Sobota, 19 września 2020 r.   Imieniny: Januarego, Konstancji, Teodora
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 22

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>

Praca Lubin

Wiadomości z Lubina
Opowieści o ludziach: Dla sławy wszystko! Opowieści o ludziach: ...
Nie ogląda się na ludzi, nie słucha co mówią o niej. Wiadomo, w małych miasteczkach każdy kto się wybije ponad przeciętność jest podejrzan... »MDK Lubin - konkurs literacki MDK Lubin - konkurs li...
Młodzieżowy Dom Kultury w Lubinie zaprasza dzieci i młodzież do udziału w XIV DOLNOŚLĄSKIM PRZEGLĄDZIE TWÓRCZOŚCI LITERACKIEJ DZIECI I MŁO... »Sprawcy rozboju na seniorze, przed policjantami schowali się w krzakach. Sprawcy rozboju na sen...
Do zdarzenia doszło po godzinie 17.00 na osiedlu Zwycięstwa. Dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Lubinie otrzymał zgłoszenie, że dwóch mę... »MDK. Gitariada lubińska – wycieczka archeologiczna (9) Mistrzowskie Warsztaty Gitarowe (2000-2002) MDK. Gitariada lubińsk...
W latach 1999-2002 gitarowa praca u podstaw, prowadzona dotychczas w Młodzieżowym Domu Kultury, została zastąpiona bardziej wymagającą wobec ... »

» archiwum wiadomości

Magazyn elubin.plpolec prawnika.pl

silesianseo.pllTwoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale
Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...7.06.1990 Po pierwszych wolnych wyborach do samorządu Lubina prezydentem miasta zostaje Robert Raczyński a przewodniczącym rady miejskiej Paweł Niewodniczański

Pogoda
YoWindow.com
Wybrane wiadomości
Wiadomości z Lubina i okolic

Od czego zależą koszty ubezpieczenia samochodu? Sprawdzamy!
Data dodania: 10 września 2020 — Kategoria: Wiadomości

Od czego zależą koszty ubezpieczenia samochodu? Sprawdzamy!

Masz identyczny model samochodu jak Twój znajomy, mieszkacie w tym samym mieście i jesteście w podobnym wieku, a jednak jego składka ubezpieczeniowa jest niższa od Twojej. Jak to możliwe? Przyczyny mogą być różne, ponieważ cena OC zależy od wielu czynników.

Zastanawiało Cię kiedyś, dlaczego jedni kierowcy wydają na OC ogromne kwoty, podczas gdy inni mogą zaoszczędzić na tej polisie nawet kilkaset złotych? Nie wydaje się to sprawiedliwe, prawda? Musisz jednak pamiętać, że zapewniając Ci ochronę, ubezpieczyciel bierze na siebie ryzyko – czasem diametralnie różne w zależności od konkretnego kierowcy. A skoro tak, to trudno, żeby wszyscy płacili tyle samo.

Czy potrzebujesz ubezpieczenia OC?

Nie myśl sobie jednak, że w ramach obniżania kosztów możesz zrezygnować z ubezpieczenia swojego pojazdu. Niektóre polisy rzeczywiście są dobrowolne (np. autocasco), ale akurat do wykupienia OC zobowiązuje Cię prawo. Jeśli więc jesteś właścicielem auta i chcesz w rozsądny sposób zaoszczędzić na jego ochronie, najlepiej poszukaj ubezpieczenia samochodu na Mubi.

Zakres ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, czyli właśnie OC, jest zawsze taki sam. Chroni ono właściciela pojazdu w sytuacji, gdy podczas używania jego samochodu zostaną wyrządzone szkody na mieniu lub szkody osobowe. Jeśli więc spowodujesz kolizję lub wypadek, ubezpieczyciel wypłaci poszkodowanym odszkodowanie z Twojego OC, a Ty unikniesz znacznych kosztów – tłumaczy Mateusz Piesowicz z porównywarki ubezpieczeń na mubi.pl.

Można zatem powiedzieć, że płacąc składkę za OC, zabezpieczasz się przed jeszcze większymi wydatkami. Czy to w postaci kary za jego brak (w przypadku samochodów osobowych może ona sięgać nawet 5200 zł), czy likwidowania spowodowanych przez Ciebie szkód z własnej kieszeni.

Ile może kosztować ubezpieczenie samochodu?

 

O ile jednak przepisy zobowiązują Cię do zakupu polisy i dokładnie określają jej zakres, nie mówią nic na temat ceny. A ta może być kompletnie inna nie tylko dla różnych kierowców, ale nawet dla jednego właściciela samochodu, który sprawdzi oferty różnych ubezpieczycieli. Może się wówczas nieźle zdziwić, widząc, że towarzystwo A wyceniło jego ochronę na blisko 1000 zł, podczas gdy w firmie B za tę samą polisę zapłaciłby niecałe 700 zł.

