Czwartek, 18 kwietnia 2024 r.   Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Gościsława
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 89

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Fotowoltaika Lubin

Wiadomości z Lubina
KAS przejęła nielegalne płyny do e-papierosów KAS przejęła nielegaln...
Funkcjonariusze dolnośląskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) przejęli 4 tys. płynów służących do napełniania e-papierosó... »Spektakl „Teatru ze Świetną Nazwą” z Krzeczyna Małego Spektakl „Teatru...
Dlaczego nie tolerujemy „obcych”, a inność traktujemy jak zagrożenie? To pytanie zadają aktorzy „Teatru ze Świetną Nazwą”... »Matczyna emerytura wyższa niż w ubiegłym roku Matczyna emerytura wyż...
Niecałe 60 tysięcy osób dostaje „matczyną emeryturę” z ZUS-u Maksymalna kwota comiesięcznych wypłat z ZUS - wynosi od marca te... »Filmowa wiosna w kinach Helios Filmowa wiosna w kinac...
Sieć kin Helios zaprasza kinomanów na najnowsze premiery i nie tylko! W nadchodzącym tygodniu na wielkie ekrany wchodzą między innymi dwie... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...5.09.2002r. Odbyło się Międzynarodowe Polsko – Niemieckie Sympozjum „Lubin dawniej i dziś – wspólne dziedzictwo kulturowe”

Magazyn elubin.pl



Tanie części zamienne w Ucando



polec prawnika.pl

silesianseo.pll






Wiadomosci z Lubina i okolic
Muzyczny diament z Lubina
Data dodania: 30 listopada 2020 — Kategoria: Wiadomości

Muzyczny diament z Lubina

Dzisiaj w Lubinie mało kto kojarzy, że Piotr Jasiurkowski, jeden z najwybitniejszych współczesnych skrzypków młodego pokolenia, wywodzi się ze stolicy polskiej miedzi. Niewielu zapewne pamięta, że Piotrek za młodych lat występował w swoim rodzinnym mieście (m.in. w ramach „Niedzieli w Parku”, organizowanej przez MIK, zaprezentował się od strony wokalnej w „Kolorowych kredkach”; podczas VII Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - zorganizowanego w MDK przy współpracy placówki z Komendą Hufca ZHP w Lubinie i Stowarzyszeniem STOK - wraz z bratem Pawłem dał próbkę swoich możliwości w grze na skrzypcach; był zaproszonym gościem specjalnym uświetniającym 50. spotkanie Simple Duo & Friends w Klubie „Pod Muzami” i również z bratem kolejny raz dał próbkę swoich możliwości w grze na skrzypcach).

Tylko kilka osób wie, że Miejski Impresariat Kultury w ostatniej chwili wyprosił (sic!) u ówczesnego prezydenta miasta przyznanie specjalnego stypendium dla Piotra Jasiurkowskiego, który akurat wygrał ogólnopolskie eliminacje do 11 Konkursu Eurowizji dla Młodych Muzyków w Berlinie, został jego najmłodszym finalistą i lada dzień właśnie udawał się w podróż do Berlina…

Niewielu mieszkańców Lubina wie, że dziś Piotr Jasiurkowski jest światowej klasy skrzypkiem-wirtuozem i chyba najbardziej utytułowanym muzycznie lubinianinem w historii grodu.

Piotr Jasiurkowski (1987), należy do najwybitniejszych skrzypków młodego pokolenia. Jego interpretacje muzyczne odznaczają się głęboką ekspresją oraz błyskotliwą precyzją techniczną, spotykając się z entuzjastycznym przyjęciem słuchaczy, recenzentów oraz uznanych autorytetów świata muzycznego. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku siedmiu lat pod kierunkiem Ryszarda Wachowskiego, potem Andrzeja Woźnicy. Od 1997 roku pracował pod kierunkiem profesora Roberta Szredera, a od września 1998 roku był studentem w jego klasie skrzypiec na studiach przygotowawczych w Konserwatorium Muzycznym w Maastricht (Holandia), do którego został przyjęty jako najmłodszy w historii tego instytutu. W 2009 roku uzyskał Bachelor Diploma, a w roku 2011 Master Diploma po recitalach, które w obu wypadkach komisja egzaminacyjna nagrodziła jednogłośnym tytułem „Cum laude”. Swoje umiejętności doskonalił również pod okiem znakomitych wirtuozów: V. Repin, H. Krebbers, Y. Kless oraz R.Tonenberg. Po zakończeniu studiów, w wieku 23 lat, otrzymał stanowisko profesora klasy skrzypiec w Konserwatorium Muzycznym w Mastriricht (Holandia), która prowadzi wraz z Robertem Szrederem.

