Wtorek, 27 pazdziernika 2020 r.   Imieniny: Iwony, Sabiny, Wincentego
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 30

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>

Praca Lubin

Wiadomości z Lubina
POLICJANCI KONTROLUJĄ OSOBY OBJĘTE KWARANTANNĄ NA TERENIE POWIATU LUBIŃSKIEGO POLICJANCI KONTROLUJĄ ...
Lubińscy policjanci sprawdzają czy osoby poddane kwarantannie, przebywają w wyznaczonym miejscu. Apelujemy o przestrzeganie wprowadzonych ogran... »Czerwona strefa w całej Polsce i nowa lista obostrzeń! Czerwona strefa w całe...
W całym kraju rośnie liczba osób zakażonych koronawirusem. Rząd zdecydował o kolejnych zakazach i ograniczeniach. Od jutra cały kraj jest ... »Terytorialsi wsparciem dla dolnośląskiej opieki medycznej Terytorialsi wsparciem...
Żołnierze 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej nie zwalniają tempa w zakresie działań przeciwkryzysowych. Nie brakuje również chę... »Seniorzy powyżej 70. roku życia mają nie wychodzić z domu bez potrzeby Seniorzy powyżej 70. r...
W rozporządzeniu jest dziwny i niejasny zapis, by osoby po 70. roku życia nie wychodziły bez wyraźnej potrzeby. Co to oznacza dla seniorów... »

» archiwum wiadomości

Magazyn elubin.plpolec prawnika.pl

silesianseo.pllTwoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale
Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...1960 Początek drążenia szybu wschodniego L-3 metodą mrożeniową

Pogoda
YoWindow.com
Wybrane wiadomości
Wiadomości z Lubina i okolic

MDK. Gitariada lubińska – wycieczka archeologiczna (10) Gitarowe Rekordy Lubina (2006-2007)
Data dodania: 23 września 2020 — Kategoria: Wiadomości

MDK. Gitariada lubińska – wycieczka archeologiczna (10) Gitarowe Rekordy Lubina (2006-2007)

Młodzieżowy Dom Kultury, w ramach spotkań muzycznych pn. Piano-Forte i Przyjaciele organizowanych w CK Muza, prowadził działania edukacyjne mające na celu m.in. ustanawianie Gitarowych Rekordów Lubina. Spotkania te, oprócz walorów muzycznych/edukacyjnych, niosły ze sobą także szczególny integracyjny potencjał – obok gitarzystów mogli w nich uczestniczyć muzycy grający na dowolnych instrumentach, o różnym stopniu zaawansowania technicznego, doświadczeniu muzycznym oraz o nieograniczonej wręcz rozpiętości wiekowej. Gospodarzem spotkań była grupa Simple Duo, która wcześniej prowadziła w MDK zajęcia przygotowawcze do wspólnego muzykowania. W latach 2006-2007 odbyło się w sumie 12 spotkań muzycznych, a w czterech z nich przeprowadzone były próby rekordowe w grupowym wykonaniu różnych utworów, tj.:

-28.11.2006 r. - J. Hendrixa Hey Joe (18 osób);
-19.12.2006 r. - zespołu Wham Last Christmas (15 osób);
-23.01.2007 r. - J. Hendrixa - Hey Joe oraz Candy Dulfer & Davida Stewarta - Lily was here (20 osób);

-20.03.2007 r. - Trinity – C. Santany & K. Hammetta oraz Don`t worry be happy – B. McFerina (16 osób).

Tak więc w dniach 28.11.2006 oraz 23.01.2007 r. w Klubie „Pod Muzami” C.K. Muza 18 a następnie 20 gitarzystów/gitarzystek i muzyków grających na innych instrumentach – uczestników pracowni muzycznej MDK - ustanowiło Gitarowy Rekord Lubina (w hali) w grupowym wykonaniu m.in. utworu Jimiego Hendrixa – Hey Joe, który został pobity dopiero dnia 24.04.2010 r.

Lista pierwszych gitarowych rekordzistów Lubina (z CK Muza)

  • 1.Natalia Ardel (g.ak.), 2.Łukasz Bagiński (g.b.), 3.Tomasz Chuchla (g.el.), 4.Grzegorz Dyrba (g.el.-ak., 5. Agata Grajek (g.ak.), 6. Michał Kaciuba (g.el.), 7.Magdalena Kłobucka (g.ak.), 8.Wojciech Królikowski (g.el.-ak.), 9.Paulina Krzysztoporska (g.kl.), 10.Rafał Kukiełko (g.b.), 11.Marcel Lelo (voc.), 12.Paweł Lenda (g.el-ak.), 13.Zbigniew Łuszczakiwicz (sax. alt), 14.Andrzej Ossowski (g.el.-ak.), 15.Daria Pitak (g.ak.), 16.Piotr Policht (g.ak.), 17.Rafał Semik (gb.K), 18.Tomasz Stechnij (conga/tamburin), 19.Tomasz Szuszkiewicz (g.el.), 20.Krystian Wąsik (g.el.).

W 2008 r. zakończony został projekt pn. Piano-Forte i Przyjaciele. W to miejsce pojawiła się LuPA, a od 2010 roku gitarowe próby rekordowe zostały przeniesione do MDK i kontynuowane były w ramach „Dolnośląskiego Desantu Gitarowego” (do roku 2014).

