Środa, 24 kwietnia 2024 r.   Imieniny: Aleksandra, Horacego, Grzegorza
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 61

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Fotowoltaika Lubin

Wiadomości z Lubina
Helios Anime przedstawia:  „Spy x Family Code: White” Helios Anime przedstaw...
Helios zaprasza wszystkich fanów anime na film zrealizowany na podstawie bestsellerowej mangi. „Spy x Family Code: White” to p... »Ponad 330 porcji narkotyków trzymał w sejfie i słoiku Ponad 330 porcji narko...
Lubińscy operacyjni zatrzymali 32-latka, który w swoim domu miał ponad 330 porcji narkotyków. Mężczyzna ukrywał w sejfie marihuanę ... »Repertuar Kina Muza w Lubinie (26.04.2024 – 02.05.2024) Repertuar Kina Muza w ...
26.04 – 2.05.2024   26.04 Piątek 15:00, 16:00 > Kicia Kocia w przedszkolu – premiera > Pol / ds 16:30, 18:30 > M&o... »Więcej cudzoziemców w statystykach ZUS Więcej cudzoziemców w ...
Liczba cudzoziemców ubezpieczonych w ZUS pod koniec marca przekroczyła 1,138 mln osób. To więcej o 10,7 tys. niż w grudniu 2023. To... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...3.11.1998 Prezydentem Miasta Lubina zostaje Dariusz Milka a wiceprezydentami Mariusz Duży i Zdzisław Kozicki.

Magazyn elubin.pl



Tanie części zamienne w Ucando



polec prawnika.pl

silesianseo.pll






Wiadomosci z Lubina i okolic
Dawne herby Rudnej
Data dodania: 09 stycznia 2021 — Kategoria: Wiadomości

Dawne herby Rudnej

Najstarsze ślady osadnictwa na naszym terenie odkryto w okolicach Orska, gdzie znaleziono wyroby z krzemienia pochodzące sprzed 12 tysięcy lat p.n.e.

 

Kolejne ślady ludzkiego koczowiska sprzed 8 tysięcy lat p.n.e. odkopano na terenie dzisiejszej Chobieni. Aż do V wieku p.n.e. na naszym terenie przeważały plemiona kultury łużyckiej, której ślady można znaleźć między innymi w Starej Rudnej (odnaleziono tam groby z epoki brązu) czy Chobieni.

W czasach rzymskich wiodły tędy szlaki kupieckie. W Naroczycach, Radomiłowie, Rudnej, Olszanach i Starej Rudnej znaleziono ślady ożywionej wymiany Rzymian z Prasłowianami. Zanim powstało tutaj państwo polskie, tereny gminy były politycznie częścią Państwa Wielkomorawskiego oraz Czech. W 990 roku zostały włączone do państwa pierwszego władcy Polski Mieszka I, aby niecałe 50 lat później trafić na ponad stulecie pod panowanie czeskie.

Po burzliwych dziejach podczas panowania pierwszych Piastów, okres rozbicia dzielnicowego (od1138 roku) to czas umacniania się dolnośląskiej linii Piastów. Bolesław Wysoki i jego syn Henryk I Brodaty, dbali o gospodarczy rozwój swojego księstwa. Pierwsze piśmienne wzmianki o miejscowościach z terenu naszej gminy odnajdujemy już w 1140 roku, kiedy to opisano osadę Bartsch (obecnie Chełm). Na terenie całej gminy znajdujemy budowle z tego wczesnogotyckiego okresu, gdzie na szczególną uwagę zasługuje świątynia w Rudnej.

Podczas panowania czeskiego (1348-1526) przez obecne tereny Rudnej przetaczały się konflikty zbrojne i religijne. W państwie Habsburgów, podczas wojny trzydziestoletniej nieopodal Ścinawy stoczoną jedną z największych bitew. Szwedzi doszczętnie zniszczyli wtedy Rudną, a jej mieszkańcy musieli uciekać do Polski. W okresie renesansu przebudowano między innymi zamek w Chobieni, a większość świątyń protestanckich przejęli katolicy. Po śmieci ostatniego z Habsburgów, tereny gminy trafiły pod panowanie Królestwa Prus.

Pocztówka Chobienia Rudna – jako miasto królewskie – była siedzibą powiatu. W XIX wieku przynależała do powiatu ścinawskiego, a po jego likwidacji do powiatu lubińskiego. Na terenie gminy działały browary, szpital, apteki oraz zakłady rzemieślnicze. W połowie XIX wieku wybudowano stację w Gwizdanowie i uruchomiono pierwszą linię Legnica-Gwizdanów-Głogów.

Na początku XX wieku w Rudnej były wodociągi, kanalizacja, elektryczność i wytwórnia torfu opałowego. W gminie działały przetwórnie warzyw, młyny, cegielnie, tartaki, cementownia, mleczarnia. Rudna miała bezpośrednie kolejowe połączenie z Wrocławiem i Berlinem. Działały tu sala koncertowa, towarzystwo śpiewacze i drukarnia. Do 1965 roku Rudna, jako siedziba gminy posiadała prawa miejskie.

Więcej informacji o gminie można uzyskać zapoznając się z historią dawnych, nieistniejących już sołectw.

[gallery ids="20625,20624,20623"]

 

Slowa kluczowe: lubin
Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,21879.html
Ten artykul byl czytany 271 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2024 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.010 sek.Lubin 1.0