Artysta koncertował m.in. z takimi orkiestrami jak: Sinfonia Varsovia, Orkiestra Symfoniczna radia Berlińskiego, Estońska Filharmonia Narodowa, Narodowa Orkiestra Litewska Symfoniczna, Korean Chamber Ensamble, Orkiestra Symfoniczna w Biel (Szwajcaria), Limburg Symphony Orchestra. Występował z recitalami zarówno w Polsce, jak i w Niemczech (m.in. Berlin – Konzerhaus), Rosji, Austrii, Szwajcarii, Holandii, Szwecji, Francji, Wielkiej Brytanii, Estonii (m.in. Talin – Filharmonia Narodowa i Opera Narodowa), we Wloszech, Czechach, Belgii, Hiszpoanii, na Litwie, Tunezji Korei (Great Concerthall w Seoul Arts Centrum), Egipcie (Narodowa Orkiestra Kairska), Jordanii (Królewskie Centrum Kulturalne) oraz innych krajach.

Wielokrotnie koncertował w polskich placówkach dyplomatycznych i instytutach kultury polskiej. Odnosił sukcesy występując na znanych festiwalach muzycznych takich jak: Carinthistcher Sommer Festival, Colmar Festival, Medina Festival czy Moscow Meets Friends.

Piotr Jasiurkowski jest laureatem wielu konkursów w Polsce i za granicą. W 2002 roku będąc najmłodszym uczestnikiem został finalistą 11 Konkursu Eurowizji dla Młodych Muzyków w Berlinie. [w Konkursie zagrał na skrzypcach specjalnie na tę okazję wykonanych przez tatę-lutnika i zajął siódme miejsce w gronie dwudziestu dwóch starszych konkurentów – AO]. W 2005 roku został zwycięzcą Grachten Festival Competition w Amsterdamie. W listopadzie 2007 r. zdobył pierwsza nagrodę na prestiżowym konkursie skrzypcowym „International Kartner Sparkasse Worhersee Music Scholarship Competition”w Austrii.

Artysta był stypendystą Fundacji Robert Szreder Stipendium. W 2006 roku otrzymał nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla wybitnych młodych twórców, a w 2007 roku prestiżowe 2-letnie stypendium rządu Niderlandów „Huygens”, które w 2009 roku z uwagi na wybitne osiągnięcia zostało przedłużone na kolejne dwa lata.

Jego debiutancka płytę „Virtuozo Violin” wydała w 2010 roku belgijska wytwórnia płytowa „Pavane Record”. Nagranie wysoko ocenił prestiżowy amerykański „Fanfare Magazine”.

Piotr Jasiurkowski koncertuje na skrzypcach „Petrus Guamerius, Mantua 1682” z kolekcji Holenderskiej Narodowej Fundacji Instrumentów.” http://arte90.com.pl/piotr-jasiurkowski.html

Tata Piotra, Tadeusz jest uznanym wiolinistą i cenionym artystą lutnikiem. Pochodzi z Nowego Targu gdzie sztuki lutniczej uczył się w tamtejszym Technikum Budowy Instrumentów Lutniczych. Do Lubina przyjechał ze względu na możliwość podjęcia pracy w jedynej w Polsce Fabryce Instrumentów Lutniczych Defil i mieszka tu do dziś. Gdy praca w technologicznie zapóźnionej fabryce przestała przynosić satysfakcję w 1979 r. otworzył własną pracownię. W 1981 roku został przyjęty w poczet członków Związku Polskich Artystów Lutników w Warszawie. Z sukcesami uczestniczył w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach lutniczych. Jest członkiem komisji kwalifikacyjnej ZPAL. Stale współpracuje z wybitnymi lutnikami francuskimi. Uczestniczy w naprawach i korektach instrumentów najwybitniejszych lutników świata. Umiejętności gry na skrzypcach sprawiają, że mistrz Tadeusz sam ogrywa swoje instrumenty i ma możliwość własnej oceny ich brzmienia. W przeszłości grał w lubińskich zespołach muzycznych a w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych występował w środowisku polonijnym we Francji, m.in. w słynnej koncertowo-tanecznej sali „Le Gaity” Stefana Kubiaka. Dzisiaj z kolegami lutnikami (jako kapela Defil) uświetnia coroczne spotkania byłych pracowników lubińskiej fabryki. http://artystalutnik.pl/index.html

*Wypada tylko zachęcać władze miasta i Dyrektora Narodowej Orkiestry Dętej z siedzibą w Lubinie, do nawiązania współpracy z Piotrem – chociażby dla muzyki, dla wzmocnienia prestiżu NOD czy promocji miasta....

Andrzej Ossowski

Slowa kluczowe: lubin
Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,21726.html
Ten artykul byl czytany 284 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2024 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.009 sek.Lubin 1.0