Poniedzialek, 30 listopada 2020 r.   Imieniny: Andrzeja, Justyny, Konstantego
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 38

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>

Praca Lubin
Wiadomości z Lubina
RCS otwiera tor do jazdy szybkiej RCS otwiera tor do jaz...
W niedzielę 29 listopada 2020r. Regionalne Centrum Sportowe startuje z sezonem zimowym 2020/2021. Od godz. 12:00 RCS zaprasza na tor do jazdy sz... »WJECHAŁ SAMOCHODEM OSOBOWYM W ROWERZYSTKĘ! WJECHAŁ SAMOCHODEM OSO...
Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu rowerzystce poruszającej się w prawidłowy sposób po drodze dla rowerów, było powodem wypadk... »Dziennik Turystyczny – Wander Book || Muzeum Historyczne w Lubinie Dziennik Turystyczny &...
Jesienią tego roku Muzeum Historyczne w Lubinie dołączyło do międzynarodowego projektu turystycznego Wander Book, którego ideą jest stworz... »Licytacje komornicze: Obwieszczenia Licytacje komornicze: ...
Licytacje opublikowane dnia: 27 listopada 2020   Kategoria: mieszkania 1. lokal mieszkalny, lokalizacja: Trzebnica. cena wywoławcza: 2334... »

» archiwum wiadomości

Magazyn elubin.pl

Magazyn elubin.pl

polec prawnika.pl

silesianseo.pll

Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale
Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...1995 Lubin otrzymał nagrodę i tytuł "Miasta bez barier"

Pogoda
YoWindow.com
Wybrane wiadomości
Wiadomości z Lubina i okolic

MDK. Gitariada lubińska – wycieczka archeologiczna (17) Złota dekada gitariady (2004-2010) – „To se ne vrati…”
Data dodania: 15 listopada 2020 — Kategoria: Wiadomości

MDK. Gitariada lubińska – wycieczka archeologiczna (17) Złota dekada gitariady (2004-2010) – „To se ne vrati…”

Koniec działalności Miejskiego Impresariatu Kultury w dotychczasowej formule odcisnął negatywne piętno na gitariadzie. Lokalne środowisko muzyczne straciło swojego najważniejszego instytucjonalnego sojusznika strategicznego i ponownie zepchnięte zostało na peryferie kultury. Przestała funkcjonować Rada Muzyczna w MIK-u i nie miał za bardzo kto wspierać inicjatyw lubińskich mikrośrodowisk muzycznych; zakończyło się dofinansowywanie wyjazdów konkursowo-koncertowych wyróżniających się solistów i zespołów muzycznych w ramach Młodzieżowego Impresariatu Muzycznego; Lubińskie Prezentacje Muzyczne - pozbawione wspomagania finansowego i materialnego (m.in. możliwości pokrywania kosztów wynajmu back line, jego transportu, korzystania z firmowej kserokopiarki czy telefonu przy załatwianiu spraw organizacyjnych itp.) - przestały działać; Simple Duo & Friends usłyszało w CK Muza „adieu” i środowisko muzyczne jakiś czas przestaje spotykać się i muzykować, a prowadzona w MDK w latach 1999-2002 mocno ograniczona gitarowa praca u podstaw, w połowie 2003 roku została zredukowana do zera...

Młodzieżowy Dom Kultury – inkubator lubińskiej kultury gitarowej

Nowe perspektywy rozwoju przed projektem pojawiły się dopiero w 2004 r., po przeniesieniu placówki do nowej siedziby. Powoli MDK, przechodzący wówczas wielomiesięczny generalny remont, przejmował rolę MIK-u – kolejny raz stawał się sojusznikiem strategicznym lokalnego środowiska gitarowego. Projekt gitariady przybrał szerszą formułę i zaczął przynosić najlepsze w historii placówki efekty ilościowe i jakościowe.

W tym czasie MDK, nazywany czasami bastionem lubińskiej kultury, ze środków Rady Rodziców zaopatruje się w profesjonalne gitary klasyczne, wybrane instrumenty perkusyjne (conga, bongosy), gitarowe wzmacniacze ćwiczeniowe małej mocy i inne akcesoria muzyczne, niezbędne do prowadzenia zajęć gitarowych na wysokim poziomie dydaktycznym. Placówka notuje najwyższe w swojej historii zainteresowanie nauką gry wśród dzieci i młodzieży z Lubina i okolic. W dobrze wyposażonej pracowni, w zajęciach stałych i okolicznościowych (w czasie ferii zimowych i wakacji letnich), w latach 2000-2010 przez koło gitarowe MDK przewinęło się ca. 1800 adeptów gitary. Uczestnicy koła gitarowego często i licznie występowali w imprezach wewnętrznych organizowanych w placówce oraz stanowili awangardę w większości zewnętrznych projektów gitariadowych.

