Czwartek, 25 kwietnia 2024 r.   Imieniny: Jarosława, Marka, Elwiry
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 73

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Fotowoltaika Lubin

Wiadomości z Lubina
Polska Miss Woj. Dolnośląskiego wyłoniona! Polska Miss Woj. Dolno...
kwietnia gościnnie w Haston City Hotel we Wrocławiu odbyła się Gala Finałowa Miss Nastolatek i Miss Województwa Dolnośląskiego 2024! ... »Włoska inspiracja na wiosenny obiad Włoska inspiracja na w...
Spaghetti, czyli słynny długi makaron trafił do Włoch z krajów arabskich, gdzie najszybciej opanowano technikę jego suszenia pozwalaj... »Efektywna produkcja i inwestycje – KGHM opublikował raport z wynikami za 2023 rok Efektywna produkcja i ...
Pomimo trudnego otoczenia makroekonomicznego, niestabilnych cen na rynku surowców oraz wysokiej presji kosztów, w KGHM w 2023 roku ... »Samorząd Województwa Dolnośląskiego uruchamia nowe projekty skierowane do uczniów dolnośląskich szkół podstawowych oraz przyszłych maturzystów. Samorząd Województwa D...
Dolnośląski Program Stypendialny dla uczniów szczególnie uzdolnionych w zakresie przedmiotów ścisłych i zagrożonych wyklucze... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...pierwsze wzmianki o Lubinie pochodzą z drugiej połowy XII wieku?

Magazyn elubin.pl



Tanie części zamienne w Ucando



polec prawnika.pl

silesianseo.pll






Wiadomosci z Lubina i okolic
MDK. Gitariada lubińska - wycieczka archeologiczna (7)
Data dodania: 06 września 2020 — Kategoria: Wiadomości

MDK. Gitariada lubińska - wycieczka archeologiczna (7)

Grupa gitarowa SIMPLE DUO (uprawiająca muzykę pop z elementami klasyki, bluesa i jazzu) w latach 1994-2010 pełniła rolę inicjatora, dobrego ducha, podpory i realizatora wielu działań podejmowanych w ramach gitariady lubińskiej.

 

Zawiązana została latem 1994 roku w CK Muza; początkowo tworzyli ją gitarzyści: Wojtek Królikowski i Andrzej Ossowski. W tym samym roku duet gitar elektroakustycznych przeniósł się do MDK i zaangażował w nurt działań edukacyjnych placówki (m.in. wzbogacając o muzyczny background dwóch jesiennych ekspozycji artystycznych zorganizowanych w Klubie „Filar” tj. finisażu wystawy plastycznej Grzegorza Gembary oraz wernisażu wystawy fotograficznej Martyny Kalety pt. „Imaginacje”, a także organizując w tymże klubie stałe, otwarte próby muzyczne zachęcające do wspólnego muzykowania. Z czasem do duetu gitarowego dołączył Zbyszek Łuszczakiewicz, grający na saksofonie altowym. Kolejne lata to rozwijanie w placówce i w mieście działalności koncertowo-popularyzatorskiej takiej, jak:

1) Koncerty Muzyki Gitarowej - cykliczne koncerty Simple Duo w MDK (muzyki pop z elementami bluesa i jazzu), w których występowali również wyróżniający się uczestnicy koła gitarowego działającego w placówce;

2) Simple Duo i Goście - integracyjne spotkania muzyczne w lubińskich pubach, połączone z jam session: Murphy`s Pub, Baribal Pub, C`est la vie, Gwarek, Bosman;

3)Otwarta Scena Bluesowa – stałe koncerty Simple Duo, w których występowali również ówcześni bluesmani lubińscy oraz wyróżniający się uczniowie koła gitarowego MDK;

4) Jam Session - czwartkowe muzykowanie zespołu Simple Duo w MDK z udziałem starszej generacji muzyków lubińskich;

5) Okrągła Trzecia Rocznica - specjalny koncert Simple Duo z całą niemal czołówką lubińskich muzyków w Cafe Galerii Spirala - w trzecią rocznicę działalności koncertowej i edukacyjnej grupy.

 

Działalność ta, zaznaczona setkami koncertów i wspólnym muzykowaniem z uzdolnionymi muzycznie mieszkańcami Lubina w wielu miejscach, zaowocowała realizacją w sali CK Muza, cyklu integracyjnych spotkań muzycznych pn. Simple Duo & Friends.

 

Wieczory Autorskie Lubińskiego Środowiska Muzycznego „Simple Duo & Friends” (2000-2002)

Przez niemal trzy lata, co tydzień w ramach WALŚM, przy pełnej sali Klubu „Pod Muzami”, uczestnicy koła gitarowego MDK oraz czołówka lubińskich muzyków starszej generacji (instrumentalistów, wokalistów, amatorów i profesjonalistów), kilkadziesiąt razy spotykała się w celach towarzyskich i wspólnego muzykowania – zapewniając ponadprzeciętną frekwencję w kawiarni CK Muza. Projekt wspierały muzycznie utworzone na tę okoliczność Lubińska Grupa Jamowa i Lubińska Grupa Bębniarska Przemysława Tryniszewskiego oraz Miejski Impresariat Kultury.

 

Na 50 Wieczór „Simple Duo & Friends” udało się zorganizować specjalny koncert (28.05.2002 r.), w którym, oprócz Simple Duo zaprezentowali się uczniowie Lubińskiego Porozumienia na Rzecz Edukacji Muzycznej „Piano-Forte”; gośćmi specjalnymi koncertu byli m.in. Piotr Jasiurkowski i Bogumiła Kwiatkowska. W finale Wieczoru wystąpił profesjonalny wrocławski duet gitar elektrycznych Marek Popów – Paweł Zając. Całość sfinansował MIK z własnych środków.

