Sobota, 16 stycznia 2021 r.   Imieniny: Marcelego, Włodzimierza, Walerego
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 10

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>

Praca Lubin


Wiadomości z Lubina
ZADBAJ O BEZPIECZEŃSTWO SWOJE I INNYCH - ODŚNIEŻ SWOJE AUTO I OKOLICE POSESJI ZADBAJ O BEZPIECZEŃSTW...
Znaczne opady śniegu stanowią nie lada wyzwanie dla użytkowników samochodów oraz właścicieli posesji. Pamiętajmy o konieczności i... »MDK Lubin - konkurs literacki MDK Lubin - konkurs li...
W Młodzieżowym Domu Kultury w Lubinie ogłoszono wyniki XIV Dolnośląskiego Przeglądu Twórczości Literackiej Dzieci i Młodzieży. W konkursie... »Oferty pracy z PUP Lubin Oferty pracy z PUP Lub...
Przedstawiamy najnowsze oferty pracy dostępne w Powiatowym Urzędzie Pracy w Lubinie. Szczegółowe informacje i dane kontaktowe do pracodawc... »Prowadził samochód pod wpływem narkotyków Prowadził samochód pod...
Policjanci wydziału prewencji zatrzymali do kontroli drogowej 26 – letniego mieszkańca powiatu lubińskiego, co do którego mieli po... »

» archiwum wiadomości

Magazyn elubin.pl

Magazyn elubin.plpolec prawnika.pl

silesianseo.pll

Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale
Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...31.08.1992 Uroczyste odsłonięcie pomnika ku czci ofiar demonstracji Solidarności w dziesiątą rocznicę tragicznych wydarzeń

Pogoda
YoWindow.com
Wybrane wiadomości
Wiadomości z Lubina i okolic

Ich pierwsze szesnaście dni w 16 DBOT
Data dodania: 27 listopada 2020 — Kategoria: Wiadomości

Ich pierwsze szesnaście  dni w 16 DBOT

Piątkowy poranek odmieni dotychczasowy styl życia kolejnych ochotników, którzy  zasilą szeregi Wojska Polskiego. Chęć przystąpienia zgłosiło 50 Dolnoślązaków, którzy zostaną żołnierzami  16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Przed nimi 16 dni wymagającego, poligonowego szkolenia.

Większość z nich swoje pierwsze zdziwienie przeżyje, gdy zostaną skierowani na teren obozowiska w Świętoszowie. Poligonowe warunki pobytu to pierwszy sprawdzian wytrzymałości psychicznej i fizycznej. Obóz to nie hotel z łazienką. Tutaj śpi się pod namiotami. W każdym przebywa po kilka osób. Polowe łóżka i śpiwory dają ciepło, ale nie komfort. Łazienka oczywiście jest, ale oddalona kilkanaście metrów dalej.    

Pobudka o 5:50 rano. Zbiórka, potem rozruch, czyli budowanie kondycji fizycznej. Gimnastyka i bieg na ok.  1,5  kilometra. Śniadanie 6:30 rano. Niestety na stołówkę trzeba przejść 2 kilometry. Ale nie jest to przypadek. Marsz to jeden z elementów przygotowań do uroczystej defilady i przysięgi. Po śniadaniu wymarsz na poligon i kolejne etapy szkolenia.

16 dni to nauka działań taktycznych prowadzonych w lesie, zasad posługiwania się bronią, strzelanie, przyswajanie zasad udzielania pierwszej pomocy, dostarczanie amunicji na polu walki, ewakuacja rannego z pola walki. Wszystko to wysiłek, czasem ciężki i wyczerpujący, czasem po prostu trudny do przyswojenia.

Na poligonie trzeba poznać wiele nowych zasad funkcjonowania, polegających na nauce współpracy, jednak innej niż w życiu codziennym oraz nauce współżycia z zupełnie obcymi ludźmi.             

Ochotnicy,  najbliższe 16 dni spędzą daleko od domu, z dala od przyzwyczajeń i przyjaciół. Każdy dzień będzie inny, każdy przyniesie nowe wyzwania i nowe trudy do pokonania.

Kolejny etap to podsumowanie kursu, zakończone tzw. „pętla taktyczna”, czyli egzamin z nabytych umiejętności. To też egzamin dla instruktorów, którzy zostaną ocenieni za skuteczność nauczania  i umiejętność przekazywania wiedzy. I oficjalny koniec zajęć, czyli złożenie uroczystej przysięgi wojskowej. Kolejnego dnia powrót do domu, chwila odpoczynku i kolejne   3 lata dalszej nauki, uzupełnione codzienną służbą dla społeczeństwa.       

  •  

Rozbudowa potencjału osobowego niezmiennie pozostanie jednym z głównych priorytetów Wojsk Obrony Terytorialnej, aż do zakończenia procesu formowania, czyli do  2026 roku. Obecnie w Wojskach Obrony Terytorialnej pełni służbę ponad 26 tys. żołnierzy. Dziś kolejni ochotnicy rozpoczynają swoją służbę w16  Dolnośląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej w której obecnie terytorialną służbę wojskową pełni ponad 550 żołnierzy OT.

Słowa kluczowe: lubin
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,21712.html
Ten artykuł był czytany 99 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.


Copyright © 2006-2021 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.045 sek.Lubin 1.0