MDK, zwany też przez niektórych jedynym ośrodkiem kulturotwórczym w mieście, również ze środków Rady Rodziców zaopatruje się w profesjonalne sceniczne wzmacniacze gitarowe oraz wysokiej klasy aparaturę mikrofonową, która umożliwiała organizację wszelkich imprez artystycznych, muzycznych i okolicznościowych, dobrze zabezpieczonych od strony sceniczno-akustycznej.

Na tym gruncie w MDK rozwija się szeroki nurt wielokrotnie już przywoływanych i opisywanych projektów gitariadowych: Lubińskie Prezentacje Muzyczne, Mistrzowskie Warsztaty Gitarowe, Lubińska Grupa Jamowa, Lubińska Grupa Bębniarska, Lubińskie Warsztaty Bębniarskie, Simple Duo & Friends, Piano Forte i Przyjaciele, Gitarowe Rekordy Lubina, Lubińskie Prezentacje Artystyczne LuPA, Dolnośląski Desant Gitarowy. Projekty te uzyskiwały efekt synergii dzięki współpracy na linii: MDK–MIK–CK Muza, nowo powstałe stowarzyszenia kultury (STOK, SKAN, Zejdź z ulicy, Piano-Forte), prywatni przedsiębiorcy (sklep muzyczny PINOFORTE, STOLDOM, Społem „PSS”) - liderzy lokalnych mikrośrodowisk muzycznych.

*Specjalny projekt gitariadowy dedykowany zespołom muzycznym w latach 2005-2010 (tuż po przeniesieniu MDK-u z ul. Odrodzenia do nowej siedziby przy ul. KEN), jak nigdy w historii Lubina, przysporzył młodzieży docelowo 8 nieodpłatnie udostępnianych pomieszczeń piwnicznych placówki. W pomieszczeniach tych zgrupowanych było kilkanaście zespołów (max 18), które systematycznie ćwicząc w najlepszych warunkach w Lubinie, intensywnie koncertowały w placówce, w mieście, powiecie i regionie, zdobywały nagrody i wyróżnienia w konkursach i przeglądach.

*Trzy projekty gitariadowe: Simple Duo & Friends, Piano Forte i Przyjaciele oraz LuPA zapewniają lokalnemu środowisku artystycznemu przez 10 lat w pełni profesjonalne (najlepsze w Lubinie) warunki prezentacji swoich dokonań twórczych (wielu setkom wokalistów i instrumentalistów, zespołów muzycznych, grup tanecznych, teatralnych, kabaretowych i innych).

Poza tym na początku 2008 roku Tadeusz Stojek rozpoczyna swój powrót na lubińską scenę artystyczną – prowadzi warsztaty teatralne w MDK, pojawia się na kolejnych koncertach LuPy i kładzie fundamenty pod projektem Fabryka Kultury C`est la vie. Współpraca Tadeusza Stojka z MDK trwała dość krótko i od roku szkolnego 2008/2009 nie była już kontynuowana. Nie przeszkadzało to jednak w kontynuowaniu współpracy i współdziałania pomiędzy MDK a Fabryką, jak również tworzeniu wspólnych, perspektywicznych planów dotyczących gitariady lubińskiej, której podglebiem była wciąż prowadzona w MDK gitarowa praca u podstaw.

