Sobota, 16 stycznia 2021 r.   Imieniny: Marcelego, Włodzimierza, Walerego
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 13

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>

Praca Lubin


Wiadomości z Lubina
ZADBAJ O BEZPIECZEŃSTWO SWOJE I INNYCH - ODŚNIEŻ SWOJE AUTO I OKOLICE POSESJI ZADBAJ O BEZPIECZEŃSTW...
Znaczne opady śniegu stanowią nie lada wyzwanie dla użytkowników samochodów oraz właścicieli posesji. Pamiętajmy o konieczności i... »MDK Lubin - konkurs literacki MDK Lubin - konkurs li...
W Młodzieżowym Domu Kultury w Lubinie ogłoszono wyniki XIV Dolnośląskiego Przeglądu Twórczości Literackiej Dzieci i Młodzieży. W konkursie... »Oferty pracy z PUP Lubin Oferty pracy z PUP Lub...
Przedstawiamy najnowsze oferty pracy dostępne w Powiatowym Urzędzie Pracy w Lubinie. Szczegółowe informacje i dane kontaktowe do pracodawc... »Prowadził samochód pod wpływem narkotyków Prowadził samochód pod...
Policjanci wydziału prewencji zatrzymali do kontroli drogowej 26 – letniego mieszkańca powiatu lubińskiego, co do którego mieli po... »

» archiwum wiadomości

Magazyn elubin.pl

Magazyn elubin.plpolec prawnika.pl

silesianseo.pll

Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale
Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...Po przeprowadzonej w 2000 roku inwentaryzacji przyrodniczej na terenie Lubina stwierdzono występowanie 8 gatunków roślin, grzybów i porostów podlegających ochronie ścisłej, 8 gatunków roślin podlegających ochronie częsciowej oraz 26 gatunków roślin rzadkich, 8 gatunków chronionych i 17 gatunków rzadkich bezkręgowców, wśród ryb 1 gatunek chroniony i 1 rzadki, 5 gatunków chronionych płazów (wszystkie występujące w Polsce gatunki płazów znajdują się pod ochroną) 4 gatunki chronionych gadów (wszystkie występujące w Polsce gatunki gatunki gadów znajdują się pod ochroną_, 92 gatunki chronionych ptaków, 9 gatunków chronionych nietoperzy( wszystkie występujące w Polsce gatunki nietoperzy znajdują się pod ochroną) oraz 6 gatunków chronionych ssaków. Główne zasoby naturalne Lubina to: ruda miedzi, srebro, pokłady żwiru i piasku.

Pogoda
YoWindow.com
Wybrane wiadomości
Wiadomości z Lubina i okolic

Dawne herby Rudnej
Data dodania: 09 stycznia 2021 — Kategoria: Wiadomości

Dawne herby Rudnej

Najstarsze ślady osadnictwa na naszym terenie odkryto w okolicach Orska, gdzie znaleziono wyroby z krzemienia pochodzące sprzed 12 tysięcy lat p.n.e.

 

Kolejne ślady ludzkiego koczowiska sprzed 8 tysięcy lat p.n.e. odkopano na terenie dzisiejszej Chobieni. Aż do V wieku p.n.e. na naszym terenie przeważały plemiona kultury łużyckiej, której ślady można znaleźć między innymi w Starej Rudnej (odnaleziono tam groby z epoki brązu) czy Chobieni.

W czasach rzymskich wiodły tędy szlaki kupieckie. W Naroczycach, Radomiłowie, Rudnej, Olszanach i Starej Rudnej znaleziono ślady ożywionej wymiany Rzymian z Prasłowianami. Zanim powstało tutaj państwo polskie, tereny gminy były politycznie częścią Państwa Wielkomorawskiego oraz Czech. W 990 roku zostały włączone do państwa pierwszego władcy Polski Mieszka I, aby niecałe 50 lat później trafić na ponad stulecie pod panowanie czeskie.

Po burzliwych dziejach podczas panowania pierwszych Piastów, okres rozbicia dzielnicowego (od1138 roku) to czas umacniania się dolnośląskiej linii Piastów. Bolesław Wysoki i jego syn Henryk I Brodaty, dbali o gospodarczy rozwój swojego księstwa. Pierwsze piśmienne wzmianki o miejscowościach z terenu naszej gminy odnajdujemy już w 1140 roku, kiedy to opisano osadę Bartsch (obecnie Chełm). Na terenie całej gminy znajdujemy budowle z tego wczesnogotyckiego okresu, gdzie na szczególną uwagę zasługuje świątynia w Rudnej.

Podczas panowania czeskiego (1348-1526) przez obecne tereny Rudnej przetaczały się konflikty zbrojne i religijne. W państwie Habsburgów, podczas wojny trzydziestoletniej nieopodal Ścinawy stoczoną jedną z największych bitew. Szwedzi doszczętnie zniszczyli wtedy Rudną, a jej mieszkańcy musieli uciekać do Polski. W okresie renesansu przebudowano między innymi zamek w Chobieni, a większość świątyń protestanckich przejęli katolicy. Po śmieci ostatniego z Habsburgów, tereny gminy trafiły pod panowanie Królestwa Prus.

Pocztówka Chobienia Rudna – jako miasto królewskie – była siedzibą powiatu. W XIX wieku przynależała do powiatu ścinawskiego, a po jego likwidacji do powiatu lubińskiego. Na terenie gminy działały browary, szpital, apteki oraz zakłady rzemieślnicze. W połowie XIX wieku wybudowano stację w Gwizdanowie i uruchomiono pierwszą linię Legnica-Gwizdanów-Głogów.

Na początku XX wieku w Rudnej były wodociągi, kanalizacja, elektryczność i wytwórnia torfu opałowego. W gminie działały przetwórnie warzyw, młyny, cegielnie, tartaki, cementownia, mleczarnia. Rudna miała bezpośrednie kolejowe połączenie z Wrocławiem i Berlinem. Działały tu sala koncertowa, towarzystwo śpiewacze i drukarnia. Do 1965 roku Rudna, jako siedziba gminy posiadała prawa miejskie.

Więcej informacji o gminie można uzyskać zapoznając się z historią dawnych, nieistniejących już sołectw.

[gallery ids="20625,20624,20623"]

 

Słowa kluczowe: lubin
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,21879.html
Ten artykuł był czytany 63 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.


Copyright © 2006-2021 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.009 sek.Lubin 1.0