Takie sytuacje nie należą bynajmniej do rzadkości, bo choć przy ustalaniu składki ubezpieczyciele biorą pod uwagę podobne czynniki, często nadają im zupełnie inną wagę. Dlatego też kupując OC, nie powinieneś ograniczać się do oferty jednej firmy – może się bowiem okazać, że akurat w tej szczególnie istotna jest zmienna, która nie działa na Twoją korzyść.

Co wpływa na cenę ubezpieczenia OC?

Jeśli koszt ubezpieczenia OC (https://mubi.pl/poradniki/ile-kosztuje-ubezpieczenie-samochodu/) może poważnie zmienić się w zależności od tego, gdzie go szukasz, warto zadać sobie pytanie, co dokładnie ma wpływ na cenę polisy? Odpowiedź nie będzie taka prosta, bo jak zobaczysz, ubezpieczyciele biorą pod lupę nie tylko na samochód, ale również jego właściciela.

Parametry samochodu

Zacznijmy jednak od aut i ich specyfikacji. Dla firm ubezpieczeniowych mają one kluczowe znaczenie, ponieważ na ich podstawie są w stanie oszacować np. stan techniczny samochodu, ale także ocenić, jak wysokie jest prawdopodobieństwo, że ten akurat pojazd weźmie udział w stłuczce lub wypadku. Co konkretnie interesuje firmy ubezpieczeniowe?

  • Rok produkcji – ubezpieczyciele wychodzą z założenia, że im starsze auto, tym więcej ma wad. Z wiekiem maleje sprawność pojazdu, wzrasta za to prawdopodobieństwo jego udziału w niefortunnym zdarzeniu drogowym.

  • Marka i model – firmy ubezpieczeniowe patrzą na statystyki dotyczące wypadkowości i wyciągają z nich odpowiednie wnioski. A te są takie, że z perspektywy ubezpieczającego niektóre samochody są po prostu bezpieczniejsze od innych.

  • Pojemność silnika – im większy silnik, tym większa moc samochodu, a co za tym idzie, tym większa pokusa, by sprawdzić jego możliwości, ryzykując wypadkiem. Możesz więc być świetnym i opanowanym kierowcą, ale dla ubezpieczyciela liczy się to, co Twoje auto ma pod maską.

Cechy właściciela

Co ciekawe, ubezpieczyciele są zainteresowani nie tylko tym, jak zachowujesz się za kierownicą. Z ich punktu widzenia ważne są również czynniki, które na pierwszy rzut oka można uznać za zaskakujące.

  • Wiek kierowcy – kluczowa sprawa przede wszystkim dla młodych właścicieli aut, bo tych w wieku 18-25 lat ubezpieczyciele traktują jako grupę podwyższonego ryzyka. Skłonność do niebezpiecznej brawury na drodze mija jednak z wiekiem i nabieranym doświadczeniem, więc im starszy kierowca, tym mniej zapłaci za OC.

  • Miejsce zamieszkania – metropolia z dużym ruchem samochodowym to znacznie bardziej niebezpieczne miejsce niż niewielkie miasteczko. Dlatego też mieszkańcy wielkich miast, którzy są bardziej narażeni na stłuczki, płacą więcej za OC.

  • Stan cywilny i liczba dzieci – tak, to też ma wpływ na cenę ubezpieczenia. Żonaty mężczyzna lub zamężna kobieta, najlepiej z dzieckiem, są bowiem według ubezpieczycieli znacznie bardziej rozsądnymi kierowcami niż np. bezdzietni kawalerowie.

  • Historia ubezpieczenia – lata spędzone za kółkiem to jedno, dla firmy ubezpieczeniowej ważne jest przede wszystkim, żeby były one bezszkodowe. Jeśli co rok zdarza Ci się spowodować stłuczkę, to możesz zapomnieć o tanim OC. Co innego, jeśli stawiasz na bezpieczną jazdę, bo za nią możesz nawet otrzymać zniżki.

Jak obniżyć cenę OC?

Na niektóre z podanych czynników nie masz oczywiście wpływu, ale to nie oznacza, że nie możesz w żaden sposób wpłynąć na cenę swojego OC. Jeśli jesteś młodym kierowcą bez długiej historii ubezpieczenia, warto pomyśleć choćby o współwłaścicielu samochodu – najlepiej doświadczonym i bezszkodowym. W każdym przypadku pamiętaj natomiast, by skorzystać z kalkulatora ubezpieczeń online. Dzięki porównaniu różnych ofert na pewno nie przegapisz tej najkorzystniejszej.

Słowa kluczowe: lubin
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,21405.html
Ten artykuł był czytany 241 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.


Copyright © 2006-2020 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.045 sek.Lubin 1.0