)

Podstawowym celem statutowym MIK-u było pozyskanie i przygotowanie mieszkańców Lubina (szczególnie młodzieży) do aktywnego uczestnictwa w kulturze oraz współtworzenie jej wartości. W praktyce MIK zajmował się przede wszystkim organizowaniem dla mieszkańców Lubina koncertów z prawdziwymi gwiazdami rozrywki, przy okazji promując lokalne zjawiska kulturalne. Organizował również plenerowe imprezy kulturalno-sportowo-rekreacyjne. Wszystko pod szyldem: ”O Lubinie kulturalnym musi być głośno”.

Jako główny inicjator i organizator wszelkich ww. przedsięwzięć MIK planował, określał, ustalał i oceniał lokalizację imprezy pod kątem jej charakteru oraz wszelką niezbędną infrastrukturę, uzyskiwał niezbędne pozwolenia, nawiązywał współpracę ze wszystkimi niezbędnymi służbami w celu właściwego zabezpieczenia imprez, organizował catering, dobierał, sprowadzał i kontraktował występy artystyczne itd.

MIK organizował również imprezy dedykowane i zlecane przez Zarząd Miasta, tj. Imprezy masowe (Dni Lubina, Festyn Majowy, Sylwester), plenerowe festyny rekreacyjne, imprezy rocznicowe, okolicznościowe, sportowe, kościelne itp.
Ważną sferą działalności MIK-u było pozyskiwanie i realizowanie zleceń na wynajem sceny i zadaszenia. Współpracując z wieloma instytucjami kultury i organizacjami artystycznymi MIK odpłatnie wynajmował ww. sprzęt na imprezy zlecone organizowane w Lubinie oraz wielu miastach i miejscowościach RP.

W 1999 r., po zmianie władzy samorządowej, w MIK nastąpiła zmiana dyrektora oraz przeniesienie siedziby na ul. Odrodzenia 20.

***

W latach 1999-2002 gitariada lubińska funkcjonowała przede wszystkim dzięki aktywnej działalności – wcześniej zadłużonego i wówczas już niechcianego przez Zarząd Miasta dziecka - Miejskiego Impresariatu Kultury oraz jego dobrej współpracy z Młodzieżowym Domem Kultury i lokalnymi stowarzyszeniami kultury (STOK, SKAN). W ramach gitariady MIK inicjował, organizował, koordynował i finansował ze środków własnych (i dotacji budżetowych) samodzielne projekty edukacyjno-kulturalne takie, jak: Lubińskie Prezentacje Muzyczne; Koncerty na Bis i inne okolicznościowe prezentacje zespołów rockowych; I, II i III Mistrzowskie Warsztaty Gitarowe; spotkania muzyczne Simple Duo & Friends. Podobnie w ramach imprez zlecanych lub dedykowanych przez Zarząd Miasta lub przez siebie inicjowanych i organizowanych (Dni Lubina, Festyn Majowy, Niedziela w Parku, Lubińska Wiosna, imprezy i koncerty okolicznościowe), MIK zdecydowanie eksponował i promował lokalnych twórców kultury, zespoły młodzieżowe oraz ciekawe indywidualności lubińskiej sceny muzycznej.

W 1999 MIK zaprosił Orkiestrę Rivendell na występ w ramach Dni Lubina - co było wtedy przejawem pewnej odwagi... Równocześnie w tymże 1999 r., wspierając działania promocyjne lubińskich grup muzycznych na arenie ogólnopolskiej, spowodował m.in., że zespoły Rivendell i Percival Schuttenbach rewelacyjnie reprezentowały nasze miasto na I Ogólnopolskich Targach Impresaryjnych w Łodzi (mimo odmowy ze strony Zarządu Miasta sfinansowania kosztów kilkakrotnych podróży do Łodzi członków zespołów oraz transportu ich sprzętu i instrumentów muzycznych). *Nieco później podobnego wsparcia miasta nie udało się Rivendellowi uzyskać w przygotowaniach do występu grupy zakwalifikowanej do koncertu debiutów Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu – najważniejszej imprezy muzycznej w Polsce.

Od 1999 r. przy dyr. MIK funkcjonowało również statutowe ciało doradcze o nazwie Rada Muzyczna, skład której stanowili liderzy różnych mikrośrodowisk muzycznych Lubina. Do jej kompetencji należało m.in. inicjowanie i wspomaganie szerokiej działalności muzycznej. Rada w tymże roku m.in.:

-czynnie uczestniczyła w opracowaniu programu muzycznego festynów letnich pn. „Niedziela w Parku”,

-typowała zespoły muzyczne do koncertu pn. „Lubińska Scena Muzyczna”, który odbył się w ramach „Dni Lubina”,

-opiniowała skład osobowy jury Przeglądu Zespołów Młodzieżowych o Puchar Prezydenta,

-zorganizowała „Koncert na Kółkach” (występ zespołu Rivendell na platformie samochodowej poruszającej się po ulicach Lubina. Koncert ten był żywą, oryginalną reklamą i zapowiedzią „Dni Lubina`99”),

-współorganizowała imprezę plenerową w Parku Wrocławskim pn. „Pożegnanie lata”, w ramach której prezentowały się grupy dziecięce działające w MDK (teatrzyk „Urwisy”, zespół taneczno-wokalny „Słoneczka”), zespół Simple Duo i goście (Mariusz „Suchy” Bodnar, Rafał „Belushi” Ratajczak, Mirosław Suliga „Seweryn”, bracia Rogińscy, Robert „Robi” Nosal, Zdzisław Podhorodecki i in.,

-wspierała organizacyjnie kolejne edycje imprezy „Lubińskie Prezentacje Muzyczne” w oparciu o współpracę Miejskiego Impresariatu Kultury z Młodzieżowym Domem Kultury.

