Wtorek, 27 pazdziernika 2020 r.   Imieniny: Iwony, Sabiny, Wincentego
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 32

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>

Praca Lubin

Wiadomości z Lubina
POLICJANCI KONTROLUJĄ OSOBY OBJĘTE KWARANTANNĄ NA TERENIE POWIATU LUBIŃSKIEGO POLICJANCI KONTROLUJĄ ...
Lubińscy policjanci sprawdzają czy osoby poddane kwarantannie, przebywają w wyznaczonym miejscu. Apelujemy o przestrzeganie wprowadzonych ogran... »Czerwona strefa w całej Polsce i nowa lista obostrzeń! Czerwona strefa w całe...
W całym kraju rośnie liczba osób zakażonych koronawirusem. Rząd zdecydował o kolejnych zakazach i ograniczeniach. Od jutra cały kraj jest ... »Terytorialsi wsparciem dla dolnośląskiej opieki medycznej Terytorialsi wsparciem...
Żołnierze 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej nie zwalniają tempa w zakresie działań przeciwkryzysowych. Nie brakuje również chę... »Seniorzy powyżej 70. roku życia mają nie wychodzić z domu bez potrzeby Seniorzy powyżej 70. r...
W rozporządzeniu jest dziwny i niejasny zapis, by osoby po 70. roku życia nie wychodziły bez wyraźnej potrzeby. Co to oznacza dla seniorów... »

» archiwum wiadomości

Magazyn elubin.plpolec prawnika.pl

silesianseo.pllTwoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale
Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...1-8.09.1996 Obchody pierwszych DNI LUBINA

Pogoda
YoWindow.com
Wybrane wiadomości
Wiadomości z Lubina i okolic

Nowe dowody osobiste z odciskami palców
Data dodania: 01 października 2020 — Kategoria: Wiadomości

Nowe dowody osobiste z odciskami palców

Odciski palców będą umieszczane w warstwie elektronicznej dowodów osobistych i będą pobierane od wszystkich, za wyjątkiem dzieci poniżej 12 roku życia oraz osób, od których ich pobranie jest fizycznie niemożliwe.

Ustawa o dowodach osobistych musi być dostosowana do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE, przewidującego pobieranie od wnioskodawcy odcisków palców w celu zapisania ich w warstwie elektronicznej dokumentu. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać już za niespełna rok.

Podczas konferencji prasowej wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker zaznaczył, że zmiany, nad którymi pracują wspólnie obydwa resorty, wynikają z konieczności wdrożenia prawa unijnego. Mowa o rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1157 z 20 czerwca 2019 r. w sprawie zwiększenia bezpieczeństwa dokumentów tożsamości obywateli Unii i dokumentów pobytowych wydawanych obywatelom Unii i członkom ich rodzin korzystającym z prawa do swobodnego przemieszczania się, które wymaga pobrania odcisków palców od osób, które będą miały wyrabiany dowód osobisty. Od 2 sierpnia 2021 r. nie będzie już więc możliwie zdalne składanie wniosków o wydanie dowodu.

Osoby, od których czasowo nie można pobrać odcisku któregokolwiek palca, będą miały wydawany dowód tylko na maksymalnie 12 miesięcy. Odciski nie będą potrzebne w przypadku dzieci do 12. roku życia, których dowody zachowają ważność na 5 lat. W przypadku takich osób nadal będzie więc można składać wnioski online.

Zawartość warstwy graficznej nowych dowodów ma być zgodna z wymaganiami Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego. Oznacza to, że ponownie będzie musiał się na nich znaleźć podpis posiadacza. Jeśli chodzi o osoby, które nie są w stanie przyjść do urzędu, dowody będą wydawane przez mobilną obsługę.

Ministrowie zapewnili podczas spotkania, że sprzęt niezbędny do tej operacji zostanie zapewniony przez rząd, a samorządy nie poniosą dodatkowych kosztów z tego tytułu. Tylko w części gmin będzie jednak można składać wnioski. W mobilną stację urzędnika, umożliwiającą m.in. pobieranie odcisków palców w miejscu pobytu danej osoby, wyposażona ma być tylko jedna gmina w powiecie.
Organ gminy będzie miał prawo odmówić przyjęcia wniosku o wydanie dowodu osobistego, jeśli wniosek nie będzie spełniał podstawowych wymogów formalnych. Nowością będzie prawo do żądania wymiany dowodu osobistego nie zawierającego odcisków palców na nowy dowód.

Dostęp do danych biometrycznych znajdujących się w warstwie elektronicznej dowodu, czyli odcisków palców, przysługiwać ma wyłącznie organom policji, Komendantowi Głównemu Straży Granicznej oraz innym organom, których pełną listę zawiera art. 66 ust. 3 pkt 1-11 ustawy o dowodach osobistych.

Odciski będą przechowywane w Rejestrze Dowodów Osobistych do dnia odbioru dowodu osobistego - maksymalnie 90 dni liczonych od dnia wydania (personalizacji). Jeżeli wniosek pozostanie bez rozpoznania lub wydana będzie decyzja odmawiająca wydania dowodu w oparciu o art. 32, odciski będą usuwane w dniu tej decyzji lub z dniem pozostawienia wniosku bez rozpoznania.

Zasób danych gromadzonych w Rejestrze Dowodów osobistych wzbogacony zostanie m.in. o odciski palców, odwzorowanie podpisu, datę przyjęcia w organie gminy dokumentu zawierającego kod umożliwiający odblokowanie certyfikatu identyfikacji i uwierzytelnienia oraz certyfikatu podpisu osobistego.

Nowe przepisy mają na celu poprawę zabezpieczeń wydawania dowodów i obiegu dowodów w całej Unii Europejskiej. Dane biometryczne w nowych dowodach będą mogły być odczytane we wszystkich państwach członkowskich UE.

Procedowanie wspomnianych zmian przewidziane jest w polskim parlamencie na przełomie 2020 i 2021 r. Jeśli zostaną przyjęte, zaczną obowiązywać 2 sierpnia 2021 r. Według informacji MC i MSWiA wymiana dowodów ma nastąpić sukcesywnie.
portalsamorzadowy.pl

Słowa kluczowe: lubin
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,21478.html
Ten artykuł był czytany 88 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.


Copyright © 2006-2020 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.027 sek.Lubin 1.0