Wtorek, 27 pazdziernika 2020 r.   Imieniny: Iwony, Sabiny, Wincentego
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 35

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>

Praca Lubin

Wiadomości z Lubina
POLICJANCI KONTROLUJĄ OSOBY OBJĘTE KWARANTANNĄ NA TERENIE POWIATU LUBIŃSKIEGO POLICJANCI KONTROLUJĄ ...
Lubińscy policjanci sprawdzają czy osoby poddane kwarantannie, przebywają w wyznaczonym miejscu. Apelujemy o przestrzeganie wprowadzonych ogran... »Czerwona strefa w całej Polsce i nowa lista obostrzeń! Czerwona strefa w całe...
W całym kraju rośnie liczba osób zakażonych koronawirusem. Rząd zdecydował o kolejnych zakazach i ograniczeniach. Od jutra cały kraj jest ... »Terytorialsi wsparciem dla dolnośląskiej opieki medycznej Terytorialsi wsparciem...
Żołnierze 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej nie zwalniają tempa w zakresie działań przeciwkryzysowych. Nie brakuje również chę... »Seniorzy powyżej 70. roku życia mają nie wychodzić z domu bez potrzeby Seniorzy powyżej 70. r...
W rozporządzeniu jest dziwny i niejasny zapis, by osoby po 70. roku życia nie wychodziły bez wyraźnej potrzeby. Co to oznacza dla seniorów... »

» archiwum wiadomości

Magazyn elubin.plpolec prawnika.pl

silesianseo.pllTwoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale
Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...09.1999 I Nocny Turniej Piłkarski rozegrano przy sztucznym świetle, na murawie wewnątrz toru do jazdy szybkiej. Turniej skupił 80 graczy.

Pogoda
YoWindow.com
Wybrane wiadomości
Wiadomości z Lubina i okolic

MDK. Gitariada lubińska – wycieczka archeologiczna (11) Lubińska Grupa Jamowa
Data dodania: 01 października 2020 — Kategoria: Wiadomości

MDK. Gitariada lubińska – wycieczka archeologiczna (11) Lubińska Grupa Jamowa

Na Zachodzie ogromnie popularne jest domowe muzykowanie. Urodziny babci, imieniny cioci czy wujka są okazją do koncertu. Wówczas bliższa i dalsza rodzina oraz znajomi przygotowują ów koncert. Grają jak umieją i bywa, że skład instrumentalny jest bardzo nietypowy. Ale czy to przeszkadza komukolwiek z muzykujących? W czasie takich koncertów wszyscy znakomicie się bawią. Muzykowanie sprawia radość zarówno wykonawcom, jak i słuchaczom.

Z trochę podobną myślą w naszym mieście podjęta została próba organizowania imprez jamowych – wspólnego muzykowania na zasadach jam session, do którego zapraszane były osoby grające na różnych instrumentach oraz wokaliści. Imprezy jamowe odbywały się w Lubinie, w ustalonych wcześniej miejscach i terminach. Wstęp był darmowy. Każdy mógł przyjść i nie tylko posłuchać, ale i pograć, i pośpiewać. Na imprezie wykonywane były standardy mniej lub bardziej bluesowe, popowe, rockowe czy jazzowe. Zaproszonym mógł się czuć każdy muzyk i słuchacz, który mógł dotrzeć do miejsca spotkania.

Podstawowymi formami realizacji projektu były otwarte próby grupy Simple Duo realizowane od 1995 r. początkowo w MDK, a następnie w popularnych pubach lubińskich oraz finalnie w Klubie Pod Muzami pn. Simple Duo & Friends.

Praca w czasie prób miała na celu wstępne przygotowanie uczestników do wspólnego muzykowania. Tworzono sekcję instrumentów podstawowych (bas, saksofon, instrumenty perkusyjne, gitara, wokal i in.). Ustalano listę standardów i innych tematów (tonacje, przebiegi akordowe, szkic struktury formalnej itp.) oraz na roboczo muzykowano.

Rozwinięciem tej formy muzykowania było zawiązanie Lubińskiej Grupy Jamowej, która funkcjonowała od września 2007 r. do listopada 2008 r. Podstawowe cele były wciąż takie same, tj.:

-stworzenie stabilnej grupy muzycznej, która może pełnić role animatora i gospodarza spotkań łączących pokolenia muzyków uprawiających różne gatunki muzyczne;

-stworzenie warunków do zespołowego muzykowania dla każdego średnio zaawansowanego instrumentalisty/wokalisty (na bazie wcześniej wybranych utworów i tematów muzycznych);

-prezentacja utalentowanych, ciekawych instrumentalistów, wokalistów (solistów i zespołów).

Lubińska Grupa Jamowa funkcjonowała w kilkunastoosobowym składzie i zanotowała na swoim koncie kilka obiecujących dokonań:

-trzy razy wystąpiła z własnym programem w ramach koncertów Piano-Forte i Przyjaciel w Klubie Pod Muzami,

-akompaniowała Michałowi Bace (pierwszemu wokaliście grupy Midnight Blues), który uczestniczył w Konkursie Wokalnym o Nagrodę Prezydenta Miasta,

-zainicjowała i prowadziła cotygodniowe studenckie czwartki muzyczne w restauracji Faraon,

-trzykrotnie wystąpiła z grupą Simple Duo w ramach LuPy.

