Niedziela, 17 stycznia 2021 r.   Imieniny: Antoniego, Jana, Sabiniana
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 16

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>

Praca Lubin


Wiadomości z Lubina
Są zdecydowani - nie boją się trudnych warunków, kolejna grupa ochotników wyjechała na poligon w Żaganiu Są zdecydowani - nie b...
To będzie wyjątkowe szkolenie, bo zima nie ułatwi przeprowadzenie zaplanowanych zajęć, ale na szczęście, w przeciwieństwie do koronawirusa, ich n... »Ziemia Lubińska – Chróstnik Ziemia Lubińska –...
W odległości niespełna 5 km na południe od Lubina znajduje się jedna z najstarszych miejscowości w powiecie lubińskim, Chróstnik. Dzieje t... »Nabór wniosków do programu GRUNT TO MIEĆ GRUNT Nabór wniosków do prog...
Program skierowany jest do wszystkich urzędujących sołtysów z terenu całej Polski. Portal Przetargów Rolnych zaprasza do składania ... »ZUS płaci postojowe dla artystów ZUS płaci postojowe dl...
Od piątku 15 stycznia  wnioskować o jednorazowe dodatkowe świadczenie postojowe mogą m.in. twórcy, artyści oraz technicy wspomagający... »

» archiwum wiadomości

Magazyn elubin.pl

Magazyn elubin.plpolec prawnika.pl

silesianseo.pll

Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale
Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...03-05.09.1999 Podczas Dni Lubina zorganizowano plener ceramiczny "Świeżo wypalone". Przedstawiono prace dzieci i młodzieży działających przy pracowni ceramicznej przy fundacji im. brata Alberta oraz pracowni ceramicznej przy MDK w Lubinie

Pogoda
YoWindow.com
Wybrane wiadomości
Wiadomości z Lubina i okolic

MDK. Gitarowy pasjans Cezarego Strokosza
Data dodania: 24 listopada 2020 — Kategoria: Wiadomości

MDK. Gitarowy pasjans Cezarego Strokosza

Cezary Strokosz - absolwent Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, w klasie gitary prof. Jana Paterka. Szkołę Muzyczną I st. ukończył w Lubinie pod kierunkiem Jerzego Dudewicza. Dyplom szkoły średniej uzyskał w Koszalinie w klasie Zbigniewa Dubielli. Gitarzysta, pedagog, kompozytor. Organizator festiwali i konkursów gitarowych. W latach 1987 – 92 był organizatorem międzynarodowego festiwalu Lubińskie Dni Muzyki Gitarowej. Aktualnie jest organizatorem i dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Muzyki Gitarowej w Trzęsaczu. W czerwcu 2017 odbyła się XX edycja tej imprezy.(...)”

***

W jednej z lubińskich gazet z 22.08.1991 roku czytamy m.in.:

Od kilku lat w lubińskim Młodzieżowym Domu Kultury bardzo korzystnie prezentuje się sekcja gitary klasycznej. Dzięki przychylności i wsparciu dyrektora placówki, Waldemara Doleckiego oraz śmiałym pomysłom i głębokiemu zaangażowaniu Cezarego Strokosza, prowadzi się tu działalność upowszechniającą klasyczną muzykę gitarową. W ramach prowadzonych zajęć z gitarą – na kursach dla początkujących i dla zaawansowanych, młodzież uczy się gry na tym popularnym dziś instrumencie. Tutaj ćwiczą też (od początku swej edukacji muzycznej) czołowi gitarzyści Lubina, tj. Arkadiusz Stachowski i Krzysztof Cieplik, jak również utalentowane gitarzystki Violetta Zatryb, Minika Lidke, Bożena Ostrowska i inni. W nadchodzącym roku szkolnym w MDK planowany jest kolejny kurs gry na gitarze klasycznej dla początkujących i dla zaawansowanych. Pierwszy z nich poprowadzi Violetta Zatryb, drugi zaś – Cezary Strokosz. Zapisy dzieci i młodzieży, połączone ze sprawdzianem predyspozycji muzyczno-gitarowych przewidziane są na początku września.

W maju bieżącego roku MDK zorganizował V Lubińskie Dni Muzyki Gitarowej. Jest to festiwal klasycznej muzyki gitarowej, połączony z konkursem dla amatorów i profesjonalistów. Dziś to jedna z trzech najważniejszych i najciekawszych imprez tego typu w Polsce (obok Międzynarodowego Festiwalu Gitarowego w Krakowie i Śląskiej Jesieni Gitarowej w Cieszynie). Dzięki staraniom pana Czarka, do Lubina przyjeżdża coraz więcej gitarzystów światowej sławy. W tym roku swoje recitale zaprezentowali czołowi gitarzyści krajowi (Krzysztof Pełech, Krzysztof Nieborak) oraz rewelacyjni goście zagraniczni (Vladislav Blaha - Czechosłowacja, Michael Rolland – Francja, Nora Buschmann – Niemcy i inni). Miłym akcentem był fakt, że w jednym z konkursów o zasięgu ogólnopolskim, zwyciężył Adrian Piekarski uczeń Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Lubinie.