W sumie udało się zorganizować ponad 80 spotkań, które były obserwowane i poddawane ocenie. Dwa charakterystyczne komentarze znalezione w owym czasie w lubińskich mediach:

1.„Kultura w Lubinie idzie w dziwnym kierunku, jeśli w ogóle gdzieś idzie. Oto młodzi ludzie zbierają się wszędzie tam, gdzie teoretycznie nie powinno być żadnej działalności, poza piwem i kotletem. Czynią to jednak dlatego, że gdzieś trzeba działać, gdzieś konfrontować swoje możliwości z innymi twórcami. I trzeba powiedzieć, że ten kierunek jest całkiem udany. Na jednym tylko występie „Pidżamy” zgromadziło się 500 osób. Tymczasem w największej i jedynej zresztą świątyni kultury w Lubinie króluje taniec afrykański, bo afrykańskie tańce są szczytem oczekiwań społecznych. Ostatnio nawet zorganizowano tu spektakl taneczny też afrykański, chociaż znakomity zespół dziecięcy „Gwarkowie” chowa się po szkołach. Podraza, ten od festiwalu, między innymi poświęconego Annie German, dostał urazu po pierwszych kontaktach ze świątynią, bowiem ktoś z fachowców chciał mu zarezerwować pokój hotelowy dla Anny German. Muzyczne wtorki, napędzające koniunkturę, są jeszcze tylko i wyłącznie z uwagi na upór i entuzjazm „Simple Duo” i przyjaciół, bo młodzi niepotrzebnie się tam pałętają. Pewien mędrzec powiedział: co po pięknej świątyni, skoro w niej nie ma Boga”

2.„Zazdroszczę Wam imprezy SIMPLE DUO i przyjaciele co wtorek o 18.00. U nas nic takiego nie ma, a uczniowie Porozumienia PIANO-FORTE i ich przyjaciele są niezłym dodatkiem. Fajna impreza integruje środowisko muzyczne Waszego miasta. Myślę, że to tylko plotki, że dyr. Dałkowska chce to zlikwidować, a widziała to? Może jest chora i ma alergię na prawdziwą kulturę.”

***

Lubińskie deja-vu? Czy przypadkiem dzisiejsza sytuacja, w której znalazł się Młodzieżowy Dom Kultury, do złudzenia pamięci (przy zachowaniu wszelkich proporcji i różnic) nie przypomina tej scharakteryzowanej w powyższym komentarzu? A gdyby tak zamienić wyrazy „SIMPLE DUO i przyjaciele” na „MDK”, a „dyr. Dałkowska” na „Starosta Myrda”... Czyż porównanie chociażby tych dwóch sytuacji nie świadczy o tym, że w Lubinie dbałość o lokalność, myślenie o synergii międzysektorowej i współtworzeniu jej, w duchu pożytku publicznego, to wciąż czysta abstrakcja, co najwyżej melodia dalekiej przyszłości…?

***

Chwilę po zaistnieniu tych komentarzy w mediach, do organizatorów i uczestników Simple Duo & Friends doszły słuchy o zamiarze dyrekcji CK Muza zakończenia projektu. Oczywiście pani dyrektor na żadnym spotkaniu nie było, co wcale nie przeszkadzało CK Muza w mało cywilizowany i nie mający wiele wspólnego z kulturą sposób, przekazać zdumionym przybyłym osobom, że formuła imprezy się wyczerpała... Tu ciśnie się na usta absurdalne pytanie: ile było i jest kultury w domach kultury, a ile politykierstwa? Jedno jest pewne: w Lubinie bezceremonialnie skasowano kolejną inicjatywę korzystną dla budowania lokalnego kapitału społecznego.

 

Po tym fakcie grupa Simple Duo animowała koncerty pn. Gitarowe Rekordy Lubina, podtrzymywała kolejne edycje koncertów Piano Forte i Przyjaciele, była gospodarzem niemal połowy koncertów w ramach LuPy. Definitywne zakończenie działalności Simple Duo nastąpiło w 2010 r. (po ponad 15 latach funkcjonowania). Tym samym w Lubinie skończyło się, oparte na działalności tej grupy, animowanie edukacyjnych programów muzycznych, ożywianie i angażowanie wewnętrznych sił tkwiących w środowisku lokalnym.

***

Znawcy zagadnień związanych z kapitałem społecznym podkreślają, że dla wzrastającej liczby osób grających na różnych instrumentach muzycznych, istotne było i jest zapewnienie im nowych miejsc i form, gdzie mogą tradycyjnie muzykować w gronie przyjaciół i znajomych. Gra na instrumentach perkusyjnych czy gitarze często jest nie tyle celem, ile raczej pretekstem spotkania służącego podtrzymywaniu kontaktów koleżeńskich. Obecnie daje się jednak zauważać coraz większą liczbę osób grających w pojedynkę, grających w domu dla siebie, przed kamerą – można to zaobserwować chociażby na klasycznym już przykładzie otwartego serwisu YouTube i nie tylko. Umiejętności mogą być i są coraz większe – rośnie kapitał ludzki, ginie natomiast jedna z form życia wspólnotowego, gra zespołowa – maleje więc kapitał społeczny. Umiejętności osób samotnie, indywidualnie grających nie służą bowiem budowaniu wspólnoty lokalnej – naszej lokalności.

Cdn.

Andrzej Ossowski

Slowa kluczowe: lubin
Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,21389.html
Ten artykul byl czytany 411 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2024 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.009 sek.Lubin 1.0