W 2000 roku podczas Dni Lubina Rivendell wystąpił już w roli gościa i gwiazdy „Przeglądu Młodzieżowych Zespołów Muzycznych o Puchar Prezydenta Miasta Lubina”. W tym samym roku MIK, aktywizując lokalne środowisko kulturalne, walnie przyczynił się do podpisania „Porozumienia o współpracy w zakresie organizowania i wspierania działań kulturotwórczych w Lubinie”. Porozumienie podpisali wówczas dyrektorzy Miejskiego Impresariatu Kultury i Młodzieżowego Domu Kultury oraz prezesi Stowarzyszenia Twórców i Organizatorów Kultury „STOK” i „Społem” PSS Lubin. Było to sformalizowanie i wzmocnienie istniejącej już współpracy pomiędzy tymi podmiotami. Dzięki Porozumieniu coraz większa liczba lokalnych twórców skupionych w stowarzyszeniach kultury (m.in. STOK i SKAN), zespołów i solistów o różnej stylistyce muzycznej było prezentowanych i promowanych w ramach coraz częściej organizowanych koncertach, okolicznych wystawach i różnych imprezach plenerowych.

MIK zabiegał kolejny raz o pozyskanie sali Klubu „Pod Muzami” i dzięki wsparciu Rady, która wystosowała specjalną petycję, dyrekcja CK Muza(p o raz drugi) udostępniła nieodpłatnie salę Klubu „Pod Muzami” w celu organizowania otwartych prób zespołu Simple Duo, które odbywały się pod nazwą Wieczory Autorskie Lubińskiego Środowiska Muzycznego „Simple Duo & Friends”.

W 2001 r. MIK kolejny raz przychylił się do inicjatywy liderów lokalnego środowiska i sfinansował projekt pn. „Lubin Górniczy Band”, który miał na celu przekrojowe przedstawienie dorobku lubińskich zespołów rockowych ostatnich dwóch dekad. Realizacja projektu nastąpiła w ramach Dni Lubina. W okazjonalnym koncercie wystąpiło kilkunastu muzyków, którzy wywodzili się z wielu kultowych, starszych i nowszych  lokalnych formacji (Artrosis, Aster, Bemben 456, Betonowy Kibel, Big Joy, Denethor, Esquier, Exit, Explosin Sound, J-23, Klinika Lalek, Liberum Veto, Liverpool, Mad Max, Mamplagrass, Mc Bemben 456, Mikrofony-Kaniony, Niebieskie Texasy, Nocne Boogie, Ptasiek, PGR, Rabarbar, Raff, Rivendell, Robi, Simple Duo, Sisiorsi, Świnka Halinka, TRH, You Opy – ktoś pamięta te zespoły?).

W 2002 r. dzięki inicjatywie MIK-u i Porozumienia na Rzecz Edukacji Muzycznej „Piano-Forte” przeprowadzona została akcja społeczna mająca na celu wysunięcie i wsparcie kandydatury Orkiestry Rivendell do Nagrody Miasta Lubina. W efekcie akcji m.in zebrano ok. 1000 podpisów poparcia dla tej kandydatury wśród mieszkańców miasta i okolic. Co ciekawe, podczas głosowania na sesji Rady Miejskiej, nikt (sic!) spośród ówczesnych radnych miejskich nie opowiedział się za tą kandydaturą !?…

W połowie tegoż roku Rada Muzyczna została poszerzona o liderów kolejnych mikrośrodowisk muzycznych Lubina (PSM I stopnia, Społecznego Ogniska Muzycznego) i przemianowana nastatutowo umocowany Młodzieżowy Impresariat Muzyczny. Dzięki temu MIK zdążył z wypracowanych przez siebie środków finansowych (przy niechętnej postawie Zarządu Miasta) wesprzeć kilka interesujących ówczesnych grup muzycznych takich, jak: Rivendell, Percival Schuttenbach, Świnka Halinka, Kundel Band, Pozytywna Grupa Reggae oraz wybitnych ówczesnych indywidualności muzycznych Lubina - Piotra Jasiurkowskiego i Bogumiłę Kwiatkowską.

W 2002 r. Miejski Impresariat Kultury kończy (wreszcie na małym plusie finansowym) ponad 3-letni okres aktywnej działalności, w ramach której m.in. kontynuował inicjatywy zapoczątkowane przez MDK, a także kreował nowe formy wspólnego działania podmiotów publicznych, prywatnych i obywatelskich. Pod koniec 2002 r., w wyniku wyborów samorządowych, nastąpiła zmiana władzy lokalnej, co skutkowało m.in. rychłą zmianą na stanowisku dyrektora MIK-u...

cdn.

Andrzej Ossowski

 

Slowa kluczowe: lubin
Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,21350.html
Ten artykul byl czytany 418 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2024 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.011 sek.Lubin 1.0