Promowaniu gitary klasycznej służyć mają również mistrzowskie kursy gitarowe. Pierwszą próbą w tym kierunku jest – otwarty dla wszystkich chętnych – kurs zaplanowany w MDK w terminie12.08-20.08.1992 r. Poprowadzi go francuski wirtuoz gitary klasycznej Michael Rolland, który dodatkowo dnia 16.08. zaprezentował się lubińskiej publiczności w kawiarni „Piwnica”.

Dzięki tak szerokiej działalności Młodzieżowego Domu Kultury, uzdolniona młodzież a także sympatycy gitary klasycznej, mają sporo możliwości aby systematycznie zgłębiać tajniki gry na tym instrumencie i wysłuchać niemałej liczby koncertów w mistrzowskim wykonaniu.” [Nowa Gazeta Lubińska]

W tej samej gazecie z 19.11.1991 roku czytamy m.in.:

Do kalendarza imprez kulturalnych weszły na stałe Lubińskie Dni Muzyki Gitarowej, które corocznie organizowane są przez miejscowy Młodzieżowy Dom Kultury.

Po kilku latach wytężonej pracy wąskiej grupki organizatorów-pasjonatów, lubińska impreza przekształciła się w znaczący międzynarodowy festiwal klasycznej muzyki gitarowej. Już dziś o udział w kolejnej, VI edycji LDGM, która odbędzie się w dniach 9-13 czerwca 1992 r. zabiegają młodzi, czołowi gitarzyści z wielu krajów (m.in. z USA, Argentyny, Hiszpanii, Francji, Anglii, Niemiec). Nie zabraknie również wielkich światowych sław gitary klasycznej. Prawdopodobnie będą nimi: Stepan Rak i Vladislav Blaha z Czechosłowacji lub Aleksander Frauczi z Rosji. Po raz pierwszy organizatorzy planują nagrywanie koncertów festiwalowych na kasety magnetofonowe, które powinny ukazać się w sprzedaży już ostatniego dnia imprezy.

Pomysłodawcą i głównym realizatorem Lubińskich Dni Muzyki Gitarowej jest Cezary Strokosz - gitarzysta i kompozytor. Zaangażowanie w organizację festiwalu spowodowało znaczne ograniczenie pracy twórczej i aktywności koncertowej pana Czarka. Obecnie stara się on nadrabiać zaległości w pracy z instrumentem. Przygotowuje recital i chce wydać swoje nagrania na kasecie magnetofonowej. Premierę koncertowa recitalu planuje na 6 grudnia w klubie „Filar” przy MDK. Wkrótce po nim wyjeżdża na koncerty promocyjne do Francji (Paryż, Rannes). Nagranie kasety i wyjazd za granicę wymaga sporych nakładów finansowych. Dla zrealizowania tych zamierzeń lubiński twórca kultury nie ustaje w poszukiwaniach sponsora.

Jak dotąd Lubińskie Dni Muzyki Gitarowej organizuje Cezary Strokosz społecznie, dorabiając zajęciami rytmiki w przedszkolach i nadgodzinami za ladą klubu „Filar” w MDK. Mimo trudności nie traci jednak optymizmu. Próbuje godzić rolę organizatora prestiżowego festiwalu muzycznego z potrzebą własnego rozwoju artystycznego. Wierzy, że najbliższy festiwal będzie lepszy od poprzedniego; marzy, że przy jego organizowaniu uzyska większą niż dotychczas pomoc od władz miasta; ma nadzieję na zaktywizowanie swojej pracy koncertowej i kompozytorskiej; poważnie myśli o stworzeniu liczącego się duetu gitarowego ze swoją żoną Violettą. Miejmy nadzieje, że karty gitarowego pasjansa pana Czarka tak się właśnie ułożą. Wiele bowiem osób nie wyobraża sobie, aby LDMG miały zniknąć z miejskiego kalendarza imprez kulturalnych.”

Można tylko dodać, że niestety pomoc ze strony władz miasta okazała się tylko iluzoryczna i VI Lubińskie Dni Muzyki Gitarowej były ostatnią ich edycją… Mocno zastanawiające jest to, z jaką łatwością miasto wciąż wyrzeka się takich i im podobnych prestiżowych imprez kulturalnych (m.in. Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Francuskiej). Można też popuścić wodze fantazji i wyobrazić sobie, co by było, gdyby np. Cezary Strokosz swego czasu doczekał się stosownej pomocy ze strony władz miasta, trafił na dobry klimat w urzędzie miasta i mógł robić takie rzeczy, jak... w Trzęsaczu?