Czy dzisiaj w Lubinie możliwe organizacyjnie i potrzebne środowisku muzycznemu jest organizowanie imprez jamowych?

Dla przypomnienia (z materiałów archiwalnych dostępnych w sieci)

Muzykowanie w Lubinie (3) – melodia przyszłości…

Muzykowanie jest formą refleksyjnego uczestnictwa w kulturze, w ramach której jednostka realizuje się jednocześnie jako twórca i odbiorca kultury.

Nie rzadko środowiska i organizacje związane z edukacją muzyczną przekonują, iż warto przyglądać się amatorskiemu muzykowaniu w różnych krajach/miastach i szukać nowych, własnych rozwiązań – stworzyć naszą modę na świadome używanie muzyki jako języka kontaktów między ludźmi.

W ostatnich latach jednak niektóre formy muzykowania w Lubinie lekko podupadły. Wynika to głównie z różnych ograniczeń naszego lokalnego środowiska muzycznego i nie tylko.

Wielu adeptów gitary np. doskonaląc indywidualne umiejętności techniczne, uczy się wybranych riffów, zagrywek, solówek, akompaniamentów itp., korzystając przede wszystkim z internetu (głównie YouTube). Rzadziej uczą się całych utworów, a już najtrudniej przychodzi im wykonywanie wybranych ćwiczeń w równym tempie, w innej tonacji czy utrzymanie frazy. Zespoły rockowe na próbach i koncertach grają dla przyjemności przede wszystkim „swoją muzykę” i we własnym gronie. Chociaż na każdych profesjonalnych warsztatach muzycznych, prowadzący je wykładowcy stale podkreślają znaczenie muzycznego otwarcia się – poznawania wszelkich rodzajów, kierunków i stylów muzycznych – dla wszechstronnego rozwoju muzycznego.

Jazz, blues, funky i folk to dziś muzyka raczej elitarna również w Lubinie. Grup czy solistów kultywujących te nurty/style muzyczne jest w naszym mieście zbyt mało, żeby udawało się „z marszu” (bez odpowiednich przygotowań) zorganizować jakakolwiek imprezę jamową. Wraz z zakończeniem w 2010 r. projektu Lubińskich Prezentacji Artystycznych – LuPA oraz wyprowadzeniem kilkunastu młodzieżowych zespołów muzycznych z sal MDK, znacząco okrojona została baza dla muzykowania w naszym mieście. Mocno zawężone zostało pole działania w tym zakresie i zniknęła naturalna, żyzna gleba, na której najlepiej wyrastają spontaniczne i intencjonalnie organizowane formy muzykowania.

Wśród mieszkańców Lubina jest zapewne wielu miłośników formy refleksyjnego uczestnictwa w kulturze, często nawet muzykujących sobie w zaciszu domowym.

Nie ma jednak w naszym mieście klubów ani kafejek (w których systematycznie organizowane są koncerty „na żywo” kończące się jakąś formą jam session), do których przychodzą wierni fani jazzu, bluesa i innych rodzajów muzyki. Lubińskie środowisko akademickie aktualnie też nie jest w stanie wygenerować skutecznych działań w tym kierunku… Na dodatek w 2010 r. Simple Duo zawiesiło swoją działalność edukacyjną i koncertową, a kontynuatorów na razie nie widać. Jeszcze w 2012 r. podjęto próbę zorganizowania jam session w Ave Cezar, ale oficjalnie nie wiadomo z jakim efektem i chyba bez udanej kontynuacji. Od dwóch lat jam session w najbliższej okolicy, systematycznie organizowane jest… w Domu Studenta PWSZ w Legnicy…

Tymczasem trwa ogólnopolskie pionierskie badanie muzykowania w Polsce, w którym każdy może wziąć udział. Badanie przynieść ma wiedzę o tym, jak muzykują Polacy i czy w ogóle. Przedmiotem badań są indywidualne doświadczenia jednostki, nabyte w różnych kontekstach życia codziennego, potrzeby muzyczne, a także rola instytucji w rozwoju kompetencji muzycznych naszego społeczeństwa. Efektem badania powinna być m.in. diagnoza, która może stać się podstawą budowania właściwej strategii reformowania edukacji kulturalnej i artystycznej w dziedzinie muzyki, tworzenia warunków dla „nieprofesjonalnej” aktywności muzycznej i rozwoju uczestnictwa w kulturze muzycznej.

Mimo, że amatorskie muzykowanie dziś to moda ceniona i atrakcyjna wydaje się, że kolejne udane imprezy jamowe, systematycznie animowane i organizowane oddolnie w Lubinie, to chyba jednak… melodia dalekiej przyszłości…

cdn.

Andrzej Ossowski

Słowa kluczowe: lubin
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,21480.html
Ten artykuł był czytany 91 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.


Copyright © 2006-2020 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.029 sek.Lubin 1.0