Środa, 21 pazdziernika 2020 r.   Imieniny: Urszuli, Hilarego, Celiny
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 29

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>

Praca Lubin

Wiadomości z Lubina
MDK. NAGRODA DLA STUDIO KREDKA MDK. NAGRODA DLA STUDI...
Miło nam poinformować, że w V Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Kwiat dziełem doskonałym – kwiaty kwitnące na krzewach&rdqu... »ZUS online. Ruszyły e-wizyty w ZUS ZUS online. Ruszyły e-...
Już można rezerwować wizytę online w ZUS – wystarczy mieć komputer z kamerą i mikrofonem lub smartfon. E-wizyta, czyli wideorozmowa z ekspe... »UCIEKAŁ POLICJANTOM NA SKRADZIONYM ROWERZE. ZOSTAŁ ZATRZYMANY UCIEKAŁ POLICJANTOM NA...
Policjanci wydziału prewencji zostali wezwani do kradzieży z włamaniem do jednego z garaży na osiedlu Polne w Lubinie. Jak się okazało sprawca ... »Obwieszczenia o licytacjach komorniczych Obwieszczenia o licyta...
Licytacje opublikowane dnia: 20 października 2020 Kategoria: nieruchomości 1. Niedźwiedź - siedlisko gospodarstwa rolnego działki nr 143/3, 1... »

» archiwum wiadomości

Magazyn elubin.plpolec prawnika.pl

silesianseo.pllTwoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale
Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...6.04.1996 uroczystość wręczenia dowodu osobistego oraz poświadczenia obywatelstwa polskiego pani Halinie Brodowskiej z Kazachstanu, która została zaproszona do osiedlenia się na stałe na terenie miasta

Pogoda
YoWindow.com
Wybrane wiadomości
Wiadomości z Lubina i okolic

Kraina Łęgów Odrzańskich – Mrozów i Naborów
Data dodania: 18 października 2020 — Kategoria: Wiadomości

Kraina Łęgów Odrzańskich – Mrozów i Naborów

Świątynie w Mrozowie i Naborowie to kolejne kościoły z Krainy Łęgów Odrzańskich.

MROZÓW – gmina Miękinia – Kościół parafialny pod wezwaniem Matki Boskiej Zwycięskiej

Kościół Matki Boskiej Zwycięskiej, barokowy, zbudowany około 1686 roku na miejscu wcześniejszego wzmiankowanego już w 1353 roku. Jest budowlą murowaną, orientowaną, z węższym prostokątnym prezbiterium od wschodu i wieżą od zachodu. Dach dwuspadowy, kryty karpiówką, na wieży namiotowy. Przy prezbiterium dobudowane są: zakrystia i kruchta. Nad prezbiterium sklepienie kolebkowe z lunetami, nad nawą strop kasetonowy. Wyposażenie wnętrza głównie barokowe.

Ołtarz główny drewniany, polichromowany z drugiej połowy XVIII wieku z obrazem olejnym na płótnie Matki Boskiej Zwycięskiej i rzeźbami świętych Franciszka Ksawerego i Franciszka Salezego. Kazalnica z końcu XVII wieku z obrazem olejnym na desce Chrystusa i czterech Ewangelistów. Chrzcielnica i prospekt organowy z przełomu XVII-XVIII wieku. Rzeźby drewniane polichromowane: świętego Jan Nepomucena, świętego Piotra, świętego Paweł oraz dwóch aniołów.

Obrazy olejne na płótnie z XVIII wieku: świętego Jan Chrzciciela, świętego Jakuba Apostoła, świętego Józefa oraz olejne na desce stacje Drogi Krzyżowej. Pozostałe wyposażenie neobarokowe z XIX wieku. Wokół kościoła cmentarz otoczony murem kamiennym z zachowanymi dwoma furtami barokowymi. Na cmentarzu, pod ścianą kościoła, kilka grobów z XIX wieku.

NABORÓW – gmina Brzeg Dolny – Kościół filialny pod wezwaniem świętej Anny

Wzniesiony w części prezbiterialnej jako murowany w XV wieku, został powiększony o nawę w konstrukcji szkieletowej około 1726 roku, z kruchtą dodaną w XIX wieku, remontowany w 1969 roku. Prostokątna w rzucie nawa przechodzi w węższe prezbiterium zakończone trójbocznie i oskarpowane, z zakrystią od północy.

Całość jest nakryta dachami dwuspadowymi z ośmioboczną sygnaturką na kalenicy nawy. We wnętrzu, z płaskim stropem, zachowało się skromne wyposażenie i empory z początków XVIII wieku oraz malowane skrzydła tryptyku z XV wieku.

Rysunki – Henryk Rusewicz
Tekst – Henryk Rusewicz i Marek Sadowski

foto. /zabytek.pl

Słowa kluczowe: lubin
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,21537.html
Ten artykuł był czytany 44 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.


Copyright © 2006-2020 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.040 sek.Lubin 1.0