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Gitarowej w Trzęsaczu

Początki festiwalu sięgają roku 1998 kiedy to w Trzebiatowie odbył się I Festiwal Duetów Gitarowych o nazwie „Gitara w Pałacu”. Inicjatorem tego przedsięwzięcia był obecny dyrektor artystyczny festiwalu Cezary Strokosz oraz dyrektor Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury Pani Teresa Korek. Od roku 2000 impreza przekształciła się w Międzynarodowy Festiwal Muzyki Gitarowej Gryfice – Trzebiatów. Właśnie w tych dwóch miastach oraz nadmorskim Mrzeżynie festiwal odbywał się do roku 2003. Gitarowe święto na stałe przeniosło się do Trzęsacza w roku 2004. Od tamtej chwili Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Muzyki Gitarowej jest miejscem spotkań wybitnych gitarzystów, którzy rokrocznie w święto Bożego Ciała przyjeżdżają do malowniczego Trzęsacza. W osiemnastoletnią historię imprezy wpisali się wybitni artyści z 27 krajów: z Argentyny, Australii, Austrii, Belgii, Białorusi, Brazylii, Czech, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Indii, Iraku, Iranu, Japonii, Litwy, Niemiec, Peru, Rosji, Serbii, Słowacji, Turcji, Ukrainy, Wenezueli, Węgier, Wielkiej Brytanii, Włoch i Polski. Kilka edycji festiwalu odbywało się pod patronatem Ambasady Królestwa Hiszpanii i Japonii. Na koncertach pojawiali się wirtuozi innych instrumentów, m.in. takich jak: skrzypce, wiolonczela, flet, klarnet, akordeon, fortepian, harfa, viola da gamba. Obok solistów festiwal gościł orkiestry kameralne, chóry, grupy flamenco, zespoły muzyki arabskiej i hinduskiej, klezmerskiej, jazzowej, a także reprezentantów muzyki dawnej. Integralna częścią festiwalu są konkursy gitarowe dla uczniów szkół muzycznych. Trzęsacki konkurs jest obecnie jednym z najbardziej prestiżowych miejsc rywalizacji gitarzystów w Polsce. Koncertom i konkursowi towarzyszą wykłady, prelekcje i lekcje mistrzowskie.

Na przestrzeni lat Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Muzyki Gitarowej w Trzęsaczu stał się kulturalna wizytówką Trzęsacza i regionu. Jest jednym z najważniejszych festiwali gitarowych w kraju znanym również poza jego granicami.”

Opinie o Międzynarodowym Festiwalu i Konkursie Muzyki Gitarowej w Trzęsaczu

Cezary Strokosz, gitarzysta, kompozytor, pasjonat, wizjoner, nieugięty w pokonywaniu ogromnych trudności jakie stwarza dzisiejsza rzeczywistość, kreśli w Polsce i na świecie godny wizerunek polskiej kultury. Kolejne (ostatnio XVIII) edycje Festiwalu nadal przykuwają coraz większą uwagę ludzi z pasją, tych, których fascynują nowe, twórcze wyzwania. Z całą pewnością są pokłosiem aktywności dyrektora Cezarego Strokosza, który jako człowiek i muzyk emanuje entuzjazmem, optymizmem, pogodą ducha, poczuciem humoru oraz pokorą wobec sztuki. Wszyscy, zarówno organizatorzy, jak i wykładowcy, jurorzy, nauczyciele mający szczęście uczestniczyć w tym ważnym wydarzeniu muzycznym, kochamy gitarowe dzieci oraz młodzież, to oni stanowią podmiot naszych działań, inspirują do nieustannego weryfikowania naszych przemyśleń w kierunku rozwoju ich talentu i pasji.

Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Muzyki Gitarowej w Trzęsaczu jest bez wątpienia wydarzeniem artystycznym, które zasługuje na wsparcie ze strony władz regionu oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Byłoby niepowetowana stratą dla nas wszystkich, a szczególnie dla młodych adeptów sztuki muzycznej, gdyby zabrakło go na mapie najważniejszych wydarzeń kulturalnych naszego kraju.”

                                                                                                 prof. zw. dr hab. Alina Gruszka

Festiwal i konkurs gitarowy w Trzęsaczu to dla polskiego świata gitary szczególne wydarzenie artystyczne! Cudowne miejsce, do którego zawsze chce się wracać. Wspaniali ludzie, doskonała organizacja i niezapomniane doznania muzyczne sprawiły, że wraz z uczniami nie opuściłem jeszcze żadnej edycji tej imprezy. Czarku, oby starczyło Tobie jak najdłużej sił do kontynuacji tego wspaniałego, pełnego radości przedsięwzięcia.

prof. oświaty Marek Zieliński

Gitara i morze! Te dwa elementy królują w Trzęsaczu, przyciągając rokrocznie nadkomplet amatorów pięknej muzyki i plaży. Tego typu wydarzenia artystyczne urzekające delikatnością brzmienia i ogromem artystycznych doznań należy hołubić z całej mocy.

Zbigniew Dubiella

Na festiwalu w Trzęsaczu jest to coś, co sprawia, że momentalnie się z nim utożsamiam. Dobra energia w czystej postaci.”

Romek Puchowski

*Warto zauważyć, że Festiwal w Trzęsaczu od kilku lat, poprzez Stowarzyszenie Gitarowy Trzęsacz w Trzebiatowie, uzyskuje wsparcie finansowe ze strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacji KGHM Polska Miedź...

Andrzej Ossowski

Słowa kluczowe: lubin
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,21696.html
Ten artykuł był czytany 98 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.


Copyright © 2006-2021 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.028 sek.Lubin 1.0