Sobota, 19 września 2020 r.   Imieniny: Januarego, Konstancji, Teodora
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 22

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>

Praca Lubin

Wiadomości z Lubina
Opowieści o ludziach: Dla sławy wszystko! Opowieści o ludziach: ...
Nie ogląda się na ludzi, nie słucha co mówią o niej. Wiadomo, w małych miasteczkach każdy kto się wybije ponad przeciętność jest podejrzan... »MDK Lubin - konkurs literacki MDK Lubin - konkurs li...
Młodzieżowy Dom Kultury w Lubinie zaprasza dzieci i młodzież do udziału w XIV DOLNOŚLĄSKIM PRZEGLĄDZIE TWÓRCZOŚCI LITERACKIEJ DZIECI I MŁO... »Sprawcy rozboju na seniorze, przed policjantami schowali się w krzakach. Sprawcy rozboju na sen...
Do zdarzenia doszło po godzinie 17.00 na osiedlu Zwycięstwa. Dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Lubinie otrzymał zgłoszenie, że dwóch mę... »MDK. Gitariada lubińska – wycieczka archeologiczna (9) Mistrzowskie Warsztaty Gitarowe (2000-2002) MDK. Gitariada lubińsk...
W latach 1999-2002 gitarowa praca u podstaw, prowadzona dotychczas w Młodzieżowym Domu Kultury, została zastąpiona bardziej wymagającą wobec ... »

» archiwum wiadomości

Magazyn elubin.plpolec prawnika.pl

silesianseo.pllTwoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale
Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...Zagłębie Lubin w piłce ręczej kobiet i mężczyzn zdobyło Mistrzostwo Polski w sezonie 2006/2007?

Pogoda
YoWindow.com
Wybrane wiadomości
Wiadomości z Lubina i okolic

Forum Ekonomiczne, po raz pierwszy na Dolnym Śląsku. Impuls do rozwoju klastrów energii
Data dodania: 10 września 2020 — Kategoria: Wiadomości

Forum Ekonomiczne, po raz pierwszy na Dolnym Śląsku. Impuls do rozwoju klastrów energii

W tym roku, wyjątkowo, najważniejsze polskie wydarzenie polityczno-gospodarcze - Forum Ekonomiczne w Krynicy - zostało przeniesione do nieodległego Karpacza. Czy to oznacza, że tematy ważne dla Dolnego Śląska mają szczególne miejsce podczas paneli dyskusyjnych?

Z pewnością może o tym świadczyć fakt zaproszenia do udziału w kluczowych dyskusjach dla przyszłości i transformacji naszego regionu, prezesa Klastra Zgorzeleckiego, Alberta Gryszczuka. Przedstawiciel obszaru Turoszowa wziął udział w dwóch panelach, dotyczących szans rozwoju energetyki rozproszonej oraz wyzwań dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej w zakresie OZE.

Poza prezesem ZKlastra w dyskusjach wzięli udział: Jan Krzysztof Ardanowski, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi; Ireneusz Zyska, Sekretarz Stanu i Pełnomocnik Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii; Marcin Roszkowski, Prezes Zarządu Instytutu Jagiellońskiego oraz Robert Perkowski, Wiceprezes ds. Operacyjnych PGNiG

Jak wiemy Dolny Śląsk, a szczególnie okolice Turowa oraz Zagłębia Miedziowego, to region silnego rozwoju klastrów energii, dzięki którym powstaje coraz więcej nowoczesnych elektrowni opartych o OZE. Cieszą zatem deklaracje ministra Ireneusza Zyski oraz prezesa Alberta Gryszczuka, którzy zgodnie podkreślili, że urynkowienie klastrów energii i oparcie na nich energetyki rozproszonej, to kierunek, w którym muszą pójść prace legislacyjne. Zdaniem Jana Krzysztofa Ardanowskiego również wieś polska ma ogromny potencjał energetyczny dla źródeł średniej wielkości, wytwarzających energię z OZE. Jak celnie stwierdził minister rolnictwa – „wieś to zielona elektrownia”. Wydaje się, że klastry energii, zarówno na obszarach wiejskich, jak i miejskich, będą istotnym elementem dla transformacji wielu polskich regionów.

Najprawdopodobniej jeszcze w tym roku powstaną przepisy, dzięki którym energia odnawialna wytworzona w ramach klastrów energii będzie tańsza od konwencjonalnej. Założenie jest takie, że klastry mają odpowiadać za zarządzanie lokalną siecią i w ten sposób odciążą operatorów sieci dystrybucyjnej i przesyłowej. Według rządowego pełnomocnika ds. OZE powinny one wziąć na siebie rozbudowę infrastruktury niskiego napięcia z zastosowaniem technologii smart grid, a także mogą rozwijać modele biznesowe uwzględniające rozliczanie taryf z zastosowaniem blockchainu.

Ponadto planowane przez rząd wskazanie rynkowi dłuższej perspektywy jeśli chodzi o aukcje (aż do 2026 roku) może pomóc w rozwijaniu inwestycji. Bazując na gwarancjach rozliczeń w systemie aukcyjnym, największą farmę fotowoltaiczną w Polsce, rozwija obecnie Zgorzelecki Klaster Energii - ZKlaster.

Światowa dynamika wzrostu generacji OZE wskazuje, że jest to najszybciej rozwijające się w ciągu ostatniej dekady źródło pozyskiwania energii. W krajach Europy Środkowo-Wschodniej istnieje duży potencjał do rozwoju energetyki odnawialnej. Niestety nie jest on objęty systemową transformacją energetyczną. Kraje regionu prowadzą raczej bierną politykę w zakresie tzw. energetyki obywatelskiej, niechętnie oddając energię odnawialną w ręce lokalnych społeczności, które powinny być właścicielami infrastruktury oraz zarządzać nią.

- Na Dolnym Śląsku możemy pochwalić się budową największej farmy fotowoltaicznej w Polsce. Mamy nadzieję, że nasze projekty będą przykładem dla innych regionów, nie tylko w Polsce, ale i w Europiemówił w Karpaczu Albert Gryszczuk.


Podkreślić należy, że inwestycje, takie jak te z ZKlastra, przyczyniają się do budowania lokalnych rynków energii. Zdaniem Alberta Gryszczuka, powinno to  skutkować zwiększeniem bezpieczeństwa dostaw energii i obniżania jej kosztów, poprawą stanu środowiska oraz ożywiania lokalnej gospodarki.

Lokalne inicjatywy energetyczne, takie jak klastry energii, spółdzielnie energetyczne czy prosumenci zbiorowi, nie rozwijają się jeszcze, poza chlubnymi wyjątkami, w pożądanym tempie. Uczestnicy dyskusji w Karpaczu odnieśli się do kluczowych problemów natury technicznej, ekonomicznej, społecznej i prawnej. Liczymy, że przedstawione propozycje ich pokonania, szybko nabiorą kształtu obowiązujących przepisów.

Słowa kluczowe: lubin
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,21402.html
Ten artykuł był czytany 111 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.


Copyright © 2006-2020 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.042 sek.Lubin 1.0