Gitarowe Rekordy Lubina - Dolnośląski Desant Gitarowy (2010-2015)

Nowym impulsem dla ustanawiania kolejnych gitarowych rekordów Lubina stał się Dolnośląski Desant Gitarowy Leszka Cichońskiego, gdy wrocławski gitarzysta i pedagog wystąpił z propozycją przeprowadzenia w naszym mieście kolejnych warsztatów gitarowych pod tym właśnie szyldem. Dzięki tej inicjatywie, po ponad trzech latach, lokalnemu środowisku muzycznemu udało się ustanowić nowy Gitarowy Rekord Lubina. Dnia 24 kwietnia 2010 r. w sali MDK utwór Jimiego Hendrixa – Hey Joe, wykonało jednocześnie 32 gitarzystów.

Lista pierwszych gitarowych rekordzistów Lubina (z MDK)

  • 1.Barszczyńska Joanna, 2.Błaszkowski Artur, 3.Borowski Krzysztof, 4.Bób Małgorzata, 5.Byczek Kuba, 6.Chomiak Kuba, 7.Leszek Cichoński/Wrocław, 8.Chuchla Tomasz, 9.Chwastek Wojciech, 10.Cych Karolina, 11.Duszyński Rafał, 12.Kaciuba Michał, 13.Klimczak Piotr/Legnica, 14.Kowal Rafał, 15.Książek Radosław/Wądroże, 16.Kureń Karolina, 17.Kurowska Natalia, 18.Lis Tomasz, 19.Lubera Michał, 20.Łomnicka Lilla/Ścinawa, 21.Machoś Paweł, 22.Nemochód Tomasz, 23.Nowak Weronika, 24.Ossowski Andrzej, 25.Pankowski Michał/Legnica, 26.Saniewski Jarosław, 27.Słobodzian Artur/Legnica, 28.Szydełko Sylwia, 29.Tekieli Paweł, 30.Wawrzyniak Paweł, 31.Wojtkiewicz Wojciech, 32.Zawadzka Katarzyna.
  • Z relacji medialnych
  • Warsztaty gitarowe, który odbyły się w Młodzieżowym Domu Kultury w Lubinie, prowadzone przez znanego gitarzystę Leszka Cichońskiego, zorganizowane zostały w ramach Dolnośląskiego Desantu Gitarowego. Muzyk poprowadził w Lubinie warsztaty gitarowe, traktowane jako próba generalna przed gitarowym rekordem Guinnessa we Wrocławiu.
  • - Podobne zajęcia prowadziłem też w Legnicy, Świdnicy czy Jeleniej Górze, ale te lubińskie były najbardziej udane. Nie tylko przez liczbę uczestników, ale i panującą tu najfajniejszą atmosferę – chwali nasze miasto Leszek Cichoński.
  • -Warsztaty z młodzieżą miałem tu siedem czy osiem lat temu, ale taka akcja pod hasłem rekord Lubina odbyła się pierwszy raz – powiedział nam Leszek Cichoński. (...)”

W 2011 r. w koncercie, po kolejnych mistrzowskich warsztatach gitarowych prowadzonych przez Leszka Cichońskiego w ramach DDG, 45 gitarzystów (w tym 23 uczestników koła gitarowego) jednocześnie zagrało Hey Joe. Lata 2012 i 2013 nie przyniosły nowego rekordu, a w 2014 r. udało się „tylko” wyrównać rekord z 2011 r. (45 gitarzystów) i dodatkowo ustanowić rekord Lubina w jednoczesnym wykonaniu Hey Joe, na gitarach Dolnośląskiej Fabryki Instrumentów Lutniczych Defil w Lubinie (8 gitar). Gdy w 2015 roku Leszek Cichoński przeniósł „Dolnośląski Desant Gitarowy” do CK Muza, wówczas w warsztatach i próbie rekordowej udział wzięło… 6 osób. Od 2016 r. działania „desantowe” i „rekordowe” zostały zaniechane...

I chociaż:

od 2010 r. w MDK nie działają młodzieżowe zespoły muzyczne (forma gitariady),

od 2014 r. w Lubinie nikt nie organizuje prób „rekordowych” (formy gitariady),

od 2015 r. grupa Simple Duo (dobry duch gitariady) nie prowadzi swojej działalności koncertowo-popularyzatorskiej (formy gitariady),

od 2016 r. Leszek Cichoński (mistrz gitariady) nie prowadzi Dolnośląskiego Desantu Gitarowego (formy gitariady),

od roku szkolnego 2020/2021 r. w MDK nie ma koła gitarowego (źródła gitariady)

- do dzisiaj pozostają przynajmniej dwa emdekowskie Gitarowe Rekordy Lubina do pobicia - wspomnianych wyżej 45 gitarzystów i 8 gitar marki Defil zagrało w Lubinie w sali MDK słynne Hey Joe i nie tylko.

Cdn.

Andrzej Ossowski

Słowa kluczowe: lubin
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,21452.html
Ten artykuł był czytany 124 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.


Copyright © 2006-2020 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.034 sek.Lubin 1.0