Niedziela, 07 marca 2021 r.   Imieniny: Pawła, Tomasza, Felicyty
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 13

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>

Praca Lubin
Wiadomości z Lubina
Ziemia lubińska – Gogołowice Ziemia lubińska –...
W naszych wędrówkach po Gminie Lubin dotychczas dotarliśmy do Bukownej, Chróstnika, Czerńca i Dąbrowy Górnej. Dzisiaj kolej ... »UWAGA! PANDEMIA TO CZAS ŻNIW DLA UWAGA! PANDEMIA TO CZA...
Oszuści stają się coraz bardziej bezwzględni i dopuszczają się wciąż nowych sposobów, na wyłudzanie pieniędzy od osób starszych. ... »Dźwiękowy Szlak Odry w Krainie Łęgów Odrzańskich Dźwiękowy Szlak Odry w...
Pułapki akustyczne, służące słuchaniu dźwięków natury już wkrótce pojawią w Krainie Łęgów Odrzańskich. Dwie pierwsze czekają... »ZOO Lubin - premiera nowej figury - Szlak Zwierząt Wymarłych ZOO Lubin - premiera n...
Wielkimi krokami zbliża się wiosna, a wraz z nią nowości w ZOO Lubin - Centrum Edukacji Przyrodniczej w Lubinie.   Po pierwsze - nazwę "Sz... »

» archiwum wiadomości

Magazyn elubin.pl

Magazyn elubin.plpolec prawnika.pl

silesianseo.pll

Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale
Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...1.09.1948 Otwarcie liceum przy ul. M. Kopernika

Pogoda
YoWindow.com
Wybrane wiadomości
Wiadomości z Lubina i okolic

Są zdecydowani - nie boją się trudnych warunków, kolejna grupa ochotników wyjechała na poligon w Żaganiu
Data dodania: 17 stycznia 2021 — Kategoria: Wiadomości

Są zdecydowani - nie boją się trudnych warunków, kolejna grupa ochotników wyjechała na poligon w Żaganiu

To będzie wyjątkowe szkolenie, bo zima nie ułatwi przeprowadzenie zaplanowanych zajęć, ale na szczęście, w przeciwieństwie do koronawirusa, ich nie odwoła. Kolejna grupa ochotników wyjechała właśnie na poligon do Żagania, na swoje pierwsze w życiu wojskowe szkolenie.

 

To styczniowe, będzie pierwszym zorganizowanym w roku 2021 i pierwszym w tak trudnych warunkach atmosferycznych od początku istnienia 16 DBOT. Grupa 40 ochotników pojawiła się 16 stycznia br. o godz. 7:00 rano w siedzibie 16 DBOT przy ul. Hallera we Wrocławiu. Po zaewidencjonowaniu, przeszkoleniu z zasad bhp, zajęciach z obsługi broni, odebraniu mundurów, bielizny termicznej, śpiworów zimowych, kamizelek taktycznych, hełmów, czapek, rękawic i broni, przemieścili się na obiekty poligonowe w Żaganiu. Tam zostali podzieleni na plutony, sekcje i zakwaterowani na terenie obozowiska, oczywiście w ogrzewanych domkach. Warunki będą jednak bardzo trudne. Zimno i śnieg to będzie jeden z największych wrogów dla młodych żołnierzy. Zajęcia taktyczne prowadzone są głównie w plenerze, na terenach leśnych i na strzelnicach poligonowych usytuowanych w otwartym terenie. Tutaj żołnierze będą musieli wykazać się nie tylko rzetelnością w przyswajaniu wiedzy teoretycznej i praktycznej, ale też tężyzną fizyczną. Mróz i śnieg będą nieco utrudniać poruszanie się po lesie, zakładanie obozowisk, a nawet odpoczynek.

Każdy z 16. dni jakie spędzą w Żaganiu będzie niby taki sam a jednak inny, bo bogatszy o nowe doświadczenia, emocje i zdobytą wiedzę. Pobudka o 5:50 rano. Zbiórka, potem rozruch, czyli bieg na ok. 1 kilometr lub gimnastyka. Śniadanie 6:30 rano. Po śniadaniu wymarsz na poligon i kolejne etapy szkolenia. I tak przez 16 dni wyglądać będzie nauka działań taktycznych, strzelanie oraz przyswajanie zasad udzielania pierwszej pomocy na zasypanym śniegiem polu walki.

Tradycyjnie ostatnim etapem szkolenia będzie tzw. pętla taktyczna, czyli egzamin z nabytych umiejętności. Ci, którzy zdadzą ten test pomyślnie, będą mogli spokojnie przygotowywać się do uroczystej przysięgi wojskowej, która odbędzie się 31 stycznia w Świętoszowie. Po tym wyjątkowym dla każdego żołnierza wydarzeniu, pozostanie już tylko pakowanie rzeczy osobistych, powrót do jednostki. Tym samym żołnierze rozpoczną 3 letnią naukę w formie e-learningowej, zakańczanej testami ze zdobytej wiedzy.

Po tym podstawowym szkoleniu poligonowym, żołnierze 16 DBOT będą również mogli uczestniczyć we wsparciu dolnośląskiej służby zdrowia, Policji, instytucji rządowych i pozarządowych, czyli do dalszej walki z Covid-19 oraz objęciem opieką seniorów i osób potrzebujących wsparcia.

Jest nas już ponad 700, a w tym roku planujemy powołać co najmniej drugie tyle. W 16 Dolnośląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej zaplanowano pięć szkoleń podstawowych i wyrównawczych na rok 2021 dla ochotników, którzy chcą służyć Ojczyźnie i społeczeństwu w szeregach Terytorialsów.

Oprócz trwającego odbędą się jeszcze 4 szkolenia podstawowe i wyrównawcze. Kolejne szkolenia zaplanowane są w dniach 7-23 maja, 3-18 lipca, 11-26 września i 13-28 listopada. Terminy dobrane są tak, aby jak największej grupie kandydatów umożliwić wstąpienie do 16 DBOT.

Słowa kluczowe: lubin
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,21915.html
Ten artykuł był czytany 136 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.


Copyright © 2006-2021 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.235 sek.Lubin 1.0