Założenia gitariadowego programu działania w ramach Fabryki Kultury C`est la vie

*Program zakładał m.in. pracę szkoleniową w zakresie użytkowej gry na gitarze, realizowaną przede wszystkim w formie warsztatów lubińskich prowadzonych przez doświadczonych lubińskich muzyków dzielących się swoją wiedzą, umiejętnościami i doświadczeniem z młodymi adeptami tej dziedziny sztuki. W następnym etapie miały to być warsztaty mistrzowskie prowadzone przez uznanych mistrzów krajowych i zagranicznych. Przy okazji warsztatów zamierzano m.in. zbudować silną i liczną lubińska reprezentację gitarową/artystyczną, która w spektakularny sposób włączy się w coroczną akcję pn. Gitarowy Rekord Guinnessa, organizowaną przez Leszka Cichońskiego na Rynku we Wrocławiu oraz zbuduje tzw. „tradycję defilowską”. Założenia gitariadowe obejmowały również kontynuację warsztatów bębniarskich prowadzonych przez braci Rogińskich oraz powtórną organizację I Międzynarodowego Festiwalu Instrumentów Etnicznych. W 2008 r. miała to być jedna z form uczczenia jubileuszu 15-lecia działalności artystycznej Orkiestry Rivendell, która się wtedy jednak nie udała. Kolejnymi formami działań miały być kontynuowane spotkania Simple Duo & Friends i animowanie nowych form integrujących lokalne środowisko muzyczne/artystyczne oraz nowa forma Lubińskich Prezentacji Artystycznych LuPA (z wykorzystaniem zasobów klubu C`est la vie), prezentujące i promujące lokalne talenty muzyczne/artystyczne. Niezbędne dla realizacji tych założeń było utrzymanie partnerstwa wykonawczego funkcjonującego przy realizacji LuPy, ścisła, stała partnerska współpraca z Fabryką Kultury C`est la vie i Stowarzyszeniem Na Rzecz Inicjatyw Kulturotwórczych i Wychowania Przez Sztukę Zejdź z ulicy oraz nawiązywanie współpracy z kolejnymi mikrośrodowiskami muzycznymi Lubina.

Trzy powstałe w 2008 roku projekty (Lubińskie Prezentacje Artystyczne LuPA, Fabryka Kultury C`est la vie Tadeusza Stojka i niezrealizowany projekt I Festiwalu Instrumentów Etnicznych, braci Rogińskich) oraz zapoczątkowany w 2010 roku Dolnośląski Desant Gitarowy były zwiastunami zmierzchu złotej dekady gitariady lubińskiej, jak również jej swoistym łabędzim śpiewem…

Mija kolejnych 10 lat i, używając utartego wyrażenia można stwierdzić, że ostatnim gwoździem do trumny gitariady lubińskiej staje się likwidacja (w 2020 roku) gitarowej pracy u podstaw - realizowanej w ramach koła gitarowego MDK. Dla ok. 150 młodych ludzi z Lubina i powiatu lubińskiego, zainteresowanych corocznie tą formą muzykowania pozostaje więc szkoła muzyczna z charakterystyczną dla siebie pewną „elitarnością” (aby zostać uczniem tej szkoły najpierw trzeba pokonać „konkurencję” w czasie przesłuchania wstępnego, a potem systematycznie z wysiłkiem wykonywać ogromną pracę by sprostać wysokim wymaganiom stawianym przez program nauczania, egzaminy i nauczycieli). Jest jeszcze możliwość jaką stwarza ognisko muzyczne i sektor nauczania prywatnego – tu z kolei „elitarność” polega na relatywnie wysokich kosztach, które każdy zainteresowany musi ponosić. W lubińskiej „świątyni” kultury i w innych samorządowych jednostkach kultury zajęcia gitarowe nie są prowadzone, a gdyby były, to z dużym prawdopodobieństwem na zasadach podobnych, jakie proponuje ognisko muzyczne czy sektor nauczania prywatnego. Z odsieczą miłośnikom gitary przychodzi, (zmuszająca do aktywności i samodzielności), istniejąca bogata sieć internetowa, w której udostępniony jest szeroki wachlarz lekcji, kursów, wskazówek i porad gitarowych. Zajęcia pozalekcyjne realizowane w szkołach obejmują raczej inne rodzaje działalności kulturalnej i mogą w najlepszym razie stanowić tylko namiastkę zlikwidowanych emdekowskich zajęć gitarowych – od wielu lat cieszących się największą popularnością w mieście i okolicy. Likwidacja gitarowej pracy u podstaw prowadzonej w MDK, wcześniejsze wyprowadzenie zespołów muzycznych z DKZM/CK Muza i tegoż MDK-u - także brak chociażby dawnych klubów osiedlowych i zakładowych domów kultury - oraz zerwanie sieci powiązań ze sprzyjającymi temu wieloletniemu projektowi lokalnymi podmiotami publicznymi, prywatnymi i obywatelskimi daje gwarancje, że kolejny projekt muzyczny w podobnej postaci i zakresie w Lubinie raczej już się nie powtórzy...

Andrzej Ossowski

 

 

Słowa kluczowe: lubin
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,21658.html
Ten artykuł był czytany 184 razy.


1 komentarz

Napisz komentarz!

~Gość

Gość serwisu
#44056 | 17.11.20 21:40:17Zgłoś naruszenie netykiety/regulaminu.

a co to sie stało z edycja tego tekstu?
Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.


Copyright © 2006-2020 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.007 sek.Lubin 1.0